Leguán zelený

Leguán zelený – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Fascinujúci a majestátny leguán zelený patrí k najviac obľúbeným jašterom v rámci domáceho chovu. Ide o relatívne veľké jaštery, ktoré dosahujú dĺžku až do 2 metrov a hmotnosť do 10 kg. Leguán sa zvykne označovať aj ako „malý drak“ alebo „dinosaurus“. Hoci to nie je typický domáci maznáčik a nepotrebuje nosiť na rukách každý deň, s človekom si dokáže vytvoriť puto. Chov leguána nie je pre úplných začiatočníkov. Starostlivosť a chov tohto jaštera si treba riadne naštudovať. Ide o bylinožravca, ktorý sa živí primárne listami, listovou zeleninou a ovocím, no nepohrdne ani hmyzom. Aké zásady pri chove leguána dodržiavať?

Publikované: 29.05.2023
Aktualizované: 04.01.2024
Obsah článku:

Chov leguána zeleného v domácich podmienkach si vyžaduje zodpovedný prístup. Zaujímať by vás nemalo len to, ako tento majestátny jašter vyzerá, ale taktiež to, aké sú jeho potreby. Primárne je dôležité myslieť na optimálne podmienky v jeho teráriu. Vedieť by ste mali aj to, akú stravu potrebuje a aké sú jeho povahové vlastnosti. Leguán zelený patrí k exotickým jašterom, ktorých pôvod je v Strednej a Južnej Amerike. Vo voľnej prírode sú to teritoriálni samotári, ktorí sa zdržiavajú v korunách stromov.

Vzhľad a veľkosť

Leguán zelený patrí k urasteným a mohutným jašterom. V rámci svojej čeľade leguánovité ide o najväčšiu jaštericu. V priemere zvykne dorastať do dĺžky 1,5 – 1,8 metra a dosahuje hmotnosť okolo 5 až 7 kg. Dosiahnuť však môžu dĺžku až 2 metre, pričom dve tretiny dĺžky tela tvorí chvost, a hmotnosť cez 10 kg. Rozhodne tak pred kúpou zvážte, či viete zvieraťu v chove zabezpečiť dostatočne veľké terárium. Telo samíc je oproti samcom zavalitejšie. Veľkosť leguána zeleného nie je to jediné, čím zaujme. Má silné končatiny a labky sú zakončené ostrými pazúrmi. Tie im slúžia na udržiavanie stability a lezenie po stromoch. Funkciu stability zabezpečuje aj masívny a dlhý osvalený chvost, ktorý používajú aj na obranu.

Samce majú hlavu masívnejšiu a väčšiu ako samice. Vak hrdla a lalok je u nich takisto väčší a viac ovisnutý. Majú široké ústa a guľaté nozdry. Po stranách sa nachádzajú výrazné oči. Uši vyzerajú ako veľké šupiny. Na hlave tohto jaštera zaujme takisto tzv. temné oko. Ide o malý orgán, ktorý sa nachádza v temennej oblasti a slúži ako detektor pohybu.

„Dračí“ vzhľad evokuje skupina hrotov, ktorými je pokryté telo pozdĺž chrbtice. Leguán zelený, nemusí byť nutne zelený a farba sa vekom a vplyvom genetiky môže meniť na červenú, hrdzavú, modrú, ružovkastú alebo žltú. Netypická nie je ani kombinácia odtieňov jednej farby alebo odlišných farieb. Leguán dokáže meniť farbu alebo skôr odtieň svojej pokožky, napríklad počas obdobia párenia, podľa teploty alebo ju mení vekom. Farbu však nemení kvôli tomu, aby splynul s okolím. Koža leguána je pokrytá drobnými šupinkami.

Leguán zelený vzhľad

Terárium a chov

Svoj pôvod majú tieto pôvabné a exotické jaštery v trópoch, konkrétne v lesoch Južnej Ameriky. Vzhľadom na rozmery, do ktorých môže táto jašterica narásť, počítajte s tým, že pre terárium musíte vyčleniť dostatok priestoru. Aké rozmery terária pre leguána zeleného? Vzhľadom na rozmery zvieraťa počítajte so základom minimálne 2 metre výška, 1,5 metra šírka a 1,5 metra hĺbka. Chovatelia odporúčajú po kúpe malého leguána umiestniť do menšieho terária, v ktorom si zvykne a aklimatizuje sa. Neskôr mu už treba dopriať terárium primerané jeho finálnym rozmerom (počítajte s rezervou). Rozhodne tak pri zabezpečovaní už len samotného terária nerátajte s nízkou cenovou položkou. Sklo terária by malo byť hrubostenné.

Priestor v teráriu by mal byť členitý. To znamená, že by nemali chýbať hrubé konáre, po ktorých môže leguán šplhať. Niektoré by mali byť umiestnené vertikálne a iné horizontálne, aby na nich mohol mať leguán zóny oddychu. Najvhodnejšie je použiť konáre z ovocných stromov alebo z topoľa, brezy či lipy. Konáre z ihličnatých stromov vhodné nie sú kvôli živici. Živé rastliny v teráriu nie sú nutnosťou. Leguány sú bylinožravce, takže buď ich leguán zožerie, alebo jednoducho uhynie. Vhodné sú umelé rastliny – stromčeky, ktoré tvoria tieň, dotvárajú prostredie a počas rosenia z nich leguány olizujú vodu. Podstielku – substrát terária treba vyberať s ohľadom na bezpečnosť, aby ju leguán nezjedol. Vhodná je napríklad mletá kôra. Niektorí chovatelia odporúčajú výhradne tvrdú podlahu bez podstielky.

Leguán zelený je denný jašter, preto obľubuje výhrevné body a energiu čerpá práve zo slnka. V teráriu by mal mať priestor hneď pre niekoľko výhrevných zón, kde si nájde svoje útočisko. Chýbať preto nesmú zdroje svetla s UVA a UVB (dodáva vitamín D3) žiarovkami. Toto svetlo je potrebné pre riadny vývin zvieraťa. Dostupné a najúčinnejšie sú výbojky. Takisto sú využívané lineárne trubicové svietidlá. Ideálne je kombinovať zdroje svetla. Musia byť chránené, ideálne pletivom s malým okom. Svetelné zdroje by mali byť v dostatočnej vzdialenosti od najvyššieho bodu, kde sa môže leguán lezením dostať.

Teplota v teráriu by sa mala ideálne pohybovať od 32 do 40 °C. Teploty na výhrevných miestach sa môže pohybovať okolo hornej hranice. Chýbať by však nemali ani tienisté miesta – zátišia s nižšou teplotou pod 30 °C. Teplota by počas noci mala v teráriu klesnúť na nižšiu teplotu (cca 25 °C), no nikdy nie na menej ako 20 °C. Vlhkosť vzduchu v teráriu by sa mala pohybovať okolo 60 až 90 % – vhodný je pre tento účel bazén (teplota vody minimálna 25 °C) alebo automatické rosiče terária. Prípadne môžete terárium pravidelne zavlažovať, pričom sa nemusíte vôbec báť pokropiť aj telo leguána.

Leguán zelený terárium a chov

Strava

Napriek tomu, že leguán na to nevyzerá, je to 100-percentný bylinožravec. Hoci mu nevadí skonzumovať ani hmyz, čerstvá rastlinná potrava je preňho tou najlepšou voľbou. Chýbať nesmie ani dostatok vody, a to napriek tomu, že šanca uvidieť leguána piť vodu nie je vysoká. Niekedy im stačí dostatočná vlhkosť v teráriu či rosa z listov po rosení a svoje telo dokážu dostatočne hydratovať. Akú má leguán zelený stravu? Čím ho kŕmiť?

Jeho jedálniček je veľmi pestrý. Primárne mu vyhovuje listová zelenina a listy niektorých rastlín – ďatelina, polníček, listy viniča, kvety a listy púpavy lekárskej, listy ibišteka, listy jahôd, pór, listy kalerábu, rukola, žerucha, stopkový zeler alebo mrkvová vňať. Okrem iného jeho jedálniček obohaťte pokojne aj o šalátovú uhorku, menšie kúsky mrkvy, petržlenu, skúsiť môžete aj cuketu, tekvicumelónkel, čínsku kapustu, hlávkový šalát alebo ovocie – banány, hroznojahody, mango, slivky či čerešne.

Obohatenie predstavuje z času na čas aj varená nesolená ryža, pšeničné alebo fazuľové klíčky či dokonca varené bezvaječné cestoviny. To však platí len pre leguány staršie ako 1 rok. Niektorí chovatelia odporúčajú, aby mal leguán prístup k jedlu po celý deň, iní ho kŕmia v dávkach. Vhodným doplnkom stravy sú prídavné minerály a vitamíny. Ide o špeciálne granulové krmivo pre leguány, ktoré im dodá potrebné živiny pre zdravý vývin.

Leguán zelený strava

Starostlivosť a zdravie

O leguánoch sa zvykne hovoriť ako o neskrotiteľných jašteroch. Pravdou však je, že leguány sú veľmi prispôsobivé. Rozhodne ich netreba do ničoho tlačiť, ich reakcie dokážu byť impulzívne, dôvodom obrany je vždy strach. Ich cieľom nie je nikdy útočiť, kým sa necítia ohrozené. Potrebné je rozumieť ich divokým pudom. Leguán zelený je všeobecne pokojný jašter, nebezpečnejší a agresívnejší dokáže byť skôr v období párenia (november – január). Leguány pohlavne dozrievajú okolo 2. – 3. roku života. Gravidita u leguánov trvá približne 2 až 3 mesiace. Kladisko vajec by malo mať vstupný otvor v podobe plastovej rúry, kde samica nakladie 15 až 60 vajec. Liahnutie trvá ďalších 70 až 20 dní.

Pri starostlivosti o leguána je dôležitá jeho prvotná aklimatizácia. Zvlášť, ak ide o malé mláďa, v teráriu by nemali chýbať úkryty, kde bude mať zviera pokoj vstrebať stres zo zmeny prostredia. Často sa odporúča chov v pároch alebo v skupinách. U samcov je potrebné dávať pozor na súperenie, vzhľadom na ich dominantnosť. Pri ich zápasení hrozia zranenia, odreniny, pomliaždeniny, rezné rany alebo zlomeniny. V prírode je bežné, že ich zápasenie môže vyústiť až do fatálneho smrtiaceho konca.

Niektorí majitelia v čase párenia leguánov oddeľujú. Samice si v spoločnom chove taktiež vytvárajú určitú hierarchiu a môže dôjsť k zápasom, no len zriedkavo dôjde k závažnejším zraneniam. Často odporúčaná je kombinácia jedného samca a dvoch samíc. Pohlavie sa pri mláďatách určuje pomocou sondy. Inak sa dá pohlavie výraznejšie určiť až okolo 2. roku života.

Spoločné spolužitie s leguánom zeleným predstavuje dlhodobý záväzok. Pri správnej starostlivosti sa leguány zelené dožívajú veku 20 až 25 rokov. Ide teda o spolubývajúceho, s ktorým prežijete dlhú časť svojho života. Zdravie nijak neohrozuje, ak dôjde k vyzliekaniu kože. Ide o prirodzený jav. Takisto mladšie jedince v prípade ohrozenia zhadzujú chvost. To môže byť spôsobené pocitom strachu alebo ide o obranný mechanizmus. V určitých situáciách dokáže leguán meniť odtieň farby pokožky – vek, teplota, choroba či obdobie párenia.

Zhoršený zdravotný stav sa môže prejaviť predovšetkým pri nesprávnom chove alebo nevhodnom kŕmení. Leguán neznáša dobre chlad alebo prievan. Nevhodné konáre môžu spôsobiť odreniny. Slabé UV žiarenie spôsobuje u leguána apatickosť. Pozor treba dávať na nevhodnú podstielku, ktorej konzumácia môže zapríčiniť tráviace problémy.

Profesionálni chovatelia ani náhodou neodporúčajú leguána zeleného ľudom, ktorí s chovom jašterov nemajú žiadnu skúsenosť. Jeho chov si treba detailne naštudovať. Už vôbec nie je domácim miláčikom pre deti, ktoré by mu mohli nedopatrením ublížiť a leguán by na oplátku mohol reagovať agresívne. Počítajte tiež s tým, že obstarávacia cena predstavuje len zlomok ceny oproti tomu, čo vynaložíte na kvalitné terárium a optimálne podmienky pre chov. Na základe vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR nie je nutné viesť jeho evidenciu. Podľa vyhlášky ministerstva pôdohospodárstva však patrí medzi nebezpečné živočíchy a zviera by tak malo byť registrované na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Väčšina chovateľov tento krok ignoruje kvôli byrokracii.

Leguán zelený starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete mať leguána zeleného doma? Potrebujete vedieť, čím sa leguán zelený živí? Ako prebieha chov leguána zeleného? Aká je veľkosť leguána zeleného? Aké terárium by mal mať leguán zelený? Veríme, že všetky podstatné informácie vám poskytne náš článok. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať. Ak máte záujem prispieť svojimi skúsenosťami a poskytnúť ostatným chovateľom zaujímavé rady a odporúčania, budeme radi za vaše komentáre. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom.

Leguán zelený zvykne v priemere dorastať do dĺžky 1,5 až 1,8 metra. Priemerná váha sa pohybuje okolo 5 až 7 kg. Samce sú vždy o niečo väčšie než samice. Najviac môže leguán zelený dosahovať dĺžku až 2 metre a hmotnosť aj cez 10 kg.

Leguány zelené sa zvyknú pri správnej starostlivosti a v chove v zajatí dožívať veku 20 až 25 rokov.

Leguán zelený je pokojný jašter, ktorý obľubuje miesta, kde sa môže vyhrievať na slnku – svetle. Aktívny je hlavne v noci. Všeobecne sú veľmi prispôsobivé a dokážu si s človekom vytvoriť puto. Zvýšená miera agresivity sa môže objaviť v období párenia. Niektoré leguány sú natoľko adaptabilné, že sa môžu pohybovať voľne po byte či dome alebo ich dokonca naučíte na vôdzku (skôr výnimka). Nejde o typického domáceho miláčika na túlenie. Manipulácia ani držanie na rukách mu nebude prekážať, no netreba ho do ničoho nútiť, inak svoj chvost rád využije ako bič.

Cena za mláďa leguána zeleného sa pohybuje od 50 až do 300 eur a viac. Mnohé závisí od samotného chovu. Leguána zeleného dnes bežne kúpite v predajniach s teráriovými zvieratami. Prípadne môžete ísť na rôzne výstavy. Nevýhodou je, že často sa pri kúpe môžete stretnúť s chovateľmi, ktorí zavádzajú. Zviera pri kúpe nesmie byť apatické, malo by mať peknú a sýtu farbu. Nesmú mu trčať rebrá. Ak nemáte s leguánom skúsenosť, poraďte sa s človekom, ktorý naopak skúsenosti má a s kúpou vám pomôže.

Pri mláďatách v prírode môže zaujať fakt, že v prípade potreby rýchleho úniku (nebezpečenstva) dokážu zhodiť chvost, aby boli rýchlejšie i keď na úkor stability. Neskôr im tento chvost dorastie. Leguán potrebuje dostatočnú hydratáciu, napriek tomu len málokedy ho uvidíte piť priamo z misky. Často vlhkosť absorbuje z okolia alebo počas rosenia oblizuje vodu z listov. Počas leta je možnosť umiestniť ho do voliéry. Leguán je skvelým lezcom a dokáže veľmi dobre skákať. Vo voľnej prírode sú to samotári. Zo stromov zliezajú len v období párenia. V prípade potreby sa dokážu zdržať pod vodou aj niekoľko minút. Aj leguán dokáže meniť farbu svojej pokožky, nie však za účelom kamuflovania ako chameleón.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(91%)