Nórska lesná mačka

Nórska lesná mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Tieto veľké mačky sú veľmi aktívne, samostatné, ale obľubujú tiež spoločnosť blízkych ľudí. Hoci to nie je typ najmaznavejšej mačky, pohladenie a láskavý prístup si rada vyžiada. Je veľmi priateľská a bude si vychádzať aj s deťmi. Problémom nie sú ani iné mačky či domáci miláčikovia. Nórske lesné mačky sú veľmi vnímavé a inteligentné, no do tréningu sa nútiť len tak nenechajú.

Publikované: 13.03.2023
Aktualizované: 13.03.2023
Obsah článku:

Je to od prírody lovec so silnými loveckými inštinktami a má rád prírodné prostredie. Má dlhú, hustú a odolnú srsť, ktorá mačku ochráni aj pred nízkymi teplotami. Dokáže sa však vynikajúco adaptovať a s dostatkom aktivít a pohybu nebude mať problém ani v prostredí bytu. Nórske lesné mačky pochádzajú historicky zo severu Európy. Tam sa využívali na lovenie myší na farmách alebo ako spoločnosť námorníkov.

Povaha

Napriek svojmu obriemu vzhľadu prekvapí svojou priateľskou a prítulnou povahou. Je veľmi spoločenská a je rada za prítomnosť majiteľa i členov rodiny. Čo znamená, že niekedy jej vaša prítomnosť stačí a nepotrebuje vám stále ležať na kolenách. Nie vždy má náladu na túlenie a maznanie. Je veľmi samostatná a nezávislá. Je to tolerantný obor, ktorý sa necíti v spoločnosti iných mačiek či psov ohrozený a nemá problém ostatné zvieratá tolerovať. Pozor, ak máte doma akvárium alebo klietku s hlodavcom, nórska lesná mačka svoje lovecké inštinkty neskrýva, preto môžu byť tieto zvieratká v nebezpečí.

Postarajte sa o to, aby sa nórska lesná mačka nenudila. Pohyb je pre toto plemeno prirodzenou súčasťou dňa. Šplhanie, skákanie a zdolávanie prekážok vo výškach má v rámci svojich pohybových aktivít veľmi v obľube. Vo voľnom výbehu si užije zábavy dostatok, no v byte jej zabezpečte hračky, škrabadlá či mačacie stromy. Hranie je jednou z aktivít, ktorou dokážete takisto zamestnať jej bystrú myseľ. Je veľmi tichá a mňaukanie či iné zvuky vydáva až v okamihu, keď jej niečo nevyhovuje alebo jej vyslovene niečo chýba.

Nórska lesná mačka povaha

Vzhľad a srsť – čierna šedá, červená

Na prvý pohľad môže v mnohom pripomínať mainskú mývaliu mačku. Dôvodom je predovšetkým polodlhá a huňatá srsť. Nórska lesná mačka má statnú a robustnú postavu. Dôkazom, že nejde o žiadne malé mačičky, je aj priemerná hmotnosť tohto plemena. Kocúry môžu vážiť 7 až 9 kg. Hmotnosť mačiek sa pohybuje od 4 do 6 kg. Dĺžka tela je od 35 do 45 cm (bez chvosta). Dospelosť dosahuje okolo 3. – 4. roku života. Telo predlžuje mohutný a huňatý chvost. V kohútiku môže byť výška tohto plemena 30 až 35 cm. Hrudník je široký a výrazne osrstený – tvorí golier. Telo je paradoxne nesymetrické, pretože zadné končatiny sú dlhšie než predné. Stredne veľké uši sú zaoblené na špičkách a z vnútornej strany disponujú chumáčmi srsti.

Srsť nórskej lesnej mačky má dvojitú podsadu. Je odolná proti chladnému počasiu a takisto vlhkosti. Farebných variácií je veľké množstvo. Vyskytujú sa predovšetkým prírodné farby, melírovaná srsť a kombinácia farieb – čierna, biela, šedá, červená, jantárová, modrá, krémová. Vyskytuje sa i sfarbenie harlekýnov, škvrny, bodky alebo tigrovanie. Štandard plemena nepovoľuje len hybridné sfarbenie, ktoré indikuje párenie s inými plemenami – čokoládová hnedáškoricová, plavá, levanduľová. A to aj v prípade, ak toto sfarbenie obsahuje prvky bielej farby.

Nórska lesná mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Nórska lesná mačka je typickou vonkajšou mačkou, ktorá si poradí aj s nízkymi teplotami. Vďaka hustej srsti pre ňu nepredstavuje pobyt vonku problém a nekonečnému množstvu aktivít sa určite poteší. Dokáže sa prispôsobiť a ani priestory bytu nie sú pre ňu trest. Potrebuje dostatok pohybu a príležitostí pre mentálne i fyzické vyžitie. Čerstvý vzduch by jej chýbať nemal. Doprajte jej hračky, mačacie stromy alebo vysoké škrabadlá. Je aktívna a rada sa s vami zahrá. Nie je to maznáčik za každých okolností a niekedy jej stačí, ak je vo vašej blízkosti. Pre pohladenie si príde. Veľmi dobrý vzťah bude mať aj k deťom. Rozumieť si bude tiež s inými mačkami či psami (ak sú dobre socializovaní).

„Nórka“ je veľmi samostatná a neskrýva svoje lovecké inštinkty. Ak máte v dome rybičky alebo hlodavce, pre mačku predstavujú korisť a ťažko ju presvedčíte o opaku. Toto plemeno je veľmi bystré, no povely od vás ochotne prijímať nebude. Dokážete ju však naučiť napríklad na mačacie vodítkoSrsť nórskych lesných mačiek je odolná a mačky sa zvládajú o ňu starať samy. Napriek tomu je vhodné mačku aspoň raz za týždeň prečesať a vykefovať. V čase pĺznutia je strata srsti výraznejšia, čo v byte či na svojom oblečení zaručene spozorujete.

Mačky nórskeho lesného plemena sa prirodzene dožívajú veku 13 až 16 rokov. Je to síce veľmi zdravé plemeno, ale za roky šľachtenia sa uňho vyskytlo viacero častejších ochorení. Jednou z nich je hypertrofická kardiomyopatia, čo je ochorenie srdcového svalu zvieraťa. Vyskytuje sa tiež porucha ukladania glykogénu typu IV v pečeni a svaloch. Aj preto sa táto choroba pomenúva ako GSD IV. Tento problém môže viesť až k dysfunkcii niektorých orgánov a následnej smrti. Ide o dedičné ochorenie podmienené genetikou. „Nórky“ ocenia, ak ich strava bude obsahovať kvalitnú mäsitú zložku. Aj pri výbere krmiva by bielkoviny v podobe mäsa mali byť na prvom mieste.

Nórska lesná mačka zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Zaujímate sa o plemeno nórskej lesnej mačky? Zaujalo vás svojou povahou či vzhľadom? Chcete vedieť, koľko rokov sa toto veľké plemeno mačky dožíva alebo si chcete overiť, či je mačka vhodná do bytu? V našom článku sa všetko podstatné dozviete. Ak máte otázky, neváhajte a spýtajte sa v diskusii pod článkom. V prípade, že máte skúsenosti s plemenom nórskej lesnej mačky, budeme radi, ak sa podelíte o vaše názory, tipy a rady.

Veľmi priateľskú, spoločenskú a aktívnu. Má rada pohyb a hry. Je veľmi samostatná a nezávislá, maznanie má rada, no sama si ho vypýta. Dobre vychádza aj s ostatnými mačkami či psami. Dokáže tráviť čas osamote. Vyznačuje sa skvelými schopnosťami lovca.

Tieto mačky sa dožívajú priemerne 13 až 16 rokov.

Dospelé mačky vážia 4 až 6 kg. Kocúry sú väčšie a robustnejšie a môžu vážiť 7 až 9 kg. Dĺžka tela jed od 35 do 40 cm. Výška v kohútiku približne 30 až 35 cm.

Cena u oficiálnych chovateľov sa môže pohybovať okolo 300 eur za mačiatko. Drahšie mačiatka nórskej lesnej mačky môžu vyjsť aj na 500 až 1 000 eur s ohľadom na pôvod a rodokmeň jedinca. Výstavné mačky sú vždy drahšie.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(89%)