Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu u psa – liečba, príznaky a prevencia. Pomôže operácia bedrového kĺbu alebo lieky na bolesť?

Choroby kĺbov a ochorenia pohybového aparátu u psov patria k veľmi frekventovaným. Špeciálne dysplázia bedrového kĺbu je dedičným degeneratívnym ochorením, ktoré sa vyskytuje u rôznych plemien a veterinári sa s ním stretávajú pomerne často. Primárne postihuje psov stredne veľkých, veľkých a obrích plemien. Hoci je toto ochorenie kĺbov podmienené genetickými predispozíciami, pes sa s týmto ochorením nerodí a jeho rozvoj sa môže začať prejavovať počas obdobia rastu alebo v starobe. U psa s predispozíciou sa môže negatívny progres choroby kĺbov dostaviť aj pre nesprávnu starostlivosť.

Publikované: 24.04.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Problémy so vstávaním alebo krívanie psa nemusia byť znakom lenivosti a viditeľné bolesti zadných nôh u psa rozhodne netreba ignorovať. Dysplázia bedrového kĺbu je riziková hlavne v prípade, ak sa už v samotnom chove vyskytla. Dedičná predispozícia je vtedy takmer zaručená a závisí od viacerých faktorov, genetiky, záťaže počas vývoja šteniatka, kvality stravy a celkovej starostlivosti majiteľa, kedy sa ochorenie prejaví. Ako dyspláziu diagnostikovať a liečiť? Je možná prevencia? Čo je dobré pre psa na kĺby? Oplatí sa operácia bedrového kĺbu?

Čo je to dysplázia bedrového kĺbu?

Je to degeneratívne, dedičné ochorenie bedrového kĺbu psa, ktoré je charakteristicky podmienené anomáliou vo vývoji bedrových kĺbov jedinca. Psy sa s týmto ochorením nerodia, no majú na jeho výskyt vysokú predispozíciu. Pre takéto ochorenie je typická laxicita, čo značí zvýšenú voľnosť v sústave kĺbov. V tomto prípade ide o vôľu hlavy stehennej kosti voči kĺbovej jamke – puzdru bedrového kĺbu. Táto degenerácia spôsobuje nezdravý pohyb kĺbov, čo postupne vedie k nezvratným zmenám a obmedzeniam v pohybe psa. Riziková je tiež úplná luxácia bedrového kĺbu, ktorá vedie k pravidelným vykĺbeniam, čo psovi spôsobuje výrazný diskomfort počas života.

Ďalší chov zvierat (rozmnožovanie) s výskytom dysplázie bedrového kĺbu (DBK) by mal byť eliminovaný. Dysplázia bedrových kĺbov sa môže vyskytovať u psov všetkých plemien, no vo zvýšenej miere postihuje hlavne obrie, stredne veľké a veľké psie plemená. Z veterinárnej praxe ide hlavne o psie plemená, ako nemecký ovčiakbernský salašnícky peszlatý retrieverlabrador, rotvajler, boxer, nemecká doga, stafordšírsky teriér, hovawart či mastif.

Príčina vzniku je primárne geneticky podmienená. Ochorenie môže mať rôzne štádiá, na čo má vplyv množstvo faktorov – od genetiky, stravy, záťaže psa v mladom veku až po prostredie, v ktorom sa pes pohybuje. Diagnostika môže určiť päť stupňov DBK (bez anomálie – 0, hraničný – 1, ľahký – 2, stredný – 3, ťažký – 4). V súvislosti s týmto typom ochorenia sa môže vyskytovať aj dysplázia lakťových kĺbov alebo dysplázia v ramennej časti.

Čo je to dysplázia bedrového kĺbu?

Príznaky dysplázie bedrového kĺbu u psa

Prejavy DBK možno pozorovať primárne na správaní psa a jeho pohybe. Vo veľkej miere sa symptómy líšia na základe stupňa laxicity kĺbu či miery zápalu, no neznamená to, že vo vyššom štádiu ochorenia musia byť klinické príznaky intenzívnejšie. Ak je dysplázia u jedinca prítomná, prvé príznaky sa môžu prejaviť už od 2 až 4 mesiacov veku. Viesť môže k vzniku ďalších ochorení (artróza bedrového kĺbu, zápal bedrového kĺbu – burzitída a i.) Symptómy DBK sa však môžu prejaviť aj u starších psov, spojené môžu byť napríklad s osteoartritídou. Medzi klinické príznaky DBK patrí:

  • rôzne stupne krívania psa,
  • problematické vstávanie,
  • neochota k pohybu,
  • kolísavá chôdza a úzky postoj (zadné nohy k sebe),
  • slabosť zadných končatín,
  • obmedzený rozsah pohyb,
  • vyhýbanie sa prekážkam a skákaniu,
  • bolesť kĺbov.

Diagnostika dysplázie – vyšetrenie psa

Na diagnostiku ochorenia sa používa röntgenové vyšetrenie za pomoci RTG prístroja. Pre komplexné posúdenie stavu bedier je potrebné vyšetrenie vykonať v úplnej anestézii. Anestézia je potrebná z dôvodu uvoľnenia svalov a dosiahnutia najlepšej polohy pre RTG vyšetrenie bedier. Diagnostiku je možné vykonať už od 12 týždňov veku šteniatka. V závislosti od predispozícii a konkrétneho plemena sa vyšetrenie môže opakovať po dosiahnutí 3, 12 alebo 24 mesiacov. Pre budúcnosť chovu je tak možné vylúčiť prípadné degeneratívne nálezy dysplázie.

Miera stupňa dysplázie sa uvádza na škále od 0 po 4 alebo od A po E, pričom vyššie číslo alebo písmeno je znakom závažnejšieho stavu ochorenia. Ideálny stav znamená, ak hlavica stehennej kosti zapadá do jamky – puzdra bedrového kĺbu. Ak snímok ukáže laxicitu či luxáciu kĺbu, znamená to, že sa dysplázia potvrdila. Skorá diagnostika umožňuje zvážiť ďalšie postupy.

Diagnostika dysplázie – vyšetrenie psa

Dysplázia bedrového kĺbu u psa a liečba

Pri liečbe tohto ochorenia je dôležité brať do úvahy, že celková úspešná terapia – vyliečenie nie sú reálne. Primárne sa po diagnostikovaní DBK veterinár sústredí na eliminovanie príznakov a ich tlmenie. Terapiu veterinár vždy stanoví na základe úrovne ochorenia – dysplázie bedrových kĺbov. Najčastejšou voľbou je konzervatívna liečba (lieky), ktorá sa sústreďuje na tlmenie príznakov a znižovanie zaťažovania kĺbov. Chirurgická terapia je možná v určitom vekovom obmedzení alebo v prípade kritického stavu. Formu terapie vždy stanovuje veterinár.

Konzervatívna liečba – vitamíny a lieky na bolesť pre psov

Cieľom je zmierniť vplyv symptómov, ktoré psíkovi komplikujú život. Potrebné je predovšetkým aplikovať kroky, ktoré budú viesť k zníženiu záťaže na kĺby. Niekedy je vyžadovaná redukcia hmotnosti. Na šetrenie kĺbov sa odporúča vyvarovať sa nadmernej záťaži, skákaniu, nekontrolovanému prudkému pohybu či pohybu do schodov. Pes by sa mal pohybovať ideálne po mäkkom podklade.

Ako liečivá sa používajú predovšetkým antiflogistikáanalgetiká, lieky pre psov na kĺby – chondroprotektíva (komplexná kĺbová výživa) či vitamíny na kĺby pre psa. V niektorých prípadoch sa používajú tiež protizápalové lieky alebo kortikosteroidy. Samotný proces medikamentóznej liečby vždy nastavuje veterinár.

Fyzioterapia a rehabilitácia psa

Jedným z možných spôsobov konzervatívnej liečby je fyzioterapia a rehabilitácie, ktoré môžu u psa spôsobiť zlepšenie mobility a fyziologického rozsahu pohybu. Podobne ako u človeka. Nápomocná môže byť masáž svalstva, pretože pre dyspláziu je typické stuhnuté svalstvo zadných končatín, chrbta a hrudníkových končatín. Cvičenie, strečing a rehabilitácia psov so zhoršeným pohybom je dôležitá aj preto, aby sa zabránilo rozvoju artrózy a skracovaniu šliach či svalov.

Výrazné zlepšenie je možné u psa s DBK dosiahnuť aj plávaním vo vode. Ide o tzv. hydroterapiu, ktorej účinky pomáhajú uľaviť kĺbom. Telo je vo vode nadľahčované a pohybom sa pritom aktivizujú svaly.

Ak má zviera bolesti kĺbov, zmierniť ich je možné elektroterapiou, ktorá za pomoci elektrických impulzov uvoľňuje svalstvo a odbúrava bolesť. Termoterapia za pomoci chladu alebo teplého infračerveného svetla pomáha takisto k lepšej regenerácii svalových buniek.

Fyzioterapia a rehabilitácia psa

Chirurgická liečba – operácia bedrového kĺbu

Chirurgická terapia ponúka viacero možností. Rozlišovať treba medzi mladými psami vo vývoji a dospelými jedincami, ktorých vývoj je už ukončený aj s prípadnými anomáliami a zmenami v kĺbovej štruktúre. Je dôležité si uvedomiť, že každá chirurgická operácia bedrového kĺbu je pomerne nákladná a odborne náročná. Pri psoch, u ktorých bola diagnostikovaná dysplázia bedrového kĺbu do 7. až 10. mesiaca života je možné vykonať chirurgický zákrok, tzv. tripelvickú osteotómiu (TPO), pri ktorej dochádza k rozšíreniu časti panvovej kosti a tým pádom sa zlepšuje mobilita bedrového kĺbu.

Bez vekového obmedzenia je možná tzv. resekcia hlavice stehennej kosti – vytvarovanie hlavice stehennej kosti tak, aby vznikol funkčný kĺbový spoj. Týmto spôsobom sa eliminuje bolesť bedrového kĺbu, čo psíkovi dokáže výrazným spôsobom zlepšiť kvalitu života. Neodporúča sa však u obéznych a ťažkých psov. U dospelých psov je na mieste tiež úvaha o výmene bedrového kĺbu za endoprotézu. Pôvodný nefunkčný bedrový kĺb je pri operácii nahradený kovovou, titánovou alebo plastovou endoprotézou. Po operácii je vždy potrebná riadna rekonvalescencia a rehabilitácia. Úspešným zákrokom je možné väčšinu symptómov DBK odstrániť, nie však úplne vyliečiť. Manažment pohybu je stále obmedzený a záťaž je potrebné kontrolovať.

Prevencia ochorenia kĺbov – DBK

Najúčinnejšou prevenciou je myslieť na zodpovedný výber kvalitného chovu. V prípade, že ako chovateľ máte v chove výskyt DBK, takéhoto jedinca nerozmnožujte. Vrodené ochorenie sa bude prenášať z generácie na generáciu. Dôležité teda je, aby sa u jedincov – rodičov nediagnostikovala dysplázia bedrového kĺbu. Hoci ide o degeneratívne vrodené ochorenie, nie u každého psa sa musí prejaviť v skoršom veku. Na rozvoj ochorenia vplýva i starostlivosť o psa počas jeho života. U niektorých psov s predispozíciou sa objaví až v starobe.

Vzhľadom na to, že postihuje hlavne stredne veľké, veľké a obrie plemená, je potrebné im vo fáze vývoja a rastu zabezpečiť kvalitnú výživu. Vyvarujte sa prekrmovaniu a krmivám s vysokým energetickým obsahom, nadmerným obsahom obilnín či vápnika. Počas rastu a dospievania je vhodné šteňatám podávať minerály a vitamíny na kĺby, kĺbovú výživu pre psov – chondroprotektíva pre mladé a dospievajúce psy. Vyvarujte sa nadmernej záťaži, behaniu psov po tvrdých povrchoch, skákaniu či chodeniu po schodoch. V prípade, že máte podozrenie na možný výskyt dysplázie, je lepšie preventívne, aby ste so psom absolvovali diagnostické RTG vyšetrenie. V skoršej fáze DBK je možné nastaviť účinnejšiu terapiu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás dysplázia bedrového kĺbu u psa témou? Trpí ňou váš domáci miláčik? V prípade otázok ohľadom tohto ochorenia bedrového kĺbu nás neváhajte kontaktovať. V spolupráci s odborníkmi vám ochotne poradíme. Ak máte skúsenosť s týmto ochorením a máte vlastné rady a odporúčania, ktoré môžu pri liečbe ochorenie pomôcť, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom. Môžete tak pomôcť ostatným majiteľom psov.

Dysplázia bedrového kĺbu je ochorenie kĺbov, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u psov veľkých plemien. Ide o vrodené degeneratívne ochorenie, ktoré je spôsobené laxacitou – vôľou hlavy stehennej kosti a jamkou kĺbu. Ide o anomáliu, ktorá spôsobuje problémy s pohybovým aparátom alebo bolesti kĺbov. Závažnosť ochorenia môže mať viacero stupňov.

Medzi typické klinické príznaky dysplázie bedrových kĺbov patrí obmedzený pohyb, krívanie psa, problematické vstávanie, vyhýbanie sa skákaniu či prudkým pohybom, slabosť zadných končatín, kolísanie pri chôdzi alebo bolesť bedrového kĺbu.

Áno, je možná medikamentózna liečba za pomoci liekov, ktoré zmierňujú symptómy ochorenia a tlmia bolesť (antiflogistiká, analgetiká, chondroprotektíva). Medzi konzervatívne spôsoby liečby radíme tiež fyzioterapiu, strečing, rehabilitáciu alebo hydroterapiu vo vode. Druhým spôsobom je chirurgická liečba – operácia bedrového kĺbu, výmena bedrového kĺbu, tripelvická osteotómia alebo resekcia hlavice stehennej kosti.

Prvé RTG vyšetrenie je možné od veku 13 až 16 týždňov. Vyšetrenie sa vykonáva v celkovej anestézii, aby bolo možné komplexne vyšetriť vôľu v kĺbovej štruktúre, hlavice stehennej kosti a kĺbovej jamke.

Náklady na operačný zákrok sa môžu líšiť v závislosti od veľkosti psa a závažnosti problému. Cena zákroku sa pohybuje v stovkách eur, no dosiahnuť môže aj hodnotu viac ako tisíc eur.

Okrem dodržiavania zásad šetrného pohybu – žiadne prudké pohyby, mäkký podklad, vyvarovanie sa skákaniu či pohybu do schodov, je vhodné psovi podávať komplexnú kĺbovú výživu pre psov a kvalitnú stravu. Na trhu je najrozšírenejší veterinárny prípravok Alavis – kĺbová výživa pre psy s obsahom glukozamín sulfátu a obsahom ďalších účinných látok.

Ak je u psa prítomná bolesť bedrového kĺbu, zvieraťu je možné podávať nesteroidné protizápalové lieky, ktoré bolesť tlmia a zmierňujú prípadný zápal. Existujú teda lieky na bolesť bedrového kĺbu. Dôležité je sa pri podávaní liekov vždy poradiť s veterinárom. Alternatívou môže byť tiež fyzioterapia, masáže či terapeutické cvičenia, ktoré dokážu psíkovi uľaviť od bolesti.

Môže ísť o jeden z príznakov dysplázie bedrových kĺbov. Dôvodov bolesti však môže byť viac, môže ísť o ďalšie ochorenie pohybového aparátu, napríklad artritídu, ktorá môže spôsobovať zápal kĺbov. Vylúčiť by ste mali aj vonkajšie poranenie či prípadne zlomeniny alebo vykĺbenia.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.4%)