Abesínska mačka

Abesínska mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Sú to spoločenské a aktívne mačky, ktoré si vyžadujú veľký záujem chovateľa. Sú veľmi zvedavé a hravé. Majú dobré lezecké i bežecké schopnosti. Sú to skokani, ktorí potrebujú uspokojovať svoje divoké „ja“. V byte sa s nimi zaručene nudiť nebudete a záclony a poličky sú pokušením. Rady sa budú túliť a maznať, čím vyrovnávajú váhy svojej živelnej povahy. K deťom sú veľmi vhodné a ak im obstaráte dostatok hračiek, dokážu sa s nimi zabaviť veľmi dlho.

Publikované: 17.03.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Je to inteligentná a sebavedomá mačacia šelma. Dokáže sa učiť i rôznym trikom. Ide o jedno z najstarších mačacích plemien na svete. Jeho pôvod je na africkom kontinente, konkrétne na území s názvom Habeš. Aj preto sa abesínska mačka pomenúva aj ako habešská mačka.

Povaha

Je to pohybovo a aktívne založená mačka, ktorá obľubuje hry a spoločnosť ľudí. Disponuje skvelými atletickými schopnosťami. Rada šplhá, skáče i behá. Je veľmi zvedavá a ak môže, s majiteľom bude držať krok všade, kde to pôjde. Po celý život má elán mačiatka. Vyžaduje si preto dostatok pozornosti a musí mať neustále podnety, ktoré ju zabavia. Perfektne sa hodí k deťom, ale nemá problém ani s inými mačkami či psami. Habešská mačka sa poteší i hračkám, škrabadlám či mačacím stromom. Zároveň tak eliminujete riziko šplhania sa po poličkách, skriniach či závesoch. Je schopná si veľmi dobre zvyknúť i na mačací postroj.

Napriek tomu, že je to extrovert telom i dušou, ukrýva v sebe maznavý potenciál a ak sa posadíte na gauč, rada sa pridá a nechá hladiť a rozmaznávať. Patrí k stredne komunikatívnym mačkám a ak bude spokojná, bude hlasno priasť, dokáže však i mňaukať, a to hlavne, keď sa vrátite po dlhšom čase domov. Je verná, sebavedomá a nenechá sa len tak vyľakať. Vie byť veľmi učenlivá a rýchlo pochopí určité návyky. Ako jedno z mála mačacích plemien, abesínska mačka sa nebojí vody.

Abesínska mačka povaha

Vzhľad a srsť – ticking, korytnačia a červenohnedá

Radí sa do kategórie stredne veľkých mačiek. Jej telo je mimoriadne agilné a pružné, stvorené na skákanie, beh a lezenie. Abesínska mačka dospieva okolo jedného roka. Priemerná hmotnosť sa pohybuje od 3,5 do 5 kg, pričom mačky sú vždy ľahšie ako kocúry. Dĺžka tela dosahuje 30 – 40 cm bez chvosta. Majú štíhle a dlhé končatiny. Na malej guľatej hlave dominujú veľké vysoko posadené uši. Vnútorná strana uší nie je takmer osrstená. Oči sú veľké a majú mandľový tvar. Farba očí je najčastejšie zelená, oriešková alebo žltá-jantárová. Nos je z profilu mierne ohnutý. Niekomu sa ich exotický vzhľad nemusí páčiť a pre niekoho ide zasa o neodolateľne milé stvorenie.

Srsť habešskej, resp. abesínskej mačky je krátka a hladká. Niektorí chovatelia ju štruktúrou prirovnávajú k srsti králikov. Abesínky majú v štandarde plemena schválených niekoľko farebných variet srsti. Špecifickým znakom je predovšetkým ticking, čo je špecifická kresba – štruktúra srsti. Na jednom chlpe sa nachádzajú až tri farby. Jej vzhľad je celkovo veľmi prírodný. Za uznané farby srsti sa považujú červenohnedá (sorrel), hnedočervená, (ruddy) červená, žltohnedá, modrá (sivá) alebo krémová. Málo frekventovaná sú korytnačková alebo čokoládová farba, typické hlavne pre Veľkú Britániu.

Abesínska mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Abesínska mačka je veľmi prispôsobivý spoločník, ktorý si dokáže poradiť aj so životom vonku. V drvivej väčšine prípadov je to však maznáčik do interiéru. Čo však neznamená, že bezpečná záhrada nemôže byť pre habešskú mačku vhodný revír. V byte sa postarajte o to, aby mala táto mačka k dispozícii možnosti na hranie a aktívne vyžitie. Určite jej obstarajte hračky, škrabadlo či mačacie stromy. V neposlednom rade je to extrovert a spoločenský typ, s ktorým musíte tráviť dostatok času. Samotu príliš neobľubuje a ak má byť celé hodiny bez vás, skúste jej nájsť spoločnosť. „Abesínky“ sú dominantné a tvrdohlavé, ale s inými mačkami alebo psami nájdu väčšinou spoločnú reč.

Veľmi rýchlo chápe pravidlá a vytvorí si návyky. Priučí sa na mačací postroj a dokážete ju naučiť aj nejaké triky. Zvedavosť niekedy spôsobí vrásky, hlavne, ak má habešská mačka pocit, že sa nudí. Vtedy si rada vyskočí na záclonu či na poličku a ihriskom bude celý byt či dom. So srsťou veľa starostí mať nebudete, je hebká a krátka a prečesanie gumovou kefou raz za týždeň bude bohato stačiť. Dôležité je pravidelné kŕmenie, ak pociťuje „abesínka“ hlad, vynájde sa a preskúma každý kút. Zvyčajne nemá problém so suchým ani mokrým krmivom.

Dĺžka života je od 9 do 13 rokov. Abesínske mačky sú náchylné na problémy sú zubami a ďasnami. Okrem toho sa však v neskoršom veku môžu objaviť problémy s pohybovým aparátom. Napríklad osteoartritída, čo je ochorenie kĺbov. Taktiež môže dochádzať k luxácii jabĺčka v kolennom kĺbe a u mačiek môže spôsobovať časté krívanie. U starnúcich jedincov sa vyskytujú i ochorenia obličiek.

Abesínska mačka starostlivosť

Nojčastejšie otázky – FAQ

Je aj podľa vás abesínska mačka veľmi zaujímavým plemenom? Zaujala vás svojou povahou? Zapáčil sa vám jej vzhľad a sfarbenie? Ak sa chcete dozvedieť základné informácie o tomto plemene, prečítajte si náš článok. Máte ďalšie otázky ohľadom abesínskej mačky? Pod článkom je možnosť komentovať a tam na vaše otázky radi odpovieme. Budeme takisto veľmi radi, ak sa o vaše skúsenosti s chovom podelíte a prispejete svojimi radami a odporúčaniami.

Je to extrovert, ktorý rád trávi čas s ľuďmi a svojou rodinou. Nemá problém zniesť aj iné mačky či psy. Počas svojho života je neustále hravá a aktívna. Rada lozí i skáče. Potrebuje hračky a pozornosť majiteľa. Je sebavedomá a temperamentná, rýchlo však chápe a dokáže sa učiť i niektoré triky.

Abesínska mačka sa zvykne dožívať veku 9 až 13 rokov.

Je to stredne veľké plemeno s atletickou postavou a dlhými končatinami. Hmotnosť dospelých jedincov je od 3,5 do 5 kg. Dĺžka tela bez chvosta je 30 až 40 cm.

Cena, ktorú zaplatíte za mačiatko bez rodokmeňa, je od 300 do 500 eur. V našom regióne jej chov nie je taký rozšírený. Za výstavnú mačku si priplatíte. Cena sa môže pohybovať v rozmedzí 800 až 1 500 eur. Závisí to však tiež od prestíže chovnej stanice.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(89%)