Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Nemecký ovčiak je sebavedomý, inteligentný a verný pes, ktorého poznáme ako strážcu, záchranára, pátrača, bojovníka, terapeuta, športovca i herca (Rex). Je považovaný za jedno z najpopulárnejších plemien. Ovčiaky majú hustú srsť a robustnú postavu. Pôvodom ovčiarsky pes vyniká svojou učenlivosťou. Vďačí za to aj svojej poslušnosti a empatii voči pánovi, čo ho predurčuje byť tiež skvelým rodinným psom. Včasná socializácia je zárukou dobrého vzťahu s deťmi i inými zvieratami.

Publikované: 08.02.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Nemecké ovčiaky sa dožadujú veľkého množstva pohybu, preto nie sú vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí sú často preč. Samotu neznášajú dobre. Ak menej skúsený majiteľ dodržiava zásady výchovy a výcviku, nemecký ovčiak mu bude skvelým partnerom.

Vzhľad, veľkosť, srsť a druhy

Vzrastom a hmotnosťou sa nemecký ovčiak radí medzi stredne veľké až veľké plemená psov. Samce dosahujú v kohútiku výšku 60 až 65 cm, samice 55 až 60 cm. Hoci je nemecký ovčiak veľmi agilný a pohyblivý, robustné a osvalené telo má svoju hmotnosť. Dospelý samec ovčiaka môže vážiť 30 až 45 kg, sučky vážia v priemere 22 až 32 kg. Jasným poznávacím znakom sú u nemeckého ovčiaka jeho špicaté vzpriamené, vysoko posadené uši a tiež výrazný čierny ňufák. Nemecký ovčiak má špecifickú stavbu tela. Pri pohľade z boku si možno všimnúť mierne klesavú chrbtovú líniu (skosenú) smerom od hlavy k chvostu. Chvost je husto osrstený a dlhý. Zaujímavé sú aj zadné končatiny, ktoré sú v kolene mierne ohnuté. Preto pes pri pohybe kladie nohy až takmer na úroveň stredu tela.

Typický „vlčiak“, ako sa mu ľudovo hovorí, má krátku srsť s hustou podsadou. Vďaka tomu je táto rasa vhodná na celoročný pobyt vonku. Bez problémov odolá chladu, dažďu i snehu. V praxi sa môžete medzi chovateľmi stretnúť s dvoma líniami tohto plemena, ktoré sa odlišujú svojím účelom. Exteriérový nemecký ovčiak má tzv. výstavnú krv a odlíšiť ho možno vďaka typickému skosenému chrbtu. Určený je práve na výstavné účely (súťaže krásy). Naproti tomu je tu pracovný nemecký ovčiak, ktorý je chovaný kvôli svojej povahe a tréningu (stopa, obrana, poslušnosť). Bežne však ovčiaky rozlišujeme aj podľa typu srsti.  

Krátkosrstý nemecký ovčiak má srsť priliehajúcu k telu. Dlhšie vlajky sa tvoria len na bruchu a zadných končatinách nôh. Okolo hlavy môže byť výraznejší hustejší golier (hriva). Od roku 2008 je štandardom FCI (Medzinárodná kynologická federácia) schválený ako variant aj dlhosrstý nemecký ovčiak. Pre toho je typická dlhá, miestami až padavá srsť. Viac ochlpené sú tiež uši a výraznejšia je hustejšia hriva okolo hlavy. Sfarbenie je v oboch prípadoch najčastejšie kombinované, čierna s hnedými/žltými odtieňmi (typ Rex), hnedá so žltými/červenými odtieňmi, sivá so žltými/čiernymi odtieňmi. Typická je takisto melírovaná hnedá, vlkošedá alebo čisto čierna farba. Dôležité je pravidelné a dôsledné kefovanie srsti, 1-2-krát do týždňa. 

Zdravie, choroby a vek

Náchylnosť na ochorenia u nemeckých ovčiakov súvisí s ich rastom a vývojom pohybového aparátu, kĺbov, chrupaviek a kostí. V súvislosti s touto rasou je potrebné dôsledne dbať na zdravý a postupný rast. Mnohé ochorenia sú dané geneticky a skôr či neskôr sa môžu s vysokou pravdepodobnosťou u jedinca objaviť. Niektoré choroby môžu byť zapríčinené nesprávnou starostlivosťou majiteľov (strava, pohyb, výchova). Toto sú niektoré časté choroby u nemeckého ovčiaka:

  • Dysplázia bedier a lakťových kĺbov – v prípade bedrového kĺbu ide u stredne veľkých a veľkých psov spravidla o genetické predispozície. Stehenná kosť nezapadá do panvovej jamky, čo spôsobuje u psa krívanie, bolesti alebo obmedzuje jeho pohyb. Dysplázia lakťového kĺbu býva zapríčinená rýchlym rastom kostí u jedinca. Taktiež môže ísť o dedičné ochorenie. Tým, že kosti a kĺby dorastajú odlišnou rýchlosťou, dochádza k nesúmernosti, čo môže spôsobovať laxnosť kĺbov, krívanie alebo limitovaný pohyb. Šteňatá ovčiaka rýchlo rastú a podstatná je kvalitná strava s prísunom minerálov a vitamínov. Pozor treba dávať na množstvo tuku a energetickú hodnotu v strave.
  • Dilatácia žalúdka – ako u mnohých väčších plemien aj u ovčiaka sa môžu objaviť tieto tráviace ťažkosti, ktoré môžu mať rôzne príčiny. Nemecký ovčiak je jedným z plemien, ktoré dilatácia žalúdka postihuje najčastejšie. Tento problém môže byť zapríčinený nesprávnym stravovaním (nepravidelné stravovanie – jedno veľké jedlo do dňa). Žalúdok sa nafúkne, zvýši sa tlak v jeho vnútri a krúti sa, hrozí jeho prevrátenie (torzia žalúdka). Ide o život ohrozujúci stav, pri ktorom sa spomaľuje prietok krvi a je nutný zásah veterinára, inak môže dôjsť k bolestivej smrti.
  • Exokrinná pankreatická insuficiencia – je dedičné ochorenie pankreasu. Ide o problém s tvorbou enzýmov zabezpečujúcich trávenie potravy. Bez týchto enzýmov má pes následne problém stráviť jedlo, je nafúknutý, apatický a nemá chuť prijímať potravu. Potrebná je liečba probiotikami pre psov.
  • Alergie – nemecké ovčiaky sú vo všeobecnosti náchylnejšie na potravinové alergie. Príznakom je škriabanie si tváre, olizovanie labiek alebo tráviace ťažkosti.

Hoci je celkovo nemecký ovčiak veľmi odolný, tráviaci trakt a pohybový aparát sú v jeho prípade najčastejšie postihované genetickými ochoreniami. V priemere sa nemecký ovčiak dožíva 10 – 14 rokov.

Nemecký ovčiak zdravie

Povaha a správanie

Nemecký ovčiak má veľmi dobré socializačné schopnosti. Ak je s ľuďmi a inými zvieratami socializovaný od šteniatka, je úžasným spoločníkom do rodiny i k deťom (preferuje sa exteriérová línia). Vyznačuje sa vysokou mierou empatie. K cudzím ľuďom je vždy podozrievavý, no dokáže sa s nimi spriateliť. Historicky ako pastiersky pes si zvykne aj na cudzie psy či zvieratá (dobytok, zajace, sliepky). 

Vyznačuje sa rozvážnosťou a trpezlivosťou, no dráždenie od cudzích ľudí neznesie, preto môže spoza plota pôsobiť útočne. Je veľmi sebaistý a odvážny. Agresívneho správania sa u ovčiaka nemusíte obávať, nejde o jeho charakterovú črtu. Všetko závisí od výchovy a tréningu, ktorú mu majiteľ poskytne. Aj keď je ovčiak veľmi aktívny až neunaviteľný, v spoločnosti dokáže byť poslušný a pokojný partner. Nie je preto výnimkou, že nemecké ovčiaky sú využívané ako terapeutické (canisterapia) či asistenčné psy. Taktiež sú skvelí strážcovia a pracanti a využívajú sa aj v armáde. Vzhľadom na ich oddanosť a lojalitu k členom svorky, majiteľa nikdy nenechajú v núdzi.

Ide o veľmi aktívnu rasu, preto treba ovčiaka zamestnávať, dopriať mu dostatok pohybu a ideálne zamestnať aj jeho myseľ, najlepšie pravidelným tréningom poslušnosti. Nemecký ovčiak ako prvý pes rozhodne nie je zlou voľbou, práve pre jeho povahu a dobrú ovládateľnosť. Z hľadiska výchovy je potrebné byť „vlčiakovi“ dostatočnou autoritou. Na majiteľa vie byť veľmi naviazaný. Ak ho necháte dlho osamote, má sklony k úzkosti, ktorá sa prejavujú štekaním, zavýjaním a obhrýzaním predmetov.

Nemecký ovčiak povaha

Výchova, výcvik a starostlivosť

V Nemecku sa zvykne označovať za Einsteina medzi psími plemenami. Tento prívlastok získal vďaka svojej inteligencii a učenlivosti. Netreba zabúdať, že ovčiak dokáže byť vo vzťahu k ľudom oddaný a empatický a čas strávený s nimi si užíva. Od malička je dôležité, aby bol k disciplíne vychovávaný s láskou. Svojím agresívnym chovaním budete podporovať jeho strážne a ochranárske inštinkty, čo by mohlo viesť k vzostupu útočnosti. Dôležitý je jeho systematický výcvik od raného veku. Ovčiak je často využívaný v ozbrojených silách, v polícii alebo, ako asistenčný a slepecký pes, stopár i záchranár. Toto svedčí o perfektnej ovládateľnosti nemeckého ovčiaka a jeho schopnostiach byť pre ľudí prínosom.

Vďaka srsti je nemecký ovčiak psom do každého počasia a zvládne celoročný pobyt vonku. Ovčiak je tiež skvelým plavcom a voda mu príliš nevadí. O srsť je však vhodné pravidelne sa starať – vyčesávať, kefovať i kúpať. Jeho aktívna povaha a výdrž sú niekedy až zarážajúce. Ak radi beháte, bicyklujte alebo chodíte na túry, ovčiak vás bude verne sprevádzať. Ak máte súťažné ambície, skúste s ním natrénovať canicross, agility, dogdance alebo rôzne prekážkové behy. Vynikajúce výsledky dosahuje toto plemeno v športovej kynológii, kde sa aj slovenskí kynológovia so svojimi psami umiestňujú pravidelne na popredných miestach.

Život v byte znáša dobre, no o to viac času s ním treba tráviť na prechádzkach. Aj ako spoločník v paneláku si dokáže osvojiť návyky a jeho adaptabilita je vzorová. Kvalitné krmivo je zásada pri každom psovi. Pri nemeckom ovčiakovi obzvlášť, keďže má vyššiu náchylnosť na potravinové alergie či problémy s trávením. Vyhýbať sa treba mastným pokrmom, hlavne pri psoch do dvoch rokov, pretože vysoko energetické jedlá môžu negatívne vplývať na rast kostí a kĺbov. U šteniatok je vhodné investovať do nízkokalorického krmiva, ktoré má optimálny pomer bielkovín a tukov. Kŕmiť treba vo viacerých dávkach denne.

Nemecký ovčiak výchova

Nemecký ovčiak do bytu či do domu? Pre koho je toto plemeno vhodné?

„Vlčiak“ ako panelákový pes nie je ani mimo nášho regiónu nič extra raritné. Nemecký ovčiak si dokáže zvyknúť aj v paneláku, pozor však na to, aby ste mu dopriali dostatok fyzickej aktivity. Jedna prechádzka denne je veľmi málo. Preto ak zvažujete kúpu nemeckého ovčiaka a chov v byte, myslite na to, že pohyb je preň alfou a omegou, aby bol zdravý a cítil sa komfortne. Dom so záhradou je najlepšia možnosť. Ovčiak vďaka svojej hustej srsti vydrží vonku celý rok. Stačí mu len dostatočne priestranná búda. Táto rasa je vhodná aj pre chovateľa začiatočníka. Dôvodom je, že od malička je nemecký ovčiak veľmi dobre učenlivý. Pri dodržiavaní správnych zásad pri výcviku a včasnej socializácii je táto rasa poslušná a verná.

Považovaný je za úžasného spoločníka do rodiny k deťom, ale aj ako spoločnosť a pomoc k seniorom. Vďaka inteligencii, empatii, trpezlivosti a rozvážnosti je nemecký ovčiak často využívaný na účely terapie, asistencie alebo ako záchranár. Taktiež je to pes ochranár, strážca – policajný pes, pes do armády alebo pátrač. Exceluje v športovej kynológii. Je vytrvalý a zvláda rôzne pohybové aktivity – agility, prekážkový beh, dogdance, beh so psom alebo turistiku. Všeobecne práve pohyb a tréning zabezpečujú u nemeckého ovčiaka mentálnu pohodu. Sú to veľmi verné psy a nemajú tendenciu utekať. Na majiteľa sú veľmi naviazané.

Chovateľ musí rátať s tým, že nemecký ovčiak môže byť občas hlučnejší, zavýjanie i štekanie sú často reakciou na iné psy, prejavom radosti, hravosti či reakciou na iné podnety. V neprítomnosti pána sú psíky pomerne neisté a úzkostné – prejavy separačnej úzkosti. Pes je určený pre aktívnych ľudí. S ovčiakom sa nudiť nikdy nebudete. Starostlivosť oň nie je náročná, no vyžaduje si zodpovedný prístup.

Nemecký ovčiak do domu

Najčastejšie otázky – FAQ

Ostali niektoré vaše otázky nezodpovedané? Zaujalo vás plemeno nemeckého ovčiaka? Máte otázky na jeho povahu alebo starostlivosť? Ak nenájdete odpoveď ani medzi nasledujúcimi riadkami, napíšte nám alebo sa zapojte do diskusie. Ak máte skúsenosť s chovom nemeckého ovčiaka, budeme radi za váš názor v diskusii.

Viaceré zdroje uvádzajú odlišné rozpätie priemerného veku dožitia. Všeobecne sa nemecké ovčiaky dožívajú 10 až 14 rokov.

Plemeno nemeckého ovčiaka sa podľa FCI štandardu rozlišuje na dva druhy podľa dĺžky srsti. Okrem originálne krátkosrstého nemeckého ovčiaka je od roku 2008 uznávaný tiež dlhosrstý nemecký ovčiak.

Ide o inteligentného, verného, sebavedomého, učenlivého a poslušného psa, ktorý sa perfektne hodí k aktívnym ľuďom. Je nielen skvelým strážnym psom, ale aj spoločníkom do rodiny k deťom či starším ľuďom. Má dostatok trpezlivosti a rýchlo sa adaptuje. Dobre vie vychádzať aj s cudzími zvieratami. Voči cudzím ľuďom je rezervovaný a môže pôsobiť útočne, no nikdy neútočí bezdôvodne. Vďaka svojej výdrži a aktívnej povahe je skvelým spoločníkom pri pohybových aktivitách. Vysoká inteligencia a ovládateľnosť ho predurčili na účely výcviku, ako policajného, vojenského, strážneho, záchranárskeho, terapeutického či slepeckého psa.

Pri chove v byte je potrebné myslieť na jeho energickú povahu. Dostatok pohybu a dlhé prechádzky, využívanie výbehov či okolitých lesov a polí sú pre ovčiaka kompenzáciou menšieho priestoru v byte. Z tohto dôvodu je lepšie, ak je pes na mieste, kde má k dispozícii svieži vzduch a poriadny výbeh.

Maximálne fyzické rozmery dosahuje nemecký ovčiak zhruba okolo 18. až 20. mesiaca života. U niektorých psov sa rast môže zastaviť aj neskôr. U nemeckých ovčiakov je známe, že rastú pomerne rýchlo a zhruba do druhého roku života dosahujú úplnú fyzickú dospelosť. 

Áno, ale nejde o oficiálne uznaný štandard farby srsti plemena nemeckého ovčiaka. Samotná Medzinárodná kynologická federácia (FCI) túto farbu považuje za chybnú a diskvalifikačnú. Od roku 2011 je biely nemecký ovčiak vedený v registroch FCI ako biely švajčiarsky ovčiak. Ide tak o samostatné plemeno, ktoré má až na farbu srsti takmer totožné fyzické i psychické vlastnosti. 

V závislosti od rodokmeňa a lokality sa cena za šteniatko z registrovaného chovu pohybuje v rozpätí od 400 do 1 200 eur. Samozrejme, cena je len orientačná a medzi chovateľmi sa môžete stretnúť aj s inými cenovými hladinami.


Komentáre
Ivan chlup 16.Feb.2023

Na výcvik som používal večšinou pamlsky,piškóty granulky a učil som ho tak že som mu hovoril k nohe keď prišiel dostal pamlsok potom som mu sním zakrúžil nech príde ku lavej nohe a povedal sadni keď to spravil dal som mu pamlsok a povedal zostaň a keď zostal tak som mu povedal k nohe zas a toto som robil stále dokola a to isté aj s ľahnutím a to isté robím pri druhom.

Odpovedať

Erika 16.Feb.2023

Tiež máme doma NO.Má 20mesiacov a dovolím si tvrdiť že mi povahovo pripomína deti z ADHD ;) je to večné šteňa neskutočný mazel tá naša je aj riadne tvrdohlavá .Je to pes ktorý musí byť vychovávaný z láskou vyžaduje si ale riadne vychovanie a soc...Strašne veľa si pamätajú nie len čo sa výcviku týka.Naša nemá rada iné zvieratá nie preto že by ich nemala rada len je strašne majetnícka ;) žiarlivá .Je to náš mačkokrtko pes ;) miluje voľnosť a hrabanie a tým myslím fakt riadné krátery :D Na prechádzke sa vždy upriamí na najmladšieho člena výpravy a nespúšťa z neho pohľad ;) stráži ho.Je ale vážne neskutočne náročná na pohyb a zapratanie mysle.Keď sa nudí je to malý sataniáš.A je neskutočný ,,plačko,, prejavuje tým hociaký vzruch,podnet a dokáže sa naučiť fakt veľa.Naša síce nemala výcvik od šteniatka ale hračky si teda upratuje rýchlosťou blesku.Miluje deti a návštevy .

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(93.4%)