Pes do bytu

Pes do bytu: malý alebo veľký? Aký pes je vhodný do bytu?

Psy patria medzi najobľúbenejších domácich miláčikov. Dokážu byť vernými spoločníkmi v každodennom živote a každý deň nám robia radosť. Aj ony však potrebujú svoj priestor a voľnosť. Preto sa vynára otázka – je pes do bytu vhodným riešením? Odpoveď je áno. No vyžaduje si to viac času pri výbere toho správneho plemena.

Publikované: 17.04.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

Nie všetky psíky sú totiž do bytu vhodné, hlavne pre svoju veľkosť a temperament. V článku sa dočítate, čo by ste mali vedieť a zvážiť pred kúpou psa, akú rasu si vybrať a ako sa o psa v byte postarať.

Dôležitý je správny výber plemena

Pri výbere plemena nejde ani tak o veľkosť psa, ako o veľkosť priestoru, v ktorom žije. Niektoré plemená majú radšej menšie, niektoré zase väčšie priestory. Veľmi energické psy alebo malé hlučné psy (napr. teriéry, bígle) nemajú rady malý priestor na život. Za to veľké plemená s nízkou energiou (napr. bernardíny, dogy) preferujú skromnejšie bývanie pred veľkým otvoreným priestorom.

Predtým, ako si nejakého psa vyberiete, spravte si malý prieskum plemien. Zistíte tak, ktorý pes sa hodí práve do vášho bytu. Psy s množstvom energie majú väčšinou deštruktívne sklony, keď ich necháte osamote. Psy s nižšou energetickou hladinou sú zväčša spavé a aj keď ich necháte doma samy, nemusíte po príchode domov očakávať žiadnu pohromu. Majte na pamäti, že každý pes je individuálny a jeho pravý temperament objavíte až vtedy, keď s ním začnete žiť.

Malý pes do bytu

Najvhodnejšie plemená psov do bytu

Nikdy nemožno s presnosťou povedať, aký pes sa bude hodiť do vášho bytu. Záleží na veľa faktoroch a dôležité je tiež, že ani pes nikdy nie je presne taký, ako jeho plemeno. Nie každý pes má totiž také vlastnosti, ktoré sú typické pre konkrétne plemeno.

Plemená sme rozdelili podľa veľkosti a rôznych iných vlastností. Keď si už vyberiete jedno alebo viacero plemien, vyhľadajte a naštudujte si čo najviac informácií, aby ste sa s ním čo najviac zoznámili.

Malé a stredné plemená 

Malé psy sú ako stvorené na život v byte. Musíte však byť pri nich veľmi opatrní. Nedajte sa pomýliť ich vzhľadom a veľkosťou. Nie všetky plemená majú pokojnú povahu a niektoré druhy potrebujú veľa pohybu. Z menších plemien sú do bytu najvhodnejšie práve tieto: 

  • Bišon – v dospelosti dosahuje drobné rozmery a nevyžaduje niekoľkohodinové prechádzky. Tieto psy veľmi málo pĺznu, takže ich srsť nebude predstavovať problém ani pre alergikov.
  • Čivava – maličká čivava je obľúbenou voľbou do bytu. Nevyžaduje veľa pohybu, no je temperamentná a viac šteká. Preto je dôležité venovať jej dostatok pozornosti a dôsledný výcvik.
  • Jazvečík – milujete kratučké nohy a dlhé telo, ktorými je toto plemeno charakteristické? Aj do bytu je toto inteligentné plemeno ideálnou voľbou. Hoci sú to pôvodne poľovnícke psy, v menších príbytkoch sa im páči.
  • Jack Russell teriér – malé plemeno psa, ktoré je síce nenáročné na priestor v domácnosti, ale za to potrebuje dlhé vychádzky aspoň raz do dňa. Patrí medzi aktívne a veselé plemená s krátkou srsťou.
  • Cavalier King Charles Španiel – spoločenské plemeno, ktorému nerobí problém nažívanie aj s ďalšími domácimi miláčikmi. Miluje maznanie, pravidelné prechádzky, a ak ste aktívnejší typ človeka, tak bude stíhať vaše rýchlejšie tempo.
  • Lhasa apso – psík je naozaj nenáročný a patrí medzi najlepšie plemená, ktoré sa hodia do bytu. Nemá veľké nároky na priestor, no jeho srsť aj povaha si vyžadujú dostatok pozornosti.
  • Yorkšírsky teriér – najobľúbenejšie plemeno na život v byte. Miluje zábavu, pozornosť a patrí k aktívnejším psíkom.
  • Maltézsky pes (maltezák) – už viac ako 2000 rokov sa toto plemeno zdržiava v ľudských domácnostiach. Je priateľské a energické, aj vďaka vzrastu je veľmi vhodné do bytu.
  • Pomeranian – chlpatý psík menšieho vzrastu, ktorý bude vaším verným spoločníkom. Potrebuje pravidelné, no krátke prechádzky a nevadí mu samota. Preto ak ste pracovne vyťaženejší, nemusíte sa báť si ho zaobstarať.
  • Trpasličí pinč – Inteligentný spoločník, ktorý sa rád vrhne do každého nového dobrodružstva. Rád sa socializuje s ľuďmi aj ďalšími psami v okolí. Nie je náročný na pohyb, ale treba mu dopriať aspoň kratšie prechádzky.

Väčším psom by sa mohlo v byte taktiež dariť. Ich povaha je väčšinou pokojnejšia a dá sa s nimi dobre pracovať. Rátajte však s tým, že veľké psy potrebujú vo všeobecnosti viac pohybu a bude treba za nimi viac upratovať. 

  • Bostonský teriér – aktívnejšie plemeno psa, ktoré je veľmi dobrým strážcom a vycíti, keď je niekto za dverami. Vyžaduje o niečo viac pohybu, no keď už sa s ním dostatočne prejdete, tak v byte vydrží.
  • Bulldog – môže pôsobiť agresívnejšie, avšak v skutočnosti ide o veľmi mierumilovného a lenivého psa. Postačia mu krátke prechádzky a veľmi rád bude tráviť čas s vami na gauči.
  • Basendži – do bytu je vhodný aj vďaka tomu, že nešteká, takže nebude otravovať susedov naokolo. Je čistotný, nepĺzne a sám vie byť veľmi pokojný.
  • Bavlnka (Coton de Tuléar) – veľmi priateľské a prítulné psy, ktoré mnohých zaujmú svojím zjavom. Biela hebká srsť a žiariace oči sú pre nich typické. Sú hravé a ideálne do väčších rodín. Nemajú veľké nároky na priestor alebo aktivitu počas dňa.
  • Čínsky chocholatý pes – nie je náročný na pohyb alebo starostlivosť. Je skvelým spoločníkom a vyhovuje mu častý kontakt s ľuďmi. Nebude za sebou v byte zanechávať neporiadok, pretože má na tele malé množstvo srsti.
  • Shiba Inu – je to pes, ktorého charakterizuje jeho nezávislosť. Vyžaduje si o čosi viac pohybu, a preto sa hodí viac k aktívnejším ľuďom. Odporúčame ho skúsenejším chovateľom, ktorí majú čas dostatočne ho vytrénovať na život v byte.
  • Pudel – toto plemeno je vyšľachtené a môže byť väčšieho aj menšieho vzrastu. Ide o inteligentné, pokojné a spoločenské psy ideálne taktiež do menších priestorov.

Čivava do bytu

Bytové psy a deti

Každý pes, ktorý je dobre vycvičený a je priateľský, bude s deťmi vychádzať bez ohľadu na to, akého je plemena. V jednom plemene je možné nájsť niekoľko rôznych pováh. Keď máte na psa dostatočné množstvo času, pravidelne sa mu venujete a trénujete ho, môžete si do rodiny zaobstarať akékoľvek plemeno. Medzi psími plemenami môžete naraziť na také, ktoré sú o niečo priateľskejšie ako iné, a teda aj ich výcvik je o trochu jednoduchší.

Pes k menším deťom by mal byť predovšetkým pokojnejší, tolerantnejší a mal by vydržať hocičo. Nemal by sa nechať ľahko podráždiť nekoordinovanými a nemotornými pohybmi malého batoľaťa. Taktiež by nemal hneď vyštartovať, keď mu niekto vezme hračku alebo siahne na jedlo.

Hoci je dôležité už od malička deti učiť, ako sa správne správať k zvieratám (neťahať ich za chvost, uši), od tých najmenších detí nemôžete čakať, že sa k nemu budú správať jemne, keď sa ešte len učia základné pohyby vlastného tela. Psa budú brať skôr ako štvornohého súrodenca a budú mu prejavovať lásku tak ako vám. Pes by mal brať objímanie a iné prejavy lásky ako hru, nie ako provokáciu.

Ak ste sa už rozhodli, že vy a vaša rodina s radosťou privíta nového člena rodiny, ubezpečte sa, že máte vhodné prostredie na život so psom. Nasledujúce otázky vám v tom môžu pomôcť a usmerniť vás:

  • Nemá niekto v rodine alergiu na psy?
  • Zvládate starostlivosť o deti a mali by ste popritom čas aj na starostlivosť a výcvik psa?
  • Aké náročné na starostlivosť a výchovu je plemeno, ktoré ste si vybrali?
  • Aký vek majú vaše deti? Je pes natoľko pokojný, aby zvládol nekoordinované pohyby batoľaťa? Zvládlo by vaše dieťa, že by ste svoju pozornosť začali venovať taktiež niekomu inému?
  • Chcete psa hlavne pre seba alebo skôr pre deti?
  • Vlastníte aj iné zvieratá, ktoré by musel nový pes tolerovať?
  • Akého veľkého psa si môžete dovoliť vzhľadom na priestor, ktorý mu môžete ponúknuť?

Ako ste na otázky odpovedali? Narazili ste na niečo, čo vám bráni pri chove psa v byte? Pokiaľ ste nenašli žiadne prekážky, môžeme prejsť k plemenám, ktoré majú dobré predpoklady na pozitívny život s deťmi:

  • Border kólia
  • Bostonský teriér 
  • Jazvečík
  • Bígel
  • Bišon
  • Cavalier King Charles Španiel
  • Pudel 

Bígel do bytu k deťom

Dedičné ochorenia u psov

Ak ste si už vybrali plemeno, skúste si o ňom pozisťovať čo najviac informácií. Medzi niektorými vyšľachtenými plemenami sa vyskytujú rôzne dedičné zdravotné problémy. Nikdy však nemôžeme s istotou povedať, či pes bude mať konkrétne ochorenie alebo či nebude mať žiadnu chorobu. Je to také individuálne, ako jeho povaha. Lepšie však je, keď sa dopredu oboznámite s ochoreniami, ktoré môže pes počas svojho života mať. Poradiť sa môžete aj s veterinárom alebo odborníkom na dané plemeno.

Príkladom môžu byť obľúbené psy do bytu, tzv. krátkohlavé plemená, ako napríklad mops, anglický buldog, shih-tzu, bostonský teriér alebo francúzsky buldoček. Tieto psy majú pre sploštený nos a tvar hlavy predispozíciu na dýchacie ochorenia. Dopredu si teda zvážte túto skutočnosť.

Riziká spojené s chovom psa v byte

Pokiaľ majú bytové psy správnu výchovu, nemali by byť svojou starostlivosťou o nič náročnejšie, ako psy bývajúce v dome so záhradou. Napriek tomu však musíte rátať s niektorými rizikami. Ak sa s nimi oboznámite dopredu, bude pre vás oveľa ľahšie konkrétne situácie riešiť a nebudete z toho zaskočení.

Pohyb a socializácia psa

Každý jeden pes sa potrebuje socializovať, čo v preklade znamená spoznávať svet okolo seba. Tento problém sa vyskytuje aj u psov, ktoré majú voľný výbeh na záhrade, no ich majitelia ich nevenčia mimo záhrady. Psy by mali pravidelne dostávať nové podnety a spoznávať nové veci.

Bytové psy majú väčšinou ten problém, že ich majitelia síce venčia, ale len okolo bytového domu. Pes potrebuje aspoň raz až dvakrát denne dlhšiu prechádzku. Je jasné, že každý deň nebudete hľadať nové trasy. Čím ďalej pôjdete a čím zaujímavejšie prostredie objavíte, tým skôr si v ňom pes nájde nový podnet. Prínosom je tiež možnosť spoznávania sa s novými ľuďmi, psami a inými zvieratami.

Socializácia psa žijúceho v byte

Nechávanie psa doma osamote

Niektoré psy sú samotári, majú rady svoj pokoj a v príliš hlučnom prostredí sa necítia najlepšie. Oveľa častejším problémom, s ktorým sa veľa psov stretne, je nadmerná samota. Psy sú veľmi spoločenské tvory a dlhodobá neprítomnosť ich majiteľov ich dokáže veľmi frustrovať. Niektoré vedia vydržať samy dlhšie, zatiaľ čo iné psy bez svojich pánov vydržať nevedia. Svoju frustráciu, smútok a hnev najčastejšie prejavujú ničením nábytku a zariadení v domácnosti, vytím, ktoré môže obťažovať vašich susedov.

Vopred si určite, koľko času budete môcť svojmu psovi počas dňa venovať. Ak už dopredu viete, že nebudete tráviť doma veľa času, postupne ho na to pripravujte už odmala. Veľká časť psov si na samotu rýchlo zvykne a dokážu vydržať celý deň bez toho, aby niečo zničili. V prípade, že u neho deštruktívne správanie naďalej pokračuje, poraďte sa s veterinárom alebo odborníkom na psie správanie.

Správanie psa vo vašej neprítomnosti

Už keď si kupujete domov malé šteniatko, musíte rátať s tým, že chvíľku potrvá, kým sa naučí vykonávať potrebu vonku. Psy sú však od prírody čistotné a hneď ako sa to naučia, doma už vám kaluž ani iný darček nechávať nebudú. Pokiaľ po čase pes stále nevie vykonávať potrebu len von, dáva vám tým jasne najavo, že sa mu niečo nepáči.

Takisto vám psík niečo naznačuje tým, že si nájdete rozhryzené topánky alebo poškriabaný nábytok. Je to buď prejavom separačnej úzkosti, a teda by ste sa mu mali viac venovať, alebo má nedostatok iných podnetov. Riešením môže byť kúpa dostatočného množstva žuvacích hračiek a občas by ste sa mali pozrieť na jeho pazúriky.

Väčšie psy bývajú nemotorné v menších priestoroch. Ak často nachádzate zhodené alebo porozbíjané veci na zemi, je lepšie preorganizovať si byt tak, aby pes nič neohrozoval a aby ani nič neohrozovalo jeho.

Pes sám v byte

Alergia

Alergia na psie chlpy je v skutočnosti alergia na bielkovinu, ktorú má pes na koži, v moči aj vo svojich slinách. Krátkosrsté plemená vyžadujú menšiu starostlivosť a alergik tak potom nemusí prísť so psom do veľmi veľkého kontaktu. Vyhnúť by sa mal úplne psím slinám a po akomkoľvek kontakte so psom by si mal dôkladne umyť ruky.

Ľuďom, ktorí majú alergiu na chlpy, sa odporúča zaobstarať si psa s krátkou alebo žiadnou srsťou. Takéto psy nevyžadujú skoro žiadnu starostlivosť o srsť, a tak sa nemôže dostať ani jeden chlp do ovzdušia. Vhodné sú takisto psy, ktoré pĺznu len minimálne alebo vôbec.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basendži
  • Bišón
  • Čínsky chocholatý pes
  • Havanský psík
  • Írsky vodný španiel
  • Taliansky chrtík
  • Bradáč
  • Maltézsky psík
  • Mexický naháč
  • Peruánsky naháč
  • Portugalský vodný pes
  • Pudel
  • Shih-tzu

Teplota vzduchu

Ďalší problém spojený s psou srsťou je podchladenie alebo prehriatie. Netreba zabúdať na to, že krátkosrsté alebo bezsrsté psy budú potrebovať väčšie teplo v domácnosti. V zime ich treba pravidelne kontrolovať, či im nie je chladno. U psov s dlhou srsťou je to presne naopak. Takéto psy neznesú teplo, a preto na veľké vykurovanie v zime radšej zabudnite.

Malý pes v byte

Obťažovanie okolia

Bytové psy neovplyvňujú len členov svojej domácnosti, ale aj ostatných obyvateľov bytového domu. Jedným z hlavných problémov môžu byť prejavy separačnej úzkosti, medzi ktoré patrí štekanie a vytie. Existujú plemená, ktoré viac štekajú, vyjú a kňučia už od prírody. Do panelového domu je preto lepšie zaobstarať si pokojnejšieho a tichšieho psa.

Nežiaduce zvuky počas vašej neprítomnosti by ste mali byť schopní svojho psa odnaučiť. U hlučnejších plemien môže byť proces o niečo náročnejší a zdĺhavejší. Ak sa to stalo vo vašom prípade, skúste obísť susedov, vysvetliť im celú situáciu a takisto ich poprosiť o zhovievavosť. Takisto sa ich popýtajte, kedy a ako dlho bol pes hlučný.

Na čo si dávať pri kúpe psa pozor

Ideálne je si psa kúpiť niekde, kde majú o ňom a jeho plemene aspoň základné informácie. Ak chcete psa na súťaže alebo vám záleží na jeho pôvode, odporúčame kúpu psa aj s dokladmi. V ostatných prípadoch radšej zvoľte kúpu psíka z útulku alebo z registrovanej chovnej stanice.

O psíkoch z útulku nemusia pracovníci vedieť presný pôvod alebo plemeno, ale vo väčšine prípadov majú o svojich zvieratách dostatočné množstvo informácií. Keďže s nimi trávia množstvo času, tak poznajú ich povahu a správanie v rôznych situáciách. Takto vám vedia poradiť, aký pes spĺňa požiadavky a kritériá, ktoré hľadáte.

Pokiaľ chcete čistokrvného psa, najlepšie je dohodnúť sa s chovateľom na návšteve jeho chovnej stanice. Môžete vidieť, v akom prostredí pes vyrástol a akú mal starostlivosť. Od chovateľa sa dozviete navyše aj cenné informácie ohľadom náročnosti plemena na starostlivosť a jeho potreby. Nezabudnite, že každý kupovaný psík musí mať čip.

Najčastejšie otázky – FAQ 

Chov psíka v byte je naozaj rozsiahlou témou a aby bol váš štvornohý miláčik spokojný, treba vynaložiť nejakú tú námahu. Aj preto vyvstáva pri riešení situácie množstvo rôznych otázok. Tie najčastejšie sa vám budeme snažiť zodpovedať.

Niekomu jednoducho malé plemená psíkov nevyhovujú, takže by si do bytu radšej chceli zaobstarať väčšieho psa. V tomto prípade nehrá jeho veľkosť až takú dôležitú rolu. Dôležité je, aby ste mali v domácnosti dostatok miesta na jeho pelech, misky a hračky. Dajte si pozor aj na to, aby mal pes dostatok aktivity na prechádzkach počas dňa. Tak sa vyhnete rozbíjaniu dekorácií alebo hryzeniu nábytku v byte.

Každý pes vyžaduje hlavne dostatok pozornosti a lásky. Ak trávite celé dni v práci a doma ste len cez víkend, nebolo by veľmi múdre trápiť psíka v byte samotou. Áno, po čase si na to zvykne, ale asi ani vy by ste si takto nevedeli predstaviť väčšinu času. Treba myslieť na pravidelné venčenie niekoľkokrát do dňa. Okrem času a starostlivosti pes vyžaduje aj nejakú základnú výbavu – granuly, misky na jedlo, vodu, pelech, vôdzku a hračky.

Premýšľate nad tým, či si do bytu zaobstarať psa alebo radšej mačku? Mačka sa považuje za menej náročnú alternatívu. Nepotrebuje toľko priestoru, nemusíte ju učiť na záchod a je skôr nezávislé zviera. Poteší sa, keď prídete z práce a ocení vašu pozornosť. Veľmi rada si urobí program aj sama. Ak však hľadáte väčšieho parťáka na bežné dni, chcete sa viac hýbať, chodiť na prechádzky alebo bývate v byte sami, pes je určite lepšou voľbou.

Predtým, než si zaobstaráte domov nového člena rodiny alebo začnete s výberom plemena pre vašu domácnosť, je dôležité premyslieť niekoľko základných bodov. Mali by ste zvážiť, čo všetko môžete psovi dať a obetovať. Vo všeobecnosti by sa mal pes venčiť 4-krát za deň. Najprv hneď ráno, po vašom prebudení, potom popoludní, po príchode z práce, večer a naposledy predtým, než pôjdete spať. Takto to pes vydrží do rána. Aspoň jedna z týchto štyroch prechádzok by mala byť dlhšia. Všetko je však aj o zvyku. Psy sa prispôsobia, ako im vy nastavíte svoj režim, podľa toho sa budú riadiť. Keď nebudete schopní dať psovi také množstvo pohybu, aké potrebuje, môžete mu tým vážne uškodiť. V prípade, že ste aktívny športovec a pohybovým aktivitám sa budete chcieť venovať aj so psom, kúpte si také plemeno, ktoré s vami bude vládať držať krok. Umiestnenie vášho bytu zohráva pri starostlivosti o psa dôležitú úlohu. Bývanie v blízkosti parkov, lesov či lúk je veľkým benefitom pri venčení psa. Veterinárnu kliniku je tiež dobré mať pár krokov od bytu. Dopredu sa pripravte na to, ako dlho a kde budete so psom cestovať.


Komentáre
Tomáš 24.Jan.2024

ja mám pudla a som maximálne spokojný

Odpovedať

Peter 24.Jan.2024

Pudel je dobrá voľba :-)

Martin 24.Jan.2024

aj ja :)

Ďalšie články z kategórie Psy

Vaše hodnotenie:
(88.6%)