Agama kočinčinská

Agama kočinčinská – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Prirodzeným prostredím tohto druhu agamy sú lesy na území bývalej Kočinčiny – Vietnamu. Vyskytuje sa na stromoch a keroch v blízkosti vodných plôch, v prípade nebezpečenstva skáče do vody, kde sa ukryje. Ide o tvora, ktorý sa výzorom veľmi podobá na leguána, avšak tento plaz nie je bylinožravcom, jeho primárnou stravou je hmyz. Okrem výzoru je v mnohom podobná aj starostlivosť. Čo všetko na život agama kočinčinská potrebuje?

Publikované: 29.06.2023
Aktualizované: 29.06.2023
Obsah článku:

Pri správnej starostlivosti sa môže agama kočinčinská (Physignathus cocincinus) dožiť až 15+ rokov. Pred zaobstaraním si agamy by ste mali poznať všetky jej potreby a zistiť, ako sa o toto fascinujúce zviera starať.

Vzhľad a veľkosť

Agama kočinčinská je pomerne urastený jašter, v dospelosti dosahuje dĺžku 80-90 cm vrátane chvosta. Hlava s trupom majú okolo 20 – 25 cm, zvyšné dve tretiny tvorí chvost. Samci sú väčší ako samice a aj viac vážia. Samice majú hmotnosť okolo 350 g, samce vážia do 600 g. Agama má silné končatiny s 5 dlhými prstami zakončenými ostrými pazúrmi, ktoré jej slúžia na udržiavanie stability a lezenie. Stabilitu zabezpečuje aj dlhý masívny chvost.

Agamy majú široké ústa a guľaté nozdry, po stranách sa nachádzajú výrazné oči. Uši vyzerajú ako veľké šupiny. Na chrbte majú pás hrotov, avšak omnoho kratších ako v prípade leguánov. Typická je zelená farba - u mláďat prevládajú tmavé odtiene, u dospelých ide o svetlozelenú. Chvost je dvojfarebný, zeleno-hnedý, resp. zeleno-čierny.

Agama kočinčinská vzhľad

Terárium a chov

Pôvod týchto exotických jašterov je v lesoch juhovýchodnej Ázie – Vietnam, Thajsko, Kambodža a Čína. Keďže dospelý jašter dosahuje dĺžku 90 cm, je nutné nájsť na terárium dostatok miesta. Pre jednu dospelú agamu by malo dosahovať veľkosť minimálne 100 x 80 x 80 cm. Agamy sú síce teritoriálne zvieratá, avšak to neznamená, že ich nemôžete chovať v skupine. Vyhnite sa chovu dvoch samcov, vhodné je chovať jedného samca a dve samice. Dĺžka terária musí byť v prípade chovu viacerých agám väčšia, odporúča sa aspoň 150 cm.

Ide o vodomilné zviera, nádrž s vodou je v teráriu nutnosťou. Voda musí byť čistá, najlepšie filtrovaná, treba ju často meniť. Priestor v teráriu by mal byť členitý, nad vodnú plochu umiestnite konáre, na ktorých môže agama vylihovať. Vetvy a kamene by mali byť v celom priestore. Na zem agamy zliezajú skôr príležitostne v prípade kúpania a vylučovania. Živé rastliny nie sú vzhľadom na hmotnosť a ostré pazúry agamy nutnosťou, avšak nemusíte sa im nutne vyhýbať. Použiť môžete aj umelé rastliny, ktoré dotvoria prostredie. Terárium je napriek veľkej nádrži s vodou vhodné pravidelne rosiť, aby sa zvyšovala vlhkosť. Ako podstielka je vhodná kôra, prípadne len tvrdá podlaha bez podstielky, ktorú ostrými pazúrmi nepoškodia.

Agamy sa vylučujú výhradne do vody, preto je dôležité nezabúdať na výkonný prietokový filter, ktorý bude vodu v nádrži čistiť. Teplota by cez deň mala dosahovať 25 – 35 °C a v noci 20 – 25 °C. V najteplejšej časti by malo byť 35 °C, v najchladnejšej časti terária 25 °C. Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať medzi 80 až 90 %. Okrem bazéna/nádrže sú vhodné rosiče terária. To môžete pravidelne zavlažovať aj sami.

Agama kočinčinská je denný jašter, veľmi aktívna je teda počas dňa. Chýbať nesmú zdroje svetla s UVA a UVB (dodáva vitamín D3) žiarovkami. Svetelné zdroje by mali byť v dostatočnej vzdialenosti od najvyššieho bodu, kam sa agama môže dostať. Zdroje svetla môžete kombinovať, nutné je rovnomerne rozdeliť cyklus svetla a tmy. Vyhrievaná by mala byť aj voda v nádrži.

Agama kočinčinská terárium

Strava

Agamy kočinčinské sú hmyzožravce, ale nepohrdnú ani mäkkým ovocím či listami. Vo voľnej prírode sa živia hmyzom a malými rybami, pri domácom chove im môžete podávať cvrčky, dážďovky, múčne červy, šváby, saranče, slimáky, mláďata potkanov alebo myší, sladkovodné ryby. Veľkosť potravy prispôsobte veľkosti agamy. Niektoré jaštery si rady pochutia aj na listoch, strúhanej mrkve, mäkkom ovocí alebo varenej nesolenej ryži, tie by mali tvoriť minimálne 15 % ich potravy.

Mláďatá treba kŕmiť raz za 1-2 dni, dospelé jedince stačí kŕmiť každé 2-3 dni. Vhodným doplnkom stravy sú prídavné minerály a vitamíny. Každé 2 dni by ste mali domácemu miláčikovi podávať vápnik a vitamín D3, raz týždenne prídavné minerály a vitamíny. Dobrým zdrojom vápnika je sépiová kosť, ktorú môžete umiestniť do terária.

Agama kočinčinská strava

Starostlivosť a zdravie

Agamy sú považované za temperamentné a divoké zvieratá, avšak dajú sa čiastočne skrotiť. Na ľudský dotyk by si mali zvykať najlepšie postupne odmala, v prípade dospelých jedincov po cca týždni aklimatizácie na terárium. Naučiť ich môžete aj prijímať potravu z ruky (z pinzety). Agamy kočinčinské znesú časom aj ľudský dotyk, ale nečakajte prítulné správanie.

Agamy pohlavne dozrievajú okolo 18. – 24. mesiaca života. Gravidita u agám kočinčinských trvá približne 2 až 3 mesiace. Samička kladie 6 až 15 vajec (plus-mínus). Ak plánujete mláďatá, musíte agame pripraviť kladisko vajec (35 x 20 x 20 cm) s vlhkým vyhriatym substrátom (28 °C). Vajcia treba následne preniesť do inkubátora a v závislosti od teploty v ňom sa môžete tešiť na mláďatá v rozsahu 55 až 85 dní.

Pri starostlivosti o agamu je dôležitá jej aklimatizácia. Zviera potrebuje pokoj, aby si zvyklo na zmenu prostredia. Pokiaľ chcete odchov, odporúča sa chov v skupinách – 1 samec, 2 samice, ale pokojne môžete agamu chovať ako jednotlivca. V tom prípade je na odchov vhodnejší samec, je väčší, o niečo farebnejší a sebavedomejší, vďaka čomu si lepšie zvykne na kontakt. Dvoch samcov v žiadnom prípade nechovajte v jednom teráriu, pretože ide o teritoriálne zvieratá. Jeden z nich bude automaticky utláčaný, čo môže vyústiť do smrtiaceho konca.

Pohlavie sa pri mláďatách určuje hmatom, avšak ak s tým nemáte skúsenosti, je vhodné zistiť pohlavie u veterinára pomocou sondy. U dospelých jedincov sa dá rozoznať podľa veľkosti. Samce sú väčšie, v pomere k telu majú väčšiu hlavu, vyšší hrebeň, výraznejšie femorálne póry, hrubší koreň chvosta a aj sfarbenie je kontrastnejšie.

Pri správnej starostlivosti sa agamy dožívajú 10 až 15 rokov, ide teda o dlhodobý záväzok. Tento jašter je vhodný pre skúsenejších chovateľov a nejde o veľmi vhodnú voľbu k deťom.

Agama kočinčinská starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Uvažujete nad chovom agamy kočinčinskej? Aké terárium, potravu a starostlivosť tento jašter potrebuje, sme vám prezradili v článku. Ak máte ďalšie otázky ohľadom tohto zvieratka, napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma. Budeme radi, ak sa podelíte aj o svoje skúsenosti a potenciálnym chovateľom poskytnete zaujímavé rady a odporúčania.

Pri správnej starostlivosti sa zvyknú agamy kočinčinské v zajatí dožívať 10 až 15 rokov.

Agama rada vylihuje na vetvách a stromoch, preto ju možno považovať za pokojného jaštera. Avšak jej reakcie dokážu byť impulzívne a ak sa niečoho zľakne, je schopná sa skryť na rôznych miestach. Treba ju učiť na dotyk postupne. Pokiaľ si zaobstaráte dospelého jedinca, musíte ho nechať si najprv zvyknúť na terárium (cca 1 týždeň) a potom ho skúšať kŕmiť z pinzety alebo z ruky. Časom sa agama naučí chodiť naproti – po jedlo si pribehne. Mláďatá bývajú zbrklejšie, dotyk znesú až časom. Agamu môžete z terária aj vybrať a poskytnúť jej pohyb vo voľnom, ale zabezpečenom priestore, vždy len pod neustálym dohľadom.

Agamu kočinčinskú bežne kúpite v predajniach s teráriovými zvieratami, vhodná je taktiež kúpa zvieraťa od chovateľa. Cena za mláďa sa pohybuje od 50 eur vyššie. Je lepšie uprednostniť agamu chovanú v zajatí pred zvieraťom z voľnej prírody, pretože to sa nemusí dobre zajatiu prispôsobiť.

Pravdepodobne sa vidí v skle ako v zrkadle a reaguje na odraz. Najmä samce si takto strážia teritórium. Pri narážaní môže dochádzať k zraneniam, preto sklo zmatnite zvnútra alebo ho zakryte.

Často sa u nej objavuje hniloba v ústach, ktorá býva dôsledkom spomínaného búchania hlavy do skla. Prejavuje sa opuchom okolo úst, vredmi v ústach či nose, ale aj bielym sekrétom okolo úst. Nemenej časté je metabolické ochorenie kostí. Z toho dôvodu je nutné dodávať agame v strave vápnik a nezabúdať na potrebu UVB žiarenia. V prípade, že je agama letargická, má zníženú chuť do jedla, riedku stolicu, matné oči a nepriberá, môže ísť o infekciu alebo parazita. Pri samiciach sa môžete stretnúť s dystokiou – zadržaním/viazaním vajíčok (nemala podmienky na ich nakladenie), ktorá sa prejavuje letargiou (prípadne má zavreté očí a stále spí), slabosťou, kopaním. V tomto prípade treba okamžite vyhľadať veterinára.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(91.2%)