Plemená psov do bytu

Najlepšie psy do bytu. Pes k deťom, čo nešteká a nepĺzne

Množstvo budúcich majiteľov psov často zápasí s otázkou, ktoré plemeno je pre chov v byte najvhodnejšie. Je faktom, že v bytoch dnes ľudia chovajú rôzne plemená psov od malých cez stredné, veľké až po obrie psie plemená. Druhým faktom však je, že sú plemená psov, ktoré sa na život v byte adaptujú lepšie ako iné. Budúci majitelia si pri výbere plemena často kladú podmienky, aby to bol pes do bytu, čo nešteká, pes do bytu, ktorý nepĺzne či vhodný pes k deťom. Iní zasa vyslovene chcú, aby šlo o malého psa, ktorý nepĺzne alebo o väčšie plemeno psa do bytu. Vyhovieť niektorým nárokom je pomerne náročné a kompromisu sa neraz nevyhnete. Ktoré sú však najlepšie plemená psov do bytu?

Publikované: 31.07.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Častá dilema, či dokáže byť pes chovaný v byte šťastný alebo nie, nie je už dávno témou. Na túto dilemu existuje ľahká odpoveď, vždy záleží na majiteľovi psa. Život v byte má svoje nesporné výhody, no takisto má určité obmedzenia. Chov psa je jedným z nich, no neznamená to, že váš štvornohý spoločník nebude v byte šťastný. Okrem toho, že sa vy rozhodnete obstarať si do bytu psa, vopred si preverte, či správca budovy a spoločenstvo vlastníkov bytov (prečítajte si osobitné zmluvné ustanovenia) umožňujú v byte chovať domáce zvieratá vrátane psa. Berte tiež na vedomie, že chovať psa v byte či dome si vyžaduje patričnú zodpovednosť a je potrebné tomu prispôsobiť svoj čas a životný štýl. Pravidelné prechádzky, čas na hry, výcvik, prípadné česanie či kefovanie. Ak však viete, že psa v byte chcete, tu je niekoľko psích plemien vhodných do bytu.

Najlepšie psy do bytu

Hoci je snom majiteľa mať v psa v byte, čo nešteká, nezavýja, nepĺzne, je čistotný, učenlivý, pokojný, priateľský k deťom i návštevám, počítajte s tým, že veľký podiel na správaní psa má vždy aj vaša výchova a výcvik. V neposlednom rade, každý pes je individualita a je potrebné počítať s kompromismi, ktorým sa nevyhnete. Tu je niekoľko návrhov pre najlepších psov do bytu, pričom je však výber omnoho širší. Z vhodných psov do bytu považujeme okrem nižšie uvedených aj jazvečíka, buldoga, havanského psíka, baseta, pudla, čínskeho chocholatého psa, shiba inu, coton de tulear (bavlnka) alebo pomeraniana a iné.

Najlepší pes do bytu

Shi-tzu

Patrí k najpopulárnejším malým plemenám psov. Ide o typického bytového psa, ktorý je obľúbený hlavne pre svoju povahu a skvelú prispôsobivosť. Dosahuje hmotnosť 4 až 7 kg a v kohútiku dorastá do výšky 20 až 28 cm. Má dlhú srsť, ktorá pĺzne len veľmi mierne. Srsť si vyžaduje pravidelné česanie, kefovanie a zastrihávanie. Je to perfektný pes do bytu k deťom, je pokojný, nevyžaduje si veľa aktivity a veľmi dobre dokáže tráviť čas doma v byte aj osamote.

Zároveň sa však rád zahrá a pomazná. K cudzincom je po krátkom zoznámení veľmi priateľský. Najlepšie sa cíti v spoločnosti členov domácnosti, no nadovšetko miluje svojho pána. Je to vhodný pes do bytu k deťom. Ide o sebavedomého psa, ktorý sa dokážu bez väčších problémov spriateliť aj s inými psami. Ši-cu sa dožíva 10 až 16 rokov.

Jorkšírsky teriér

Asi nikoho neprekvapí, že vo výbere nechýba slávny „jorkšír“ z Anglicka. Opäť ide o veľmi populárne malé plemeno psa, ktoré môže vážiť 2,5 až 3,5 kg. Jorkšírsky teriér sa dožíva priemerne 13 až 16 rokov. Povaha tohto hravého plemena je dobre známa. Je to inteligentný a odvážny pes. Vyznačuje sa však o niečo vyšším stupňom aktivity, preto by pravidelné prechádzky alebo hry nemali v jeho dennom režime absentovať. Do bytu sa hodí nielen pre svoju veľkosť a povahu.

dlhú srsť, hoci často ho mnohí majitelia strihajú na krátko, ktorá navyše nepĺzne. Aj preto je jorkšírky teriér často odporúčanou voľbou pre alergikov na psiu srsť. Čo sa týka štekania, patria k plemenám s mierne uštekanou povahou. Na cudzích ľudí či psy niekedy reagujú hlasným štekaním, nedôverujú im a preto nasleduje často podráždená reakcia, no aj odtiaľ pramení ich sebaistota. Nemajú obavy čeliť aj väčším psom v snahe zastať si svoju dominantnosť. Veľmi dobre zvládajú častejšie odlúčenia, napríklad vaše odchody do práce.

Jorkšírsky teriér

Taliansky chrtík

V našich končinách možno nepatrí k najtypickejším spoločníkom do bytu, no taliansky chrtík sa stáva čoraz obľúbenejším. Je to menšia, 20-percentná verzia jeho väčších a rýchlejších príbuzných. Taliansky chrtík dosahuje pri svojej atletickej postave hmotnosť 3,5 až 5 kg. V kohútiku meria maximálne 35 cm.

Je to veľmi inteligentný pes, no vhodný je predovšetkým pre aktívnych ľudí, ktorí majú radi pohyb a dokážu si pre psa vyčleniť viacej času. Behanie, bicykel, túra? Pôjde ochotne s vami. Svoju ubehanú energickú povahu totiž nezaprie. Na druhej strane nepohrdne ani dlhým leňošením. Má krátku srsť, ktorá však intenzívnejšie pĺzne. Je veľmi tichý a pokojný. Voči cudzím ľuďom a psom býva odmeraný a miestami ignorantský. Nemá problém tráviť čas osamote ani v spoločnosti detí.

Bígel

Kedysi typický spoločník poľovníkov, dnes pes terapeut, pátrač a milujúci spoločník do rodiny. Bígel je stredne veľké plemeno psa vhodné do bytu. Jeho váha dosahuje optimálne 9 až 11 kg. V kohútiku dorastá do výšky 33 až 41 cm. Je to však relatívne aktívne a hravé plemeno. Preto je potrebné počítať s častejšími alebo dlhšími prechádzkami a je potrebné psíkovi venovať dostatok pozornosti. To sa týka i učenia návykom a základom poslušnosti. Jeho citlivý čuch ho dokáže počas prechádzok poriadne zamestnať.

Má veľmi rád spoločnosť ľudí a je veľmi priateľský. Je to pes do bytu k deťom a milujúcej rodine. Je učenlivý, nie až tak ľahko trénovateľný, no veľmi oddaný. Má krátku srsť, ktorá mierne pĺzne. Vyznačuje sa rozvahou, no na samotu ho treba navyknúť, inak dokáže byť pomerne nezbedný a hlučný (štekanie či zavýjanie). Bígle sa dožívajú 12 až 15 rokov.

Bígel

Francúzsky buldoček

Ak hľadáte naozaj nenáročného spolubývajúceho do bytu, ktorý bude zároveň verným a milujúcim členom rodiny, francúzsky buldoček patrí k favoritom. Hoci podľa niektorých nepatrí k výzorovo najkrajším, je to vec vkusu. Je to malé plemeno, ktoré môže vážiť 8 až 14 kg. V kohútiku meria 24 až 35 cm. Má rado spoločnosť majiteľa. Sú to hravé psy, no ešte viac ako hry milujú spánok. Pôsobia veľmi bezstarostne a mnohé podnety, ktoré vnímajú dokážu ukážkovo ignorovať. Francúzske buldočky sa dožívajú 10 až 14 rokov.

Nemajú problém so samotou, ak majú svoj pelech a pokojné miesto, prespia až do vášho príchodu domov. Štekanie nie je ich povahovou črtou. Počítať musíte s väčším množstvom slín a chrápaním. Stačia im krátke prechádzky. Ide o tvrdohlavé psy, ktorých výcvik dá zabrať. Sú však stvorené na život v byte. Majú krátku srsť, ktorá pĺzne veľmi mierne a priebežným česaním sa následne nemusíte obávať návalov pĺznutia.

Čivava

V kategórii mini psy do bytu jednoznačne vládne čivava. Je to malý pes, ktorý neváži viac ako 3 kg a v kohútiku dosahuje výšku do 23 cm. Do bytu predstavuje vhodnejšiu alternatívu krátkosrstá čivava, ktorá veľmi málo pĺzne. Je to ideálny bytový pes, ktorý nemá príliš vysoké požiadavky na pohyb. Rady sa však zahrajú a strávia čas vo výbehu. I keď sa na to veľkosťou čivava nezdá, je to pes strážca a treba počítať s tým, že štekaním ohlási každú prichádzajúcu návštevu. Ide o sebavedomé a temperamentné psy. Tréning preto nie je vždy práve ľahký a vyžaduje si skutočnú pravidelnosť. Milujú však svojich „ľudí“ a majú aj skvelý vzťah k deťom. Priemerný vek dožitia je okolo 12 rokov.

Čivava

Basenji

Malé plemeno psa do bytu, ktoré nepĺzne, nešteká a je vhodné k deťom. Zdá sa, že basendži môže byť ideálnym kandidátom. Dorastá v kohútiku do výšky 38 až 43 cm a vážiť môže približne 9 až 12 kg. Je to pes lovec pôvodom z Afriky. Je to mimoriadne pokojný a rozvážny pes, ktorý nešteká. A to doslova, jeho akustický prejav je netypický, pričom klasické štekanie nedokáže praktizovať. Prejavuje sa špecifickým bručaním, resp. jódlovaním. Napriek tomu sú takéto prejavy omnoho menej rušivé a v byte sú veľkou výhodou.

Čo sa týka pohybu, dokáže byť náročnejší, no rovnako ako dokáže hodiny stráviť prechádzkou, šťastný je aj pri oddychu po boku majiteľa. Pokojne dokáže preležať celé hodiny. Pravidelné prechádzky a občasný výklus či hry sú preňho veľmi vhodnými aktivitami. Na prechádzke sa dokáže zabaviť, no doma je to pokojný spoločník, ktorý sa zahrá s deťmi alebo si s vami pozrie obľúbený film. Je inteligentný, samostatný a čistotný pes. Na starostlivosť je veľmi nenáročný. Svojimi reakciami a rituálmi niekedy pripomína mačku.

Bišon

Patrí k malým plemenám psov, ktoré sú charakteristické svojím milým zjavom. Pripomína malého pudla. Spoločné majú to, že ich srsť nepĺzne a poteší teda aj alergikov. Je to skvelý rodinný pes s kompaktnými rozmermi. Bišon neváži viac ako 5 kg a v kohútiku nemeria viac ako 30 cm. Jeho srsť je dlhá, no viacero majiteľov často volí krátky strih. Jeho srsť nemá podsadu.

Má skvelý vzťah k deťom, je to hravé a energické plemeno. Nepotrebuje však hodinové prechádzky, postačia mu krátke „vyvetrania“. Občas dokáže mať trocha tvrdohlavú povahu a vhodný je základný tréning poslušnosti. Je pomerne citlivý na samotu, preto mu pri odlúčení zabezpečte dostatok hračiek. Štekanie nie je jeho typickým prejavom a patrí skôr k tichým spoločníkom.

Bišon

Kavalier King Charles Španiel

Vhodným spoločníkom do bytu môže byť tiež dobre známy Kavalier King Charles Španiel. Ide o malé plemeno psa, ktoré patrí k typickým bytovým psom. V kohútiku dosahuje výšku 30 až 33 cm a váži v priemere 6 až 8 kg. Jeho srsť je dlhá, no miernemu pĺznutiu sa u týchto psoch nevyhnete. Dobrý vysávač teda určite majte po ruke. Hoci sa na to nezdajú, obľubujú aktívny pohyb a sú veľmi hravé. Lepšie sa rozumujú s deťmi ako s ostatnými psami. Pohyb však dokážu ochotne vymeniť za hodiny a hodiny leňošenia. Majú rady jedlo a tiež majú sklony k obezite, preto je pohyb pre toto plemeno dôležitý.

Ochotne vám budú sekundovať aj pri vašich športových aktivitách alebo ich môžete naučiť nejaký psí šport, napr. agility. Rady sa maznajú a vyžadujú si ľudský kontakt. Počas samoty bez väčších hlasitých prejavov prečkajú aj niekoľko hodín. Potrebné je starať sa o ich srsť, nielen kefovaním a vyčesávaním, ale tiež častejším kúpaním. Dožívajú sa 8 až 12 rokov.

Trpasličí pinč

Malý a veľmi inteligentný pes, no so silným strážnym inštinktom. Je to skvelý aktívny spoločník, ktorý má energie na rozdávanie. Nemožno však povedať, že by bol nezbedník. Vzťah k cudzím ľudom a psom má nedôverčivý. Vyžaduje si skorú socializáciu, inak dá svoju strážnu povinnosť najavo hlasným štekotom, a to vždy a neúnavne.

Postačia mu pravidelné prechádzky, nepohrdne ani hrami. V spoločnosti majiteľa je veľmi pokojný, no ostražitý. Svoje teritórium si stráži za každú cenu a dokáže mať výbušnú povahu. Vyžaduje si základný výcvik poslušnosti a je skôr vhodný pre skúsenejších chovateľov. Váži okolo 4 až 6 kg a v kohútiku dorastá do výšky 17 až 20 cm. Má krátku srsť, ktorá pĺzne veľmi málo.

Trpasličí pinč

Ako vybrať vhodné plemeno psa do bytu

Ak je pre vás téma výberu psa do bytu aktuálna, práve nasledujúce riadky pre vás môžu byť nápomocné. Prečo sú vlastne niektoré plemená psov vhodné na chov v byte viac než iné? Týchto dôvodov je viac. Tým primárnym sú často požiadavky samotného majiteľa, ktorý chce mať v byte malého psa, tichého a poslušného, ktorý nešteká a nezavýja. Zároveň by nemal príliš pĺznuť a nemal by byť prehnane aktívny. Ďalším dôvodom sú povahové charakteristiky daného plemena. Práve tie často rozhodujú o tom, ako dobre si pes na život v byte zvykne. Na základe akých vlastností teda vyberať psa do bytu?

Malé – mini psy do bytu

Drvivá väčšina majiteľov, ktorí chovajú psov v byte, preferuje malé plemená psov. Dôvod je úplne jednoduchý. Nároky na starostlivosť o veľkého psa v malom byte sa zvyšujú a prináša to so sebou rad komplikácií. V prípade jednoizbového či dvojizbového bytu s menšou výmerou sa veľké či obrie plemená psov nebudú v takomto prostredí cítiť komfortne. Logicky tiež veľké psy v byte zaberú veľa miesta, pričom aj psy samotné potrebujú svoj vlastný priestor pre pelech, oddych a pokojné miesto, kde budú osamote. Menšie byty môžu negatívne ovplyvňovať psychickú pohodu veľkých psov, ktoré sa môžu cítiť obmedzovane, a to aj napriek tomu, že nepatria k aktívnym plemenám.

Samozrejme, sú prípady, keď ľudia v byte chovali nemecké dogy, dobermana či iné veľké alebo obrie plemená psov. V takomto prípade je potrebné zvážiť, či dokážete psovi určité obmedzenia vynahradiť. Na druhej strane sú malé psy do bytu, prípadne stredne veľké plemená psov do bytu, ktoré majú lepšiu schopnosť sa na takéto podmienky adaptovať. Veľkosť je v tomto prípade dôležitá a samotní majitelia zohľadňujú budúce rozmery dospelého domáceho miláčika, pretože šteniatkom nebude večne.

Francúzsky buldoček

Pes do bytu, ktorý nepĺzne

Jedným z odporúčaní majiteľov, ktorí chovajú psov v byte, je siahnuť po plemenách, ktoré nepĺznu, respektíve pĺznu len minimálne. Medzi takéto plemená patria psy s vlasmi, ktoré nemajú spodnú vrstvu srsti, tzv. podsadu. Vďaka tomu takéto plemená psov pĺznu výrazne menej a do bytu sú vhodné práve preto, že na sedačke a kobercoch vám nezanechajú zbierku svojich chlpov. Paradoxne, často sa takýmto typom srsti môžu pýšiť aj dlhosrsté plemená psov, o ktorých by ste to najskôr nepovedali. Takýmto psom sa zvykne hovoriť aj hypoalergénne, no takýto pojem je z medicínskeho hľadiska nepresný. Je však faktom, že pre alergikov sú nepĺznuce plemená psov vhodnou voľbou. Úplne ideálnu kombináciu do bytu môžu predstavovať malé psy, ktoré nepĺznu.

Pes do bytu, čo nešteká

Možno to niekoho zaskočí, no jednou z najčastejších požiadaviek budúcich majiteľov psov, ktorí chcú chovať svojho domáceho miláčika v byte je, aby pes nebol hlučný. Najlepšie je do bytu plemeno psa, ktoré nešteká a nemá sklony k hlučnému správaniu sa, napríklad aj k zavýjaniu. Niektoré psy reagujú na podnety z okolia aktívnejšie, iné za chovajú pokojne až ignorantsky. Psie inštinkty však niekedy ťažko oklamať. Hoci sú plemená, u ktorých všeobecne platí, že štekanie a iné hlasné prejavy nie sú ich charakteristickou črtou, zvukové prejavy sú pre mnohé psy veľmi prirodzené. Pes môže v byte štekať z rôznych dôvodov a existujú tiež spôsoby, ako odnaučiť psa štekať. Zamerajte sa skôr na plemená, o ktorých je všeobecne známe, že na podnety z okolia nereagujú prehnane hlasným prejavom.

Basenji

Nenáročný pes do bytu k deťom

Mal by to byť pes do bytu i na šport alebo pes do bytu i na záhradu? Alebo skôr pes do bytu s pokojnou povahou vhodný k deťom, ktorý dokáže preležať na gauči celé hodiny? Tu záleží na tom, do akej miery ste ochotní psovi prispôsobiť svoj životný štýl. Stupeň aktivity je u niektorých plemien vyšší ako u iných. Ak plánujete mať v byte psa, s ktorým chcete trénovať psie športy, behávať, chodiť na túry či dlhé prechádzky, aktívny pes vám za tento prístup bude vďačný. Naopak, ak by ste jeho aktívny prístup k životu nedokázali pochopiť, aktívny pes v byte nie je nič pre vás.

Ak popri práci a povinnostiach chcete mať doma člena rodiny, ktorý si vystačí s niekoľkými prechádzkami a vašou láskou, potom je pre vás zaručene lepšie plemeno psa s nižším stupňom aktivity. Tieto plemená sa dobre adaptujú a neprekáža im menší priestor ani menšie množstvo pohybu. Dá sa tiež očakávať, že pokojnejšie psy si v tomto smere vyžadujú menšiu starostlivosť. V súvislosti s tým, ak ide o dlhosrsté plemená, nezabúdajte na starostlivosť o srsť – česanie, kefovanie či strihanie. Takisto vás možno čaká častejšie kúpanie. U niektorých plemien očakávajte zasa viac slín. Pri výbere vhodného plemena teda zvážte, či vám bude skôr vyhovovať aktívny spoločník alebo chcete skôr „gaučový“ typ psa.

Najčastejšie otázky – FAQ

Túžite mať psa v byte? Dnes je chov psov v bytoch úplne bežnou skutočnosťou. Máte s chovom psa v byte skúsenosť? Alebo potrebujete poradiť s výberom vhodného plemena? Radi vám poradíme, ktorý pes do bytu je najlepší. Možno aj vy chcete, aby to bol pes do bytu, ktorý nepĺzne alebo pes do bytu k deťom i na šport. Vhodné sú predovšetkým malé plemená, no takisto stredne veľké plemená psov do bytu. Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte o svoje skúsenosti s konkrétnymi plemenami. Akého psa do bytu či iné rady by ste odporučili budúcim chovateľom vy? Diskusia je vám k dispozícii.

Legislatíva všeobecne umožňuje chovať psa v prenajatom byte za podmienok, že prenajímateľovi ani ďalším obyvateľom bytového komplexu nespôsobí škody či ťažkosti v spolunažívaní (hluk, zápach, odpad). Zákonom chov psa v prenajatom byte zakázaný nie je. V praxi je to však prenajímateľ, ktorý sa rozhoduje, komu bytovú jednotku prenajme a zo skúseností je zrejmé, že pes, mačka, had, morské prasiatko, leguán či iní domáci miláčikovia sú častou komplikáciou. Klauzula o zákaze dokonca môže byť predmetom nájomnej zmluvy. V takom prípade chovať psa v prenajatom byte nie je možné.

Chovať v byte veľké alebo obrie plemená so sebou prináša množstvo nevýhod. Ako pre psa, tak i pre majiteľa. Vhodné sú malé alebo stredne veľké plemená psov do bytu. K stredne veľkým plemenám psov do bytu môžeme zaradiť bígla, pudla, shiba inu, chrta, austrálskeho teriéra alebo štandardného bradáča. Bežne však ľudia v bytoch chovajú aj iné stredne veľké alebo veľké plemená psov.

Medzi najznámejšie nepĺznuce plemená psov, ktoré strácajú srsť len minimálne, patria napríklad jorkšírky teriér, pudel, bišon, maltézsky pes, basendži, shih-tzu, veľký bradáč, škótsky teriér, portugalský vodný pes alebo čínsky chocholatý pes. Plemien s nepĺznucou srsťou je však omnoho viac, pričom medzi nimi nájdete malé, stredne veľké i veľké psy.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(88.8%)