Najlepšie hračky pre mačky

Najlepšie hračky pre mačky – myš, udica, škrabadlo či tunel pre mačku?

Hra predstavuje pre domácich miláčikov predovšetkým spôsob, akým sa zbaviť nudy a zabaviť sa. A v prípade mačacích spoločníkov to nie je inak. V domácnosti, kde je mačka súčasťou rodiny by hračky určite chýbať nemali. Nielenže sa mačka pri hraní zabaví, ale takisto si efektívne trénuje svoj postreh a cibrí svoje lovecké inštinkty. Boj s nadváhou je už pre bytové mačky chronickým problémom a dobrý výber hračiek a pomôcok dokáže prispieť k tomu, že sa mačka dokáže udržovať v dobrej kondícii. Majitelia mačiek zároveň dobre vedia, že ich vynaliezavosť nemá konca a stopy po pazúroch na koberci, strhané závesy či žalúzie alebo snaha loziť aj tam, kde sa nedá dostať nemajú hranice. Aké sú najlepšie hračky pre mačky? Existuje tunel pre mačky? Je vhodné škrabadlo pre mačky aj do domu?

Publikované: 03.07.2023
Aktualizované: 03.07.2023
Obsah článku:

Mačky domáce, ktoré sa bežne pohybujú vonku, lozia po stromoch, preliezajú ploty, behajú v tráve a skáču po strechách, majú zábavného programu dostatok. Vďaka tomu dokážu uspokojiť svoje potreby a trénovať dokonale svoje zmysly. Pri bytových mačkách alebo povedzme „gaučových typoch“ mačacích maznáčikov z panelákov sú hračky perfektným nástrojom, akým im zaobstaráte program plný zábavy, ktorým zároveň zamestnáte myseľ zvieraťa. Nebudú si tak krátiť čas neželanými dobrodružstvami, pretože sa zabavia dostatočne tým, čo im ponúknete. Interaktívne hračky pre mačky alebo typické myši, ryby, pierka pre mačky na udici sú klasickou zábavkou. Mačky dokážu spánkom a hraním sa stráviť celé hodiny a dobrý majiteľ im dopraje oboje. A aké hračky mačkám do bytu kúpiť?

Aké hračky pre mačky kúpiť?

Podľa čoho by ste mali vyberať hračky pre mačky? Neexistuje presný návod, podľa ktorého by ste vybrali tú jednu a jedinú ideálnu hračku, preto je vhodné vyskúšať, čo zabaví vášho domáceho miláčika najviac. A vedzte, že niekedy sa môže zdať, že hračka nezaujala a ide len o minútovú zábavku. Rozhodovať sa môžete aj podľa toho, či chcete byť súčasťou hry aj vy alebo vám ide o to, aby sa mačka s hračkou vedela zabaviť osamote. Pri výbere hračiek si preto nerobte žiadne špeciálne obmedzenia. Siahnuť môžete po jednoduchých vábničkách, ktorými budete mávať mačke pred nosom, až po poschodové domčeky pre mačky aj so škrabadlom (škrabacie stromy). Veľmi nápadité sú napríklad guľôčkové dráhy alebo laserové ukazovadlá.

Názov Hodnotenie Detail
Zolux sada loptičiek   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt
Trixie ryba s catnipom   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
BestPet škrabadlo Amy Strong   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt

Recenzie hračiek pre mačky

V tejto sekcii sa môžete pozrieť detailnejšie na hračky pre mačky, ktoré sme pre vás vybrali. Vychádzali sme predovšetkým z rozmanitej ponuky. V našom výbere nechýba tunel pre mačky, škrabadlá, myši, laserové hračky alebo udice pre mačky s vábničkou v podobe ryby, myši alebo pierka. Pri výbere môže hrať rolu hlavne to, čo si vy osobne myslíte, že vašu mačku zaujme. Taktiež zvážte, či sa do hry chcete zapájať aj vy. V neposlednom rade môže rozhodovať cena.

Laserové ukazovadlo 5v1

Dosah 3 metre, 5 vymeniteľných obrázkov, zdrojom sú 3 kusy batérií LR44

Pozrieť najlepšiu ponuku

Laserové ukazovadlo dokáže mačky enormne zaujať a možno by ste ani neverili, ako dokáže toto červené svetlo poraziť nudu. Mačka sa ochotne bude naháňať za svetielkom na podlahe či na stene. Mačka si rada si za svetlom zabehá, vyskočí aj vylezie. Dosah laserového ukazovátka je až 3 metre. Vďaka 5 vymeniteľným obrázkov môžete na podlahu premietať rôzne vzory, čo mačku ešte viac zaujme. Zdrojom sú 3 kusy batérií LR44, ktoré sú tiež súčasťou balenia.

Pozitíva

Cena
Vymeniteľné obrazy
Dosah

Negatíva

Žiadne

Dosah: 3 metre; 5 vymeniteľných obrázkov; Zdroj: 3 batérie LR44

Trixie ryba s catnipom

Ryba z plyšu a polyesteru napustená kocúrnikom obyčajným, po dotyku sa 15 sekúnd hýbe, nabíjanie cez USB.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Realistický zážitok z úlovku môžete vašej mačke dopriať vďaka elektronickej hračke. Ryba má rozmery 6 x 30 cm. Niektorým používateľom sa práve veľkosť javila ako nie úplne ideálna. Potom, čo sa ryby mačka dotkne začne so sebou ryba metať – mrskať a mačka nebude mať na výber, len použiť svoje lovecké zručnosti. Ryba so sebou po dotyku mrská približne 15 sekúnd. Navyše hračka je napustená kocúrnikom obyčajným (catnip – bylinný stimulant), vďaka čomu mačku zaujme ešte viac. Hračka pre mačku – ryba je vyrobená z plyšu a polyestru. Nie je potrebné vymieňať baterky. Nabíjanie je možné za pomoci USB kábla, ktorá je súčasťou balenia.

Pozitíva

Zábavná a interaktívna hračka
Mačka sa zahrá aj sama
Nabíjanie za pomoci USB kábla

Negatíva

Veľkosť hračky

Rozmery: 6 x 30 cm; Interval: 15 sekúnd; Materiál: plyš a polyester; Stimulant: kocúrnik obyčajný; Nabíjanie: cez USB

Hagen guľová dráha Cat It Desing Senses

Guľová dráha so špeciálnym vlnitým (Wave) tvarom, priehľadný povrch, rozvíja lovecké inštinkty a nápaditosť, click systém skladania.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Guľová dráha umožňuje mačke prenasledovať loptičku, ktorá sa pohybuje v samotnej dráhe. Hagen guľová dráha má špeciálny vlnitý (Wave) tvar, vďaka čomu sa loptička dostáva do rôznych polôh a mačka sa musí snažiť loptičku dosiahnuť. Účelom je, aby sa mačka k loptičke dostala, no nedokázala ju vybrať. Povrch dráhy je priehľadný, aby mačka mohla inštinktívne sledovať, kde sa lopta nachádza. Dlhá guľodráha zabaví mačku na dlhý čas. Dráha sa skladá a demontuje jednoduchým „click“ systémom. Guľová dráha pre mačky nielen rozvíja lovecké inštinkty, ale taktiež rozvíja ich nápaditosť a zároveň bytové mačky udržuje v kondícii.

Pozitíva

Dlhodobý zdroj zábavy
Rozvíja zmysly

Negatíva

Žiadne

Tvar: vlnitý; Povrch: priehľadný: Skladanie: click systém; Rozvíja: lovecké inštinkty, nápaditosť

Trixie myš

Plyšová myš vhodná pre mačiatka i dospelé mačky, veľkosť 5 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nie je väčšia klasika ako tento typ hračky. Mačky sa s plyšovou myšou s rozmerom 5 cm dokážu zahrať celé hodiny. Vďaka malým rozmerom je veľkosťou myška vhodná aj ako hračka pre mačiatka, ktoré si ešte s väčšími hračkami nedokážu poradiť. Myš je vyrobená z plyšu, vďaka čomu má realistickú kožušinku. Dostupná je aj v niekoľkých farebných variantoch.

Pozitíva

Vhodná aj pre mačiatko
Malé rozmery
Nízka cena

Negatíva

Žiadne

Materiál: plyš; Veľkosť: 5 cm;

Trixie laserové svetlo

Inteligentný hračka so softvérom pre intuitívne pohyby svetla, dva režimy obťažnosti, režim spánku po 5 minútach.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Laserová hračka pre mačky umožňuje prebudiť ich lovecký inštinkt. Nejde o štandardné laserové svetlo, ale inteligentnú hračku, ktorá umožňuje proces hrania automatizovať. S laserom tak nemusíte ručne pracovať vy. Zariadenie je vybavené softvérom pre intuitívne pohyby svetla. Laserový lúč sa premieta na podlahu a nepravidelne sa pohybuje v rôznych smeroch. Trixie laserové svetlo má dva režimy obťažnosti, pričom sa mení smer pohybov svetla. Po 5 minútach sa automaticky prepne do režimu spánku. Súčasťou balenia sú skrutky, ktorými je možné zariadenie pripevniť na stenu alebo môžete použiť gumenú prísavku a pripevniť zariadenie na sklo. Súčasťou balenia nie sú 3x AAA batérie.

Pozitíva

Možnosť pripevnenia na sklo alebo stenu
Mačka sa zahrá aj sama
Nastaviteľné režimy prepínania svetla

Negatíva

AAA batérie nie sú v balení
Vyššia cena

Herné režimy: 2; Režim spánku: po 5 minútach; Pripevnenie: prísavkou alebo skrutkami; Napájanie: 3ks AAA batérií

BestPet škrabadlo Amy Strong

Škrabadlo potiahnuté prírodným sisalom a plyšom, výška 170 cm, rozmery základne 49 x 49 cm, dva plyšové rebríky, tri odpočívadlá s rôznymi rozmermi a dva kryté plyšové domčeky, páperové hračky.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Škrabadlo pre mačky a zároveň poschodový domček umožňujú mačke sa dosýta zabaviť skákaním, ložením, škrabaním a tiež hraním. Celá konštrukcia je vysoká 170 cm. Rozmer základnej dosky je 49 x 49 cm. Neslúži však len na brúsenie pazúrikov, ale takisto poskytne mačke útočisko a zdroj zábavy. Súčasťou konštrukcie sú dva plyšové rebríky, tri odpočívadlá s rôznymi rozmermi a dva kryté plyšové domčeky, ktoré môžu byť zároveň vhodným pelechom. Okrem toho sú na jednotlivých úrovniach na šnúrkach zavesené páperové hračky, s ktorými sa môže mačka zahrať. Konštrukcia je veľmi stabilná a potiahnutá prírodným sisalom a plyšom.

Pozitíva

Škrabadlo aj pelech v jednom
Zdroj množstva zábavy
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Veľké rozmery
Vyššia cena

Výška: 170 cm; Rozmery základne: 49 x 49 cm; Materiály: prírodný sisal a plyš; Prvky: 2 plyšové domčeky pre možnosť úkrytu, 3 odpočívadlá, 2 plyšové rebríky, stĺpiky

M-Pets Dale udica s pierkami

Plastová udica s pierkami, dĺžka 43 cm, vhodná pre mačiatka aj dospelé mačky.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Overená zábava pre mačky, ktoré rady testujú svoje reflexy. Mačku udice s rôznymi nástrahami dokážu fascinovať celé hodiny a výnimkou nie je ani táto udica s pierkami na konci. Každá zvedavá mačka sa bude načahovať za farebným páperím a bude sa snažiť návnadu na konci elastickej šnúrky uloviť. Plastová palička má dĺžku 43 cm.

Pozitíva

Overený zdroj zábavy

Negatíva

Žiadne

Dĺžka: 43 cm, Materiál: plast a perie, vhodná pre mačiatka aj dospelé mačky

Zolux sada loptičiek

Plastové loptičky s textilným povrchom, 3 ks v balení, priemer 4 cm, rôzne farby.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Hoci by mohlo panovať presvedčenie, že loptičky sú skôr vhodnou hračkou pre psov, nie je to úplne tak. Sada obsahuje 3 kusy loptičiek s priemerom 4 cm s textilným povrchom. Postupne mačička môže preskúmať loptičky v pohybe. Stačí, ak jej loptičku gúľate po zemi a ona ju ochotne naháňa. Skryte loptičku pod gauč alebo do jej pelechu a uvidíte, ako bude reagovať. Každá loptička má inú farbu a takisto mierne odlišný povrch.

Pozitíva

Nízka cena

Negatíva

Žiadne

Balenie: 3 ks; Priemer: Ø 4 cm; Materiál: plast, textilný povrch

Duvo Plus Hrací tunel pre mačky

Tunel s 5 chodmi/východmi, rozmery 100 x 25 cm, zvonček v tvare hviezdy a lopta vo vnútri tunela.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tunel pre mačky predstavuje nekonečný zdroj zábavy a adrenalínu. Tento hrací tunel pre mačky má rozmery 100 x 25 cm a má až 5 vchodov/východov. Jednotlivé tunely majú priemer vstupu 25 cm. Mačka sa tak dokáže veľmi efektívne zabávať vstupom do každého jedného otvoru. Okrem toho je vo vnútri tunela zvonček v tvare hviezdy a lopta. Pri každom pohybe sa tak rozozvučí zvonenie a mačka sa snaží identifikovať, v ktorej časti tunela sa zvonček nachádza. Táto hračka je veľmi vhodná pre mačky, ktoré nemajú v byte dostatok pohybu.

Pozitíva

Zábava na dlhé hodiny
Odolný materiál

Negatíva

Otravný zvuk zvončeka

Rozmery: 100 x 25 cm; Vchody: 5; Priemer vstupu: 25 cm

Trixie ježko v klietke Matatabi

Drevený valček s guľôčkou alebo ježko v klietke, vyrobený z aktinídie dvojdomej a striebornej, ktoré mačku stimulujú.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Drevený valček s guľôčkou alebo ježko v klietke má mačky zaujať predovšetkým vďaka guľôčke, ktorá je umiestnená medzi štyrmi drevenými piliermi z aktinídie dvojdomej (Silver Vine). Tieto drevené paličky sú vyrobené z rastliny, ktorá má mať stimulačné účinky a má mačku nabádať k lovu. Guľôčka uprostred je vyrobená zo šanty mačacej. Tvar valčeka zabezpečuje, že po dotyku sa valček gúľa a mačka ho môže spokojne naháňať. Priemer valčeka má 4 cm a dĺžka je 5 cm. Niektorí zákazníci sa sťažovali, že ich mačky na bylinné stimulanty vôbec nereagovali, pretože ich účinok vyprchal ešte pred dodaním. Niektoré mačky však zo zásady na arómu byliniek nereagujú.

Pozitíva

Obsahuje stimulačné bylinky
Dizajn a spracovanie

Negatíva

Rýchlo prchajúca vôňa byliniek

Rozmery: 4 x 5 cm; Materiál: aktinídia dvojdomá a strieborná (šanta mačacia)

M-Pets Magnetic

Interaktívna hračka pre mačky, vhodná na výcvik, podporuje rozvoj zmyslov, rozmery 24,5 × 6 cm, pre mačiatka aj dospelé mačky.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Interaktívna hračka pre mačky, ktorá umožňuje mačke dlhodobú zábavu. Účelom hračky je rozvoj zmyslov predovšetkým bytových mačiek, ktorým chýba príležitosť rozvíjať svoje lovecké zručnosti. Pohyblivá plocha sa hýbe v dvoch smeroch, pričom vo vnútri sa nachádza plastová myš. Úlohou mačky je myš ukoristiť. M-Pets Magnetic interaktívna hračka pre mačky disponuje tromi rýchlosťami (slow, fast, random). Ak sa teda mačke podarí myš ukoristiť, môžete jej hru sťažiť. Pri najťažšej úrovni sa pohyb myši rýchlo mení, rovnako ako jej smer.

Pozitíva

Skvelá hračka na rozvoj zmyslov
Tri rýchlosti
Protišmyková plocha

Negatíva

Žiadne

Rozmery: 24,5 × 6 cm; Materiál: plast; Rýchlosti: 3 (slow, fast, random); pre mačiatka aj dospelé mačky

Možno by vám to ani nenapadlo, no vyrobiť si môžete aj jednoduché domáce hračky pre mačky, ktoré dokážu vášho domáceho miláčika zabaviť na celé hodiny. Výroba vám pritom zaberie len pár minút. Navyše, na výrobu nasledovných hračiek nepotrebujete žiadne špeciálne náradie ani nakupovať extra drahý materiál. Postačí vám trocha času, trpezlivosť, kreativita a chuť potešiť vášho mačacieho spoločníka.

Kartónový domček pre mačku

Čo potrebujete? Pevnú lepenkovú krabicu, lepiacu pásku, nožnice, pierka.

Ako na to? Vyrobiť kartónový domček pre mačku si vyžaduje minimálnu zručnosť. Stačí, ak nájdete doma dostatočne veľkú krabicu, ktorú je možné úplne uzatvoriť. Samotné krídla na otváranie uzatvorte lepiacou páskou. Následne vystrihnite do niektorej bočnej strany krabice otvor. Taký veľký, aby sa mačka do krabice zmestila. Následne nožnicami vystrihnite po bokoch a z hornej strany malé okienka – priezory, ktorými bude môcť mačka sledovať okolie. Hotovo. Ak máte pierka alebo už doma máte napríklad udicu s pierkami, prechádzajte s nimi okolo otvorov. Uvidíte, že čoskoro „predátor“ zaútočí.

Korkový hlavolam pre mačku

Čo potrebujete? Pevnú lepenkovú krabicu alebo plastovú dózu (aspoň 50 x 50 cm), 50 – 100 korkov, maškrty pre mačku.

Ako na to? Opäť veľmi jednoduchá a rýchla „výroba“. Samotnú krabicu alebo plastovú nádobu naplňte korkami. Plastová nádoba má výhodu v tom, že je odolnejšia. Pomedzi korky nasypte suché krmivo alebo obľúbené pamlsky vašej mačky. Ukážte jej, že v krabici – nádobe je jej pamlsok. Mačka do krabice následne skočí a začne pátrať, kde sú ostatné maškrty ukryté. Takouto hrou sa dokáže zabaviť celé hodiny, pretože čuch a hlad jej nedovolia krabicu opustiť. Korkové zátky dokáže pre nízku hmotnosť ľahko prevracať a prehrabávaním sa v krabici strávi naozaj dlhý čas.

Kartónový domček pre mačku

Krabica pre mačacieho pátrača

Čo potrebujete? Krabicu od topánok, rolky toaletného papiera (15 až 30 kusov), toaletný papier, maškrty alebo granule pre mačky.

Ako na to? Otvorte krabicu od topánok. Do krabice následne poukladajte rolky nahusto vedľa seba tak, aby sa navzájom dotýkali, boli pevné a neprevracali sa. Ak to nepôjde inak, rolky budete musieť prilepiť sekundovým lepidlom o dno krabice. Následne do niektorých roliek toaletného papiera nasypte krmivo – maškrty, niekde dajte len guľôčky z kúskov toaletného papiera, niektoré rolky úplne upchajte a inde zasa pomiešajte guľôčky papiera a maškrty. Uvidíte, mačací pátrač bude mať čo robiť, aby všetky pamlsky našiel.

Ako vybrať hračky pre mačky?

Niektoré hračky pre mačky sú krátkou, no pravidelnou formou zábavy. Pri výbere sa rozhodujte primárne podľa toho, čo si myslíte, že by mohlo vášho kocúra alebo mačku zaujať. Chcete, aby vaša mačka mohla loziť dohora, behať v tuneli alebo naháňať loptičku po byte? Možno ju skôr bude baviť lovenie myší alebo rýb. Dôležité je tiež zamyslieť sa nad tým, či sa budete rozhodovať pre hračky, s ktorými sa s mačkou budete hrať vy alebo skôr siahnete po takých, kde vaše zapojenie nebude treba. Také hračky sú pre mačky vhodnou zábavou aj vtedy, keď nie ste práve doma. Zvážte tiež výšku investície do hračiek. Niektoré poschodové domčeky pre mačky alebo interaktívne hračky patria medzi drahšie položky. A z čoho všetkého môžete pre mačky vyberať?

 • Myši – plyšové, elektronické (na baterky), na zotrvačník. Primárne u mačiek podporujú ich lovecké inštinkty. Predovšetkým pohyblivé myši sú pre mačku veľmi dobrým nástrojom, ako aktivovať svoje živočíšne pudy.
 • Udice pre mačky – s rybami, myšami, pierkami, trblietkami...
 • Loptičky – plastové, pletené
 • Pierka
 • Hračky na maškrty – hlavolamy, inteligentné hračky pre mačky predstavujú veľmi zaujímavú formu zábavy. Zároveň mačka vie, že keď sa s hračkou bude hrať, dopracuje sa k odmene. Mačka si zároveň trénuje svoj lovecký um a preukazuje svoju vynaliezavosť.
 • Interaktívne hračky pre mačky – podporujúce rozvoj zmyslov, zvuková stimulácia.
 • Elektronické hračky – hračky na baterky, svietiace, pohybujúce sa, plieskajúce ryby, myši...
 • Hračky pre mačky s kocúrnikom – kocúrnik obyčajný (catnip plant) je bylinka, ktorá stimuluje zmyslové orgány mačiek. Mnohé mačky vôňa kocúrnika zaujme natoľko, že u nich vyvolá eufóriu. Niektorým mačkám však nespôsobuje táto bylinka nič a nereagujú na ňu. Existuje tiež špeciálny sprej s obsahom kocúrnika, ktorý môžete nastriekať na hračku a zabezpečíte tak stimuláciu, vďaka ktorej mačku hračka zaujme. Takisto sú dostupné hračky s obsahom bylinky valeriány lekárskej, ktorá má upokojujúci účinok.
 • Škrabadlá
 • Tunely pre mačky – vhodné predovšetkým pre tie druhy mačiek, ktoré majú rady dobrodružstvo a potrebujú pohyb.
 • Poschodové domčeky pre mačky – škrabacie stromy.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímajú vás nejaké otázky ohľadom výberu hračiek pre mačky? Zaujali vás nami vybrané hračky? V prípade otázok sa na nás neváhajte obrátiť. Budeme tiež veľmi radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti. Máte obľúbené interaktívne hračky pre mačky? Obľúbili si vaše mačky tunely, udice s pierkami alebo napríklad hračky na maškrty v podobe hlavolamov? Zapojte sa do diskusie, budeme radi za vaše názory, rady a odporúčania.

Hoci si väčšina majiteľov domácich miláčikov myslí, že na mačky sa v tomto smere zabúda a primárne sú vyrábané hračky pre psov, nie je to tak. V segmente hračiek pre mačky nájdete plyšové myši, myši so zotrvačníkom, škrabadlá, loptičky, guľôčkové dráhy, tunely pre mačky, laserové ukazovadlá, udice pre mačky s rybami, myšami alebo pierkami. Dostupné sú aj rôzne elektronické a interaktívne hračky. Populárne sú tiež hračky pre mačky s kocúrnikom (stimulačná bylina).

Najlepšie hračky pre mačiatka predstavujú klasické vábničky – udice s pierkami, myšou, rybou či vtáčikom. Malé mačiatko môže zaujať aj plátená – bavlnená loptička alebo jednoduchá myš so zotrvačníkom. Poteší tiež malé bavlnené klbko.

Áno, hračky nie sú pre mačky len zábavou, hoci to tak vnímajú. Vo veľkej miere pomáhajú, predovšetkým, bytovým mačkám udržiavať ich kondíciu, reflexy, lovecké inštinkty a dokážu vďaka tomu ostať v strehu. Mačky, ktoré majú aj v byte dostatočný pohyb, majú navyše nižšie riziko výskytu obezity. Vhodné je, aby mala mačka na výber niekoľko typov hračiek a sama si zvolila, ktorý druh hračky ju láka najviac.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(91%)