Príznaky umierania psa

Príznaky umierania psa. Ako sa správa a ako dlho umiera

Rozlúčiť sa navždy so svojím milovaným psíkom je veľmi náročné. Keď nadíde nevyhnutný čas, ide o bezpochyby najťažšie obdobie v spoločnej ceste psa a človeka. Problematika umierania psa by však mala byť majiteľovi známa a netreba ju tabuizovať. Ten, kto si už prirodzenou rozlúčkou so psom prešiel, veľmi dobre vie, že hoci je odchod psíka ťažký, mal by byť dôstojný, bezbolestný a pokojný. Viete, aké sú príznaky, keď pes umiera? Ako sa správa pes pred smrťou a cíti pes smrť? Odpovieme na tieto i ďalšie otázky týkajúce sa príznakov pri umieraní psa.

Publikované: 10.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Čitateľov prosíme o porozumenie. Je dôležité si uvedomiť, že ide o veľmi citlivú tému. Ďalej popisované správanie psíka pred smrťou alebo jednotlivé symptómy umierajúceho psa sa môžu prípad od prípadu líšiť. Každý psík môže vykazovať odlišné znaky. Ide o množstvo faktorov, ktoré sprevádzajú proces odchodu štvornohého miláčika. Vybrané smrteľné príznaky preto nie sú univerzálne pre umieranie každého jedinca. Ide len o jednotlivé znaky, ktoré môžu byť počas umierania psa prítomné. Smrť je realita, ktorá sa nevyhne ani takým oddane milujúcim zvieratám ako sú práve psy.

Ako viem, že pes zomiera?

Skôr ako dospejeme k záveru, že náš psík je definitívne v poslednej fáze svojho života, je dôležité vylúčiť prípadné zdravotné komplikácie, ktorých príznaky by sa mohli zhodovať s indikáciami umierania psa. Nechutenstvom, apatickosťou, malátnosťou či zvracaním sa môže prejavovať celý rad chorôb. Taktiež môže byť problémom zápcha alebo hnačka u psa. V neposlednom rade psíka môžu trápiť vnútorné parazity alebo infekčné ochorenie. Častým dôvodom nepohody u psa môže byť taktiež konzumácia nevhodných potravín. Faktom však ostáva, že správanie a niektoré príznaky umierania psa sú natoľko typické, že si ich nemožno zameniť.

Ako viem, že pes zomiera?

Hlavné príznaky umierania psa

To, ako sa správa pes pred smrťou, je naozaj veľmi individuálne a presne charakterizovať výskyt vybraných príznakov umierania u psa nie je reálne. Ak hovoríme o prirodzenej smrti psíka, zvyčajne ide o kombináciu rôznych príznakov, ktoré sú v tomto procese prítomné. Pri prirodzenom umieraní zohráva rolu vek, zdravotný stav psíka, prítomnosť chronických ochorení, ale takisto i povaha psa. Ak nastal čas, spozorovať môžete niektoré z nižšie všeobecne známych smrteľných príznakov. Príznaky nikdy nenastupujú v určitom slede či poradí a prejavovať sa môžu vo včasnej alebo konečnej fáze umierania psíka.

Pomalé a plytké dýchanie

V okamihu, keď sa psík dostáva v procese umierania ku koncu, možno pozorovať pomalé, plytké a sťažené dýchanie. Pes zvyčajne leží v pokoji a nejaví záujem o pohyb. V tejto fáze dýcha zvyčajne len nosom a robí zhruba len 10 nádychov za minútu oproti štandardným 20 až 30 nádychom za minútu. Postrehnúť môžete aj občasné mohutné nádychy a výdychy. Psíkovi sa spomaľuje pulz zhruba na 60 tepov za minútu.

Problémy s pohybovým aparátom

S vyšším vekom sa pohyb jedinca spomaľuje a na gauč, na ktorý v minulosti skákal, sa už dnes ani nedostane. Pohyb psíka vo včasnej či konečnej fáze je už značne limitovaný a mobilita je rapídne znížená. V tomto procese psík väčšinou leží. Spravidla na jednom boku. Svaly, šľachy a nervové zakončenia nereagujú optimálne. Objaviť sa môžu kŕče, cukanie vo svaloch alebo strata reflexov a otupenie zmyslov (čuch, chuť). Psík nie je schopný chodiť a nedokáže koordinovať ani pohyby krku. Často hýbe očami, no krkom už neotáča. Telo začína byť postupne stuhnuté z dôvodu neprekrvovania končatín a telesná teplota klesá.

Nechutenstvo, apatickosť a sociálny dištanc

Hovorí sa, že sám pes cíti smrť. Toto tvrdenie nemožno potvrdiť ani vyvrátiť, no je pravda, že v poslednej fáze niektoré psy vyhľadávajú samotu. Sociálne sa izolujú od ľudí i ostatných zvierat a hľadajú pokoj. Viac spia, sú apatické a hľadajú len miesto na ležanie pre odpočinok. Sú však aj také prípady, že pes vyhľadáva spoločnosť milujúceho človeka a chce byť v jeho blízkosti.

Veľmi typické je nechutenstvo – pes nejaví záujem o príjem potravy a nezvláda ani porcie, ktoré preňho boli doteraz optimálne. Znížený apetít je typický aj pre starobu u psov, no v poslednej fáze je chuť do jedla úplne minimálna, následkom čoho je úbytok hmotnosti. Prítomné môže byť u psa zvracanie (pozn. žlté alebo zelené zvratky vodnatej konzistencie sú signálom zlyhávania vnútorných orgánov – žlčník, pečeň, obličky). Takisto sa zníži príjem tekutín, ktorý už je závažným signálom. Pri umieraní psík nedokáže potravu a tekutiny ani prehltnúť. Vodu ani krmivo netreba do psíka dávať nasilu.

Apatický pes

Inkontinencia – únik moču a stolice

Jedným z ďalších znakov, ktorý možno spozorovať u psíka, ktorého čas sa postupne kráti, je inkontinencia. Nekontrolovateľný únik moču a stolice je u psíka nechcený, no neschopnosť ovládať močový mechúr a zvierače je dôvodom, prečo k tomuto javu dochádza. Únik moču môže byť len pozvoľný. Stolica môže mať hnačkovitú konzistenciu a je nepravidelná. Moč má silnejší zápach, žltšiu farbu, psík je dehydrovaný a metabolizmus už nepracuje tak, ako pri zdravom psíkovi. Stáva sa, že pes sa po smrti alebo tesne pred ňou vyprázdni z dôvodu uvoľnenia svalov a zvierača.

Bolesti a nervozita

Ak psík prejavuje viditeľnú nespokojnosť, pôsobí nervózne a roztržito, zdráha sa kontaktu s blízkymi ľuďmi, pri kontakte šteká alebo kňučí, pravdepodobne má bolesti. Okrem toho, že neprijíma potravu, vodu, môže veľmi nahlas dýchať. Výnimočné nie je ani dávenie. Tento stav je veľmi nepríjemný, pretože žiadny majiteľ nechce, aby sa pes pri svojom odchode na odpočinok trápil a už vôbec nie, aby mal bolesti. Dobré je poradiť sa o postupe s veterinárom a minimálne skúsiť nasadiť liečbu či lieky proti bolesti psa.

Zápach tela

Skutočne je možné, že podľa netypického zápachu tela zistíte, že vás pes zomiera. Hoci by sa mohlo zdať, že psík smrdí, pretože často leží a spí, dôvodom zápachu je zlyhávanie vnútorných orgánov – žlčník, obličky či nadobličky. Nedochádza k riadnemu vylučovaniu a v tele sa hromadia toxíny. Zápach tela je tak silnejší a možno ho považovať za jeden z charakteristických príznakov.

Starý pes pred smrťou

Umieranie u psa a možné dôvody úmrtia

Vyššie popisujeme príznaky umierania psa, ktoré sú typické pre prirodzenú smrť psieho plemena. Prirodzené úmrtie je pre psíka najlepším spôsobom, ako opustiť tento svet bezbolestne, bohužiaľ, prirodzené zomieranie psa nie je jediným dôvodom úmrtia.

 • Prirodzená smrť s ohľadom na vek psa (prípadné sprievodné zdravotné komplikácie).
 • Chronické ochorenia, ktoré spôsobujú postupné či náhle zlyhanie orgánu – orgánov.
 • Endokrinologické nádorové ochorenia (obličky, pankreas, pečeň, štítna žľaza, hypofýza, nadobličky...).
 • Zhubné nádory, karcinómy, sarkómy, lymfómy (rakovina prsníka, hrubého čreva, prostaty, krčka maternice).
 • Vírusové ochorenia (leptospiróza, babesia).
 • Tragické úmrtie (dopravná nehoda, pád – fatálne fyzické zranenia nezlučiteľné so životom).

Starostlivosť o psa pred smrťou

Často kladenou otázkou je: „Ako dlho umiera pes?“ Pravdou je, že táto otázka nemá jasnú odpoveď. Ani pri človeku nemožno povedať, koľko rokov, mesiacov, týždňov, dní či hodín života mu ostáva. U niektorých psov možno pozorovať niektoré príznaky tri mesiace pred záverečnou fázou života a iného zasa tri týždne.

Pred smrťou psíka sledujte jeho potreby. Všímajte si príznaky a znaky, ktoré môžu byť v konečnom dôsledku príznakmi umierania. Ak má pes vysoký vek a pridružia sa i zdravotné problémy, môžete razom spozorovať vyššie spomenuté príznaky. Prirodzený odchod vášho miláčika môžete spríjemniť rozmaznávaním. Ak pes prejavuje záujem, doprajte mu maškrty, kvalitné krmivo, varené mäsko a trávte s ním čas. To jediné pes skutočne ocení.

V prirodzenej konečnej fáze, keď pes vykazuje príznaky umierania, sa skúste s týmto faktom zmieriť aj vy. Pre majiteľa je odchod psíka, s ktorým strávil podstatnú časť života, veľmi bolestivý. Nie je hanbou dopriať si oddych a ujasniť si myšlienky, že ste pre psíka urobili maximum, čo sa dalo. V prípade, že pes vykazuje znaky bolesti a trápi sa, nie je na čo čakať a otázka eutanázie psa je skôr nutnosťou.

Starostlivosť o psa pred smrťou

Eutanázia psa – utratenie

Bezbolestná a humánna smrť. Aj taká je definícia eutanázie, resp. utratenia psa. Rozhodovanie sa pre tento krok znamená, že váš psík je na tom zle, trápi sa, má bolesti alebo si život a spoločnosť milovaných ľudí už vôbec nedokáže užívať. Napriek tomu netreba utratenie psa vnímať ako najlepšie riešenie, ak chceme psa zbaviť bolesti. Rozhodnúť sa nie je za žiadnych okolností jednoduché. Predtým, ako sa rozhodnete veterinára požiadať o podanie smrtiacej injekcie, si odpovedzte na niekoľko otázok. Ak je vaša odpoveď na nasledujúce otázky, áno, je na čase rozhodnúť sa vášho psíka utratiť.

 • Má môj pes bolesti, ktoré nemožno zmierniť liekmi?
 • Trpí môj pes ochorením, ktoré nemožno vyliečiť medikamentami ani operačne?
 • Trpí môj pes chronickými ochoreniami, ktoré sa aj napriek liečbe pravidelne vracajú a zhoršujú výrazne kvalitu jeho života?
 • Bol môj pes fatálne zranený s trvalými následkami (poškodenie mozgu, amputácia končatiny), ktoré radikálne zhoršujú kvalitu jeho života?
 • Má môj pes vrodený defekt, ktorý ho výrazne limituje a spôsobuje mu bolesť či depresie?

Dôvody, prečo pristúpiť k utrateniu psa

Existujú tiež prípady, keď je eutanázia jedinou možnosťou. Odďaľovanie úmrtia psa za cenu utrpenia nie je správne a preto je humánne uspanie optimálnou voľbou. Rozhodnúť sa však vždy musí sám majiteľ. Poradením sa s veterinárom dospejete vždy k najlepšiemu rozhodnutiu. Ak dôjde k nasledovným prípadom, diskusia nie je príliš potrebná.

 • Pes nechodí, nepije, neprijíma potravu, nereaguje na okolie a má bolesti.
 • Paralýza kostí, kĺbov, svalov a nervovej sústavy, čoho následkom je nekontrolovateľné vyprázdňovanie.
 • Pes nedokáže hýbať hlavou a nehybne leží – zomiera.
 • Zlyhávajúce pľúca, obličky či iné orgány.
 • Nádory, tumory či výrastky, ktoré nemožno odstrániť operačne a psíkovi závažne zhoršujú kvalitu života.
 • Pes trpí závažnou poruchou správania, ktoré môžu viesť k poraneniu človeka.
 • Pes je po vážnej dopravnej nehode alebo trpí nákazlivou chorobou (napr. besnota).

Utratenia psa doma

Utratiť psa svojpomocne je nesprávne a eutanáziu by ste vždy mali konzultovať so svojím veterinárom. Iba on sám dokáže zhodnotiť zdravotný stav psíka a poradiť vám. Viacerí majitelia v konečnej fáze nechcú psíka stresovať transportom na veterinárnu kliniku, kde by mu podali uspávaciu injekciu. Jednou z možností sú preto veterinári či veterinárne kliniky poskytujúce výjazdy aj za účelom utratenia psa doma.

Najčastejšie otázky – FAQ

Téma ohľadom umierania psa je veľmi citlivá. Majitelia psov sa často zaujímajú o to, aký bol priebeh u daného plemena. Príznaky umierania u psa sú však rôznorodé a odlišné. Ak máte skúsenosti s umieraním psíka alebo s témou eutanázie, budeme radi, ak ostatným čitateľom ponúknete vlastné postrehy a názory. Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať.

To, či pes cíti vlastnú prichádzajúcu smrť, nemožno potvrdiť. Hoci by sa mohlo na základe skúseností zdať, že v niektorých prípadoch sa objavili podobné znaky pred záverečnou fázou umierania, nie je možné túto schopnosť preukázať. Často práve zámerná izolácia alebo častý spánok môžu pôsobiť ako predpríprava na smrť, no nemusí to tak byť vždy. Na druhej strane je pozoruhodné, že pes dokáže vycítiť smrť u človeka. Je zdokumentovaných niekoľko prípadov, keď pes bez toho, aby smrť videl, preukázateľne smútil na mieste, kde s daným človekom trávil čas. Pes pritom nemôže reálne vedieť, či je daná osoba po smrti. Napriek tomu prejavy poukazujú na to, že pes emocionálne prežíva takéto záležitosti.

Ak psa pochovávate na záhrade alebo na vyhradenej ploche (ideálne mimo obytnú zónu), jama na pochovanie by mala byť hlboká aspoň 1 meter. Pozor, aby jama nebola v blízkosti vodného toku. V prípade, že zviera prekonalo pred smrťou infekčné – vírusové ochorenie, odporúčaná je kremácia. Psa by ste mali pochovávať zabaleného v textílii (biela lekárska plachta, tkané vrece), prípadne v drevenej rakve. Hrobové miesto je vhodné označiť. Pochovať psa by ste mali do 24 hodín od smrti. To, kam ide pes po smrti, nie je podstatné, no isté je, že si zaslúži dôstojný odchod a riadne pochovanie.

Takýto časový údaj nemožno exaktne určiť, pretože ide o množstvo špecifických faktorov, ktoré vplývajú na umieranie psa a celkovú dobu tohto procesu – vek, zdravotný stav, sprievodné ochorenia a iné. Celkovo je dôležité všímať si charakteristické príznaky, ktoré sú pre prirodzené umieranie charakteristické.

Nie a ešte raz nie. Utratenie psa voľne dostupnými, resp. humánnymi liekmi nie je možné a neodporúča sa. Na odporučenie veterinára sú dostupné tabletky na uspanie psa. Predávkovanie psa nimi však za žiadnych okolností nie je vhodné a psovi môžete spôsobiť vážne zdravotné problémy. Lieky na upokojenie psa sa používajú v prípade, ak je so zvieraťom problematický transport alebo znemožnené jeho vyšetrenie.


Ďalšie články z kategórie Starostlivosť

Vaše hodnotenie:
(90.2%)