Psy

Spolužitie so štvornohým miláčikom je v prvom rade radosť, až v tom druhom starosť. Ak ste sa rozhodli si psíka zaobstarať, mali by ste vedieť viac o jednotlivých plemenách, o tom, čo budete pred príchodom psa potrebovať, či ako ho doma privítať. Prinášame vám tipy ohľadom výchovy mladých aj starších psov, všetko potrebné týkajúce sa zdravia i tréningu, informácie o vhodných krmivách, alergiách či chorobách. Dozviete sa taktiež odpovede na rôzne otázky, napr. „Koľko pohybu potrebuje môj pes?“, „Aké vodítko je najvhodnejšie?“ alebo „Aké aktivity sú vhodné pre moje plemeno psa?“.

Ako vidí pes

Ako vidia psy v noci? Vidí pes farebne alebo čiernobielo?

Ako vidí pes človeka? Ako vidia psy v tme? Majú psy ostrejší zrak ako ľudia? V nasledujúcom článku potvrdíme či vyvrátime niektoré mýty a taktiež poukážeme na faktické zistenia týkajúce sa zraku psov.
Pes do bytu

Pes do bytu: malý alebo veľký? Aký pes je vhodný do bytu?

Je pes do bytu vhodným riešením? Určite áno, avšak dôležité je si vybrať to správne plemeno. Nie všetky psíky sú totiž pre svoju veľkosť a temperament do bytu vhodné.
Poistenie psa

Poistenie psa. Koľko stojí cestovné poistenie pre psa a kde poistiť? Využite poistenie psa od ČSOB

Prečo ňpoistenie psa riešiť? Je dôležité mať aj cestovné poistenie pre psa? Koľko takáto služba stojí? Poradíme vám, ako psa poistiť.
Čo s mŕtvym psom

Čo s mŕtvym psom – postup pri úhyne psa

Či už je to staroba, choroba alebo úraz, najťažší čas prichádza vtedy, keď sa s vaším milovaným spoločníkom musíte navždy rozlúčiť. Postup pri úhyne psa má svoje zásady.
Torta pre psa

Torta pre psa – recepty

Jednoduchá torta pre psa je praktický darček, ktorý pozostáva len z toho, čo váš pes zbožňuje. Máme pre vás niekoľko receptov na tortu pre psa, ktoré vás môžu inšpirovať a pripraviť ich môžete aj doma.
Darček pre psa na Vianoce

Darček pre psa na Vianoce. Tipy na najlepšie hračky a maškrty

Rozmýšľate, aký darček pre psa by bol najlepší? My sme vyberali vhodné inšpirácie a tipy na hračky, maškrty a darčeky naprieč rôznymi kategóriami chovateľských potrieb pre psov.
Darček pre psičkára a milovníka psov

Darček pre psičkára a milovníka psov

V obdarovaní milovníka psov sa skrýva radosť zo zdieľania lásky k týmto štvornohým spoločníkom. My pre vás máme niekoľko inšpirácií, ktoré vám možno vnuknú nápad, aký darček pre milovníka psov vybrať.
Ako naučiť psa aportovať

Ako naučiť psa aportovať

Naučiť psa aport podľa príručky nie je jednoduchou záležitosťou. Nie je aport ako aport. My pre vás máme niekoľko tipov, ako psa naučiť aportovať.

Ako naučiť psa chodiť pri nohe

Ako naučiť psa chodiť pri nohe

Nie je nič príjemné, ak sa váš štvornohý miláčik ťahá na všetky strany, určuje tempo chôdze a chce zakaždým objavovať a všetko čuchať. Chodenie pri nohe má viacero praktických dôvodov.

Ako naučiť psa na klietku

Ako naučiť psa na klietku

Klietkovanie psa môže pomôcť predísť deštruktívnemu správaniu psa a napomôcť pri odstraňovaní úzkosti zo samoty. Aké sú výhody výcviku psa na klietku?

Ako naučiť psa na podložku?

Ako naučiť psa na podložku – plienku?

Na vykonanie potreby doma slúžia podložky na cikanie alebo psie záchody. Ako naučiť psa na podložku na cikanie? Je vhodné psa za vyšpinenie sa na nesprávne miesto trestať?

Ako naučiť psa na vodítko?

Ako naučiť psa na vodítko?

Naučiť psa chodiť na vodítku si vyžaduje trpezlivosť a takisto správnu tréningovú metódu. Variantov tréningu je viac a ak už s nejakou tréningovou metódou začnete, dodržiavajte ju a vsaďte na pravidelnosť.

Ako naučiť psa pýtať sa von

Ako naučiť psa pýtať sa von – naučte psa cikať vonku

Už od šteňacieho veku treba psa učiť správnym hygienickým návykom a disciplíne. Ako naučiť psa pýtať sa von? Ako naučiť psa cikať a kakať vonku?

Ako naučiť psa, aby neutekal

Ako naučiť psa, aby neutekal

Prečo pes uteká z domu, môže mať viacero príčin. Takisto existuje viac spôsobov, ako naučiť psa, aby neutekal z domu alebo sa nesnažil preskakovať plot. Čo robiť, aby pes neutekal?

Ako odnaučiť psa hrabať

Ako odnaučiť psa hrabať

Hrabanie je pre psa veľmi prirodzené. Pre niektoré plemená viac, pre iné menej. Vyhrabaná diera uprostred kvetinového záhonu však určite nie je dobrou správou. Ako odnaučiť psa hrabať v záhrade?

Ako odnaučiť psa skákať

Ako odnaučiť psa skákať na ľudí, iné psy či posteľ?

Skákanie psa na majiteľa, cudzích ľudí, návštevy, na dvere či na posteľ nie sú u štvornohého kamaráta žiaducim správaním. Ako odnaučiť psa skákať na ľudí či dvere?

Ako odnaučiť psa štekať

Ako odnaučiť psa štekať

Čo proti štekaniu psa robiť? Najlepšou možnosťou je začať so psom pracovať už v šteňacom veku. Ak neželený štekot u dospelého psa pretrváva alebo sa zrazu objaví, dôležité je identifikovať príčinu.

Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku?

Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku?

To, že bude pes kráčať popri vás alebo len mierne pred vami je možné dosiahnuť výcvikom. Ako odnaučiť psa ťahať na vodítku? Prečo psy na vôdzke ťahajú?

Ako odnaučiť psa zavýjať?

Ako odnaučiť psa zavýjať?

Rovnako ako pri iných zlozvykoch aj pri zavýjaní je potrebný včasný výcvik a vhodná tréningová metóda. Ako naučiť psa byť sám doma? Prečo pes zavýja v noci?

Ako odnaučiť susedovho psa štekať

Ako odnaučiť susedovho psa štekať

Ak sa akustický prejav susedovho psa stane vaším budíkom, nedá vám spávať a neviete, ako situáciu riešiť, máme pre vás niekoľko tipov. Existuje spôsob, ako odnaučiť susedovo psa štekať?

Alergia na psa

Alergia na psa – prejavy/príznaky. Ako sa zbaviť alergie u detí, aké lieky zaberajú?

Pri dodržaní niekoľkých hygienických zásad, pravidiel správania a správnej starostlivosti o chlpáča môžete byť aj s týmto zdravotným problémom vášnivým psičkárom.

Americký staford

Americký staford – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Napriek svojej bojovej minulosti je staford oddaný spoločník k rodine s deťmi. Americký staford je učenlivý, no vyžaduje si skúsenejšieho chovateľa, ktorý má pre jeho nároky dostatok pochopenia a času.

Austrálsky ovčiak

Austrálsky ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Austrálsky ovčiak je považovaný za univerzálneho psa. Je inteligentný a učenlivý a tréning mu dokáže ísť veľmi rýchlo.

Babezióza

Babezióza u psov – príznaky, inkubačná doba a liečba. Je možný prenos na človeka?

Aké má babezióza príznaky? Aká je účinná liečba babeziózy u psov? Existuje očkovanie proti tomuto ochoreniu?

Belgický ovčiak

Belgický ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Belgický ovčiak patrí k veľmi učenlivým plemenám. Pozor však na jeho dominantnosť a tvrdohlavosť. Vyznačuje sa vysokou mierou energickosti a potrebuje výdatné množstvo pohybu.

Bernský salašnícky pes

Bernský salašnícky pes – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Miluje slobodu a pohyb, avšak nerád trávi čas osamote. Bernský salašnícky pes má priateľskú a veselú povahu, je vhodnou voľbou do rodiny s deťmi.

Besnota

Besnota u psa – príznaky, prejavy a liečba. Funguje povinné očkovanie proti besnote?

Besnota u psa môže mať rôzne príznaky podľa typu ochorenia a fázy, v ktorej sa aktuálne nachádza. Čo je besnota za ochorenie? Ako sa prenáša besnota?

Bojové plemená psov

Bojové plemená psov

 Kombinácia veľkosti, často možno nie „priateľského“ vzhľadu a negatívneho prípadu môže o psovi vytvoriť ilúziu ako o útočníkovi či psovi agresorovi. Kedy je možné hovoriť o psovi ako bojovom plemene?

Border kólia

Border kólia – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Border kólia sa vyznačuje vysokou inteligenciou a schopnosťou rýchlo sa učiť novým veciam. Má veľmi aktívnu povahu a je to časovo náročné plemeno.

Cane Corso

Cane Corso – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Inteligentný, rozvážny a sebavedomý Cane Corso má silný ochranársky inštinkt, takže práca strážcu či záchranára je preň stvorená. Plemeno si vyžaduje pozornosť, dostatok pohybu, ale tiež láskavý prístup.

Canicross

Canicross – beh so psom na postroji. Tréning a potrebná výbava pre psa

Ako so psom začať behať a aký prístup k tréningu psa zvoliť? Akú výbavu pre psa potrebujem a čomu sa vyvarovať? Na všetko vám v našom článku odpovieme.

Doberman

Doberman – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Hoci sa o dobermanovi hovorí ako o agresívnom strážnom psovi, faktom je, že je to inteligentný, chápavý a empatický pes. Potrebuje dostatok pohybu a tiež aktivít, ktoré zamestnajú jeho hlavu. 

Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu u psa – liečba, príznaky a prevencia. Pomôže operácia bedrového kĺbu alebo lieky na bolesť?

Dysplázia bedrového kĺbu je dedičným degeneratívnym ochorením, ktoré primárne postihuje psov stredne veľkých, veľkých a obrích plemien.

Gravidita psa

Gravidita psa deň po dni – ako sa prejavuje gravidita fenky (príznaky), trvanie

Vývoj plodov v maternici má zásadný dopad na vývoj a rast mláďat po pôrode a zároveň na ich celý život. Na čo si dávať pozor a ako vašu fenu správne kŕmiť?

Hnačka u psa

Hnačka u psa. Zaberá diéta a čierne živočíšne uhlie pre psy

Príčiny vzniku hnačky môžu byť menej i viac závažné. Hnačka u psa je najčastejšie dôsledkom toho, že jeho metabolizmus, resp. tráviaci systém nepracuje správne.

Írsky seter

Írsky seter – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Napriek svojmu loveckému účelu írsky seter zaujme svojou eleganciou. Noblesa je umocnená krásnou, lesklou a stredne dlhou srsťou.

Jack Russell

Jack Russell teriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Energický a aktívny pes, ktorý potrebuje pána, ktorý mu bude stíhať a ponúkne mu dostatok pohybových aktivít. Jack Russell je inteligentný a zároveň tvrdohlavý pes, ktorý sa učí povelom rýchlo.

Jazvečík

Jazvečík – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Bystrý, inteligentný, aktívny a občas tvrdohlavý. Hoci je jazvečík pomerne nezávislý, vyžaduje si čas v spoločnosti, preto je vhodný pre aktívnych ľudí, ktorí s ním budú tráviť dostatok času.

Kastrácia psa

Kastrovanie psa a fenky. Kedy kastrovať a koľko stojí kastrácia u veterinára?

Aké výhody alebo riziká so sebou kastrovanie prináša? Ako sa správa pes po kastrácii? Ako dlho sa pes po kastrácii zotavuje, aké sú riziká takéhoto zákroku a mnoho iného sa dozviete v článku.

Kotercový kašeľ

Kotercový kašeľ u psa. Príznaky, liečba a prevencia

Kotercový kašeľ je infekčné a vysoko nákazlivé ochorenie postihujúce dýchacie cesty psov. Symptómy a závažnosť infekcie môžu byť u každého psa odlišné.

Labrador

Labrador – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Labradora charakterizuje priateľská povaha a vysoká inteligencia, čo z neho robí skvelého spoločníka do rodiny. Majiteľa pri tréningu poteší ochotou a veľmi dobrou schopnosťou učiť sa.

Malé plemená psov

Malé plemená psov na dvor, do bytu aj k deťom

Malé plemená psov sú často vyhľadávané k deťom alebo do bytu. V našom článku vám predstavíme niekoľko malých psích plemien, z ktorých si možno vyberiete budúceho štvornohého miláčika.

Mená pre psov

Aké mená pre psov a aké pre fenky. Najkrajšie sú netradičné a originálne

Okrem širokej ponuky mien je aj niekoľko zásad, ktoré by pri výbere mali ostať dodržané. Skvelou pomôckou môže byť napríklad psí kalendár či inšpirácia v podobe netradičných mien pre psov.

Nemecká doga

Nemecká doga – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecké dogy majú v sebe svoju loveckú minulosť hlboko zakorenenú, no dnes sú to primárne láskaví spoločníci. Sú pokojné a rozvážne. Veľmi dobre reagujú aj na výcvik.

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Pôvodom ovčiarsky pes vyniká svojou učenlivosťou. Vďačí za to aj svojej poslušnosti a empatii voči pánovi, čo ho predurčuje byť tiež skvelým rodinným psom.

Nepĺznuce plemená psov

Nepĺznuce plemená psov – psy s vlasmi vhodné aj pre alergikov

Nepĺznuce plemená psov, ktoré nestrácajú srsť, môžu mnohým alergikom výrazne uľahčiť vzájomné spolužitie. Aký je to pes s vlasmi? Ktoré plemená psov sú naozaj nepĺznuce?

Obojok proti kliešťom pre psa

Najlepšie obojky proti kliešťom pre psa. Ako fungujú a sú vhodné pre šteňatá?

Obojok proti kliešťom predstavuje jeden z účinných spôsobov ochrany vášho psa. Pri výbere zvážte to, aký obojok pre psa s antiparazitickými účinkami vybrať. Poradíme vám, čím sa riadiť.

Očkovanie psa

Očkovanie psa proti besnote a kliešťom. Ako často očkovať, prvé očkovanie šteniatka a očkovací plán

Očkovanie psov je jeden z najefektívnejších spôsobov prevencie pred rôznymi vírusovými a infekčnými ochoreniami. Ktoré povinné očkovanie psov treba absolvovať? Ako často psa očkovať?

Odčervenie psa

Odčervovanie psa proti parazitom. Tablety na odčervenie, priebeh a správne dávkovanie

Odčervenie psa je prevenciou nákazy parazitmi. Ide o jeden z dôležitých krokov, ktorým možno predísť tomu, aby vaše zviera napadli pásomnice, hlísty, škrkavky či machovce.

Pankreatitída u psa

Pankreatitída u psa – príznaky, liečba a diagnostika. Zaberá na zápal pankreasu diéta?

Ak je reč o pankreatitíde, ide vlastne o zápalové ochorenie pankreasu v akútnej alebo chronickej fáze. Aj na základe toho môže byť priebeh pankreatitídy u psa odlišný.

Parvoviróza – parvovírus

Parvoviróza – parvovírus u psa: inkubačná doba, príznaky, následky, prenos na človeka. Ako dlho trvá liečba?

Parvoviróza, psí parvovírus alebo hovoro parvo patrí k najzávažnejším infekčným chorobám psov. V našom článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o prevencii, diagnostike a liečbe tejto choroby. 

Pitbull/Americký pitbulteriér

Americký pitbulteriér – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Americký pitbulteriér je spoločenské a priateľské plemeno psa, ktoré je vhodné do rodiny aj s deťmi. Je ideálny pre aktívneho majiteľa, ktorý už má skúsenosti s výchovou a výcvikom psa.

Plemená psov do bytu

Najlepšie psy do bytu. Pes k deťom, čo nešteká a nepĺzne

Život v byte má svoje nesporné výhody, no takisto má určité obmedzenia. Chov psa je jedným z nich, no neznamená to, že váš štvornohý spoločník nebude v byte šťastný.

Poľovnícke psy

Poľovnícke psy – farbiare, duriče aj stavače

Medzi poľovnícke psy patrí niekoľko plemien. Vo všeobecnosti môžeme poznať malé poľovnícke psy a veľké poľovnícke psy. V praxi však je delenie členitejšie. Chcete vedieť viac?

Pomeranian

Pomeranian – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Výzorom rozkošnej plyšovej hračky sa darí pomeranianovi maskovať svoju energickú povahu plnú elánu. Ide o známeho extroverta, ktorý má rád spoločnosť blízkych ľudí.

Prechladnutie u psa

Prechladnutie u psa – príznaky a liečba: časté močenie, kýchanie, teplota, sopeľ

Môže pes prechladnúť? Môžete sa od neho nakaziť? Všetko, čo potrebujete vedieť o prechladnutí u psa, sa dozviete v článku.

Príznaky umierania psa

Príznaky umierania psa. Ako sa správa a ako dlho umiera

Hoci je odchod psíka ťažký, mal by byť dôstojný, bezbolestný a pokojný. Viete, aké sú príznaky, keď pes umiera?

Psie blchy

Blchy u psa a príznaky. Čo zaberá na psie blchy a ako sa ich zbaviť?

Blcha znepríjemňuje psovi život svrbením a štípaním, čo má za následok častejšie škrabanie či hryzenie srsti. Ako zistíte, že má pes blchy a ako sa zbaviť bĺch u psa čo najefektívnejšie?

Psie roky

Psie roky na ľudské. Vek psa ukáže tabuľka. Pozri, koľko sa dožíva

Chcete vedieť, koľko sa dožíva pes v priemere? Ako sa počítajú psie roky alebo ako zistiť vek psa? Čítajte ďalej a všetko dôležité sa dozviete.

Psinka

Psinka: príznaky, prejavy, očkovanie. Je prenosná na človeka?

Psinka je vysoko-infekčné multisystémové ochorenie s vysokou mierou úmrtnosti. Najviac ohrozené sú šteniatka, no ochorenie neobchádza ani dospelých psov.

Puberta u psa

Puberta u psa: kedy začína a ako dlho trvá? Obdobie vzdoru a dospievanie psa

Puberta je veľmi dôležité obdobie, ktoré slúži na stanovenie hraníc medzi vami a vaším chlpáčom. Pes je ešte stále vo vývine, telesnom, psychickom aj pohlavnom, preto je dôležité dbať na správnu výživu.

Ruja u psa

Háranie feny a Ruja u psa. Koľko trvá prvé háranie?

Rovnako ako v ľudskom svete aj v tom zvieracom majú psie fenky (samice) komplikovanejší reprodukčný cyklus. Ide o zoopsychologické, ako aj neuroendokrinné procesy, ktoré majú svoje zákonitosti.

Šedý zákal u psa

Šedý zákal u psa – príčiny, príznaky, liečba. Kedy je nutná operácia a aká je cena?

Šedý zákal, alebo aj katarakta či beľmo, je ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu šošovky. To potom spôsobuje postupné slepnutie psíka.

Separačná úzkosť u psa

Spôsoby, ako liečiť separačnú úzkosť u psa. Prejavy strachu a vystresovaný pes

Prejavy separačnej úzkosti rozhodne nie sú vítané – štekanie psa, zavýjanie, kňučanie, škriabanie na dvere, ničenie vecí či dokonca sebapoškodzovanie. Ako liečiť separačnú úzkosť u psa?

Shiba Inu

Shiba Inu – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

V malom psovi sa ukrýva vysoká miera nezávislosti. Ide o sebavedomé a inteligentné zviera, ktoré dáva rado najavo svoju dominanciu. Shiba je učenlivý, no tvrdohlavý pes.

Strážne psy

Najlepšie strážne psy – strážne plemená psov

Strážne plemená psov nemajú za cieľ útočiť, ale ostražito, nebojácne, včasne a s rozvahou zakročiť voči ohrozujúcim elementom. Aké všetky vlastnosti by mal mať ideálny strážny pes?

Stredoázijský ovčiak

Stredoázijský ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Samostatné a nezávislé robustné plemeno psa predstavuje záruku bezpečia a oddanosti. Tréning poslušnosti je pre jeho chov nevyhnutnosťou a včasná socializácia je kľúčová.

Svrab u psa

Ako vyzerá svrab u psa? Príznaky, infekčnosť, prenos na človeka a účinný liek na svrab

Máte pocit, že váš pes sa škriabe častejšie ako zvyčajne? Môže ísť o prašinu, čo je ľudové označenie pre známe infekčné ochorenie svrab. Aké sú jeho príznaky?

Teplota u psa

Teplota u psa: aká je normálna teplota, príznaky, teplota po operácii, očkovaní, pred pôrodom?

Aká je normálna teplota u psa, koľko je už zvýšená teplota, kedy by ste mali bežať na veterinu a čo podchladenie? Na všetky otázky tykajúce sa zvýšenej i zníženej teploty u psov vám odpovieme.

Triaška u psa

Triaška u psa: prečo sa pes trasie, ako zabrániť traseniu psa

Triaška u psa je pomerne bežný jav. Môže signalizovať nevinnú nervozitu, ale taktiež vážnejšie stavy. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa zdravotný stav vášho miláčika naučili pozorovať komplexne.

Veľké plemená psov

Veľké plemená psov k deťom aj na stráženie

Neplatí, že čím je pes väčší, tým náročnejší sa tréning stáva, všetko je o správnom prístupe počas výcviku. Ako si s veľkým psom poradiť?

Weimarský stavač

Weimarský stavač – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Wimarská stavač je všestranný, talentovaný, priateľský a veľmi vnímavý pes. Na majiteľa je veľmi fixovaný a nerád trávi čas osamote. Dožaduje sa veľa pohybu.

Zápal ucha u psa

Zápal vonkajšieho ucha u psa: príznaky, liečba

V našom článku sa pozrieme na príčiny, príznaky, diagnostiku a liečbu zápalu vonkajšieho zvukovodu u psa, s ktorým sa v praxi stretávame najčastejšie.

Zlatý retriever

Zlatý retriever – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Retriever patrí k veľmi inteligentným plemenám, ktoré je svojou úslužnosťou, vernosťou a empatiou vždy ochotné vyhovieť majiteľovi a pomôcť mu. 

Zvracanie u psa

Pes zvracia žlč, bielu penu alebo krv. Ako mu pomôcť a zvracanie zastaviť?

Hnačky a zvracanie u psov patria k príznakom mnohých závažných až život ohrozujúcich ochorení. Zároveň môže ísť o nevinnú nevoľnosť či dôsledok konzumácie nevhodného jedla.