Automatické, magnetické alebo dvierka pre mačky s mikročipom. Ako naučiť chodiť mačku cez dvierka?
Škrabanie na dvere a mňaučanie pozná snáď každý majiteľ mačky. Tá sa snaží dostať von, prejsť cez chodbu, vojsť do obývačky alebo sa vrátiť zo záhrady. Neustála potreba otvárania dverí sa po čase môže zdať únavná. Našťastie existuje lepšie riešenie, ktorým sú mačacie dvierka. Vďaka technológiám sa dnes už mačacie dvierka môžu stať doslova kľúčom od vášho domu pre mačku, ktorý jej (a nakoniec aj vám) uľahčí každodenný život.
- Prístup do záhrady a do interiéru
- Mačacie dvierka na dvere, do steny alebo do okna?
- Plastové, drevené, oceľové či akrylové dvierka pre mačky
- Akú veľkosť mačacích dvierok vybrať?
- Mačacie dvierka do exteriéru vs. do interiéru
- Technológia – magnetické vs. automatické dvierka na čip
- Zámok s funkciami
- Podsvietenie, upozornenia, časovač
- Pozor na cudzie mačky a iné zvieratá
- Ako naučiť mačku na mačacie dvierka
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Mačacie dvierka umožňujú mačke dostať sa z a do miestnosti bez toho, aby ste jej museli manuálne otvárať dvere. Kým prvé dvierka pre mačky boli len otvorom, dnes už majú klapku, ktorá sa dá otvárať mechanicky alebo za pomoci technológií. Magnetické dvierka alebo automatické dvierka s čipom sú dnes veľmi vyhľadávané a stali sa neodmysliteľnou súčasťou mnohých domácností. Aj napriek ich praktickému využitiu je však potrebné zvážiť riziká a to, kedy a kam sú vhodné.
Prístup do záhrady a do interiéru
Dvierka pre mačky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú domov svojej mačke ešte viac sprístupniť. Vďaka dvierkam sa môže mačka voľne pohybovať v rámci domu i mimo neho. Dvierka možno nainštalovať na vstupné dvere alebo iné prístupové dvere, čo mačke umožní pohyb von a dnu bez potreby otvárania dverí. Mačka tak bude mať prístup do záhrady aj vtedy, keď ste v práci alebo odídete na víkend preč.
Dajú sa použiť aj na interiérové dvere, ktoré bývajú často zatvorené. Môže ísť o dvere do chodby, kde má mačka umiestnený záchod alebo potravu, do obývačky alebo inej miestnosti, kde má mačka dovolené tráviť čas bez dozoru. Vďaka dvierkam sa bez vašej pomoci dostane mačka do miestností, kde bude mať súkromie a pokoj, čo je skvelé napr. vtedy, ak máte viacerých domácich miláčikov alebo ste si zadovážili nového psa, ktorý je hravý a plný energie. Vyhnete sa tak vystresovaniu mačky a prípadným konfliktom.
Mačacie dvierka na dvere, do steny alebo do okna?
Očividnou voľbou je umiestnenie mačacích dvierok na dvere. Ide o najčastejšiu voľbou s najjednoduchšou inštaláciou a najdostupnejšou možnosťou kúpy. Montáž dvierok zvládne úplne každý podľa priloženého návodu. Treba počítať s tým, že ak už raz do dverí vyrežete otvor, nebude sa to dať zvrátiť v prípade, že si po čase umiestnenie mačacích dvierok rozmyslíte.
Ďalšou možnosťou je umiestnenie dvierok do steny, do ktorej treba prebúrať otvor. Takéto dvierka sú lepšie izolované, keďže sa skladajú z dvoch klapiek (jednej na každej strane) a tunela medzi nimi. Dochádza tak k menšiemu úniku tepla alebo prievanu. Táto voľba je nákladnejšia a montáž trvá dlhšie, no v prípade, že sa raz rozhodnete mačacie dvierka odstrániť, stena sa dá späť zamurovať.
Poslednou možnosťou je zabudovanie mačacích dvierok do okna alebo sklenených dvier. Dvierka sa dajú nainštalovať buď priamo do skla, alebo do rámu, v ktorom je sklenená tabuľa, ak sa okno (alebo dvere) skladá z viacerých častí. Táto inštalácia je veľmi náročná a vyžaduje si pomoc profesionála, takže bude nákladnejšia. Na druhej strane je výsledok veľmi efektný, dvierka budú skvelo zapadať a ladiť s celkovým dizajnom.
Nech si už vyberiete ktorúkoľvek možnosť, zvážte výber miesta pre dvierka aj vzhľadom na to, ako dobre sa budú mačke používať. V prvom rade berte do úvahy bezpečnosť – nemali by smerovať do rušnej ulice, ale skôr do záhrady. Ďalej je dôležité, aby pri používaní dvierok nebola mačka v strese, a teda dvierka by nemali byť pri hlučnom spotrebiči alebo v miestnosti, do ktorej má prístup pes, pokiaľ spolu nevychádzajú.
Plastové, drevené, oceľové či akrylové dvierka pre mačky
Materiál mačacích dvierok musí byť pevný, odolný a spoľahlivý, inak môžu predstavovať bezpečnostné riziko. Tradične sa vyrábajú z dreva a plastov, no každý materiál má svoje pre a proti. Plastové a gumené klapky dobre tlmia náraz pri zatváraní a sú tým pádom tichšie. Sú lacnejšie, no zároveň menej odolné. Drevo predstavuje overenú klasiku, ktorá vždy dobre vyzerá a v kombinácii s ďalšími materiálmi môže ísť o bezpečné a spoľahlivé dvierka. Z kovov sa používa hlavne oceľ a hliník a tieto materiály sú zárukou pevných a odolných dvierok. Priehľadné dvierka sa vyrábajú predovšetkým z plexiskla a akrylu, poskytnú výhľad, no sú dostatočne silné.
Akú veľkosť mačacích dvierok vybrať?
Mačacie dvierka musia byť dostatočne priestranné na to, aby sa cez ne mačka bez námahy dostala, no nie príliš veľké, čím môžete napr. zabrániť tomu, aby ich používal váš pes. Mačacie dvierka sú dostupné vo viacerých veľkostiach, no pred kúpou nezabudnite zistiť potrebné rozmery. Kým menšie mačky nemusia mať problém s väčšinou dvierok, pri stredne veľkých mačkách a väčších plemenách je meranie nevyhnutné.
Za pomoci krajčírskeho metra odmerajte šírku mačky od ramena k ramenu. Druhý dôležitý údaj je výška, pričom stačí merať od brucha po ramená. Ku každému nameranému údaju následne pripočítajte 5 cm, aby mala mačka dostatok priestoru pri preliezaní. Výsledné čísla predstavujú minimálny rozmer dvierok, ktoré by ste si mali zadovážiť. Ak meriate údaje pri mladšej mačke, ktorá ešte dorastie, pripočítajte pár cm ako rezervu. Pokiaľ máte doma viacero mačiek, počítajte podľa najväčšej mačky.
Mačacie dvierka do exteriéru vs. do interiéru
Pri výbere dvierok je dobré vedieť, kam ich chcete umiestniť. Kým dvierka smerujúce do exteriéru musia byť dobre zabezpečené, nároky na interiérové dvierka sú nižšie. Mačacie dvierka do exteriéru musia byť z pevného a odolného materiálu ideálne so zámkom, čím sa zvýši ich bezpečnosť a tepelná izolácia. Pri dvierkach v interiéri spájajúce dve miestnosti na zámku nie vždy záleží. V prípade, že môže mať mačka do danej miestnosti neustály prístup, stačí siahnuť po lacnejších dvierkach s klapkou bez možnosti zamykania alebo dokonca po dvierkach bez klapky, ktoré poslúžia ako otvorený priechod. Takéto dvierka môžu mať po stranách štetinky, o ktoré sa mačky zbožňujú obtierať.
Technológia – magnetické vs. automatické dvierka na čip
Podľa technológie, ktorú mačacie dvierka využívajú, ich môžeme rozdeliť do viacerých kategórií. V prvom rade rozlišujeme dvierka manuálne a automatické. Manuálne dvierka sú najlacnejšie, pretože neponúkajú žiadne funkcie. Nemajú zámok, a preto by mali byť používané skôr v interiéri.
Automatické dvierka ponúkajú niekoľko výhod. Vzniká omnoho menšia pravdepodobnosť, že by sa do domu dostalo cudzie zviera. Dvierka so smart funkciami a zámkom ponúkajú lepšiu kontrolu nad tým, kedy sú dvierka otvorené. Viete ovplyvniť aj to, ktoré zvieratá môžu cez dvere prejsť a ktoré nie. Automatické dvierka fungujú na rôznych princípoch a delíme ich na nasledovné:
- Magnetické mačacie dvierka – Využívajú systém magnetov na otvorenie zámku. Mačka má na obojku pripevnený magnet, keď sa k dvierkam dostatočne priblíži, páky sa uvoľnia a poklop sa odomkne. Magnetické dvierka sú skvelé v tom, už nepotrebujú používať elektrinu. Nevýhodou je, že sa na obojok mačky môžu pripevňovať malé kovové predmety, napr. spinky.
- Automatické mačacie dvierka na čip – Elektronické mačacie dvierka používajú na odomknutie mikročip, ktorý je pripevnený na obojku mačky. Mačka musí dvierka potlačiť hlavou a v tom momente technológia nasníma mikročip, čím sa zámok dvierok odomkne a mačka bude môcť prejsť. Na čítanie čipu sa používa predovšetkým infračervené svetlo, elektromagnetické pole, ale aj rádiové frekvencie. Automatické dvierka môžu poskytovať rôzne zámky, no ich nevýhodou je, že po načítaní čipu majú mačky len určitý čas na vstup a môže sa stať, že v dvierkach uviaznu.
- Plne automatické mačacie dvierka s mikročipom – Tento typ dverí taktiež využíva čip na obojku mačky a rovnaké spôsoby jeho snímania. Rozdiel je v tom, že po načítaní čipu sa dvierka pre mačku otvoria samy, a teda mačka ich nemusí potlačiť. Vďaka tomu je menšia pravdepodobnosť, že by sa mačka pri prechode cez dvierka zasekla, čím nevznikne stres z používania dvierok. Môžu byť vhodné pre mačky s bolesťami kĺbov, ktoré tak nemusia dvierka pretláčať.
Zámok s funkciami
Automatické druhy mačacích dvierok ponúkajú zámok, ktorý môže mať 2 druhy mechanizmu. Jednoduchší a lacnejší typ je zámok s 2 funkciami – zamknutie a odomknutie. Zámok je skvelou pomôckou, môžete sa rozhodnúť, že na noc dvierka uzamknete, aby ste si boli istí, že je mačka doma a v bezpečí. Ráno ho zase odomknete a poskytnete mačke prístup von či do iných miestností.
Ďalší druh zamykania je zámok so 4 funkciami – zamknutie, odomknutie, zamknutie smerom von a zamknutie smerom dnu. Okrem klasických funkcií teda ponúka 2 funkcie navyše, ktoré mačke umožňujú pohyb len jedným smerom. Takýto zámok využijete napr. neskoro večer, keď sa mačka ešte nevrátila domov. Dvere necháte nastavené na priechod len zvonku dnu, takže keď sa mačka v noci vráti, už v dome zostane.
Podsvietenie, upozornenia, časovač
Smart technológie neobišli ani mačacie dvierka. Vyžadujú si investovanie vyššej sumy, avšak potešia vás viaceré zaujímavé funkcie.
- Podsvietenie – Pri dvierkach vybavených LED svetlom môžete nastaviť zapínanie a vypínanie podsvietenia, napr. večer, aby ste mali o dvierkach lepší prehľad.
- Upozornenia v aplikácii – Systém vám môže do mobilnej aplikácie zasielať rôzne upozornenia o príchodoch a odchodoch mačky a časových údajoch.
- Nastavenie časovača zámku – Vďaka mobilnej aplikácii si budete môcť nastaviť časy, kedy budú dvierka otvorené a kedy zatvorené. Takto si napr. môžete vybrať, že večer po príchode domov sa dvierka zamknú až do rána.
- Viacčlenná domácnosť – Ak máte doma viacero mačiek, každá dostane svoj čip. Na základe toho potom viete upraviť, pre ktorú mačku bude povolené vyjsť von alebo vstúpiť do určitej miestnosti. Takáto funkcia je vhodná napr. vtedy, ak máte doma malé mačiatko alebo poranenú mačku, ktorá by nemala ísť von bez dozoru.
- Dnu len bez úlovku – Smart dvierka sú vybavené kamerou a prostredníctvom umelej inteligencie dokážu z obrazu určiť, či sa pred dverami nachádza len mačka alebo má so sebou „darček“ v podobe myši, vtáčika alebo iného úlovku. V takom prípade sa dvierka neotvoria a mačku vpustia dnu len bez úlovku.
Pozor na cudzie mačky a iné zvieratá
S mačacími dvierkami sú spojené určité riziká alebo nevýhody, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Dôležité je myslieť v prvom rade na bezpečnosť. Dvierka pre mačky predstavujú otvor, ktorým možno vniknúť do domu, ak sú dostatočne veľké, alebo ktoré môžu uľahčiť prístup ku kľučke z vnútornej strany. Často sú umiestňované na dverách smerujúcich do záhrady, takže nie sú viditeľné z cesty alebo od susedov, čo môže lákať zlodejov.
Do domu sa môžu dostať ďalší neželaní návštevníci, ako cudzie mačky a menšie psy, potkany, myši a iné zvieratá. V neposlednom rade predstavuje problém nedostatočná izolácia. Nainštalované mačacie dvierka môžu prispieť k tepelnej strate alebo prievanu. Navyše sa zvyšuje riziko vlhkosti v dome pre dážď či sneh. Dobrou správou je, že všetky tieto riziká sa dajú výrazne znížiť správnym výberom mačacích dvierok a ich vhodným umiestnením.
Bezpečnejšia je tiež inštalácia do steny namiesto dvier, keďže v takom prípade je nemožné si dosiahnutím na kľúč zvnútra odomknúť dvere. Ak sa rozhodnete pre inštaláciu dvierok do okna, vyberajte si prízemné okná z pivnice, ktoré nebudú mačke robiť problém, no opäť raz sa vyhnete možnosti odomknutia si dvier zvnútra. Najlepším riešením je siahať po uzamykateľných a smart mačacích dvierkach, ktoré výrazne posilnia bezpečnosť. Do domu neumožnia vstup inej osobe ani cudziemu zvieraťu.
Ako naučiť mačku na mačacie dvierka
Ak ste zvládli výber a inštaláciu mačacích dvierok, čaká vás ešte posledný krok – naučiť svoju mačku dvierka používať. Pri učení buďte trpezliví. Mladé a aktívne mačky si možno na dvierka zvyknú okamžite, no mačkám, ktoré sú viac plaché, to môže trvať dlhšie. Mačku cez dvierka nikdy netlačte nasilu, aby si ich nespájala s negatívnou skúsenosťou.
- Spočiatku stačí, ak mačke dvierka ukážete, necháte ju si ich prezrieť alebo pred dvierkami necháte maškrtu, aby sa nebála k ním pristúpiť.
- Ak je mačka viac plachá, skúste dvierka otvoriť, príp. ich prilepiť lepiacou páskou, aby zostali nejaký čas otvorené. Vďaka tomu cez ne mačka uvidí, čo je na druhej strane a bude pre ňu ľahšie cez ne prejsť.
- Pokiaľ mačku neláka cez dvierka prejsť, použite maškrty alebo hračky. Prejdite na opačnú stranu dvierok alebo poproste niekoho o asistenciu a pokúste sa mačku prilákať cez dvierka odmenou v podobe maškrty alebo hry.
- Keď sa mačka s dvierkami viac oboznámi, môžete zatvoriť poklop a nechať ju cez dvere preliezať bez pomoci. Spočiatku môžete len rukami poklop odchýliť, aby videla, ako dvierka fungujú a zakrátko si zvykne cez dvierka preliezať aj sama.
Najčastejšie otázky – FAQ
Máte ďalšie otázky spojené s mačacími dvierkami? Zostali niektoré otázky nezodpovedané? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie so svojimi otázkami, názormi alebo skúsenosťami s používaním dvierok pre mačky.