Obojok proti kliešťom pre psa

Najlepšie obojky proti kliešťom pre psa. Ako fungujú a sú vhodné pre šteňatá?

Ak s vaším psom radi trávite čas v prírode, riziko toho, že si z prechádzky prinesie v srsti neželaného parazita je relatívne vysoké. Ochrana proti kliešťom je o to dôležitejšia, pretože práve tento parazit prenáša viaceré vážne ochorenia. Obojok proti kliešťom predstavuje jeden z účinných spôsobov ochrany vášho psa. Najlepšie obojky proti kliešťom obsahujú účinné látky, ktoré dokážu psa proti kliešťom chrániť aj niekoľko mesiacov. Pri výbere však zvážte to, aký obojok pre psa s antiparazitickými účinkami vybrať. Poradíme vám, čím sa riadiť.

Publikované: 27.03.2023
Aktualizované: 03.01.2024
Obsah článku:

V našom článku sa dozviete to, ako antiparazitický obojok pre psy funguje a tiež vám poradíme, ako vybrať ten najlepší. Tento obojok neplní úlohu módneho doplnku a tak treba k výberu i pristupovať. Takýto obojok pre psa má svoj primárny účel, ktorým je prevencia voči prisatiu kliešťov. Existuje viacero druhov takýchto obojkov pre psy, pričom môžu využívať rôzne mechanizmy odpoudzovania či usmrcovania parazitov.

Najlepšie obojky proti kliešťom

Názov Hodnotenie Detail
Foresto obojok pre psy   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt
Scalibor antiparazitní obojok   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Beaphar Bio Band repelentný obojok   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Kiltix antiparazitný obojok   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Bolfo Antiparazitárny obojok   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt

Recenzie obojkov proti kliešťom pre psy

Aby sme vám výber čo najviac uľahčili, spracovali sme pre vás recenzie obojkov proti kliešťom. Vybrali sme tie najobľúbenejšie produkty na trhu. V rámci ochrany psov pred vonkajšími parazitmi je dôležité myslieť na reálnu účinnosť antiparazitík, a to sa týka i samotných obojkov proti kliešťom pre psy. Vychádzali sme predovšetkým z referencií zákazníkov a ich skúseností. V rámci nášho nezávislého hodnotenia vám ponúkneme i výhody a nevýhody jednotlivých produktov.

Najpredávanejšie

Foresto obojok pre psy

Chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, larvy, švoly a blchy), má repelentný a likvidačný účinok, účinné látky imidakloprid a flumetrín, doba pôsobenia je 7 až 8 mesiacov

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ide o antiparazitický obojok, ktorý psa účinne chráni pred vonkajšími parazitmi, ako kliešte, larvy, švoly a blchy. Ide o vynikajúcu prevenciu voči napadnutiu kliešťami či blchami. Antiparazitický obojok chráni psa pred nakazením ochoreniami a prenosom parazitov, ktorých prenášačmi sú blchy či blšie larvy. Účinne odpudzuje a usmrcuje kliešte ešte predtým, ako zviera uhryznú. Rapídne znižuje riziko prenosu patogénov. Má teda nielen repelentný, ale tiež likvidačný – perzistentný akaricídny účinok. Doba pôsobenia po nasadení obojku je 7 až 8 mesiacov.

Obojok je vyrobený z polymérových vlákien a obsahuje dve účinné látky imidakloprid, ktorý usmrcuje blchy v dospelom štádiu, a flumetrín, ktorý odpudzuje a usmrcuje kliešte vo všetkých štádiách. Látky majú kontaktný charakter a dostávajú sa do tukovej vrstvy kože a do srsti, vďaka čomu pôsobia po celom tele a nie len lokálne. Obojok je odolný proti vode a jeho účinnosť pretrváva aj po kúpaní či po daždi. Vhodný je pre psov s hmotnosťou nad 8 kg a obvodom krku do 70 cm. Dostupný je tiež obojok proti kliešťom do 8 kg (38 cm) pre malé psy. Je vhodný pre šteniatka už od veku 8 týždňov.

Obvod krku je prispôsobiteľný podľa veľkosti psíka. Obojok teda môžete jednoducho prispôsobiť tak, aby ste medzi obojok a kožu vopchali ešte dva prsty. Zvyšok obojka možno jednoducho odstrihnúť. Obojok je vhodný aj do domácnosti s mačkami. Neobsahuje toxické látky. Obojok proti kliešťom Foresto sa neodporúča pre gravidné alebo dojčiace sučky. Samotní spotrebitelia hodnotia antiparazitický obojok pre psy Foresto veľmi pozitívne. Predovšetkým ide o overený a spoľahlivý produkt s dlhotrvajúcim účinkom. Obojok je bez výrazného chemického zápachu.

Pozitíva

Parazity odpudzuje i usmrcuje
Účinnosť 7 až 8 mesiacov
Dlhodobá pozitívna skúsenosť chovateľov

Negatíva

Vyššia cena
Nevhodný pre sučky v gravidite

Náš TIP

Intervet Scalibor Protectorband

Chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, blchy a komáre), má repelentný a likvidačný účinok, účinná látka deltamethrinum, doba pôsobenia je 4 až 6 mesiacov

Pozrieť najlepšiu ponuku

Na ochranu proti kliešťom, blchám a komárom sa osvedčil aj obojok proti kliešťom pre psov Scalibor. Tento antiparazitárny obojok postupne uvoľňuje účinné látky, ktorými kliešte a blchy paralyzuje a následne usmrcuje ešte predtým, ako zviera uhryznú alebo sa prisajú. Proti blchám pôsobí po dobu 4 mesiacov, proti kliešťom a komárom až 6 mesiacov. Doba účinnosti je teda 4 až 6 mesiacov v závislosti od druhu parazitov. Je vodoodolný a bez zápachu. Po kontakte s vodou nestráca svoju účinnosť. Vhodný je už pre šteniatka od 8. týždňa.

Antiparazitický obojok pre psy Scalibor obsahuje účinnú látku deltamethrinum (deltametrín), ktorá sa postupne uvoľňuje cez lipidovú vrstvu kože. Ide o účinný insekticíd, ktorý bráni napádaniu parazitov a zároveň ich likviduje. Účinná látka je viazaná na trifenylfosfát a postupne sa uvoľňuje do kože zvieraťa a vyparuje sa do okolia. Obojok proti kliešťom Scalibor Protectorband 48 cm je určený pre malé a stredne veľké psy. Dostupný je tiež obojok proti kliešťom Intervet Scalibor Protectorband – 65 cm pre veľké a obrie plemená psov.

Účinok sa v plnej miere začína prejavovať po týždni od nasadenia obojku. Obojok kvôli účinným látkam nie je vhodné používať pre mačky. Obojok môže byť použitý počas gravidity sučky alebo laktácie, jeho bezpečnosť bola veterinárne potvrdená. Chovatelia chvália predovšetkým, že je bez zápachu a účinkuje veľmi dlho a efektívne. Taktiež pozitívne hodnotia materiál obojka a jednoduché nasadenie.

Pozitíva

Doba účinnosti 4 až 6 mesiacov
Repelentný i likvidačný účinok
Vhodný pre gravidné sučky

Negatíva

Vyššia cena
Nevhodný pre mačky

Dobré recenzie

Kiltix antiparazitný obojok

chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, blchy), má replentný a likvidačný účinok, účinné látky propoxur a flumetrín, doba pôsobenia je 7 mesiacov

Pozrieť najlepšiu ponuku

Obojok proti kliešťom a blchám od renomovaného výrobcu patrí k najobľúbenejším na trhu. Jeho veľkou výhodou je rýchly nástup účinkov už po 24 hodinách po nasadení a dlhá doba účinnosti až po dobu 7 mesiacov proti napadnutiu kliešťami a blchami. Vhodný je už pre šteniatka od veku 3 mesiacov.

Obsahuje účinnú látku propoxur, ktorá má paralyzujúci účinok a takisto flumetrín, ktorý má smrtiaci účinok. Vďaka tomu funguje obojok proti kliešťom Kiltix ako repelent a zároveň parazity likviduje ešte predtým, ako dôjde k uhryznutiu blchou alebo prisatiu kliešťa. Aktívne látky uvoľňuje obojok v malých množstvách cez srsť, preto účinkuje dlhodobo. Obvod 38 cm je určený pre malé psy. Dostupný je v troch veľkostiach. Výrobca ponúka obojok pre psov Kiltix – 53 cm pre stredne veľké plemená a Kiltix – 70 cm pre veľké a obrie plemená.

Materiál je vodoodolný a nestráca účinok ani po kontakte s vodou. Výrobca odporúča zložiť obojok v prípade, že sa pes kúpe vo vodných zdrojoch, kde sú prítomné iné živé organizmy z dôvodu prítomných syntetických účinných látok v obojku. Nezávadnosť produktu nebola potvrdená v prípade, ak je sučka gravidná. V takom prípade sa neodporúča používanie tohto produktu. S obojkom sú chovatelia spokojní, čo dokazujú i pozitívne recenzie. Najčastejšie spomínajú dlhodobý účinok, jednoduché nasadenie a tiež absenciu chemickej arómy.

Pozitíva

Dlhodobý účinok až po dobu 7 dní
Účinok už 24 hodín po nasadené
Vhodný pre šteňatá už od 3 mesiacov

Negatíva

Nevhodný pre gravidné sučky

Beaphar Canishield

Chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, blchy, komáre a pakomáre), má likvidačný účinok, účinná látka deltametrín, doba pôsobenia je 4 až 6 mesiacov

Pozrieť najlepšiu ponuku

Na ochranu pred parazitmi je vhodný tiež obojok proti kliešťom a blchám Beaphar Canishield, ktorý poskytuje dlhotrvajúci až 6-mesačný likvidačný účinok proti kliešťom. Štyri mesiace účinne zabíja blchy, nie však všetky ich vývinové štádiá (larvy). Efektívne bojuje aj proti komárom a pakomárom. Vhodný je už pre šteniatka od veku 7 týždňov. Nie je vhodné nasadzovať ho mačkám, ktoré môžu byť precitlivelé na niektoré z účinných látok. Nie je však prekážkou pre domácnosti, kde žijú mačky, dôležité je vyhnúť sa dlhšiemu priamemu kontaktu.

Obojok pre psov proti kliešťom obsahuje účinnú látku deltametrín, ktorá sa dostáva do tukovej vrstvy kože, odkiaľ sa postupne uvoľňuje a parazity hubí a odpudzuje. Látky sa nedostávajú do krvného obehu psa. Vďaka postupnému uvoľňovaniu účinných látok je zviera dobre chránené pred prenosom patogénov. Chráni tiež pred nakazením leishmaaniózou, čo je ochorenie prenášané pakomármi.

Antiparazitárny obojok nie je vhodný na aplikáciu pred gravidné alebo dojčiace sučky. Dbajte na to, aby bol antiparazitný obojok Beaphar dobre nasadený. Dostupný je vo veľkosti 48 cm, no pre veľké psy je k dispozícii obojok proti kliešťom Beaphar Canishield – 65 cm. Oproti konkurencii zaujme nižšou obstarávacou cenou.

Pozitíva

Dlhotrvajúca ochrana – 6 mesiacov
Vhodný pre šteňatá od 7 týždňov veku
Cena

Negatíva

Nevhodný pre mačky
Nevhodný pre gravidné a dojčiace sučky

Cenový trhák

Beaphar Bio Band VETO Shield

chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, blchy), má repelentný účinok, esencie nimby a éterické oleje z citrónovníka, eukalyptu, ruty voňavej a cédru, doba pôsobenia je 4 mesiace

Pozrieť najlepšiu ponuku

V prípade, že ako majiteľ preferujete prírodnejšie účinné látky alebo má váš pes alergické reakcie, využiť môžete silu prírodných éterických olejov. Repelentný obojok pre psov proti kliešťom a parazitom Beaphar Bio Band obsahuje esencie nimby a éterické oleje z citrónovníkaeukalypturuty voňavej a cédru. Obojok teda neobsahuje žiadne toxické látky. Vhodný je pre šteňatá od veku 2 mesiacov a taktiež pre gravidné a laktujúce sučky.

Repelentný obojok pre psa sa jednoducho nasadzuje a je odolný proti vode. Má veľmi príjemnú sviežu vôňu, ktorá nedráždi a nezapácha. Má čisto repelentný účinok, parazity ako kliešte či blchy teda nehubí, ale len odpudzuje. Nemá teda likvidačný účinok. Doba účinnosti prírodných aktívnych látok je približne 4 mesiace. Látky prenikajú do srsti a odtiaľ sa odparujú do okolia.

Obojok je možné jednoducho skrátiť. Vhodný je pre malé i veľké psy. Dĺžka obojku je 65 cm. Na základe recenzií používatelia veľmi chvália príjemnú a sviežu vôňu obojka, ktorú psy veľmi dobre znášajú. Niektorí používatelia negatívne hodnotia účinnosť proti kliešťom a tiež krátkodobejší účinok ako uvádza výrobca. Repelentný obojok pre psa je cenovo dostupný, čo taktiež viacerí spokojní chovatelia vyzdvihujú.

Pozitíva

Bez chémie – prírodný repelent
Príjemná vôňa
Cena

Negatíva

Krátkodobejší účinok
Slabšia účinnosť proti kliešťom

Arava bylinný antiparazitný obojok

Chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, blchy a ďalších vyše 500 druhov cicavo-bodavého hmyzu), má repelentný a antiparazitný účinok, 11 esenciálnych látok, doba pôsobenia je 5 mesiace

Pozrieť najlepšiu ponuku

Prírodný repelentný obojok bez obsahu chémie Arava sa môže pochváliť veľmi príjemnou vôňou a účinnými prírodnými zložkami. Vzhľadom na svoje zloženie je vhodný pre šteniatka od 2. mesiaca života a takisto pre dojčiace alebo gravidné sučky. Po odbalení po dobu 48 hodín uvoľňuje výraznú arómu.

Obsahuje až 11 esenciálnych látok – rozmarín, muškát, ricín, sója, tymian, citrónová tráva, mäta, škorica, citronela a klinček. Ide o prírodné repelentné látky, ktoré efektívne odpudzujú kliešte i blchy, no aj ďalších vyše 500 druhov cicavo-bodavého hmyzu. Zabraňujú ich prisatiu a hryzeniu. Samotných parazitov neusmrcujú. Doba účinnosti je výrobcom garantovaná po dobu 5 mesiacov.

Testovaná bola aj jeho odolnosť proti vode, pričom účinné látky nestrácajú svoju účinnosť. Obojok má dĺžku 55 cm, čo je univerzálna veľkosť pre malé i veľké plemená. Obojok je možné skrátiť a prispôsobiť obvodu krku psa. Používatelia v recenziách negatívne hodnotia zapínanie obojka. Uvádzajú prípady, kedy pes obojok stratil. Skúsenosti s účinnosťou sú pomerne dobré a obojok parazitov odpudzuje relatívne dobre. Menšou nevýhodou je aj relatívne vyššia cena porovnateľná s obojkami, ktoré obsahujú syntetické účinné látky (Foresto, Kiltix, Scalibor).

Pozitíva

Dobrá účinnosť až 5 mesiacov
Prírodné zložky – 11 esenciálnych olejov
Odolný proti vode

Negatíva

Voľné zapínanie – riziko straty
Vyššia cena

Lacná kvalita

Bolfo antiparazitárny obojok

chráni pred vonkajšími parazitmi (kliešte, vši, švoly a blchy), má repelentný a antiparazitný účinok, účinná látka propoxur, doba pôsobenia je 10 týždňov až 5 mesiacov

Pozrieť najlepšiu ponuku

Spoločnosťou Bayer vyrábaný antiparazitný obojok Bolfo je vhodný pre mačky i psov. Obsahuje účinné látky, ktoré chránia psa pred napadnutím kliešťami, všami, blchami a švolami. Antiparazitný obojok je dostupný vo veľkosti 38 cm pre malých psov, no dostupný je takisto Bolfo antiparazitný obojok pre psov 70 cm.

Proti blchám účinkuje u psov približne 5 mesiacov a 4 mesiace u mačiek. Zhruba 10 týždňov efektívne účinkuje aj proti kliešťom. Obsahuje účinnú látku propoxur, ktorá parazity paralyzuje a zabraňuje prenášaniu ďalších patogénov. Obojok je vhodný od 3 mesiacov veku. Obojok je vodoodolný a účinné látky ostávajú aktívne aj po kontakte s vodou. Nie je vhodný pre gravidné a dojčiace sučky.

Pozitíva

Pomer účinnosť/cena
Dlhodobý účinok 4 až 5 mesiacov
Vhodný obojok pre psov a mačky

Negatíva

Nevhodný pre gravidné a dojčiace sučky
Mierny chemický zápach

Ako funguje obojok proti kliešťom pre psa?

Obojky proti parazitom sa u majiteľov psov stávajú čoraz obľúbenejšie a neraz sú žiadané viac ako napríklad spot-on pipety proti parazitom alebo žuvacie tablety. Výrobcovia obojkov proti kliešťom či blchám využívajú dva základné mechanizmy pôsobenia, ktorými dokážu obojky proti kliešťom účinne bojovať. V praxi sa využívajú tieto varianty samostatne alebo sa kombinujú.

Repelentný účinok obojkov proti kliešťom

Niektoré obojky majú výhradne repelentný účinok. Ich úlohou je kliešte, blchy či ostatné parazity odpudzovať. K tomuto účelu obojok proti kliešťom pre psa obsahuje účinné látky, ktoré sa postupne uvoľňujú do ovzdušia, resp. do okolia. Takéto obojky proti kliešťom teda parazity odpudzujú a usmrcujú až po prípadnom uhryznutí. Nevýhodou lacnejších repelentných obojkov proti kliešťom môže byť silnejší chemický zápach.

Repelentné obojky proti kliešťom sú vhodné aj pre psy, u ktorých sa môžu objaviť alergické reakcie v súvislosti s účinnými látkami, ktoré sa v prípade iných druhov obojkov vstrebávajú do kože. Alergická reakcia sa prejavuje do 48 hodín, napríklad začervenaním alebo silným svrbením pokožky u psa. Alternatívou môžu byť tiež repelentné obojky, ktoré obsahujú prírodné látky, ako rozmarín, citronela, čajovník alebo eukalyptus. Tieto látky parazitov nelikvidujú, ale len odpudzujú.

Antiparazitický obojok pre psov

Terapeutický účinok obojkov proti kliešťom

Druhý typ obojkov využíva terapeutické pôsobenie účinných látok. Antiparazitické látky sa z obojka uvoľňujú do lipidovej – kožnej vrstvy zvieraťa, cez ktorú sa vstrebávajú do srsti. Majú dlhotrvajúci účinok, pretože následne sú účinné látky postupne uvoľňované do srsti po dlhú dobu. Pozor, v žiadnom prípade sa tieto látky nedostávajú do krvi. Takéto obojky usmrcujú parazita ešte vo fáze, keď nedochádza k uhryznutiu. Najlepšie obojky proti kliešťom tieto mechanizmy pôsobenia kombinujú.

Údaje o tom, či obojok parazity len odpudzuje alebo usmrcuje, prípadne oboje, by ste mali nájsť uvedené pri každom takomto výrobku. Rovnako tak by nemal chýbať zoznam účinných látok – insekticídov (deltametrín, propoxurum, flumethrinum, amitraz, pyriproxifén, permetrín a iné.). Kvalitné antiparazitické obojky pre psy pôsobia okrem kliešťov aj proti blchám či inému bodavo-cicavému hmyzu.

Pes a prostredie

Ak máte doma svojho gaučového – bytového psa, s ktorým chodíte na prechádzky alebo do výbehu na sídlisku a vonku v prírode s ním netrávite tak veľa času, obojok proti kliešťom nie je nutnosťou. Využiť môžete iné formy antiparazitík. Napríklad pipety, žuvacie tablety proti kliešťom a parazitom alebo repelent pre psy. Obojok proti kliešťom sa však ideálne hodí pre psy, ktoré väčšinu času trávia vonku na dvore či na záhrade. Prípadne s nimi absolvujete prechádzky v prírode, v lese alebo ich brávate na spoločnú turistiku.

Doba účinnosti proti parazitom

Do veľkej miery účinnosť závisí od druhu obojka a od výrobcu. Na trhu je dostupné veľké množstvo renomovaných produktov, ale aj menej známych producentov. Všeobecne sa však účinnosť obojkov proti kliešťom pre psy pohybuje na úrovni 3 až 8 mesiacov. Najlepšie obojky proti kliešťom tak dokážu vydržať celú jedno sezónu. Sezóna kliešťov trvá zhruba 6 až 8 mesiacov. Nástup účinkov po nasadení prichádza u niektorých obojkov už do 48 hodín. U iných môže byť doba nástupu 5 až 7 dní. Po nasadení by ste psa nemali aspoň týždeň kúpať, aby došlo k aktivovaniu účinných látok obojka.

Účinnosť obojkov proti kliešťom pre psy nie je nikdy 100 percent, koniec koncov ako u iných druhov antiparazitík. Srsť vášho psa preto pravidelne kontrolujte aj napriek tomu, že obojok máte overený a odskúšaný.

Obojok proti kliešťom pre psa – doba účinnosti proti parazitom

Veľkosť obojka pre psa – vek a hmotnosť

Pri výbere správnej veľkosti rozhoduje vek, veľkosť psa a tiež jeho hmotnosť. Obojky proti kliešťom pre psy sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Všeobecne u výrobcov nájdete tri základné rozmery obojkov proti kliešťom pre malé psy do obvodu krku 38 cm, stredné psy do 48 cm a veľké psy s obvodom krku do 70 cm.

Ideálna veľkosť obojka je taká, že po nasadení a stiahnutí je možné medzi krk a obojok strčiť ešte dva prsty. Je dôležité obojok správne nasadiť, aby psa nedráždil, no zároveň aby nebol príliš voľný. Obojok s terapeutickými účinkami uvoľňuje látky do vlasových folikulov postupne a potrebuje byť v kontakte so srsťou. Príliš voľný obojok môže spomaliť účinnosť obojka. Pred nasadením skontrolujte srsť a kožu zvieraťa a prítomné kliešte bezpečne odstráňte.

Obojok proti kliešťom pre šteňatá a zdravotné obmedzenia

Dostupné sú obojky proti kliešťom a parazitom aj pre šteňatá. Takýto obojok s účinnými látkami je vhodný pre psy vo veku najskôr 2 až 3 mesiacov. Nasadenie takéhoto obojka v skoršom veku je relatívne rizikové, vzhľadom na pôsobenie účinných látok. U šteniatka sa môžu objaviť zdravotné komplikácie. Okrem alergickej reakcie aj problémy s dýchaním a príjmom potravy.

Obojok proti kliešťom nie je vhodný ani pre psy, ktoré vážia menej ako 2 kg alebo sa u nich vyskytujú kožné ochorenia. Taktiež sa neodporúča používať obojok v prípade gravidných sučiek. Ak áno, výrobca to musí jasne uvádzať. Vhodné sú skôr obojky s prírodnými účinnými látkami, ktoré neobsahujú chemické látky.

Taktiež myslite na seba, svoju rodinu i ostatných domácich miláčikov. Ak chováte psa v interiéri, zápach týchto obojkov nemusí byť v malom byte nič príjemné. Niektoré obojky (repelentný účinok) totiž majú silnejší chemický zápach. Takisto možno pes obľubuje gauč alebo vašu posteľ. Účinné látky sa môžu dostať na tieto povrchy a opäť prenášať pachy. Ak je pes v častom kontakte s malými deťmi, účinné látky môžu byť pre deti pri priamom kontakte dráždivé. To isté platí aj pre mačky, niektoré látky (napr. permetrín), ktoré obsahujú obojky proti parazitom pre psy, sú pre mačky toxické.

Obojok proti kliešťom pre šteňatá

Obojky Foresto, Scalibor a Kiltix sú obľúbené

Na základe skúseností a recenzií chovateľov možno zhodnotiť, že práve obojky proti kliešťom Foresto, Scalibor a Kiltix patria k najobľúbenejším. Ponúkajú viacero produktov tohto druhu, preto si každý majiteľ psa príde na svoje. Existuje aj viac výrobcov obojkov proti kliešťom a parazitom, napr. Bolfo alebo Beaphar.

  • Antiparazitné obojky Kiltix využívajú účinné látky popoxur a flumetrinum. Látky sa vstrebávajú priamo do srsti zvieraťa. Účinnosť obojkov sa pohybuje na úrovni 5 až 7 mesiacov a dostupné sú v troch základných veľkostiach. Obojok je vhodný už pre šteňatá od 3. mesiaca života.
  • Nemenej obľúbené sú tiež obojky proti kliešťom Foresto, ktoré majú repelentný a tiež smrtiaci účinok. Účinkujú aj proti blchám a švolám. Parazity nielen odpudzujú, ale tiež likvidujú. Nástup účinku prichádza už po dvoch dňoch od nasadenia a doba pôsobenia je 7 až 8 mesiacov.
  • Obojky proti kliešťom Scalibor účinkujú aj proti ostatným bodavo-cicavým parazitom. Nástup účinkov prichádza po týždni od nasadenia. Nesmú sa používať u šteniat mladších ako dva mesiace. Obojok proti kliešťom Scalibor môže byť používaný u sučiek počas gravidity i laktácie.
  • Obojky proti kliešťom Bio Band Beaphar obsahujú prírodné netoxické látky. Vhodné sú pre šteňatá od 2 mesiacov veku. Obojok obsahuje repelentné prírodné látky a éterické oleje z citrónovníka, cédrového dreva, eukalyptu a rautový olej. Doba účinnosti je zhruba dva až tri mesiace. Dlhodobejší účinok výrobca ponúka v prípade radu obojkov Beaphar Canishield, približne šesť mesiacov, ktorý však už neobsahuje prírodné účinné látky.

Cena antiparazitických obojkov pre psy

Lacné obojky proti kliešťom pod hranicou 10 eur majú zvyčajne kratšiu dobu účinnosti a celkovo ich účinok nemusí byť uspokojivý. Najčastejšie účinkujú len ako repelent, teda hmyz odpudzujú. Nemajú schopnosť hmyz a parazity usmrtiť. Výnimočne natrafíte na obojky, ktoré majú insekticídny účinok.

V cenovej hladine okolo 15 až 20 eur už kúpite obojky s insekticídnym i repelentným účinkom, ktoré dokážu odpudzovať blchy a hubiť kliešte. Zamerajte sa hlavne na overené značky a takisto pozitívne referencie používateľov.

Najlepšie obojky proti kliešťom kúpite v cenovom pásme od 15 do 35 eur. Ide práve o kvalitné obojky proti parazitom od renomovaných výrobcov ako Scalibor, Foresto, Kiltix alebo Beaphar, ktoré majú repelentný i likvidačný účinok. Vhodné sú už pre menšie šteňatá a takisto nájdete produkty vhodné pre gravidné sučky.

Obojok proti kliešťom pre psa cena

Antiaparazitiká pre psy – tablety, pipety aj repelent

Obojok proti kliešťom pre psa ani zďaleka nie je jediná možnosť ochrany proti vonkajším parazitom. Na trhu existuje viacero metód a produktov, ktoré môžete pre tento účel využiť. Každá metóda má svoje výhody i nevýhody a záleží teda na vás a vašom domácom miláčikovi, ktorá z metód sa vám osvedčí najviac.

  • Spot-On pipety – ide o najrozšírenejšie formy antiparazitík. Výhodou je jednoduchá aplikácia – obsah pipety sa aplikuje na miesto medzi lopatky. Účinné látky sa vstrebú a následne účinkujú po dobu 1 až 2 mesiace. Dĺžka pôsobenia závisí od konkrétneho prípravku
  • Tabletky proti kliešťom – tieto tablety obsahujú účinné látky, ktoré sa po požití cez krvný obeh dostávajú do tela psa. Ich účinnosť je veľmi vysoká a parazita po uhryznutí dokážu efektívne usmrtiť. Doba pôsobenia ja okolo 1 až 3 mesiacov. U chovateľov sú však menej obľúbené z dôvodu, že do tela psa sa dostáva viac chémie. Vyberajte len spomedzi testovaných produktov.
  • Repelent proti kliešťom pre psy – ideálna voľba pre momentálny účinok proti kliešťom, komárom alebo inému bodavému hmyzu. Existujú tiež repelenty – spreje s prírodnými látkami alebo elektronické repelenty, resp. repelenty s ultrazvukovými impulzami, ktoré majú dlhodobý účinok. Sú netoxické a vhodné pre šteňatá i gravidné sučky.
  • Šampóny pre psy – dočasnú prevenciu proti parazitom dokážu poskytnúť i účinné antiparazitické šampóny. Sú však skôr doplnkom v boji proti parazitom a nie sú plnohodnotnou náhradou za účinné antiparazitiká. Ak váš pes nemá rád kúpanie, osvedčiť sa môže aj suchý šampón.

Najčastejšie otázky – FAQ

Zvažujete kúpu obojka proti kliešťom pre psy? Neviete sa rozhodnúť pre konkrétny obojok? Radi vám pomôžeme a poradíme s výberom. Ak máte skúsenosť s obojkami proti kliešťom, budeme radi za váš názor. Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom. Svojimi radami a odporúčaniami môžete pomôcť aj ostatným chovateľom, ktorí kúpu antiparazitického obojka pre psa zvažujú.

Ak so psom chodíte na prechádzky do prírody alebo do lesa. Účinnú ochranu však ponúkne aj pre psov, ktoré sa pohybujú po dvore alebo na záhrade domu vo vyššej tráve či vo výbehoch na sídlisku. Antiparazitický obojok proti kliešťom pre psov je skvelá možnosť prevencie voči parazitom vrátane bĺch.

Kliešte začínajú byť aktívne a migrujú s ústupom prvých mrazov. Najväčší výskyt kliešťov je na Slovensku v období od začiatku marca až do polovice novembra.

Vzhľadom na účinné látky, ktoré sa uvoľňujú do kože zvierat alebo do ovzdušia, môže byť pre niekoho nepríjemný ich zápach. Faktom tiež je, že niektoré obojky primárne chránia oblasť krku a hlavy, zvyšok tela je chránený menej. Pozor tiež na kontakt s deťmi, ktoré môžu tieto chemické látky dráždiť.

Primárne kliešť vyhľadáva oblasť krku, uší a slabín. Taktiež aj brucho. Prítomnosť kliešťa môžete odhaliť hmatom alebo môžete u psa pozorovať nervozitu a zvýšenú frekvenciu svrbenia a škriabania.

Funguje na princípe ultrazvukových impulzov – vĺn, ktorých frekvencia odpudzuje kliešte a iné parazity. Má výhradne repelentný účinok a parazity nelikviduje. Výhodou je, že je netoxický. Zvyčajne ide o prívesok s batériou, ktorý je možné upevniť na obojok psa.

Miesto je potrebné pred úkonom vydezinfikovať. Na vyťahovanie je najlepšie použiť pinzetu. Kliešťa uchopte, čo najbližšie k pokožke za tvrdú časť, za hlavu, nie za bruško. Kliešťa následne niekoľkokrát pootočte do jednej a potom do druhej strany. Postupne kliešťa ťaháte smerom von (hore), nie prudkým trhnutím, ale plynulým ťahom. Po vybratí miesto skontrolujte a vydezinfikujte.

Nie, očkovanie proti kliešťom neexistuje, avšak existujú overené vakcíny, ktoré sú účinné voči ochoreniam, ktorých pôvodcovia sú práve kliešte. Ide napríklad o očkovania psa proti lymskej borelióze alebo babesióze.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.2%)