Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Plemeno tejto mačky patrí k väčším a vyznačuje sa svojou špecifickou povahou i vzhľadom. Je veľmi priateľská a aktívna. Veľmi dobre si zvykne aj ako mačka do bytu, no má rada dostatok voľnosti a pohybu. Dožaduje sa pozornosti a rada sa hrá. Mainskú mačku (angl. Maine coon) je možné dokonca naučiť niektorým povelom či zaujímavým trikom. Srsť je polodlhá a veľmi jemná. Podobne ako bengálska mačka, rada komunikuje. Starostlivosť o srsť „maine coon“ nie je príliš náročná.

Publikované: 27.02.2023
Aktualizované: 01.12.2023
Obsah článku:

Svoj pôvod má za „veľkou mlákou“ v USA. Prívlastok mývalia získala vďaka podobnosti chvosta mačky s medvedíkom čistotným. Toto plemeno bolo využívané ako lovec hlodavcov na farmách a lodiach, no neskôr aj ako spoločník na šľachtických dvoroch. Má silné lovecké inštinkty. Jej predkami sú nórske lesné mačky.

Povaha

Rozhodne to nie je typ perzskej mačkyleňošenie ju celý deň baviť nebude. Spomedzi mačiek ju radíme k inteligentnejším plemenám a dokonca je možné ju učiť niektorým návykom, povelom i trikom. Maine coon sa rada zahrá aj s vodou, ktorá je v jej očiach akousi atrakciou a labkou rada rozvíri hladinu. Zároveň treba myslieť na jej aktívnu a hravú povahu a uspokojiť jej potrebu po pohybe. Adaptuje sa skvele na život v byte, no zabezpečte pre ňu balkón, mačacie stromy, škrabadlá či hračky. Mainská mývalia mačka si s vami dokáže zvyknúť chodiť aj na prechádzky.

Je pomerne zhovorčivá a pripravte sa na časté mňaukanie či špecifické pradenie (pripomína hrkútanie holubice), ktorým určite zaujme. Zvládne vydržať osamote no dožaduje sa ľudskej pozornosti. Perfektne jej bude v rodine s deťmi. Mainské mývalie mačky sú prítulní maznáčikovia. Dokážu veľmi dobre vychádzať aj s inými mačkami či psami. Dôležitá je na oboch stranách dostatočná socializácia. Ich povaha je veľmi pokojná a tolerantná.

Mainská mývalia mačka povaha

Vzhľad a srsť – čierna, modrá i škvrnitá

Ide o plemeno veľkej mačky s polodlhou jemnou srsťou. Preto ju niektorí chovatelia prezývajú aj ako nežný obor. Samice vážia približne od 4 do 6 kg. Dospelý kocúr môže mať hmotnosť 8 až 10 kg. Majú mohutne osvalený hrudník i nohy. V kohútiku môže mať mainská mývalia mačka výšku 40 – 43 cm a dĺžka tela bez chvosta môže dosahovať 60 až 100 cm. Na mohutnosti maine coon dodáva i hustá podsada, ktorá pokrýva nohy i labky. Na hlave zaujmú veľké špicaté uši s odstávajúcimi chĺpkami. Hlava má hranatý tvar a okolo krku je hustou srsťou tvorený výrazný golier – hriva.

Významným poznávacím znakom je práve husto osrstený chvost. Štandard plemena z hľadiska farieb srsti nie je veľmi limitovaný. CFA – Cat Fancieer Association uznáva široké portfólio sfarbenia srsti. Typické sú čierne mainské mačky, biele, modréčervené či krémové. Povolená je i siváhnedá či červená s tieňovaním alebo škvrnitý vzor, mramorovanie i pruhy. Kombinácií farieb môže byť veľké množstvo. Niektoré sfarbenia sú raritnejšie ako iné.

Mainská mývalia mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Chov mainskej mývalej mačky nepredstavuje nič náročné a ak ste doteraz mačku nevlastnili, maine coon môže byť vašou prvou. Sú to prítulní a maznaví spoločníci. Maine coon rady trávia čas s majiteľom, preto ich neignorujte. Sú aktívne a hravé. Zabezpečte im dostatok pohybu a hračky na hranie. Je možné s nimi chodiť von na vôdzke, ale voľný pohyb im je prirodzenejší. Voľný chov alebo priestory bytu nie sú pre toto plemeno prekážkou. Rýchlo sa adaptujú na dané prostredie. Zvyknú si aj na spolužitie s inými mačkami alebo psami. V rodine s deťmi sa budú cítiť skutočne milované. Mačke týchto rozmerov doprajte dostatočne veľký pelech a v prípade bytu i toaletu.

Hoci je srsť mainskej mačky polodlhá, starostlivosť nie je príliš náročná. Srsť je veľmi odolná aj proti vlhkosti, nekrúti sa a nežmolkuje. Poctivým česaním 2- až 3-krát do týždňa si úlohu splníte. Častejšie možno len v čase pĺznutia. Maine coon majú tendenciu k priberaniu či strate hmotnosti. Dbajte preto na kvalitnú a nutrične vyváženú stravu. Ak mačke krmivo nevyhovuje a odmieta ho, zmena je potrebná, inak začne rýchlo strácať hmotnosť. Zvlášť, ak má viac pohybu. Pokiaľ žije voľne, potravu si dokáže aj uloviť.

Mainské mývalie mačky sa dožívajú 12 až 15 rokov. Maine coon sú náchylné na obezitu (predovšetkým po kastrácii) alebo rýchlejšiu stratu hmotnosti. Obecne sa považujú za veľmi životaschopné a odolné. S vyššou pravdepodobnosťou sa môžu vyskytnúť ochorenia, ako polycystická choroba obličiek, kardiomyopatia (ochorenie srdca) alebo problémy s dýchacími cestami. Zaujímavosťou je u niektorých jedincov mainských mačiek degeneratívne – genetické ochorenie polydaktýlia, ktoré spôsobuje, že sa mačka rodí so šiestimi alebo siedmimi prstami na labkách.

Mainská mývalia mačka starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Je pre vás plemeno mainskej mývalej mačky vhodné? Chcete chovať toto plemeno v byte či dome? Aká veľká je mainská mývalia mačka a akú má povahu? V našom článku vám základné informácie zodpovieme. Ak máte dodatočné otázky, dajte nám vedieť. Máte skúsenosti s chovom maine coon? Budeme radi, ak sa v diskusii podelíte o svoje postrehy s chovom tohto plemena.

Je to prítulná a rodinná mačka, ktorá si rada pýta pozornosť. Je pomerne aktívna a vyžaduje si dostatok pohybu, či už v interiéri alebo vonku. Je inteligentná a tolerantná. Vychádza dobre s inými mačkami i psami. Je hravá, preto potrebuje dostatok stimulov na hranie a zábavu, komunikatívna a často vydáva zvuky.

Radí sa k veľkým plemenám. Dospelé jedince môžu vážiť od 4 do 10 kg, pričom mačky sú vždy ľahšie. Dĺžka tela bez chvosta môže byť 60 až 100 cm a výška v kohútiku dospelého jedinca aj cez 40 cm. Na mohutnosti mačke dodáva i polodlhá srsť.

Priemerný vek dožitia maine coon je 12 až 15 rokov. Dožívať sa však môžu aj vyššieho veku.

Cena je ovplyvnená rôznymi faktormi, ktoré súvisia s kvalitou chovu mainskej mývalej mačky. Ak vám ide o chov maznáčika do domácnosti, mačiatka mainskej mačky kúpite lacnejšie. Cena v inzerátoch sa pohybuje od 200 do 450 eur. Výstavnú mainskú mývaliu mačku si dokážete zaobstarať niekde v cenovom rozpätí od 800 do 1 500 eur, prípadne aj viac.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.2%)