Ako vyrobiť škrabadlo pre mačky

Ako vyrobiť škrabadlo pre mačky lacno – na stenu, po strop, rohové alebo strom

Chcete sa vyhnúť močeniu mimo toaletu, vážnejším zdravotným problémom, ničeniu nábytku či neustálemu mňaukaniu? Vašej mačke v tom prípade musíte dopriať dostatok pohybu, aktivitu a to, čo je pre ňu prirodzené. Jednou z vecí, ktorá jej poskytne všetko vymenované, je škrabadlo. A my vám ukážeme, ako ho vyrobiť lacno, jednoducho a rýchlo.

Publikované: 24.04.2023
Aktualizované: 24.04.2023
Obsah článku:

Na trhu sú dostupné desiatky všakovakých modelov. Prečo by ste sa teda mali zapodievať výrobou škrabadla? Mačky sú svojské. Niektoré preto potrebujú „hračky“ na mieru. Nejeden majiteľ by vám potvrdil, že jeho miláčik odignoroval škrabadlo za niekoľko stoviek eur. To je 1. dôvod, ak škrabadlo vyrobíte sami, môžete ho vyladiť do posledného detailu tak, aby vašu mačku zaujalo. 2. dôvodom je obstarávacia cena. Plne funkčné, odolné a stabilné škrabadlo vyrobíte za niekoľko eur. Tie predávané komerčne vás budú stáť minimálne 40 eur. No a za naozaj kvalitné kúsky zaplatíte od 100 – 200 eur vyššie.

Výroba škrabadla pre mačky – materiály, bezpečnosť, odolnosť

Pri výrobe škrabadla je nutné použiť povrchové materiály, o ktoré si môže mačka obrusovať pazúry a/alebo po nich liezť, resp. šplhať. Vhodným je kartón, drevo, koberce s drsnejším vlasom, jutové alebo sisalové laná rôznej hrúbky, vrecovina a rohože z kokosového vlákna.

Pri výrobe sa sústreďte na bezpečnosť, funkčnosť a odolnosť. Mačky vedia na márne kúsky rozobrať aj tie najodolnejšie predmety. Preto vám odporúčame, aby ste použili dvojnásobné množstvo lepidla aj spojovacieho materiálu.

Bezpečnosť

 • Na lepenie jutových laniek, kobercov a iných komponentov použite netoxické lepidlo. Na výber máte napr. lepidlá pre deti a tie na lepenie akvárií či vtáčích búdok. Výbornou alternatívou je tavná pištoľ. Po zaschnutí je pomerne bezpečné aj klasické lepidlo na drevo alebo papier.
 • Vyhnite sa použitiu drobných predmetov, ktoré by mohli mačky zjesť/prehltnúť, napr. miniatúrnych rolničiek.
 • Dbajte na stabilitu škrabadla, to jeho dôkladným upevnením a dostatočne širokou a ťažkou základňou. Mačky síce znesú aj pád z väčšej výšky, načo však zbytočne riskovať?

Funkčnosť

 • Pri výrobe myslite na to, čo má rada vaša mačka. Vaše priority sú v tomto prípade úplne nepodstatné. Ak mačka obľubuje škriabanie kobercov, použite koberce, ak miluje škriabanie všetkého dreveného, výber materiálu je jasný.
 • Škrabadlo môžete vylepšiť zavesenými hračkami (pierka, myšky, udičky s hračkou), plochami na ležanie alebo tzv. kukaňami na úkryt.
 • Predtým, než sa pustíte do samotnej výroby, zhodnoťte, ktorý typ škrabadla je pre vašu mačku najvhodnejší. Niektoré sa viac vyšantia na nástenných či rohových, iné zas na škrabadlách, ktoré siahajú až po strop.

Výroba škrabadla pre mačky

Kartónové škrabadlá pre mačky

Kartónové škrabadlá sú trochu špeciálne. Niektoré mačky ich milujú, iné o ne ani nezavadia. Ich výroba však stojí pár centov a nezaberie viac ako hodinku, takže za pokus to určite stojí. Nevýhodou tejto alternatívy, na ktorú vás musíme upozorniť, je neporiadok. Rozškriabaný kartón nie je nič príjemné, na druhej strane, čo by sme neurobili pre ich radosť, že?

Budete potrebovať:

 • Kartónová krabica s rozmermi okolo 20 x 15 x 10 cm (š x d x v)
 • Kartón – nemusíte kupovať „nový“, postačia vám akékoľvek krabice či kúsky (odpad)
 • Nožnice

Ako na to:

 1. Z kartónu nastrihajte kúsky s rozmermi 15 x 10 cm – musia na šírku pasovať „do krabice“, z ktorej vyrobíte škrabadlo.
 2. Kartónovými kúskami vyplňte celú krabicu. Natlačte ich do nej na tesno, aby nevypadávali.
 3. Ak chcete zvýšiť odolnosť kartónového škrabadla, jednotlivé kúsky kartónu zafixujte lepidlom z tavnej pištole. Krabicu môžete na záver omotať špagátom, ktorý zastrčíte medzi kúsky kartónu. Takto zabránite ich vypadávaniu.

TIP: Kartónové škrabadlo je možné vyrobiť aj z klasickej krabice. Vyrežte do nej otvor, z vnútornej aj vonkajšej strany ju olepte kobercom, jutovým/sisalovým lankom alebo iným vhodným materiálom.

Kartónové škrabadlo pre mačky

Škrabadlo pre mačku po strop

Výroba tohto škrabadla pre mačky po strop vás nebude stáť ani 15 eur, môžete využiť odpadový materiál a my vám garantujeme, že vaše chlpaté ratolesti ho budú milovať. Základom nášho „stropného“ škrabadla bude kartónová rolka z linolea či koberca. Ak práve takú nemáte po ruke, opýtajte sa v predajni kobercov alebo navštívte zberný dvor.

Trošku drahšou alternatívou je použitie plastovej odpadovej rúry, ktorá splní rovnaký účel. Škrabadlo bude o niečo pevnejšie, a teda i stabilnejšie a odolnejšie, ale ťažšie, preto nezabudnite na jeho dôkladnejšie upevnenie o podlahu a strop.

Na výrobu škrabadla pre mačku po strop budete potrebovať:

 • Kartónová rolka alebo plastová odpadová rúra s priemerom okolo 20 – 30 cm (dĺžka závisí od výšky vašich stropov)
 • Jutové/sisalové laná (od 20 m)
 • Koberec (odporúčame vám použiť tkaný koberec)
 • Lepidlo
 • Tavná pištoľ + náplne
 • Vŕtačka
 • Skrutky
 • 8 ks menších kovových profilov

Ako na to:

 1. Na oboch koncoch rolky po obvode priskrutkujte 4 „L-kové“ kovové profily. Aby v kartóne držali pevne, z vnútornej strany rolky ich zalejte lepidlom z tavnej pištole. Pre istotu môžete prilepiť i samotné profily.
 2. Rolku omotávajte jutovým lanom. Zakryte ním aj priskrutkované profily.
 3. Lano pripevnite pomocou lepidla. Ak chcete mať istotu, že bude držať pevne, každých cca 10 cm ho prilepte aj lepidlom z tavnej pištole.
 4. Jutové lano omotávajte do výšky okolo 20 – 30 cm. V tejto časti rolky prilepte pás koberca široký tiež cca 30 cm. Jeho okraje prilepte tavnou pištoľou a po celej ploche ho natrite lepidlom na drevo/papier.
 5. Takto na striedačku (jutové lano a koberec) pokračujte podľa vlastnej fantázie až po koniec rolky.
 6. Kovové profily zaskrutkujte do podlahy alebo inej podložky. Napr. ak je rolka príliš krátka a nedosiahne až po strop, umiestnite ju na stôl alebo iný nábytok. To isté zopakujte aj v strope – zaskrutkujte doň profily pripevnené o rolku.

TIP: Ak máte stropy, do ktorých je problematické zaskrutkovať skrutky, škrabadlo iba naozaj na tesno o strop zaprite kartónom, prípadne vrstvou lepidla z tavnej pištole.

Škrabadlo pre mačku po strop

Ako vyrobiť klasické škrabadlo pre mačky

Za klasické je možné označiť škrabadlo so základňou, stĺpikom alebo stĺpikmi, prípadne rôznymi kukaňami a plochami na odpočívanie. Kreativite sa medze nekladú, preto môžete použiť akýkoľvek materiál a škrabadlo zhotoviť v akomkoľvek prevedení. My sme si pre vás pripravili základný návod na najjednoduchší typ takéhoto klasického škrabadla.

Budete potrebovať:

 • Preglejka s hrúbkou od 5 cm a rozmermi 50 x 50 cm (rozmery sú ľubovoľné, no z dôvodu dobrej stability nie je dobré použiť príliš malé kusy)
 • 4 ks drevených hranolov s rozmermi 3 x 5 x 40 cm (š x d x v)
 • Odrezok koberca (cca 70 x 70 cm)
 • Jutové/sisalové laná (cca 15 m)
 • Kúsok pevného kartónu
 • Skrutky, klince, lepidlo na drevo
 • Kladivo, nožnice, vŕtačka

Ako na to:

 1. Preglejka slúži ako základňa škrabadla. Na začiatok na ňu prilepte koberec. Na spodnej strane ho pripevnite lepidlom alebo čalúnnickými klinčekmi.
 2. Z drevených hranolov vytvorte hranatý stĺpik škrabadla, a to tak, že ich priskrutkujete dokopy. Na vrch stĺpika pribite kúsok pevného kartónu, aby ste zakryli otvor.
 3. Teraz stĺpik priskrutkujte k základni. Navŕtajte ich zo spodnej strany preglejky. Pre zvýšenie odolnosti použite hmoždinky (do stĺpika). Na spojenie základne a stĺpika môžete použiť aj kovové profily, rozhodnite sa, čo je pre vás jednoduchšie.
 4. Stĺpik natrite lepidlom a omotajte jutovými lankami až po vrch. Na vrch stĺpika (kartón, ktorým ste zakryli otvor) nalepte kúsok koberca.

Stĺpik môžete vyrobiť z kartónovej rolky alebo odpadovej rúry. Na základňu môžete pripevniť viac stĺpikov, na ich vrch z preglejky vyrobiť plochy na odpočinok alebo búdky, tzv. kukaneprepojiť viacero základní a vytvoriť XXL škrabadlo. Namiesto koberca je možné použiť napr. plyš alebo iný typ odolnejšej látky. Jutové laná môžete skombinovať s kobercom, vrecovinou alebo rohožkou z kokosového vlákna. V preklade, fantázii a kreativite sa medze nekladú, pri výrobe škrabadla sa teda bez obáv vybláznite do sýtosti.

Rohové škrabadlo pre mačky

Rohové škrabadlá pre mačky patria k veľmi estetickým, resp. nenápadným riešeniam. Ich výroba je rýchla, jednoduchá a cena pomerne nízka. Rohové škrabadlo najjednoduchšie vyrobíte z tzv. kobercov na schody. Ide o menšie kusy koberca v tvare L. Vy ich pomocou klinčekov/skrutiek pripevníte na roh steny alebo nábytku. Môžete skombinovať viacero kusov, ich okraje obmotať jutovým lankom, môžete sa pohrať s farebnými kombináciami alebo použiť koberce z rôznych materiálov.

Takýmto rohovým škrabadlom sa dajú ochrániť rohy nábytku, ktoré mačky s chuťou využívajú na značkovanie pazúrikmi a ich obrusovanie. Schodový koberec nalepíte/prišijete na roh gauča, kresla či skrine. Použiť môžete, samozrejme, aj obyčajný kus koberca.

Škrabadlo pre mačku na stenu

Škrabadlo pre mačky na stenu

 • Škrabadlo na stenu z kartónu/dreva a jutového lana

Na výrobu tohto škrabadla pre mačky na stenu potrebujete iba jutové lanko, lepidlo, skrutky, hmoždinky, nožnice, vŕtačku a hrubší kus kartónu obdĺžnikového tvaru alebo drevenú dosku. Rozmery sú ľubovoľné, pre jednoduchú manipulácia vám odporúčame použiť 20 cm široký a 1,5 m vysoký kartón/dosku.

Na kartón/dosku nanesiete lepidlo a omotáte ho jutovým lankom. Odolnosť škrabadla zvýšite použitím tavnej pištole (cca každých 10 cm). Keď lepidlo zaschne, škrabadlo pomocou skrutiek a hmoždiniek pripevníte na stenu.

 • Kobercové škrabadlo na stenu

Kus koberca akéhokoľvek tvaru z drsnejšieho materiálu, o ktorý si mačka môže brúsiť pazúriky a zároveň sa po ňom šplhať, jednoducho pripevnite na stenu pomocou drevených líšt a skrutiek. Výbornou voľbou sú napr. rohožky z kokosového vlákna.

 • „Stĺpikové“ škrabadlo na stenu

Stĺpik vyrobíte z viacerých užších drevených hranolov, jedného hrubšieho hranola (cca 10 x 10 cm), väčšej kartónovej rolky alebo plastového odpadového potrubia. Na začiatok ho omotajte jutovým lanom, kobercom alebo tieto 2 materiály skombinujte. Na stenu pripevnite dve poličky. Vzdialenosť medzi nimi závisí od dĺžky stĺpika. Ten následne priskrutkujte o obe z nich, napr. pomocou kovových profilov. Toto škrabadlo môžete vyrobiť vo vodorovnej aj zvislej polohe. Pamätajte, že čím ťažší stĺpik použijete, tým pevnejšie a dôkladnejšie ho musíte upevniť.

Ako vyrobiť škrabadlo pre mačky – mačací strom

Na výrobu mačacieho stromu budete potrebovať hrubšie zdravé rozkonárené konáre očistené od kôry. Ich výber a povrchová úprava je len na vás. Na niektorých miestach ich môžete obmotať jutovým lankom, na konce jednotlivých „výhonkov“ umiestniť plochu na ležanie alebo kukaňu. Opäť platí, že fantázii sa medze nekladú.

Základom pri výrobe tohto typu škrabadla je stabilita. Drevo je ťažké, preto musíte siahnuť po dostatočne ťažkej a veľkej základni. Môžete použiť preglejku alebo dosku, avšak minimálne 10 cm hrubú. Prípadne spojte niekoľko kúskov dokopy. Rozmery základne prispôsobte hmotnosti a rozmerom konárov, ktoré o základňu pripevnite pomocou skrutiek, hmoždiniek aj kovových profilov.

Najčastejšie otázky – FAQ

Na záver nášho článku venovaného výrobe mačacích škrabadiel sme si pre vás pripravili niekoľko dôležitých informácií, ktoré bezprostredne súvisia s týmito „mačacími indoor ihriskami“. Pozrieme sa na to, či a ako veľmi je škrabadlo pre mačky dôležité, na čo si dať pozor pri kúpe alebo výrobe škrabadla pre veľké mačky a ako čo najviac ušetriť.

Nepochybne áno. Na to, aby sa vaša mačka cítila dobre, bola v psychickej pohode, nenudila sa, neupadla depresii, aby sa u nej neprejavili zdravotné problémy v dôsledku stresu, jej musíte dopriať to, čo je pre ňu prirodzené. Jednou z vecí, ktoré mačky k životu potrebujú nevyhnutne, sú vyvýšené miesta, úkryty a predmety, na ktorých môžu zanechávať svoj pach. Navyše, keď mačke nedoprajete dostatok predmetov na značkovanie pachovými žľazami v okolí pazúrov, môžete sa „tešiť“ na značkovanie močom.

Najväčším úskalím škrabadiel, kupovaných aj tých vyrobených doma, pre veľké mačky, je stabilita. Čím je škrabadlo vyššie, tým ťažšia a väčšia musí byť základňa, čo môže výrobu podstatne sťažiť a zdražiť. Pri tvorbe škrabadla pre veľké mačky vám preto odporúčame držať sa pri zemi, a to doslova. Mačky síce milujú vyvýšené miesta, no aj výška okolo 1 – 1,5 m je celkom postačujúca. Ak sa predsa len pustíte do výroby vysokého škrabadla, najlepším riešením je jeho upevnenie o podlahu aj strop. Takto zabezpečíte jeho výbornú stabilitu a predídete nehodám.

Pomocou väčšiny návodov, ktoré sme si pre vás pripravili v našom článku, vyrobíte škrabadlá vyslovene lacno. Ak chcete ušetriť čo najviac, použite odpadové materiály, ako je kartón, stará látka alebo koberec, drevo z paliet či vyradeného nábytku. Takto viete ušetriť nemalé peniaze.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(89.8%)