Babezióza

Babezióza u psov – príznaky, inkubačná doba a liečba. Je možný prenos na človeka?

V súvislosti s ochoreniami, ktoré najčastejšie prenášajú kliešte, je najväčšie povedomie o lymskej borelióze, kliešťovej encefalitíde alebo anaplazmóze. Babezióza je menej známe ochorenie, ktoré prenáša parazit rodu Babesia a taktiež sa do tela zvieraťa môže dostať práve po prisatí infikovaného kliešťa. Tieto parazity napadajú červené krvinky v organizme a v závislosti od intenzity ochorenia sa objavujú aj ďalšie negatívne prejavy. Priebeh ochorenia závisí od druhu babeziózy a imunity psa. Aké má babezióza príznaky? Aká je účinná liečba babeziózy u psov? Existuje očkovanie proti tomuto ochoreniu?

Publikované: 26.06.2023
Aktualizované: 26.06.2023
Obsah článku:

Krvný parazit rodu Babesia canis patrí k jednobunkovým parazitom, ktorého cieľom je rozklad červených krviniek v tele hostiteľa. U psov patrí babezióza medzi menej známe ochorenia prenášané kliešťom. V minulosti sa vyskytovalo predovšetkým v zahraničí, no dnes je výskyt tohto ochorenia možný aj na našom území. Babezióza u psa sa môže vyvinúť až do štádia hemolytickej anémie. Čo je babezióza za ochorenie? Je možné, aby sa babezióza preniesla na človeka?

Čo je babezióza?

Ide o krvnú parazitózu, ktorú spôsobujú babézie rôzneho druhu. Najčastejšie sú to prvoky Babesia canis, Babesia bigemina alebo menšie babézie Babesia ovis, gibsoni, vogeli, vulpes, bovis, felis, equi. Toto ochorenie sa u psov vyskytuje potom, čo sa na ich telo prisal infikovaný kliešť. Do krvného obehu sa dostávajú babézie, ktoré na psovi parazitujú. Tento krvný parazit napadá primárne červené krvinky, ale takisto útočí na bunky retikuloendoteliálneho systému.

Infikovaný kliešť tiež spolu s krvou hostiteľa vciciava znova parazity, ktoré sa v jeho črevných bunkách rozmnožujú a dostávajú sa aj do oplodnených vajíčok samičky. Ďalším vývinom sa tieto parazity (babézie) nachádzajú aj u ďalších generácií. Cez slinné kanáliky kliešťa sa dostávajú práve do tela hostiteľa – psa. Platí, že aby došlo k infikovaniu, je potrebné prisatie kliešťa po dobu minimálne 24 hodín. Pri druhu Babesia gibsoni je možný prenos zo zvieraťa na zviera po pohryznutí.

Inkubačná doba babeziózy je 8 až 21 dní. Počíta sa od obdobia prisatia kliešťa po okamih, keď sa objavia prvé klinické príznaky. Môže byť diagnostikovaná babezióza u ľudí? Babezióza patrí k zoonóznym ochoreniam, no prenos zo psa na človeka je veľmi raritný a psia babezióza človeka nepostihuje. Najrizikovejšie sú pre človeka babézie vyskytujúce sa u hovädzieho dobytka alebo u koní, alebo myší – Babesia divergens alebo Babesia equi.

Čo je babezióza?

Babezióza u psov – príznaky

Napádaním červených krviniek u psa dochádza k anemickým stavom. V inkubačnej dobe sa u psa môžu objaviť rôzne ďalšie príznaky. Závažnosť ochorenia i samotných prejavov závisí od druhu babézie, ktorou bol pes infikovaný. Vplyv na priebeh ochorenia má imunitný systém zvieraťa.

Medzi najčastejšie príznaky babeziózy patrí únava psa, nechutenstvo, tmavý moč (hematúria), slabosť, apatia, horúčka okolo 40 °C, bledá sliznica (bledé ďasná a jazyk) alebo vyvinutá anémia. Ochorenie je spravidla dobre liečiteľné, ak je včasne diagnostikované. Babézia však môže postihnúť aj ďalšie orgány a vyvolať iné sprievodné ochorenia. Dôjsť môže k poruchám trávenia (hnačky, zvracanie), sťaženému dýchaniu, poškodeniu obličiek alebo k poruchám pohybového aparátu (paralýza končatín v dôsledku poruchy centrálneho nervového systému). V najhoršom štádiu môže babezióza spôsobiť multiorgánové zlyhanie a následnú smrť psa.

Závažnosť sa určuje podľa doby od nástupu príznakov, keď môže byť priebeh babeziózy akútny, perakútny alebo chronický. Nakaziť sa môže pes akéhokoľvek veku a plemena. Vyššie riziko predstavuje babezióza pre starších psov. Veľmi zradné sú prípady, ke´d sa striedajú obdobia s nástupom symptómov s obdobiami bez príznakov.

Diagnostika babeziózy

Ochorenie sa diagnostikuje za pomoci vyšetrenia krvi u veterinára. Hlavným príznakom je, že na krvnom obraze je možné pozorovať pokles množstva červených krviniek, čo je zapríčinené anémiou. Zvýšiť sa môže hodnota bilirubínu v krvi, čo je dôsledok rozkladu červených krviniek. Sliznice psa môžu byť sfarbené do žlta. Dôležitá je pre veterinára informácia o tom, či mal pes v poslednom období, rádovo v dňoch či týždňoch, na tele kliešťa. V ambulancii sa odoberá čerstvá krv z ušnice alebo náterom krvi z pazúrika. Krvný obraz môže poukázať na pokročilé štádiu babeziózy aj v prípade zlých pečeňových a obličkových faktorov. Pri diagnostike je niekedy náročné určiť, či nejde o iné ochorenia prenášané kliešťami, napr. boreliózu.

Diagnostika babeziózy

Babezióza u psa – liečba a očkovanie

V prípade, že máte vedomie o tom, že váš pes mal kliešťa, pozorujte prípadné príznaky. Kliešť u psa je pôvodcom mnohých ochorení. Ak by došlo k prípadnej nákaze, s liečbou je najlepšie začať čo najskôr. Najdostupnejšie a najviac používané liečivo s overenou účinnosťou predstavuje roztok Imizolu (Imidocarb dipropinát). Na liečbu psej babeziózy sa využíva v injekčnej forme, pričom sa podáva dvakrát s rozostupom dvoch týždňov. Existuje tiež viacero ektoparazitárnych preparátov s odlišnými účinnými látkami – doxycyklín, klindamycín, metronidazol a iné. Liečba môže byť doplnená o podávanie infúzií s obsahom protizápalových medikamentov. Možná je aj transfúzia krvi.

Úspešnosť terapie však nie je zaručená a závisí od štádia ochorenia. Liečba v niektorých prípadoch príznaky len zmierni, ale parazity môžu v tele ostať prítomné. Ide tak o chronickú babeziózu, ktorej príznaky sa za normálnych okolností neprejavujú a objaviť sa môžu až v prípadoch, keď je imunita psa výrazne oslabená. Pri neskorej diagnostike a akútnom priebehu pes môže uhynúť v dôsledku anemického stavu a zlyhania orgánov.

Očkovanie proti babezióze nie je v našom regióne dostupné. Kliešť u psa môže vyvolať viacero závažných ochorení, pričom však na trhu nie sú dostupné vakcíny proti všetkým druhom ochorení. Na trhu je u nás štandardne dostupná vakcína proti lymskej borelióze, ktorá dokáže vo výraznej miere svojimi účinkami tlmiť priebeh ochorenia. V niektorých krajinách Európy sú k dispozícii vakcíny proti parazitom Babesia canis, no na Slovensku nie sú tieto vakcinačné preparáty registrované. Najúčinnejšou formou ochrany pred týmito ochoreniami stále ostáva predovšetkým prevencia proti kliešťom.

Kliešť u psa – účinná prevencia

Pre babeziózu, ale aj ostatné ochorenia prenášané kliešťami (lymská borelióza, kliešťová encefalitída, ehrlichióza, dirofilarióza, rickettsióza, toxoplazmóza) platí, že najúčinnejšou „liečbou“ je prevencia. S nástupom teplejšieho počasia je výskyt kliešťov vyšší a sú taktiež aktívnejšie. Ak sa so psom pohybujete vo vysokej tráve alebo si s ním chodíte zabehať do lesa, dôležité je pravidelne psa kontrolovať a prípadné kliešte z jeho tela odstrániť ešte pred prisatím. Nemenej dôležité je vedieť, ako vybrať psovi kliešťa. Aby boli kliešte pre psa čo najmenej nebezpečné, využiť môžete rôzne spôsoby prevencie proti prisatiu kliešťov. Vyskúšajte napríklad:

Obojok proti kliešťom

Najčastejšie otázky – FAQ

Predstavujú aj u vás kliešte problém? Bojíte sa, že sa váš pes nakazí niektorým z ochorení, ktoré tento škodca prenáša? Dôležitá je prevencia proti kliešťom. Vďaka nej je možné predísť prípadnej nákaze babeziózou. Babezióza u psov predstavuje parazitárnu nákazu, ktorá môže vyvolať negatívne príznaky u psa a v najhoršom prípade aj smrť. Máte vlastnú skúsenosť s babeziózou u vášho domáceho miláčika? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o svoje skúsenosti, rady a odporúčania. Svoje názory môžete vyjadriť v sekcii „diskusia“ pod článkom.

Ide o parazitárne ochorenie, ktoré je prenášané parazitmi rodu Babesia. U psov sa najčastejšie vyskytujú babézie Babesia canis. Tento parazit sa dostáva do krvného obehu zvieraťa po prisatí infikovaným kliešťom. Parazity následne útočia na červené krvinky a vyvolávajú u psa rôzne zdravotné komplikácie. Priebeh ochorenia v mnohom závisí aj od imunity jedinca a tiež druhu babézie. Najväčšie riziko predstavuje babezióza pre staršie psy so slabou imunitou.

K typickým príznakom babeziózy u psa patrí únava, tmavý moč, nechutenstvo, apatia, slabosť, horúčka alebo vyvinutie anémie. V ďalšom štádiu môže babezióza spôsobiť poruchy trávenia, hnačky, sťažené dýchanie, poruchy pohybového aparátu alebo poškodenie obličiek. Nakaziť môže infikovaný kliešť akékoľvek plemeno bez ohľadu na vek. Priebeh ochorenia a nástup príznakov závisí aj od druhu parazita.

S liečbou je najlepšie začať čo najskôr, preto je potrebné pozorovať príznaky, mať vedomosť o tom, či mal/má pes kliešťa a včasne ochorenie diagnostikovať. Na liečbu sa v našom regióne najviac využíva roztok Imizolu v injekčnej forme. Existujú tiež ďalšie ektoparazitárne liečivá s inými účinnými látkami v závislosti od druhu babézie. Liečba má zvyčajne dobré účinky, no úspešnosť nie je zaručená a parazity môžu v určitej miere v organizme zvieraťa zotrvať. Príznaky však ustúpia a objavia sa až v prípade výrazného oslabenia imunity u psa.

Áno, v niektorých európskych krajinách je dostupná komerčná vakcína proti psej babezióze. Na Slovensku však nie sú jej účinné látky schválené, preto sa ako registrované liečivo nevyužíva. Jedinou dostupnou vakcínou proti ochoreniam, ktoré spôsobujú kliešte, je očkovanie proti borelióze.

Babezióza je zoonózne ochorenie, ktoré je prenosné zo zvieraťa na človeka. Prenos je však veľmi ojedinelý až raritný. Najväčšie riziko pre človeka predstavujú parazity rodu Babesia divergens alebo Babesia equi, ktoré sa vyskytujú u hovädzieho dobytka, koní alebo u myší. Veľmi zriedkavo sa vyskytuje len u ľudí s výrazne oslabenou imunitou. Psia babézia – Babesia canis canis – sa na človeka neprenáša.


Komentáre
Henrieta 10.Dec.2023

Môj psík mal babeziózu a žiaľ sa to skončilo úhynom, zlyhaním obličiek. Boli sme spolu 24 h denne a nič som si nevšimla. Raz. večer po prechádzke,po večeri bol taký nesvoj,v. no i sa už pocikal,farba,ako pivo,na druhý deň veterinár, infúzie, liečba a už tu mám urnu s jeho popolom. Neviem sa s tým zmieriť,ani sa z toho spamätať.

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(90.6%)