Mačky

Pri správnej starostlivosti o svojho štvornohého miláčika bude mačka zdravá a v dobrej kondícii, nebude sa nudiť a ničiť vám nábytok. Oboznámime vás s najčastejšími ochoreniami mačiek i ich liečbou, potrebnými očkovaniami, starostlivosťou o srsť, správnou výživou i krmivami vhodnými pre mačiatka, dospelé alebo kastrované mačky. Ako si vybrať tú správnu mačku? Ako pripraviť domov na príchod mačky? Ako mačku vychovať? To sú len niektoré z otázok, na ktoré nájdete v našom magazíne odpoveď. 

Váha mačky podľa veku

Váha mačky podľa veku. Koľko váži kocúr, mačka, mačiatko

Pri starostlivosti o mačku je dôležitým aspektom udržiavanie zdravej hmotnosti. Aká je ideálna váha mačiatka a dospelej mačky?
Mačací záchod

Ako naučiť mačku na mačací záchod alebo piesok. Ako často chodí mačka na záchod?

Výber toalety môže mať vplyv na to, či ju mačka vôbec bude používať. Pozreli sme sa nato, aké máte pri výbere záchoda pre mačku možnosti.
Ako rozoznať mačku od kocúra

Ako rozpoznať mačku od kocúra: Pohlavie mačiatka – rozdiel medzi mačkou a kocúrom

Rozpoznať pohlavie mačky môže byť na prvý pohľad náročné, hlavne pokiaľ ide o mačiatka. Tie ešte nemajú úplne vyvinuté pohlavné orgány a stavba tela je veľmi podobná.
Vek mačiek

Koľko rokov sa dožíva mačka? Vek mačky v porovnaní s človekom

Správanie a prejavy mačky sa budú počas života meniť a aj vďaka nim je možné určiť približný vek mačky, ak ho nepoznáte. VIete, koľko rokov sa mačka dožíva?
Mačka zvracia

Mačka zvracia vodu, krv, žlč, bielu penu. Čo robiť, ako zastaviť zvracanie?

Zvracanie u mačky nie je neobvyklým javom a zažila ho väčšina majiteľov. Dôvodom môže byť obyčajné nestrávenie chumáča srsti, ale aj závažné ochorenie.
Odčervenie mačky

Odčervenie mačky – Tablety proti parazitom, pasta aj prírodné antiparazitiká

Červy a ďalšie črevné parazity môžu mačiatkam aj dospelým mačkám spôsobovať celý rad zdravotných problémov. Kedy a ako často mačku odčervovať?
Sterilizácia/kastrácia mačky

Sterilizácia mačky a kastrácia kocúra. Kedy kastrovať, aká je cena a starostlivosť po sterilizácii

Hlavným účelom kastrácie je predísť nechceným vrhom a tým aj nekontrolovanému množeniu mačiek. Samotný zákrok so sebou prináša určité výhody, rovnako ako nevýhody.
Pĺznutie mačky

Pĺznutie mačiek – ako zabrániť vypadávaniu srsti u mačiek

Každá mačka prirodzene stráca chlpy a nezáleží na tom, či je dlhosrstá alebo krátkosrstá. Je však dôležité vedieť rozlíšiť, do akej miery je strata srsti prirodzená a kedy už ide o vážnejšiu príčinu.
Mačka v byte

Mačky v byte – výhody, nevýhody, skúsenosti, starostlivosť

Starostlivosť o mačku chovanú v byte sa v mnohom nelíši od chovu v dome, no je niekoľko aspektov, na ktoré sa treba zamerať a venovať im zvýšenú pozornosť.
Očkovanie mačky

Očkovanie mačiek proti besnote, chrípke i leukémii. Aký je vakcinačný plán, ktoré očkovanie je povinné?

Vakcinácia môže mať výrazný vplyv na dĺžku života a zdravie vašej mačky, preto ju netreba podceňovať. V akom veku je potrebné s očkovaním začať?
Mačacia tráva

Mačacia tráva (šachor, tráva pre mačky) – pestovanie Cyperus Zumuly

Konzumácia rastlinných zložiek pomáha mačkám pri trávení ťažko stráviteľného obsahu žalúdka a prináša aj ďalšie benefity. Aké to sú?
Mená pre mačky

Aké mená pre mačky a kocúrov? Najkrajšie originálne a najčastejšie mačacie mená

Pri výbere mena pre mačku sa treba spoliehať nielen na to, ako znie vám, ale oplatí sa držať aj niekoľkých zásad, ktoré vám môžu uľahčiť tréning aj predstavovanie mena ďalším ľuďom.
Hnačka u mačky

Hnačka u mačky. Pomáha čierne uhlie aj probiotiká pre mačky

Príčin vzniku hnačky je niekoľko – vírusy, parazity, rakovina alebo len potravinová intolerancia. Ako zastaviť mačke hnačku a aká liečba sa odporúča?
Dvierka pre mačku

Automatické, magnetické alebo dvierka pre mačky s mikročipom. Ako naučiť chodiť mačku cez dvierka?

Mačacie dvierka sa môžu stať doslova kľúčom od vášho domu pre mačku, ktorý jej (a nakoniec aj vám) uľahčí každodenný život. Aké zvoliť?
Vývoj mačiatka

Vývoj mačiatka: kedy mačiatka otvárajú oči, kedy odstaviť mačiatko, kedy je mačka dospelá?

Čím si mačiatka prechádzajú v jednotlivých štádiách vývoja, aké potreby majú, od akého bodu sa mačiatko považuje za dospelú mačku? Odpovede sa dozviete v článku.
Najlepšie granule pre mačky

Ako vybrať najkvalitnejšie granule pre mačky. Najlacnejšie granule nie sú najlepšie

To, čo mačka počas života konzumuje, má významný vplyv na dĺžku a kvalitu jej života. Čo by mali mačacie granuly obsahovať, aké druhy existujú, čo by mala mačka konzumovať v rôznych štádiách života?
Chorá mačka – príznaky

Chorá mačka – príznaky: Hnisavé oči, mačka slintá, kýcha, je zachrípnutá alebo ju napína

Rýchlosť, akou dokáže i nevinná choroba prerásť do život ohrozujúceho stavu už v priebehu pár hodín, je u mačiek výrazná. Preto by ste príznaky choroby nemali podceňovať.
Granule pre mačiatka

Najlepšie granule pre mačiatka: Eminent, Royal Canin, Applaws alebo Brit?

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí pri mačiatku je voľba kvalitnej a vyváženej potravy. Pozreli sme sa na najlepšie granuly pre mačiatka.
Najčastejšie choroby mačiek

Najčastejšie choroby mačiek (infekčné, vírusové, neurologické, kožné): svrab, toxoplazmóza či chrípka?

Hlavným spúšťačom väčšiny mačacích ochorení je stres. Tieto zvieratá sú naň extrémne náchylné. Ktoré choroby sú najčastejšie, aké sú ich príznaky, diagnostika, liečba a prevencia?
Granule pre dospelé mačky

Granule pre dospelé mačky – Royal Canin, Purina, Applaws či Josera? Ktoré sú najlepšie?

Pri kúpe mačacích granúl je vždy potrebné brať do úvahy predovšetkým špecifické potreby vašej mačky, čo sa týka zdravia, možností pohybu a životného štýlu. Naučíme vás rozlišovať kvalitné krmivo.
Granule pre kastrované/sterilizované mačky

Granule pre kastrované mačky: Najlepšie granule pre sterilizovaná mačky sú Royal Canin a Brit

Sterilizované mačky sú náchylnejšie na nadváhu, preto potrebujú špeciálne granuly. Na trhu je veľké množstvo takýchto granúl a je potrebné vedieť rozlíšiť, po ktorých sa skutočne oplatí siahnuť.
Mačacie blchy

Mačacie blchy a príznaky – ako zlikvidovať blchy u mačiek?

Zvládnuť blchy môže byť dlhým a únavným bojom, preto vám ponúkame tipy, ako sa ich čo najúčinnejšie a najrýchlejšie zbaviť a ako na prevenciu proti nim.
Ako vyrobiť domček pre mačku

Ako vyrobiť domček pre mačku – kartónový, polystyrénový, prútený alebo drevený na von i dovnútra

Prinášame vám viacero tipov na výrobu vonkajších i vnútorných, lacných aj tých drahších, jednoduchých, i trošku komplikovanejších domčekov pre mačky.
Jedovaté rastliny pre mačky

Jedovaté rastliny pre mačky – je aloe vera, calathea, dracéna, oleander, pilea a modrica jedovatá?

Mačky a kvety, rastliny, bylinky, to je príbeh, ktorý pozná každý majiteľ týchto úžasných zvierat. Je preto dôležité, aby ste sa vyhli pestovaniu jedovatých rastlín, ktoré môžu vašej mačke ublížiť.
Ako naučiť mačku poslúchať

Ako naučiť mačku poslúchať – výchova mačky, mačací tréning. Čo sa môže mačka naučiť?

Mačky sú inteligentné zvieratá, ktoré vás pri správne zvolenom tréningu prekvapia svojou šikovnosťou. Môžete trénovať základnú poslušnosť, odnaučť ju zlozvykom i naučiť triky.
Ako vyrobiť škrabadlo pre mačky

Ako vyrobiť škrabadlo pre mačky lacno – na stenu, po strop, rohové alebo strom

Vašej mačke musíte dopriať dostatok pohybu, aktivitu a to, čo je pre ňu prirodzené. Jednou z vecí, ktorá jej poskytne všetko vymenované, je škrabadlo. Ukážeme vám, ako ho vyrobiť lacno, jednoducho a rýchlo.
Kožné choroby mačiek

Kožné choroby mačiek – najčastejšie sú dermafytóza, prašina a kožné choroby spôsobené alergiami

V článku vám povieme o najčastejších mačacích chorobách kože, ich príznakoch, diagnostike a liečbe. Prezradíme vám, ako týmto problémom predchádzať a ktoré z ochorení môžete od mačky dostať vy.
Najlepšie hračky pre mačky

Najlepšie hračky pre mačky – myš, udica, škrabadlo či tunel pre mačku?

Aké sú najlepšie hračky pre mačky? Existuje tunel pre mačky? Je vhodné škrabadlo pre mačky aj do domu? Predstavíme vám najlepšie hračky, ktoré by vašej mačke nemali chýbať.
Choroby mačiek prenosné na človeka

Choroby mačiek prenosné na človeka

Chorôb, ktoré môžu prejsť z mačky na človeka nie je tak veľa. Čo taký svrab u mačky, blchy alebo infekčné choroby mačiek? Je toxoplazmóza u mačiek pre človeka naozaj nebezpečná?
Abesínska mačka

Abesínska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Spoločenská a aktívna mačka si vyžaduje veľký záujem chovateľa. Je veľmi zvedavá a hravá. V byte sa s ňou zaručene nudiť nebudete.

Bengálska mačka

Bengálska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Bengálska mačka je okrem svojich leopardích vzorov charakteristická aj svojou povahou. Je veľmi aktívna a má vycibrené zmysly, čo z nej robí vynikajúceho lovca.

Britská mačka

Britská krátkosrstá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Britská mačka nie je náročná na starostlivosť. Ak má chuť na spoločnosť, vyžiada si ju, no typický mačací maznáčik to nie je. Bez problémov sa prispôsobí životu v byte i vo voľnom chove v dome.

Devon Rex

Devon Rex – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to aktívna, hravá a energická mačka. Rada skáče, behá i šplhá. Devon rex je inteligentná mačacia rasa, ktorá sa dokáže naučiť rôznym trikom a zvykne si aj na mačací postroj.

Mačka domáca

Mačka domáca – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Mačka domáca predstavuje ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí chcú mať doma zvieraciu spoločnosť a zároveň nezávislého a zdatného lovca.

Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Mainská mývalia mačka je veľmi priateľská a aktívna. Hoci má rada dostatok voľnosti a pohybu, zvykne si aj v byte. Dožaduje sa pozornosti a rada sa hrá. 

Nórska lesná mačka

Nórska lesná mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Veľké nórske lesné mačky sú aktívne, samostatné, ale obľubujú tiež spoločnosť blízkych ľudí. Sú priateľské a budú vychádzať s deťmi. Problémom nie sú ani iné mačky či domáci miláčikovia.

Perzská mačka

Perzská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Perzská mačka je mierumilovná a prítulná. S majiteľom bude leňošiť na gauči celé hodiny. Lezenie a skákanie nepatrí k jej obľúbeným činnostiam, na pohyb nie je náročná.

Ragdoll

Ragdoll – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Ragdoll sa veľmi úzko sa socializuje so svojím majiteľom a rodinou. Je to inteligentné plemeno mačky, ktorého správanie miestami pripomína psíka.

Ruská modrá mačka

Ruská modrá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to elegantná a spoločenská mačka so svojskou povahou. Má rada svoj pokoj, ticho a neobľubuje zhon. Je inteligentná a učenlivá, dokáže sa naučiť počúvať na meno i venčiť na vôdzke.

Siamská mačka

Siamská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to typická bytová mačka, ktorá miluje teplo. Siamska mačka je veľmi aktívna, hravá a energická. Majiteľa bude všade prenasledovať. Dokáže byť tvrdohlavá, no je učenlivá a chápavá.

Sibírska mačka

Sibírska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

 Mačka sibírska je aktívna, zvedavá a hravá. Je ústretová aj voči ostatným domácim miláčikom. Hoci sa dokáže zabaviť, samotu nemá príliš rada.

Sphynx

Sphynx (Sfinx) – mačka bez srsti. Kanadský a Donský

Stredne veľká mačka s typickými veľkými ušami sa hodí k rodinám s deťmi. Samota nie je jej kamarát. Je to zvedavé zvieratko, ktoré rado komunikuje.