Vysávač na psie chlpy

Najlepší vysávač na psie (zvieracie) chlpy. Ručný alebo tyčový?

Či už máte doma psa, alebo mačku, najmä v období pĺznutia sa musíte neustále potýkať s chlpami. Dostávajú sa na podlahu, nábytok, do oblečenia, poletujú vzduchom. Sú jednoducho vidieť na každom kroku v celom byte či dome. Môžete psíka česať aj každý deň, pri niektorých plemenách sa chlpom skrátka nevyhnete. Zbaviť sa ich je pomerne jednoduché – stačí na to kvalitný vysávač a trochu času na upratovanie. Nie je však vysávač ako vysávač. Prirodzene, so zvieracími chlpmi vám pomože aj klasický alebo robotický, ale najobľúbenejšou voľbou sú ručné a tyčové vysávače. A to z jednoduchého dôvodu – sú ľahké a prenosné, tyčové sú často modelmi 2 v 1, teda poslúžia aj ako ručný vysávač.

Publikované: 07.06.2024
Aktualizované: 07.06.2024
Obsah článku:

Kvalitný vysávač by mal bez problémov nasať aj tie najmenšie a najjemnejšie zvieracie chlpy, preto je dôležitý predovšetkým jeho výkon, avšak záleží aj na filtrácii, nadstavcoch či kapacite. Pripravili sme pre vás inšpirácie, ktoré vám pomôžu sa zvieracích chlpov v domácnosti zbaviť, ale aj porovnanie ručných a tyčových vysávačov a návod, ako vysávač na zvieracie chlpy vybrať.

Najlepšie vysávače na psie chlpy

Názov Hodnotenie Detail
ETA 2425 90000   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
TESLA LifeStar UV550   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Concept VP 4430   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Dyson V15 Detect Absolute   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Niceboy ION Hurricane H7   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt

TOP ručné vysávače

Ručný vysávač sa osvedčí nielen v domácnosti, ale napr. aj v aute. Je kompaktný a prenosný, takže má pomerne široké využitie. Vybrali sme pre vás 3 kvalitné ručné vysávače, ktoré vám nielen doma s upratovaním pomôžu.

Akumulátorový vysávač  ETA Rotary 18 V Li-Ion 2425 90000 sa môže pochváliť silným sacím výkonom. Ten zabezpečuje 18 V Li-ionový akumulátor, ktorý po 5-hodinovom nabíjaní vydrží v prevádzke 30 minút. Výhodou je zberná nádoba s HEPA filtrom, ktorý je možné očistiť prúdom tečúcej vody. Jej kapacita je 400 ml. Možné je mokré i suché vysávanie. Veľkým plusom je bohaté príslušenstvo – k dispozícii je štrbinová hubica, kefka s jemnými štetinami i rotačná turbokefa s priamym pohonom. Hmotnosť je len 1 kg, spolu s ergonomickou rukoväťou so spínačom nepretržitého chodu to výrazne uľahčuje manipuláciu. Vysávač sa dá použiť na všetky typy povrchov i na koberce a je špeciálne určený na zvieracie chlpy. Mínusom je len jeho vyššia hlučnosť, 80 dB nie je vôbec málo.

Pozitíva

Bohaté príslušenstvo
Výdrž batérie
Sací výkon (dá sa regulovať)
Hmotnosť
Jednoduchá demontáž a čistenie

Negatíva

Hlučnosť
Dlhšia doba nabíjania

Ručný vysávač s UV-C lampou chlpy povysáva nielen v aute, ale aj v domácnosti. Ide o sieťový model 3 v 1, ponúka totiž 3 režimy čistenia. Na výber máte medzi UV-C lampou, vysávaním a rotačnou kefou. Vďaka UV-C lampe spoľahlivo zlikvidujete 99,9 % baktérií, roztočov a iných alergénov, pomocou rotačnej turbokefy zas odstránite hlboko usadené nečistoty. Nádoba má objem 500 ml, po naplnení ju stačí vysypať a umyť. Využitá je cyklónová technológia filtrácie (súčasťou je HEPA 13), vďaka ktorej vysávač oddelí prachové častice od vzduchu a zaručí vysoký sací výkon. Sací výkon dosahuje 550 W, dĺžka kábla je 5 m, takže má dostatočný akčný rádius i výkon, aby zvládol povysávať všetky nečistoty. Mínusový bod získava TESLA LifeStar UV550 za vyššiu hmotnosť, ktorá činí 2,6 kg, a za chýbajúce nadstavce. Šírka hubice činí 28 cm, na menšie miesta sa tak s ním nedostanete.

Pozitíva

Dlhý napájací kábel
Slušný sací výkon
UV-C lampa
Umývateľný filter

Negatíva

Vyššia hmotnosť
Bez nadstavcov

Kompaktný akumulátorový ručný vysávač so vstavanou Li-ion batériou s kapacitou 2 200 mAh a BLDC motorom ponúka saciu silu 10 alebo 20 kPa. Vysávač sa nabije za 4-5 hodín a na jedno nabitie zvládne byť v prevádzke 30 minút. O aktuálnom stave batérie informujú 3 svetelné kontrolky. Concept VP 4430 je určený len na suché nečistoty, vhodný je na vysávanie zvieracích chlpov na kobercoch, čalúnení i tvrdých podlahách. K dispozícii je špeciálna turbokefa na zvieracie chlpy, štrbinová hubica s prachovou kefou a hubica na čalúnenie. Nádoba na prach má objem 250 ml, čo je pomerne málo. Plusom je filter HEPA 13 a pomerne nízka hmotnosť 1,73 kg. Vysávač je výkonný, dobre sa ním manipuluje a je dodávaný s príslušenstvom.

Pozitíva

Regulovateľný sací výkon
Dostatočná výdrž
Na rôzne typy povrchov
Príslušenstvo

Negatíva

Objem nádoby na prach

TOP tyčové vysávače

Skvelou voľbou na vysávanie psích chlpov sú aj tyčové vysávače, obzvlášť modely 2 v 1, ktoré sa dajú použiť aj ako ručné vysávače, čo rozširuje možnosti ich využitie. Na výber vám ponúkame 3 kvalitné modely, ktoré nás zaujali svojím výkonom i možnosťou použitia.

Náročných používateľov by mohol zaujať Dyson V15 Detect Absolute. Ide o akumulátorový vysávač, ktorý sa síce dobíja 4,5 hodiny, ale v prevádzke vydrží až 1 hodinu. Je vhodný na všetky typy podláh, kde vďaka vysokému výkonu odstráni nielen všetky zvieracie chlpy. Sací výkon predstavuje 240 W, k dispozícii sú 3 režimy vysávania. Nádoba na nečistoty má objem 0,76 l, čo je nadštandard. Technológia 14 cyklónov Root Cyclone zachytí až 99,97 percent častíc s rozmerom 0,1 mikróna. HEPA filter sa stará o účinné čistenie vzduchu, ktorý vypúšťa späť do miestnosti. Vzhľadom na cenu neprekvapí pomerne bohaté príslušenstvo. Chválime inteligentnú podlahovú hubicu Digital Motorbar i osvetľujúcu podlahovú hubicu Fluffy Optic, v balení sa nachádza i kombinovaná kefová hubica a štrbinová hubica. Vysávač sa dá použiť aj ako ručný, čo zväčšuje možnosti jeho využitia.

Pozitíva

Vysoký výkon
Prístroj 2 v 1
Osvetlenie
Tichý chod
Objem nádoby na nečistoty

Negatíva

Vysoká cena
Chýba spínač nepretržitého chodu

So zvieracími chlpmi si poradí i aku tyčový vysávač Xiaomi G10 Plus. Môžete ho použiť na čistenie kobercov, čalúnení, drevených i plávajúcich podláh. Li-ionová batéria s kapacitou 3 000 mAh sa nabije za 4 hodiny a v prevádzke vydrží slušných 45 minút.antibakteriálne účinky, preto zlikviduje všetky plesne, vírusy a baktérie. Nečistoty sa zbierajú v nádobe s objemom 0,6 l. O čistotu vzduchu sa stará 3-stupňový čistiaci systém, pozostávajúci z high Efficiency filtra, HEPA filtra a vodného filtra. Ide o model 2 v 1, vďaka čomu ho možno použiť aj ako ručný vysávač, a teda sa tým rozširujú možnosti jeho využitia. Plusovým bodom je ponúkané príslušenstvo, ktoré zahŕňa štrbinovú hubicu a kefu určenú na zvieracie chlpy a vlasy. Sací výkon sa dá regulovať, a teda prispôsobiť podľa potreby.

Pozitíva

Dobrý sací výkon i výdrž batérie
Jednoduché čistenie
Kvalitné prevedenie
Antibakteriálne účinky
Bohaté príslušenstvo

Negatíva

Do dokovacej stanice sa nedá uložiť všetko príslušenstvo
Nie je samostojaci

Tyčový vysávač Niceboy ION Hurricane H7 je určený na suché vysávanie všetkých druhov podláh. Ide o akumulátorový model s dobou nabíjania 4,5 hodiny, v prevádzke na jedno nabitie vydrží 40 minút. Má menší príkon, 200 W, avšak jeho saciemu výkonu nie je čo vytknúť, dosahuje 20 kPa a dá sa regulovať. Tento model disponuje výkonným BLDC motorom a dá sa použiť ako tyčový aj ako ručný vysávač. O čistotu vzduchu sa stará kvalitný HEPA filter, spolu s technológiou MAX Clean odstraňujú až 99,95 % všetkých alergénov a mikročastíc. Využiteľnosť stroja zvyšuje bohatá sada nadstavcov, medzi nimi predlžovací nadstavec s kĺbom, hlavica 2v1, kefa na podlahy/koberce, štrbinová hubica do úzkych medzier, flexibilná hubica na ťažko prístupné oblasti a hlavica na sedačky a textílie. Zberná nádoba na nečistoty má objem 0,6 l, čo je viac-menej štandard. Hlučnosťou 78 dB nijak nevyčnieva z radu.

Pozitíva

Regulácia sacieho výkonu
Bohaté príslušenstvo
Model 2 v 1
Ohybný kĺb na tyči
Osvetlenie
Výdrž batérie

Negatíva

Nie je samostojaci
Problematický ukazovateľ kapacity batérie

Tyčový verzus ručný vysávač na psie chlpy

Tyčové a ani ručné vysávače zvyčajne nemajú vrecúška, čo je v prípade vysávania psích chlpov výhoda. Nádobu na nečistoty stačí len jednoducho vysypať, umyť a môžete ju znovu používať. Tyčové môžu byť napájané aj cez kábel, ručné sú tak riešené skôr zriedka, zvyčajne je napájanie u oboch typov riešené akumulátorovo. Výkon je síce v prípade akumulátorových modelov o niečo nižší, avšak takéto vysávače majú výhodu v podobe pohodlnej manipulácie.  Výdrž býva zvyčajne dostatočná na povysávanie celého bytu či domu. Oproti ručným vysávačom majú tyčové výhodu v tom, že sa dajú používať ako klasické a v prípade modelov 2 v 1 aj ako ručné vysávače. To značí,  že ich pokojne môžete použiť na poupratovanie celej domácnosti. Ručné vysávače sú vďaka svojej veľkosti a nízkej hmotnosti vhodné na vysávanie miest, kam sa s bežným vysávačom nedostanete. Ide o vhodný doplnok ku klasickému vysávaču práve na vysatie drobných nečistôt a psích chlpov.

Najlepší tyčový vysávač na psie (zvieracie) chlpy

Ako vybrať vysávač na zvieracie chlpy

Pri výbere vysávača na psie chlpy sú podstatné predovšetkým 4 parametre, a to výkon, filter, nadstavce a kapacita. Za zmienku však stojí aj výdrž a hlučnosť stroja. Zvyčajne sú pri výbere vysávača dôležité informácie o tom, či ide o bezvreckový, alebo vreckový model, či je vhodný na mokré a suché vysávanie, prípadne, aký je akčný rádius a funkcie daného modelu. Pri vysávačoch na psie chlpy ide o menej relevantné informácie.

  • Výkon: Dostatočný sací výkon je zárukou toho, že vysávač dokáže nasať aj najmenšie a najjemnejšie psie chlpy. Výkon býva udávaný vo watoch (W) alebo pascaloch (Pa) a jednodznačne platí – čím vyššie číslo, tým lepšie. Zvyčajne je minimom 300 W a 20 kPa.
  • Výdrž: Vzhľadom na to, že ručné aj tyčové vysávače sú zvyčajne akumulátorové, výdrž hrá rolu pri výbere. Je rozdiel, či vysávač dokáže na jedno nabitie sať 1 hod., alebo 20 min. Minimálne číslo je 30 min., samozrejme, čím viac vydrží, tým lepšie.
  • Filter: Kvalitná filtrácia sa postará o čo najväčšie zachytenie alergénov a prachových častíc. Najideálnejší je v tomto prípade HEPA filter, dokáže zachytiť až 99,9 % mikroorganizmov. Dôležité je i to, či sa dá ľahko vybrať a vyčistiť.
  • Nadstavce: Najpodstatnejší v tomto prípade je nadstavec na vysávač na psie chlpy, avšak väčšie príslušenstvo rozširuje možnosti vysávača (týka sa to predovšetkým tyčových modelov). Základom je možnosť využitia na rôzne povrchy. Špeciálne nadstavce na odstraňovanie chlpov z rôznych povrchov vám umožnia vysávať psie chlpy z drevenej podlahy a dlaždíc (napr. hubica s gumovými lamelami) i z kobercov a čalúnenia (napr. turbokefa s rotačnými štetinami).
  • Kapacita: Chlpov býva najmä v obdobiach pĺznutia viac než dosť, preto väčšiu kapacitu nádoby na nečistoty oceníte. Udáva sa v litroch (l) alebo mililitroch (ml) a mala by dosahovať čo najväčšie číslo. Na sanie zvieracích chlpov je ideálny objem min. 0,5 l/500 ml.
  • Hlučnosť: Ide o parameter zvyšujúci komfort používania. Ideálne by sa hlučnosť mala pohybovať medzi 50 až 65 dB, avšak v prípade ručných aj tyčových vysávačov často prekračuje 80 dB. Hlučnosť sa meria pri maximálnom výkone, ak má viacero režimov výkonu, môže byť jeho používanie pri nižšom výkone výrazne tichšie, ako sa uvádza. Myslite však na to, že bezvreckové vysávače sú prirodzene hlučnejšie ako tie vreckové.

Najlepší ručný vysávač na psie chlpy

Najčastejšie otázky (FAQ)

Vysávač na zvieracie chlpy nemôže v domácnosti so psom či mačkou chýbať. Ide o praktického pomocníka, s ktorým sa chlpov zbavíte rýchlo a z každého povrchu. Neodpovedali sme vám v texte na všetky otázky? Opýtajte sa nás v komentároch, čo vás zaujíma.

Určite áno, ale nejde o takú praktickú voľbu ako tyčový alebo ručný, ktorý môžete do ruky zobrať kedykoľvek to bude potrebné. Takýto vysávač je však na každodenné vysávanie dobrou voľbou.

Mal by dokázať vysať nečistoty z hladkých povrchov, z gauča i z auta. Mali by ste s ním dokázať vyčistiť aj psí pelech.

Áno, na vysávanie zvieracích chlpov môžete použiť aj vreckový vysávač. Avšak plnosť vrecka výrazne ovplyvňuje výkon vysávača, takže ho budete musieť pravidelne vyprázdňovať ešte pred úplným naplnením. Bezvreckový vysávač vám poskytne stály výkon a jednoduchú údržbu.


Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(93.2%)