Ako naučiť mačku poslúchať

Ako naučiť mačku poslúchať – výchova mačky, mačací tréning. Čo sa môže mačka naučiť?

Pokiaľ ide o psov, väčšina majiteľov myslí v prvom rade na tréning, vďaka ktorému bude ich štvornohý miláčik poslušný a vychovaný. V prípade mačiek však majitelia zvyknú výchovu zanedbávať. Panuje akési všeobecné presvedčenie, že mačky sú svojhlavé zvieratá, ktoré si predsa robia, čo chcú, a preto nemá zmysel venovať sa ich tréningu. Nie je to však pravda. Mačky sú inteligentné zvieratá, ktoré vás pri správne zvolenom tréningu prekvapia svojou šikovnosťou.

Publikované: 20.04.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

Mačky môžete naučiť základnej poslušnosti, aby sa v domácnosti správali vhodne, neničili vám nábytok či oblečenie. K výchove mačky patrí aj odnaučenie zlozvykov, ktoré si môžu osvojiť, napr. skákanie na stôl alebo kuchynskú linku. Do tréningu možno zahrnúť triky, ktoré sa väčšinou učia psy, ako sadni, ľahni či otočka. Samotný tréning nie je určite ľahký ani rýchly, no s odhodlaním, pravidelnosťou a trpezlivým prístupom to určite zvládnete. Ako teda naučiť mačku poslúchať?

Prečo trénovať mačku

Tréning mačky nie je o tom, aby zviera iba roboticky ovládalo naučené povely, keď ich majiteľ vysloví. V tréningu sa toho skrýva omnoho viac, preto je potrebné najprv porozumieť dôvodom, prečo mačku vôbec trénovať. Keďže s mačkou zdieľate jednu domácnosť, je potrebné ju učiť tomu, aké správanie je akceptovateľné a aké nie. Ak si mačku nevychováte a bude vám ničiť nábytok, špiniť okolie alebo vás hrýzť a škriabať, nebudete mať k nej asi až taký pozitívny vzťah. Cieľom by preto malo byť vytvoriť harmonické spolunažívanie, a to zvládnete vtedy, ak na jednej strane naplníte potreby vášho miláčika, no na druhej strane nastavíte hranice.

Tréning má na vzťah medzi človekom a mačkou veľmi pozitívny vplyv. Spoločne stráveným časom s cieľom porozumieť jeden druhému si vytvárate puto a budujete dôveru. Cvičením zvyšujete fyzickú aktivitu mačky, ktorú mačky žijúce v byte potrebujú. Tréningom posilňujete nielen fyzické zdravie, ale aj to psychické. Mačka sa snaží porozumieť tomu, čo od nej vyžadujete, čím jej poskytujete mentálnu stimuláciu. No a ak má mačka dostatočný výdaj energie a zamestnávate jej myseľ, má to mnoho pozitívnych následkov – od lepšieho spánku cez elimináciu nežiaduceho a deštrukčného správania až po celkovú lepšiu spokojnosť a šťastie mačky.

Prečo trénovať mačku?

Ako vychovať mačku

Výchova mačky bude najefektívnejšia vtedy, ak dodržíte niekoľko zásad. V prvom rade je dôležité mať pri tréningu trpezlivosť, keďže učenie sa novým trikom nejaký čas potrvá. Na cvičenie sa snažte zvoliť priestor, v ktorom toho bude mačku rozptyľovať čo najmenej. V pozadí by nemala ísť telka ani hrať hudba. Keď trénujete, zamerajte sa na jednu vec, netrénujte viacero pokynov naraz, aby z toho mačka nebola zmätená. A celý tréning veďte v pozitívnom duchu, mačku za nesprávne vykonaný pokyn netrestajte, ale vždy bohato odmeňujte za to, keď sa jej podarí vykonať trik podľa predstáv.

Akú metódu zvoliť?

Na tréning mačky je najlepšie zvoliť metódu pozitívneho posilňovania. To znamená, že vždy, keď mačka urobí, čo od nej vyžadujete, toto správanie posilníte odmenou. A keďže mačku motivuje hlavne to, čo je dobré a žiadané pre ňu, rýchlo sa naučí, že opakovaním daného správania sa pre ňu deje niečo pozitívne, teda dostane odmenu. Cvičením a opakovaním sa správanie posilňuje a stáva zvykom, ktorý bude časom pre mačku úplne prirodzený.

Čím motivovať mačku?

Mačka potrebuje k učeniu sa motiváciu a najlepšie fungujú odmeny vo forme maškŕt. Na rozdiel od psov, mačky až tak nečítajú reč vášho tela a neuspokojí ich, ak urobia niečo, čím vás potešia, takže kým pochvala znie dobre, nie je pre ne dostatočnou odmenou. Motivuje ich hlavne jedlo, takže nájdite vhodné maškrty, ktoré sú chutné a mačka je pre ne ochotná urobiť niečo viac. Pri tréningu si odmeny schovajte do vrecka alebo kapsičky, aby sa mačka sústredila na vás, nie len na jedlo, a odmeňte ju až po vykonaní povelu.

Čím motivovať mačku?

Kedy trénovať?

Dôležité je konzistentnosť pri tréningu a cvičenie každý deň v rovnakom čase zhruba po rovnakú dobu. Takýmto spôsobom si vytvoríte rutinu, počas ktorej bude mačka vedieť, že je čas tréningu a bude sa vedieť lepšie sústrediť. Preto si dobre vyberte čas, kedy budete trénovať. Netrénujte skoro ráno, keď je ešte rozospatá, alebo rovno po jedle, keď je spokojne najedená a chce odpočívať. Vyberte čas medzi spánkom a jedlom. Myslite na to, že mačka sa nedokáže sústrediť príliš dlhú dobu. Čím viac to budete siliť, tým menej sústredená bude a z tréningu bude skôr frustrovaná. Obmedzte ho preto na 10 – 15 minút, ktoré budú pri dennom tréningu úplne stačiť.

Čo sa môže mačka naučiť

Mačky sú veľmi inteligentné a učenlivé zvieratá. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa toho dokážu naučiť pomerne dosť. V mladom veku by malo ísť o úplné základy – ako používanie mačacej toalety, zvykanie si na hladkanie, chytanie, česanie, strihanie pazúrov a kúpanie či zvykanie si na prepravku, ktorú využijete napr. pri cestovaní. Aj keď sa to týka prevažne mačiatok, týmto základom môžete učiť taktiež staršiu mačku, ak nebola nikdy poriadne socializovaná. Priebežne počas života je potrebné mačku učiť zbavovania sa zlozvykov, ak sa u nej nejaký prejaví. Napr. hryzenie a škrabanie rúk pri hre, sadanie na stôl, škriabanie nábytku či iné problémy správania.

Mačku môžete naučiť i povely ako sadni, ľahni, daj labku či zostaň. Povely si môžete vymyslieť, ale dbajte na to, aby bolo slovo krátke a zrozumiteľné, alebo sa inšpirovať rôznymi kúskami, ktoré nájdete na internete. V tejto časti sa pozrieme na to, ako naučiť mačku niektoré základné povely alebo odnaučiť časté problematické správanie. Časom si všimnete, že mnohé povely alebo úpravy správania sa trénujú podobne, takže metódu tréningu si budete môcť upraviť podľa toho, čo chcete mačku od/naučiť.

Sadni

„Sadni“ je jeden z najjednoduchších povelov. Do polohy sedu sa dá mačka naviesť jednoducho maškrtou. Malý pamlsok si uchopte prstami a priblížte sa ním pár cm od nosa mačky. Povedzte „sadni“ a maškrtu presuňte o pár cm dozadu, za jej hlavu. Týmto pohybom mačka zakloní hlavu a sadne si, aby na pamlsok čo najlepšie dovidela. Hneď ako si sadne, ju odmeňte pochvalou „áno, sadni“ a maškrtou – nie však tou z ruky, ktorou ste ju viedli, aby videla, že odmena príde odinakiaľ, pretože postupne ju budete učiť bez navedenia pamlskom. Zopakujte niekoľkokrát. Po čase, keď už bude mačka zvládať sadni, zopakujte bez maškrty, len navedením rukou. Ak to zvládne, ďalším krokom bude už len slovný povel „sadni“.

Tréning mačky povely

Ľahni

Tento povel sa učí podobne ako sadni. Vezmite pamlsok a mačku najprv naveďte do polohy sadni. Z tejto polohy vezmite pamlsok a pomaly ním pred hlavou mačky smerujte dole, k labkám s povelom „ľahni“, čím si mačka automaticky ľahne, aby mala k pamlsku lepší prístup. Hneď ako si ľahne, ju odmeňte „áno, ľahni“ a maškrtou z druhej ruky. Zopakujte niekoľkokrát, následne navádzajte už len rukou. Ak to zvládne, navádzajte už len slovným povelom.

Poď sem

Na cvičenie tohto povelu budete potrebovať dávku trpezlivosti. Chvíľu to totiž potrvá, kým si mačka spojí slová s aktivitou. Cvičenie samo osebe je jednoduché. Vyžaduje si vyslovenie povelu „poď sem“ a následne už treba len počkať, kým k vám mačka príde. Samozrejme, je potrebné ju namotivovať nejakou maškrtou. Keď príde, nasleduje odmena. Maškrtu jej najprv ukážte, mačka spočiatku príde za odmenou, no postupne, keď už zvládne povel spoľahlivejšie, to skúste bez maškrty v ruke. Odmenu jej dáte až vtedy, keď príde. Povel najprv trénujte v menšej vzdialenosti a tú následne zvyšujte.

Daj labku

Na tento povel budete potrebovať za hrsť maškŕt. Tie si vezmite do ruky a zovrite v päsť. Zavretú ruku s maškrtami držte pred mačkou pri zemi a povedzte „labku“ alebo „daj labku“. Počkajte, kým sa jej mačka labkou dotkne a hneď ju odmeňte pochvalou „áno, labku“ a maškrtou z druhej ruky. Párkrát zopakujte, no ruku vždy držte o čosi vyššie. Keď to mačka dobre zvláda, je na čase zahodiť maškrty a ponúknuť jej len otvorenú dlaň opäť s pokynom „labku“. Cieľom je, aby ste dlaň držali zhruba vo výške hlavy mačky. Keď sa jej mačka dotkne, nasleduje pochvala a odmena.

Tréning mačky povel daj labku

Prines

Prines alebo aport je typickým povelom, ktorý očakávame skôr u psa. Naučiť sa ho môžu aj mačky. Vyberte na to vhodnú hračku, napr. myšku, ktorú odgúľate pár cm od mačky. Mačku zaujme pohyb a vďaka loveckému inštinktu ju hneď schytí. Vtedy ju pochváľte a odmeňte. Mačka si odmenu spojí s tým, že vezme hračku. Ak sa toto naučí spoľahlivo, ďalej od nej vyžadujte „poď sem“ potom, ako hračku schytí. Opäť nasleduje pochvala a odmena. Tieto kroky niekoľkokrát cvičte, kým mačka hračku schytí aj prinesie k vám. Keď to zvláda, je načase pridať to, aby vám hračku pustila do ruky. Keď sa to podarí, mačku chváľte a bohato odmeňte. K triku postupne pridávajte aj slovný povel „prines“ a pravidelne ho cvičte. Ide o komplikovanejší povel, ktorý môže trvať dlhšie, preto trénujte pravidelne.

Keď mačka pri hre hryzie

Toto správanie si mnohé mačky neuvedomujú, je pre ne pri hre prirodzené, hlavne v mladom veku. Ak ho neodnaučíte, v dospelosti môže byť veľmi nepríjemné a bolestivé. Tento zlozvyk niektorí majitelia mačiek vytvoria sami nevedomky, ak pri hraní sa používajú ruky, nie hračky. Ruky vám mačka nemá chytať a hrýzť – ruky sú na hladenie, a to musíte mačku naučiť. Pri hre si preto vždy vezmite hračku a pozornosť mačky smerujte na ňu. Keď vás poškriabe, presmerujte toto správanie na hračku (tá je pre vás v tomto momente akýmsi štítom). Ak vás pri hre pohryzie, ruku (alebo inú časť tela) neodťahujte, vtedy sa zahryzne ešte lepšie, ale strčte ju smerom do úst mačky. To ju prekvapí a s hryzením prestane. Jej hryzenie (aj škrabanie) presmerujte zakaždým na hračku, čím jej dávate signál, že toto sa smie, no ruky sa nehryzú, inak hra končí. Pokiaľ mačka naďalej hryzie, ruku schovajte za chrbát alebo sa postavte.

Mačka pri hre hryzie

Keď mačka skáče na stôl

Skákanie na jedálenský stôl alebo kuchynskú linku je v mnohých domácnostiach nežiaduce správanie. Mnoho mačiek ani len netuší, že sa takto nesmie správať, pretože majiteľ dané správanie nekoriguje. V prvom rade je potrebné identifikovať, prečo na stôl či linku skáče. Ak sa snaží dostať k umývadlu, možno má len rada tečúcu vodu a vtedy jej poskytnite pre vás akceptovateľnú alternatívu, napr. umývadlo v kúpeľni alebo fontánku s vodou. Na stôl ju môže lákať aj jedlo, ktoré na ňom necháte, preto zvyšky vždy odpracte. Veľmi častou príčinou skákania je však to, že mačky milujú vyvýšené povrchy, no v domácnosti im majiteľ žiadne nepripravil. Popremýšľajte preto nad nainštalovaním rôznych poličiek, preliezok, vysokých škrabadiel a odpočívadiel, kam bude mať mačka dovolený prístup.

Keď mačke poskytnete alternatívu, je na čase ukázať jej, kam smie a kam nie. Na nové odpočívadlá a škrabadlá ju naveďte maškrtami a pri ich používaní ju spočiatku odmeňujte a chváľte. Naopak, od skákania na stôl ju môžete odradiť rôznymi fintami. Použiť môžete obojstrannú lepiacu pásku, ktorú na povrch stola umiestnite. Mačky neznášajú lepivý povrch, takže na mieste dlho nevydržia. Dobre funguje aj alobal alebo plech na pečenie, ktorý mačku zase odradí zvukom, ktorý urobí pri vyskočení naň.

Mačka skáče na stôl

Keď mačka škriabe nábytok

Škrabanie je pre mačky prirodzené – značkujú si ním teritórium a tiež brúsia pazúriky. Je preto nevyhnutné poskytnúť im miesto, kde môžu škrabať, aby si nevybrali váš nábytok. Mali by ste mať v domácnosti dostatok škrabadiel, a to aj v obývačke, ako alternatívu vášmu gauču. Uistite sa, že vyberiete dobré škrabadlá, dostatočne veľké pre vašu mačku, aby sa mohla pri škrabaní celá natiahnuť. V miestnosti s novými škrabadlami sa s mačkou hrajte a pri ich použití ju vždy pochváľte a odmeňte. Pokiaľ začne škriabať nábytok, nekričte na ňu a netrestajte ju, ale presuňte k škrabadlu.

Od nábytku ju môžete odradiť i ďalšími trikmi, ako použitím obojstrannej lepiacej pásky. V predajniach so zvieracími potrebami nájdete rôzne spreje proti škrabaniu. Fungujú tak, že obsahujú pachy a arómy, ktoré sú mačkám nepríjemné, takže dané miesto pre ne nie je atraktívne. Siahnuť môžete po vlastnoručne pripravenej alternatíve – zmiešajte vodu s octom alebo vo vode nechajte vylúhovať bylinky, napr. mätu, a roztok nasprejujete na potrebné miesto.

Najčastejšie otázky – FAQ

Tréning mačiek si vyžaduje pravidelnosť, dôslednosť a veľa trpezlivosti. Pri výcviku sa každý majiteľ mačky stretne s rôznymi problémami, keďže v praxi nejde vždy všetko tak, ako by sme chceli. Ak vám k téme napadajú ďalšie otázky, chcete sa podeliť o zaujímavé podnety alebo sa opýtať na problém, s ktorým ste sa pri výcviku stretli, poteší nás váš príspevok v diskusii pod článkom.

Aj keď mladšie mačky sa učia ľahšie a rýchlejšie, vycvičiť sa dá i staršia mačka. Vždy je priestor naučiť ju základnej poslušnosti a podľa toho, ako jej ide učenie, môžete skúsiť trénovať ďalšie povely.

Kliker je dobre známa pomôcka na cvičenie zvierat, predovšetkým psov. Kliknutím označíte pozitívne správanie, ktoré chcete dosiahnuť, takže zviera vie, kedy urobilo niečo správne. Kliker funguje rovnako dobre aj pri tréningu mačiek, takže sa môžete rozhodnúť pre túto pomôcku, aj keď pre samotný výcvik nie je nevyhnutná.

Veľmi jednoducho sa učí povel „sadni“, keďže mačka sa dá ľahko naviesť do pozície maškrtou. Ide o jeden z najjednoduchších povelov, takže ním smelo môžete začať.

Medzi najľahšie povely pre mačky patrí sadni, ľahni, zostaň, aport a poď sem.

Pri výcviku by sa nemalo používať trestanie. Mačka si nedokáže spojiť svoje správanie s následným trestom (krikom, pošpliechaním vodou), takže trest býva skôr kontraproduktívny a mačka si spojí negatívne pocity skôr s vami. Preto je vždy lepšie ponúknuť im alternatívu k správaniu, ktoré si neželáte.


Komentáre
Marek 09.Jan.2024

Ahojte, prosím o radu. 2roky máme v dome kocúra, vždy sa chodil viac túliť ku mne ako ku žene, ale venujeme sa mu obaja, žena je momentálne na materskej takže je väčšinu dňa s ňou, vtedy sa nechá aj pohladkať a vyzerá spokojne..Ale častokrát keď som ja doma, kocúr príde za ženou a začne bezdôvodne mňaučať a chce na ňu zaútočiť. Už asi 4x na ňu zaútočil a zadriapol jej do ruky a nechcel pustiť. Naposledy sme ležali na gauči, kocúr vyskočil za nami, odo mňa sa nechal hladkať a na ženu začal mňaukať a po chvíľke na ňu skočil a zasa ju poškrábal..Nechápeme prečo, bojíme sa aby časom nezaútočil aj na naše ročné dieťa. Neviete prosím poradiť? Ďakujem.

Odpovedať

redakcia Animals.sk 02.Feb.2024

Dobrý deň, p. Marek,
na základe opisu to vyzerá, že kocúr sa naozaj stal agresívnym. Mačka je vždy viac či menej nevypočítateľné zviera. Rozhodne však nie je bežné, ak sa chová k majiteľom agresívne. Faktorov, ktoré môžu tento stav spôsobiť však môže byť mnoho. V prvom rade si všímajte či sa kocúr nezačal správať inak vo všeobecnosti - ako trávi čas, keď je sám, ako sa stravuje, ako sa hrá, ako sa pohybuje a podobne. Sledujte či nemá nejaké bolesti, tráviace ťažkosti alebo iné zdravotné komplikácie. Zmena správania môže byť práve nejakou bolesťou.
Na základe toho, čo píšete, problém s tým, že by sa cítil osamelý a nevenujete sa mu by bolo možné vylúčiť. Kocúr sa môže začať správať agresívne aj zo strachu. Napríklad môže útočiť, pretože si pamätá, že ho daná osoba udrela, kopla alebo sa naňho pravidelne zaháňa. Niektoré mačky/kocúry nemajú radi, ak sa do túlenia a hladkania zapája ďalšia osoba, môžu mať pocit, že chce danú aktivitu ďalší človek prerušiť, preto môže útočiť alebo odíde. To je individuálne a nie je to pravidlom.
Skúste mačke zaobstarať nové hračky. Ak útočí len na vašu pani, nech sa s ním skúsi viac hrať práve ona, nech ho odmeňuje maškrtami a pod.

Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(92.6%)