Ako dlho trvá liečba parvovirózy?

Ako dlho trvá liečba parvovirózy?

Publikované: 07.09.2023
Aktualizované: 07.09.2023

Parvoviróza alebo parvovírus je závažné infekčné ochorenie, ktoré predstavuje najväčšie riziko pre malé neočkované šteniatka, ktoré sú počas 2 – 3 týždňov od narodenia bez riadnej imunitnej ochrany. Všeobecne predstavuje najväčšie riziko pre psov do 1 roka. Nákaza parvovírusom u dospelého psa je však možná taktiež. Ochorenie je zapríčinené baktériou Cancine parvovirus, ktorá sa delí na viacero kmeňov. Niektoré kmene sú agresívnejšie a podľa toho sa líši aj závažnosť ochorenia. Parvovírus nie je prenosný na človeka.

U psov parvoviróza postihuje hlavne tráviaci trakt, tenké črevo, napadá kostnú dreň a u mladých šteniat môže oslabiť srdcový sval (zápal srdcového svalu). Účinnú ochranu predstavuje už prvá dávka vakcinácie okolo 6. – 7. týždňa veku, ktorá obsahuje účinné protilátky proti tomuto vírusovému ochoreniu. Najtypickejším prejavom rozvinutého ochorenia je hnačka. Tá môže byť vodnatá aj so stopami krvi. U psov sa objavuje takisto apatia, nechutenstvo, vracanie a objaviť sa môže taktiež zvýšená telesná teplota, výtok z nosa alebo triaška. Vírus sa prenáša primárne infikovanou stolicou, zvratkami, slinami alebo nosným sekrétom. Preto sa v domácich podmienkach odporúča dezinfekcia priestorov, v ktorých sa infikovaný pes zdržiaval.

Inkubačná doba parvovírusu je približne 5 dní. Od nákazy sa prvé klinické príznaky objavia zvyčajne do 5 až 12 dní. V priebehu času sa pridávajú a zhoršujú sa. Parvovírus u psov, najme u šteniat, predstavuje ochorenie s vysokou mierou úmrtnosti. Samotná liečba v mnohom závisí od závažnosti stavu. Vzhľadom na hnačky a zvracanie sa podáva infúzna liečba pre doplnenie potrebných živín a posilnenie imunity. Podávajú sa medikamenty na zastavenie hnačky u psa a upokojenie tráviaceho traktu. Najdôležitejšia je antibiotická liečba a zvykne sa tiež podávať hyperimúnne sérum, ktoré vytvára imunitnú reakciu proti parvoviróze. To, ako dlho trvá liečba parvovirózy, závisí od priebehu ochorenia a jeho štádia. V niektorých prípadoch to môže byť doba 3 či 5 dní, v iných prípadoch doba 7 – 14 dní. Najlepšiu formu prevencie predstavuje očkovanie proti parvovírusu.


Komentáre
Drahoslava Krahova 04.Jun.2024

Môj psík ma 6 mesiace je očkovaný aj tak sa nakazil už 6 den sa lieči len pomalí prebieha liečba psík nechce papat

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Psia poradňa

Vaše hodnotenie:
(89.8%)