Kedy sa môžu chytať mačiatka?

Kedy sa môžu chytať mačiatka?

Publikované: 28.09.2023
Aktualizované: 28.09.2023

Mačiatka sú po narodení plne závislé od matky – prijímajú od nej teplo, stravu a aj základnú starostlivosť. Fáza socializácie je veľmi podstatná nielen čo sa týka emocionálneho, ale aj fyzického vývoja. Po narodení by ste isté časové obdobie mali počkať s procesom chytania a separácie od matky. Prvý týždeň po narodení sú mačiatka slepé a nepočujú, len sa kŕmia a spia, pričom sú plne odkazané na starostlivosť matky. Približne na 7. deň začínajú počuť a medzi 8. až 12. dňom sa im začínajú otvárať oči, avšak zo začiatku vidia iba na krátku vzdialenosť. Začínajú robiť prvé kroky, avšak tie sú nekoordinované a nemotorné, stále sú závislé od matky. V 3. týždni už sa ich sluch a zrak zlepšuje a mačiatka začínajú byť zvedavé, medzi 4. až 6. týždňom sa začína ich prvá socializácia (v zmysle zoznámenia sa s okolitým prostredím, bežnými zvukmi a ruchom v domácnosti, spoznávania ľudí), viac chodia a hrajú sa medzi sebou. V 8. týždni by mali mať všetky mliečne zuby a byť vakcinované. Sú hravé a získavajú na sile.

Pri chytaní mačiatok je dôležité zohľadniť nielen ich vek, ale aj temperament. Celkovo sa odporúča mačiatka začať chytať až od 8. týždňa, keď mačka začína prejavovať nezávislosť a začína jesť tuhú stravu, avšak pre socializáciu mačiatka je dôležitý čas medzi 2. až 7. týždňom. To značí, že veľmi jemne s nimi môžete manipulovať už v tomto veku, avšak sú náchylné na poranenia, preto s nimi treba zachádzať veľmi opatrne. Ak budete s mačkou v kontakte už v takomto skorom veku, bude priateľskejšia a dôverčivejšia k ľuďom.

S mačiatkom treba manipulovať opatrne a po troškách – čas strávený bez matky sa môže postupne zvyšovať, vďaka jemnému prístupu minimalizujete stres z odlúčenia od matky a z nového prostredia. Zo začiatku bude mačiatko plaché a neisté (spôsobené oddelením od matky a súrodencov), preto treba prejaviť trpezlivosť a nechať mu dostatok času zvyknúť si na nové podmienky a vytvoriť si dôveru voči svojmu opatrovníkovi.


Ďalšie články z kategórie Mačacia poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)