Bengálska mačka

Bengálska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Veľmi populárne plemeno domácej mačky, ktoré je známe svojím unikátnym vzhľadom. Bengálska mačka je okrem svojich leopardích vzorov charakteristická aj svojou povahou. Je veľmi aktívna a má vycibrené zmysly, čo z nej robí vynikajúceho lovca. Má veľmi priateľskú povahu, no taktiež jej nechýba sebavedomie a temperament. Spoločnosť ľudí veľmi obľubuje a nerada trávi čas osamote.

Publikované: 24.02.2023
Aktualizované: 01.12.2023
Obsah článku:

Bengálske mačky zvyčajne nemajú problém pri spolužití s inými mačkami alebo psami. Známe sú svojou častou komunikáciou – mňaukaním a inými zvukmi. Šťastné sú, ak majú neustály prístup na čerstvý vzduch. Tento druh vznikol krížením domácej a divokej ázijskej leopardej mačky. Oficiálne chov bengálskej mačky začal začiatkom 80. rokov minulého storočia. Dnes je to čistokrvné domáce plemeno.

Povaha

Patrí k obľúbeným domácim mačkám, hoci v sebe ukrýva gény divokej „leopardej“ šelmy. Je priateľská a plná energie. Obyčajné maznanie „bengála“ neuspokojí. Nuda nie je jej kamarát a potrebuje rôzne stimuly. Nepatrí k mačkám, ktoré by v pelechu či na gauči preležali celé dni. Bengálske mačky sú známe svojou hravou náturou a svojimi kúskami neraz pobavia. Vonku sa rady vyšplhajú na najvyššie možné miesto, nevadí im ani voda a ochotne sa vyberú na lov. Ich divoké mačacie inštinkty im ostali a s korisťou sa vám rady prídu pochváliť. Spoločnosť majú rady a k ľuďom si vytvárajú silné väzby. Sú to oddaní spoločníci pre rodiny s deťmi.

Rady „rozprávajú“ a typické je pre ne časté mňaukanie alebo špecifické pazvuky, ktoré ťažko identifikovať. Ak sa im už niečo nepáči, dajú to okamžite najavo. Sebavedomie a ostrosť bengálskej mačke nechýbajú a k cudzím mačkám dokáže byť miestami nepríjemná. Ak je však skoro socializovaná s inými mačkami či psami vo väčšine prípadov bude vychádzať dobre. Ideálne, ak spolu vyrastajú súčasne. Je to individualita, no výchova a osvojenie si návykov sú nutnosťou. Bengálske mačky sú učenlivé a rady sa naučia povelom i rôznym trikom. Zvyknú si aj na vôdzku.

Bengálska mačka povaha

Vzhľad a srsť – biela, sivá i hnedá

Telo bengálskej mačky je dlhé a trup mohutnejší. U kocúrov je osvalenie výraznejšie. Všeobecne sa Bengálci radia do kategórie stredne veľkých mačiek. Hmotnosť kocúrov bengálskych sa pohybuje okolo 5 až 8 kilogramov, mačky samice vážia približne od 3 do 5 kg. Priemerná dĺžka tela, meraná od nosa po základňu chvosta, sa pohybuje okolo 35 až 45 cm. Vyskytujú sa však aj jedinci s väčšími rozmermi. Hlava je v porovnaní s telom menšia. Mačka má vysoko posadené uši s miernym horným zaoblením.

Najvýraznejším poznávacím znakom tohto druhu je jeho hladká a lesklá srsť. Telo je pokryté vzorom, ktoré mačke dodáva divoký vzhľad. Štandardné sfarbenie predstavuje hnedá s čiernym vzorom, zlatá s tmavými škvrnami, oranžová s tmavým vzorom, sivá s čiernymi škvrnami (strieborná – modrá) a biela s tmavším leopardím vzorom. Najčastejším doplnkom je práve leopardí vzor v podobe škvŕn, bodiek alebo pruhov na tele i končatinách. Pruhovaný je tiež chvost. Pri párení bengálskych mačiek (hybrid mačky domácej a ázijskej mačky leopardej) je tiež dôležité, o aké generácie mačiek ide. Na výstavách sú napríklad povolené len mačky štvrtej generácie (F4), ktoré sú povahou najbližšie mačke domácej.

Bengálska mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Mačke tohto plemena by ste mali dopriať čo najviac voľnosti vzhľadom na jej divoké gény. Je učenliváa naučí sa s vami chodiť aj na prechádzky na vôdzke, voľný pohyb je však pre bengála aj tak potrebný. Na život v byte si bez problémov zvykne. Bengálci nie sú práve leňosi a preto ako majiteľ počítajte s tým, že mačke musíte zabezpečiť dostatok stimulov pre jej hravú povahu. Obstarajte si napríklad clicker a razom vašu mačku môžete naučiť všemožným povelom a kúskom. Ak máte doma škrečky, morčatá alebo akvárium s rybičkami, bengálska mačka so svojimi silnými loveckými pudmi nebude najlepšou voľbou a netreba ju pokúšať.

Chov bengálskej mačky nie je pre tých, ktorí od mačky očakávajú lenivosť a neustále maznanieStarostlivosť o srsť nie je nijak extra náročná. Jemnú srsť môžete z času na čas prečesať a zbaviť tak vypadnutých chlpov. Bengálovi neprekáža ani kúpeľ. Zabezpečte jej tiež škrabadlo, aby si mala kde obrúsiť svoje pazúriky. Bengálska mačka nie je na jedlo vyberavá, no dbajte na dostatočné výživové hodnoty a kvalitné zloženie potravy, ktoré mačke nespôsobí tráviace ťažkosti.

Zdravotná kondícia bengálskych mačiek je veľmi dobrá. Dožívajú sa 12 až 16 rokov. Sú odolné a veľmi dobre sa adaptujú na rôzne podmienky. Zdravotné problémy sa však môžu objaviť a závisia aj od kvality chovu a starostlivosti majiteľa. Medzi vyskytujúce sa zdravotné problémy patria očné zákaly (šedý – zelený zákal) alebo vrodené ochorenie spôsobujúce degeneráciu sietnice a úplnú slepotu zvieraťa. Objaviť sa môžu aj potravinové alergie.

Bengálska mačka starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte záujem obstarať si domov bengálsku mačku? Zaujala vás jej povaha alebo sa chcete dozvedieť viac o jej vlastnostiach? Napíšte nám a radi vám odpovieme či doplníme informácie do článku. Ak máte s chovom bengálskej mačky skúsenosti, budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie pod článkom a prispejete vašimi radami a odporúčaniami.

Je to aktívna a hravá mačka, ktorá potrebuje pre svoje šťastie voľný pohyb. Má vynikajúce lovecké inštinkty. Pozornosť ľudí má veľmi rada a je skvelým spoločníkom aj pre deti. Často mňauká a je veľmi komunikatívna. Je učenlivá a rýchlo si osvojí rôzne návyky, naučí sa povelom, trikom. S inými mačkami či psami si najlepšie rozumie, ak s nimi vyrastá.

Dospelé kocúry môžu vážiť 5 až 9 kg. Mačky sú zvyčajne menšie a vážia približne od 3 do 5 kg. Dĺžka tela je približne 35 až 45 cm. Ide o stredne veľké plemeno.

Plemeno bengálskej mačky sa dožíva 12 až 16 rokov.

Ani náhodou nejde o lacnú investíciu. Čistokrvné bengálske mačky sú vysoko cenené. V závislosti od kvality chovu, rodokmeňa a pôvodu sa môže cena pohybovať v rozmedzí od 500 do 2 000 eur.

Thor bengálska mačka nie je samostatný druh tohto plemena. Ide o bengálsku mačku, ktorá si na sociálnych sieťach získala pozornosť vďaka svojej veľkosti a impozantnému vzhľadu domáceho „leoparda“. Thor je meno, ktoré tomuto kocúrovi dala jeho majiteľka. Verejnosť zaujal aj svojou svalnatou postavou a zaujímavými fotografiami na Facebooku a Instagrame, ktoré pravidelne publikuje jeho chovateľka.


Komentáre
Ivo 29.Nov.2023

Ahoj, máme bengálske mačiatko, zatiaľ len krátko a stále mňauká, rozpráva, kričí, vie sa hnevať a vtedy je veľmi hlasné ( je to mačička, dievčatko). Je veľmi svojská a evidentne to bude silná osobnosť. Zvažujeme k nej druhé mača aby nebola sama. Moja otázka, mal by to byť tiež bengál alebo kľudne aj iná rasa(?) Má s tým niekto skúsenosti? Ďakujem za každú radu.

Odpovedať

redakcia Animals.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň,
vzhľadom na to, že ide o mačiatko, nemusí byť druhá mačka rovnakej rasy. Pri bengálskej mačke je dôležitá skorá socializácia, v takom prípade si zvykne aj na inú mačku.

Marek 13.Feb.2024

Dobrý deň.

Vydrží bengalsky kocúr celú zimu vonku v našich končinách?

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.4%)