Mačacie plemená

Plemená mačiek sa líšia nielen vzhľadom, ale aj povahou. Pozreli sme sa na to, akú starostlivosť potrebujú jednotlivé plemená, ako sú na tom so zdravím, koľko pohybu a času potrebujú. Pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých plemien, dozviete sa z neho vzťah štvornohých miláčikov k ľuďom a iným zvieratám i vhodnosť k deťom.

Bengálska mačka

Bengálska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Bengálska mačka je okrem svojich leopardích vzorov charakteristická aj svojou povahou. Je veľmi aktívna a má vycibrené zmysly, čo z nej robí vynikajúceho lovca.
Perzská mačka

Perzská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Perzská mačka je mierumilovná a prítulná. S majiteľom bude leňošiť na gauči celé hodiny. Lezenie a skákanie nepatrí k jej obľúbeným činnostiam, na pohyb nie je náročná.
Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Mainská mývalia mačka je veľmi priateľská a aktívna. Hoci má rada dostatok voľnosti a pohybu, zvykne si aj v byte. Dožaduje sa pozornosti a rada sa hrá. 
Britská mačka

Britská krátkosrstá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Britská mačka nie je náročná na starostlivosť. Ak má chuť na spoločnosť, vyžiada si ju, no typický mačací maznáčik to nie je. Bez problémov sa prispôsobí životu v byte i vo voľnom chove v dome.
Ragdoll

Ragdoll – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Ragdoll sa veľmi úzko sa socializuje so svojím majiteľom a rodinou. Je to inteligentné plemeno mačky, ktorého správanie miestami pripomína psíka.
Siamská mačka

Siamská mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to typická bytová mačka, ktorá miluje teplo. Siamska mačka je veľmi aktívna, hravá a energická. Majiteľa bude všade prenasledovať. Dokáže byť tvrdohlavá, no je učenlivá a chápavá.
Ruská modrá mačka

Ruská modrá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to elegantná a spoločenská mačka so svojskou povahou. Má rada svoj pokoj, ticho a neobľubuje zhon. Je inteligentná a učenlivá, dokáže sa naučiť počúvať na meno i venčiť na vôdzke.
Sibírska mačka

Sibírska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

 Mačka sibírska je aktívna, zvedavá a hravá. Je ústretová aj voči ostatným domácim miláčikom. Hoci sa dokáže zabaviť, samotu nemá príliš rada.
Nórska lesná mačka

Nórska lesná mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Veľké nórske lesné mačky sú aktívne, samostatné, ale obľubujú tiež spoločnosť blízkych ľudí. Sú priateľské a budú vychádzať s deťmi. Problémom nie sú ani iné mačky či domáci miláčikovia.
Abesínska mačka

Abesínska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Spoločenská a aktívna mačka si vyžaduje veľký záujem chovateľa. Je veľmi zvedavá a hravá. V byte sa s ňou zaručene nudiť nebudete.
Devon Rex

Devon Rex – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to aktívna, hravá a energická mačka. Rada skáče, behá i šplhá. Devon rex je inteligentná mačacia rasa, ktorá sa dokáže naučiť rôznym trikom a zvykne si aj na mačací postroj.
Sphynx

Sphynx (Sfinx) – mačka bez srsti. Kanadský a Donský

Stredne veľká mačka s typickými veľkými ušami sa hodí k rodinám s deťmi. Samota nie je jej kamarát. Je to zvedavé zvieratko, ktoré rado komunikuje.
Mačka domáca

Mačka domáca – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Mačka domáca predstavuje ideálnu voľbu pre ľudí, ktorí chcú mať doma zvieraciu spoločnosť a zároveň nezávislého a zdatného lovca.