Border kólia

Border kólia – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Energický živel, verný priateľ a chápavý spoločník. Border kólia je jedným z najrozumnejších psov spomedzi všetkých plemien. Vyznačuje sa vysokou inteligenciou a schopnosťou rýchlo sa učiť novým veciam. V génoch má zakorenený pastiersky inštinkt a je to ideálny pracovný pes. Preto sa často využíva na účely canisterapie, ako policajný alebo záchranársky pes. Má veľmi aktívnu povahu a je to časovo náročné plemeno.

Publikované: 17.02.2023
Aktualizované: 01.12.2023
Obsah článku:

Borderská kólia je prirodzeným talentom na psie športy a ak máte v tomto smere súťažné ambície, je to ideálny kandidát. Border kólia si rozumie aj s deťmi a ostatnými zvieratami. Existuje variant s krátkou i dlhšou srsťou. Dožíva sa solídne vysokého veku.

Vzhľad a veľkosť

Borderská kólia je stredne veľké plemeno pôvodne pastierskeho psa. Telo border kólie je veľmi atletické, šľachovité a agilné. Trup je kompaktný a skôr dlhší ako vyšší. Kólia má relatívne širokú hlavu, pričom ňufák (podľa sfarbenia čierny, hnedý alebo do červena) s ústami sú mierne pretiahnuté vpred. Oči kólie sú menšie, guľaté a najčastejšie majú hnedú farbu. Uši má primerane veľké k hlave a zvyčajne sú vo vzpriamenej alebo polovisiacej polohe. Výška v kohútiku je u samcov border kólie od 50 do 56 cm, sučky sú nižšie od 45 do 51 cm. Hmotnosť u dospelých jedincov dosahuje hodnoty od 13 až do 23 kg.

Border kólia veľkosť

Srsť a druhy

Jednou z hlavných charakteristík border kólie je jej srsť. Oficiálne existujú dva schválené varianty srsti, a to krátka srsť a pomerne dlhá srsť. Srsť môže byť drsná alebo hladká. Vo všetkých prípadoch platí, že border kólie majú veľmi hustú srsť a dvojitú podsadu, ktorá ich chráni pred chladom a vlhkosťou. Ide o totožné plemeno len s odlišným typom srsti, nejde o samostatné druhy plemena.

Border kólia krátkosrstá

Do tejto kategórie radíme len krátku srsť s hustou podsadou. V prípade krátkosrstej border kólie je srsť drsnejšia a priliehavá k telu. Prípustné sú rôzne farebné variácie, vrátane border kólie blue-merle. Najtypickejšie sú kombinácie čierno-bielej (nesmie prevažovať biela) a tricolor (napr. biela-čierna-hnedá) alebo farby, ako červená, red-merle, modrá, sable (tmavá hnedá) alebo lila. Biele znaky sú u všetkých sfarbení povolené FCI štandardom. Srsť nie je nijak špeciálne náročná na údržbu a stačí len pravidelné vyčesávanie.

Border kólia dlhosrstá

Golier okolo hlavy je u border kólií s dlhou srsťou viditeľnejší a vytvára v ich prípade hustejšiu hrivu v porovnaní s krátkosrstou border kóliou. V oboch variantoch srsť nie je náročná na údržbu a postačí pravidelné vyčesávanie. Povolené sú rovnaké farebné kombinácie. Najtypickejšia je práve kombinácia čiernej a bielej. Zakázané je párenie dvoch jedincov s merle sfarbením. Dlhosrstú border kóliu si netreba zamieňať so samostatným plemenom dlhosrstej kólie (napr. kólia z filmu Lassie sa vracia).

Zdravie, choroby a vek

Border kólie nie sú príliš náchylné na choroby a zvyčajne si držia veľmi dobrú zdravotnú kondíciu. Nevyhnú sa však niektorým vrodeným ochoreniam, ktoré sú často dedičné a zároveň typické pre stredne veľké plemená.

  • Dysplázia bedrového kĺbu – dobre známe dedičné ochorenie, ktoré súvisí s luxáciou stehennej kosti v puzdre bedrového kĺbu. Tento pohyb môže u psa spôsobovať krívanie a bolesti. Problém odhalí len RTG vyšetrenie.
  • Epilepsia – u psa vznikajú mierne alebo ťažké záchvaty, ktoré sa môžu prejavovať bláznivým pobehovaním, apatickosťou alebo stratou rovnováhy či kŕčmi v končatinách. Ide o neurologický stav – poruchu v mozgu. Možné je nastaviť účinnú liečbu dostupnými liekmi.
  • Progresívna atrofia sietnice – PRA je stav, kedy dochádza k nástupu postupnej slepoty. Sietnica stráca schopnosť vnímať svetlo a od nočnej slepoty prechádza k dennej až úplnej slepote. Takéto psy dokážu bežne fungovať, no s určitými limitami súvisiacimi so zhoršenou orientáciou v priestore.
  • Anomália oka – ide o pomerne výnimočné ochorenie týkajúce sa všetkých plemien kólií (aj border kólie). Je to geneticky vrodený defekt, pri ktorom je poškodený vývoj anatómie očí (cievky, zrakový nerv). Anomália sa najčastejšie prejaví u psíka do veku dvoch rokov. Neexistuje žiadna účinná liečba.
  • Osteochondrosis dissecans – OCD predstavuje poruchu v raste a vývoji chrupaviek. Týka sa kostí i kĺbov, ktorých zlý rast zapríčiňuje problémy s niektorým typom pohybov, napríklad ohyb lakťa alebo vystretie končatín. K vzniku ochorenia môže prispieť aj strava s vysokým obsahom vápnika a bielkovín.

Border kólie najčastejšie trápia problémy s pohybovým aparátom alebo ochorenia očí. V spojení s kóliami všetkých druhov sa často skloňuje, tzv. MDR1 defekt, ktorý zapríčiňuje zvýšenú citlivosť na niektoré liečivá. To u nich môže vyvolať šok alebo alergickú reakciu. Napriek niektorým komplikáciám sa border kólie tešia z dlhého veku dožitia v rozpätí 12 až 15 rokov.

Border kólia vek

Povaha a správanie

Border kólie sú považované za dokonalé plemeno. Ich povesť najučenlivejších a najmúdrejších psov je dobre známa. Netreba opomenúť fakt, že border kólie sú pracovité, poslušné a ešte k tomu aj hravé psy, ktoré chcú potešiť každého majiteľa. Spolužitie s rodinnou je pre border kóliu splneným prianím. Majiteľovi sú borderské kólie verné a nemajú záujem utekať, no ich zvedavosť ich niekedy dostane za plot. Vedenie k poslušnosti a učenie povelom je však zárukou disciplíny, hoci ich temperament dokáže od tréningu niekedy odradiť. Budúci majiteľ by tak rozhodne mal mať skúsenosti s výcvikom psov.

Zabudnite na to, že borderská kólia je typ gaučového povaľača. Nie nadarmo sa o border kólii hovorí ako o workoholikovi. Je to neposedný pes, ktorý potrebuje svoju energiu investovať do rôznorodých aktivít. Ak nemôže strážiť stádo oviec či dobytka, potrebuje sa zamestnať inými pohybovými aktivitami. Ponúknite mu rôzne alternatívy toho, ako s ním budete tráviť čas – psie športy, canicross (beh so psom), turistika alebo dlhé prechádzky. Čo to znamená pre majiteľa? Musí pre kóliu vyčleniť dostatok časového fondu.

Unudená border kólia bude nevrlá alebo apatická, prípadne môže pôsobiť podráždene. Ak nebude naháňať loptičku alebo konár, rozbehne sa za autom, cyklistom, bežcom, za čímkoľvek, čo bude vnímať ako podnet k aktivite. Nie je to rodený strážca, no je nebojácna a vie si vo svojom revíri urobiť poriadok. Borderská kólia nie je žiadny agresor a je veľmi nekonfliktná. K návšteve či iným psom neprejavuje vždy náklonnosť, no rozhodne neútočí s cieľom ublížiť. Ak potrebujete mať za plotom poslušnú autoritu, ktorá odstraší nesprávnych ľudí, možno bude lepšou voľbou nemecký ovčiak.

Border kólia povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

Plemeno border kólie je vysoko inteligentné a dobre cvičiteľné. Je veľmi vnímavé, citlivé a nezávislé. Ak sa niečo naučí, niekedy aj zle, trvá na tom a tvrdohlavosti má v takom prípade taktiež dostatok. Nové povely chápe rýchlo, zvlášť, ak sa mu dostáva pochvaly a odmeny. Rozumie aj komplikovanejším trikom, veď tento pes dokáže oddeliť stádo oviec na konkrétny počet alebo zahnať do ohrady len konkrétne zviera. Energia a fyzický fond sa u border kólie zdajú ako nevyčerpateľné. Šteniatko od malička socializujte s rodinnými príslušníkmi i kamarátmi. Bez toho sa u nej môžu objaviť sklony k dominancii.

Samy sa dožadujú úloh, ktoré sú náročné a zložité. Primárne však potrebujú pohyb. Aportovanie je zábava, no len na pár minút. Borderská kólia potrebuje zapojiť svoje zmysly, hľadať pátrať, skákať či naháňať. Pokojne si s „borderkou“ vyskúšajte agilityprekážkový behcanicrossdogdanceflyball alebo sa vyberte na bicykel, toto plemeno vám zaručene bude stíhať. Vďaka svojej inteligencii sa osvedčila border kólia ako pes vhodný na canisterapiu, ale aj ako záchranársky alebo pátrací pes. Pre border kóliu je pohybová aktivita zárukou dobrého mentálneho a fyzického zdravia.

Dôležitá je pozitívna motivácia a schopnosť zaujať pozornosť psa. Pastiersky inštinkt niekedy víťazí nad racionálnym chovaním a kólia sa rada rozbehne aj tam, kam netreba. Budúci majiteľ musí myslieť na to, že borderská kólia si vyžaduje množstvo času. Inak sa ľahko môže stať, že z ignorovaného a unudeného psa sa stane neposlušný a podráždený tvrdohlavec. Srsť treba pravidelne prečesávať, hlavne u jedincov s dlhšou podsadou. Čo sa týka stravy, v zozname by nemalo chýbať surové mäso. Pre energickú kóliu je príjem bielkovín veľmi dôležitý. Inú stravu však poskytujte psom v puberte a inú dospelým jedincom.

Border kólia výcvik

Border kólia do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

Neobmedzené zásoby energie u borderskej kólie predznamenávajú, že do bytu toto plemeno nebude ideálne. Dom s dvorom a veľkou záhradou borderskú kóliu poteší omnoho viac. Pohyb je jej život a bez neho by mentálne i fyzicky upadala. Život na dedine, kde môžete kóliu voľne vypustiť na polia alebo do okolitých lesíkov je pre ňu rozprávkou destináciou. Vďaka srsti je kóliu možné chovať celoročne vonku. Samozrejme, teplý pelech a prístrešok by nemali chýbať. Pre jej energickú povahu sa neodporúča border kóliu chovať v byte. Je totiž ideálne, ak má takýto pes nepretržitý prístup k výbehu a ani dlhé hodinové prechádzky denne nemusia stačiť.

Aktívny pán je pre borderskú kóliu najlepšia možnosť. Či si pôjdete zabehať na priehradu alebo do lesa, zajazdiť na bicykli, zaplávať alebo vezmete so sebou kóliu na hory, zaručene s vami pôjde bok po boku. Psími športami ukojíte jej potrebu skúšať a objavovať. Výcvik border kólie je nekomplikovaný a pri správnej stratégii ju naučíte povelom veľmi rýchlo. Pochopenie a túžba splniť pokyny ju motivujú. Hodí sa tiež na profesionálny výcvik – slepecký pes, záchranár, terapeut, drogový pes alebo pátrač. Je to plemeno náročné na čas, preto rátajte s tým, že z vlastného časového fondu budete musieť ukrojiť.

Tento pes nepatrí do rúk začiatočníkov, a to napriek jeho vysokej inteligencii a skvelej učenlivosti. Nesprávne návyky môžu byť u temperamentnej kólie ťažko zvrátiteľné. Majiteľ musí byť dôsledný, sebaistý a poznať metódy, ktoré na takéto psy platia. Srsť stačí pravidelne kefovať. Border kólia má vysoký energetický výdaj a dennú dávku krmiva preto prispôsobte podľa miery aktivity. Je to vďačné, lojálne a priateľské plemeno psa, ktoré sa zaručene stane verným štvornohým priateľom.

Border kólia s ovcami

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás plemeno borderskej kólie vhodné? Zaujala vás povaha border kólie alebo máte skúsenosti s jej chovom? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte o svoje poznatky. Ak máte otázky ohľadom tohto úžasného plemena, neváhajte nám napísať alebo pridať komentár. Poradiť vám môžu aj ostatní chovatelia v diskusii pod článkom.

Počas života sa tešia z dobrého zdravia. Hlavne ak sa im vyhýbajú vrodené ochorenia. Priemerne sa dožívajú veku 12 až 15 rokov.

Borderská kólia je samostatné plemeno, ktoré nemá žiadne ďalšie druhové delenie. Hlavným rozdielom v rámci plemena je len typ srsti. Existuje krátkosrstá border kólia alebo border kólia s dlhou srsťou. Border kóliu si mnohí zamieňajú s dlosrstou kóliou, ktorá však predstavuje samostatné plemeno.

Border kólia je odolné, múdre a usilovné plemeno psa pôvodne šľachtené na pastierske účely. Vďaka vysokej inteligencii je chápavá a veľmi dobre sa trénuje na rôzne pracovné úlohy. Rýchlo sa učí i novým povelom. Má enormné množstvo energie, preto sa dožaduje veľkého množstva pohybu. Vďaka tomu je pes fyzicky i duševne uspokojený. Kólia je priateľská a vhodná do rodiny s deťmi. Dokáže byť tiež tvrdohlavá, preto je dôležité psa socializovať a od šteňaťa učiť návykom. Ak sa raz niečo naučí zle, zmeny sa realizujú len veľmi ťažko. Je skvelým spoločníkom pre aktívnych pánov a hodí sa na rôzne pohybové a športové aktivity – dogdance, flyball, skok do výšky, canicross, agility a iné.

Vzhľadom na potreby tohto plemena sa border kólia nehodí na chov v byte. Hoci by sa dokázala na toto prostredie adaptovať, pes si žiada výdatné množstvo pohybu a ani prechádzky či čas vo výbehu nemusí stačiť. Celodenný prístup na dvor či do záhrady je pre borderskú kóliu lepšou voľbou. Ideálne je „border collie“ vycvičiť a nemusíte sa báť ani venčenia bez vôdzky a vypustenia na polia, lúky či do lesa. Pohyb je pre túto rasu zárukou fyzického i mentálneho zdravia.

Border kólia je veľmi populárne plemeno, napriek tomu u nás nie je úplne bežne chovaná. Cena šteniatka s papiermi sa môže hýbať od 800 až do 2 500 eur. Závisí to tiež do pôvodu, rodokmeňu a účelu psa. Iné sú ceny, ak ide o psa na účely domáce alebo ide o jedinca určeného pre pracovné účely.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.6%)