Doberman

Doberman – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Prvý dojem môže klamať a hoci sa o dobermanovi hovorí ako o agresívnom strážnom psovi, faktom je, že je to inteligentný, chápavý a empatický pes. Tak ako vie byť dobrým strážcom, dokáže byť aj milovaným členom rodiny a priateľ detí. Je veľmi učenlivý a systematický tréning, ako aj skorá socializácia sú pre toto plemeno podmienkou. Využíva sa tiež ako stopovací či policajný pes.

Publikované: 13.03.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Je to veľký pes, ktorý má symetrické a svalnaté telo. Nemá problém zvyknúť si aj na život v byte. Potrebuje však dostatok pohybu a tiež aktivít, ktoré zamestnajú jeho hlavu. S cudzími psami nikdy príliš nevychádza. Vyžaduje si skúseného a vyrovnaného majiteľa, ktorý psa nechce pre status.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Svojím výzorom je doberman považovaný za ideál strážneho psa. Tento nemecký strážnik má štíhle, atletické a svalnaté telo. Noblesné držanie tela je zvýraznené dlhými končatinami. Postoj psa pôsobí hrdo a sebavedome. Podlhovastá hlava je nosená na dlhom krku, čo dodáva dobermanovi veľmi vznešený vzhľad. Štandardný doberman má ovisnuté uši, ktoré mierne vyčnievajú do strán. Uši i chvost zahnutý dohora boli v minulosti kupírované, čo z dobermana urobilo hrozivého a drsného strážneho psa. Kupírovanie však bolo v originálnom chove v našom regióne zakázané, hoci aj dnes na tieto úpravy u dobermanov bežne natrafíte.

Pes doberman sa radí medzi veľké plemená. V kohútiku môže mať dospelý doberman 63 až 71 cm. Sučky bývajú zvyčajne o niečo nižšie. Hmotnosť dospelého samca je 34 až 45 kg. Samice vážia od 27 do 40 kg. Trup dobermana je veľmi symetrický. Smerom k chvostu je chrbtica mierne skosená.

Srsť je krátka, lesklá, hladká a bez podsady. K telu prilieha a atraktívne lemuje svaly psa. Štandardom Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI) sú schválené len dve farebné varianty dobermana. Čierna srsť s gaštanovým pálením a hnedá srsť s gaštanovým pálením. Pálenie je typické pre vnútornú stranu končatín, líca (papuľu) a tiež sa môže gaštanové pálenie nachádzať na hrudi. Modrá – sivá či isabell (krémovo-biela) nie sú oficiálne uznávané farebné variety.

Zdravie, choroby a vek

O dobermanoch sa často hovorí ako o veľmi zdravých a odolných psoch. Naprieč skúsenosťami chovateľov sú dobermany veľmi životaschopné. Niektoré ochorenia typické pre veľké plemená sa však objavujú aj u nich.

  • Kardiomyopatia – toto ochorenie postihuje viacerých psov, ide o oslabenie srdcového svalu. Dochádza k rozšíreniu – dilatácii srdcových komôr, čo má za následok abnormálne namáhanie srdcového svalu. Ten nedokáže dostatočne pumpovať krv. Existuje kyslíková alebo medikamentózna liečba. U starších jedincov však môže byť kardiomyopatia smrteľná.
  • Dysplázia bedrového kĺbu – dedičné ochorenie typické pre stredne veľké a veľké plemená. Ide o nesúlad stehennej kosti, ktorá nezapadá do puzdra bedrového kĺbu a dochádza k neželanému pohybu. U psa môže spôsobovať krívanie alebo diskomfort pri niektorých pohyboch.
  • Woblerov syndróm – ochorenie miechy spôsobené genetickou predispozíciou. Dochádza ku kompresii miechy v dôsledku deformácie miechového kanáliku. U psa sa môžu objavovať príznaky paralýzy. Je možná chirurgická terapia, ktorej účinnosť však nie je garantovaná.
  • Von Willebrandova choroba – je to ochorenie zrážanlivosti krvi, ktoré sa vyskytuje aj u ľudí. Príznakom je nadmerné krvácanie pri zranení alebo mimovoľné krvácanie z ďasien, análneho otvoru alebo nosa.
  • Narkolepsia – ide o problém niektorých jedincov, ktorí trpia poruchou spánku. Tá je spôsobená neschopnosťou mozgu regulovať stav bdenia a spánku. Pes môže byť razom ospalý. Nepravidelný spánok môže mať za následok vznik ďalších ochorení.

Napriek tomu, že dobermanom sa množstvo typických ochorení vyhýba, trpia predovšetkým srdcovými ochoreniami alebo ich trápia problémy s pohybovým aparátom. Vekový priemer dožitia je 10 až 13 rokov.

Doberman a zdravie

Povaha a správanie

Nebojácnosť a sebavedomie z dobermana sršia už na prvý pohľad a nie je to len zdanie. Doberman je odvážny strážny pes, ktorý je pokojný a rozvážny. Vďaka svojmu umu a trpezlivosti sa uplatňuje v mnohých krajinách ako pracovný – policajný pes alebo pomocník v ozbrojených silách. Jeho ochranárske inštinkty sú silné. Psovi musí byť zabezpečený kvalitný výcvik a skorá socializácia so psami i ľuďmi, hoci u väčšiny dobermanov platí, že cudzie psy nie sú kamaráti. Aj tento nežiaduci stav sa dá tréningom zmierniť. V neposlednom rade, nie je to len strážny pes, ale tiež rodinný spoločník.

Okolo dobermanov vzniká dlhé desaťročia aura, že ide o hrozivých strážnych až bojových psov. Opäť, ak je pes dobre socializovaný a vychovaný, nikdy nemá dôvod útočiť a už vôbec nie bez dôvodu. Jeho nebojácnosť má na svedomí, že sa veľmi zriedkavo cíti ohrozený. Realita je taká, že dnes je to pes vhodný k deťom do rodiny. Všetko závisí od toho, akej výchovy sa psovi dostane. Doberman si vytvára silné puto s pánom a dokáže to byť prítulný spoločník na gauči. V rodine sa z neho môže stať verná a poslušná „pestúnka“, ktorá bude slúžiť a chrániť celú rodinu.

Je to vytrvalý a aktívny pes. Jeho inteligencia a chápanie sú predpokladom pre efektívny tréning. Aj preto sa využíva pre profesionálne účely. Vyskúšať s nimi môžete aj niektoré psie športy alebo s nimi trénujte poslušnosť a rôzne triky. Majú perfektne vyvinutý sluch a čuch a reagujú na každý podnet, preto často zaujmú veľmi vážny postoj. Len málokedy na dobermanoch spozorujete únavu, no okrem množstva pohybových aktivít im zabezpečte pokojné miesto na oddych. Ako majiteľ musíte byť vodcom svorky. Psa od seba a rodiny neizolujte. Chce byť vždy nablízku. Na samotu si zvykne, no izolované psy sú často nervóznejšie a neposlušnejšie.

Doberman povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Dobermany sú spoločenské zvieratá a izolácia od ľudí im neprospieva. V počiatkoch výchovy teda dbajte na socializáciu. Iných psov dobermany málokedy rešpektujú a ich sebavedomie je v tomto smere neohrozené. Psa od malička učte základom poslušnosti a tvorte u neho správne návyky. Postarajte sa o to, aby sa doberman nenudil. Je to aktívna rasa a pre svoje šťastie si vyžaduje výdatné množstvo pohybu a aktivít. Vyšľachtené boli ako pracovné psy, preto sú to vytrvalci, ktorí únavu len málokedy dajú najavo. Čo sa však nevylučuje s tým, že po kvalitnom tréningu sa s vami nebudú maznať a nezaspia vám na gauči.

Dôsledný tréning poslušnosti a disciplína sú nutnosťou. Doberman je veľký pes, ktorý v sebe nosí ochranárske inštinkty. Napriek tomu dokáže venovať pozornosť deťom, hrať sa s nimi a byť poslušným a vďačným spoločníkom do rodiny. Miestami sa tvária veľmi vážne, pretože ich zmysly (čuch, sluch) sú extrémne citlivé, preto reagujú na každý šuchot. Štekotom však odmenia až neželané návštevy. Inak sú to pokojné a rozvážne psy, čo sa prejavuje aj pri tréningu. Rýchlo sa učia a majú rady aj komplikovanejšie povely. Trpezlivosť je na mieste, no doberman vás ochotou učiť sa odmení. Nátlakový tréning ani náhodou neskúšajte, žiadne vnucovanie ani násilie. Doberman sa pri takom zaobchádzaní stane neovládateľný a zo strachu dokáže zaútočiť, ako aj iné psy.

Potrebu fyzickej aktivity najlepšie vyplníte odborným výcvikom. Psa zabavíte aportovaním, ale ak máte možnosť vyskúšať si nejaké psie športy, choďte do toho. Hlavu mu zamestnajte stopovacími hrami, schovávajte pamlsky a učte ho stopovať. Na tento účel sú psy trénované aj profesionálne. Taktiež sa mnohí chovatelia venujú s týmito psami športovej kynológii. Dobermany milujú dlhé prechádzky a potrebujú majiteľa, ktorý má aktívny životný štýl. O srsť nemusíte prejavovať špeciálnu starostlivosť. Občasné kefovanie bude postačujúce. Z hľadiska stravovania treba povedať, že doberman má slušný apetít. Do jedálnička zaraďte aj surové mäso a dbajte na vyváženú stravu, hlavne u mladších jedincov.

Doberman výcvik

Doberman do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Aby ste mohli chovať dobermana, dom so záhradou nie je podmienkou. Je to pes, ktorý sa vynikajúco adaptuje na život v byte. Navyše nemá dlhú srsť, ktorá by pri pĺznutí robila problémy. Zabúdať však netreba na to, že je to atlét a športovec, pravidelné prechádzky a návštevy výbehov by ste nemali určite vynechávať. Krátke venčenie pred panelákom dobermana neuspokojí. Ideálne je praktizovať pravidelný a systematický tréning, ktorý psa unaví a bude rád, že si môže oddýchnuť. Dlhé odlúčenie od ľudí nemajú rady, ľudský kontakt im nesmie chýbať, aby sa necítili izolovane. Ak máte dobermana v byte, učte ho, aby si zvykal na čas bez vás. Poteší tiež fakt, že doberman nemá typický psí pach.

Disciplína je v prípade dobermana alfou a omegou, a to bez ohľadu na to, či bude rodinným spoločníkom alebo strážcom z povolania. Na celoročný pobyt vonku nie sú pre krátku srsť dobermany vhodné. Musia mať k dispozícii teplé miesto, kde budú pred chladom chránené. Dobermana môžete aktívne vzdelávať, napríklad vyskúšajte nejaké pátracie a stopovacie hry, pokojne skúste aj psie športy, športovú kynológiu, aportovanie alebo preťahovanie lanom. Je to veľmi inteligentný a chápavý pes. Pri správnej výchove bude kamarát aj s deťmi. Naopak, pri cudzích psoch môže reagovať nervózne a podráždene. Doberman nie je agresor a nikdy neútočí bez dôvodu.

Majiteľ musí byť aktívny. Doberman je aktívny pes, agilný a veľmi energický. Potrebuje vyžitie, aby bola zamestnaná aj jeho myseľ. Náročný tréning je najlepšou voľbou. S tým súvisí fakt, že by mal byť takýto pes zverený do skúsených rúk. Doberman si vytvára s majiteľom silné puto a je učenlivý, ale to neznamená, že si s ním poradí každý. Nejde o žiadneho pomeraniana, dôležité je, aby mu bol pán autoritou s vyrovnanou osobnosťou bez nutnosti zvyšovať si vlastníctvom dobermana ego. Starostlivosť ako taká nie je náročná, kvalitná strava a pravidelné návštevy u veterinára sú základ.

Doberman na terase

Najčastejšie otázky – FAQ

Považujete dobermana za vhodné plemeno pre vás? Chceli by ste sa dozvedieť viac o jeho povahe alebo jeho vlastnostiach? Ak máte otázky, neváhajte a pýtajte sa. Pod článkom je k dispozícii sekcia komentárov, kde sa môžete pýtať. Zároveň budeme radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti so starostlivosťou o toto plemeno. Ostatní čitatelia tiež ocenia vaše rady a odporúčania.

Plemeno dobermana sa dožíva približne 10 až 13 rokov.

Oficiálne nie je schválené žiadne druhové delenie dobermana. Toto samostatné plemeno sa v rámci svojho druhu rozlišuje len na základe farby srsti. Poznáme čierne a hnedé dobermany s gaštanovým pálením nohách, papuli a hrudníku.

Doberman je plemeno psa, ktoré je známe svojou odvahou, inteligenciou a lojalitou. Bol vyšľachtený na konci 19. storočia ako pracovné plemeno pre políciu a armádu. Doberman je veľmi inteligentný a učenlivý pes, ktorý si rýchlo uvedomuje, čo od neho majiteľ očakáva. Preto je výborným psom na výcvik poslušnosti. Dobermany sú tiež veľmi aktívne psy, ktoré potrebujú dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Majú v sebe veľa energie a najradšej budú za aktívneho majiteľa. Pri správnej výchove a včasnej socializácii je to skvelý rodinný pes, ktorý je chápavý, trpezlivý a ohľaduplný. S cudzími psami nevychádza dobre, pretože má silný ochranársky inštinkt. Sú to sebavedomé a neohrozené psy, preto majú málokedy dôvod útočiť. Status bojového či agresívneho plemena do ich štandardu určite nepatrí.

Doberman je aktívny a energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Preto by mal mať prístup k vonkajšiemu priestoru, kde by sa mohol voľne pohybovať a vybiť svoju energiu. V byte si však ochotne zvykne, ak sa mu dostáva dostatok pohybu a aktivít. Krátke prechádzky nestačia a ideálne je so psom navštevovať výbehy alebo vybehnúť za mesto, kde sa môže voľne vybehať. Pre spolužitie v byte je potrebné, aby si pes zvykol na samotu, k čomu je potrebné ho viesť. V byte sa totiž rýchlejšie začne nudiť a výsledkom môže byť deštruktívne správanie – separačná úzkosť.

Cena sa líši v závislosti od rôznych faktorov. V Európe sa papierové šteniatka dobermana predávajú od 800 až do 3 000 eur. Veľkú rolu hrá región, rodokmeň i prestíž chovateľa. Na Slovensku sa cenový priemer za šteňa dobermana pohybuje okolo 600 až 1 500 eur.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.6%)