Sterilizácia/kastrácia mačky

Sterilizácia mačky a kastrácia kocúra. Kedy kastrovať, aká je cena a starostlivosť po sterilizácii

Ak patríte k novým majiteľom mačiatka, jedným z rozhodnutí, ktoré musíte urobiť, je, či ho nechať vykastrovať alebo nie. Hlavným účelom kastrácie je predísť nechceným vrhom a tým aj nekontrolovanému množeniu mačiek. Samotný zákrok so sebou prináša určité výhody, rovnako ako nevýhody. Okrem nich sa v tomto článku dozviete aj to, ako zmení sterilizácia vašu mačku, kedy je na ňu vhodný čas a čo zahŕňa starostlivosť po zákroku.

Publikované: 13.01.2023
Aktualizované: 15.01.2023
Obsah článku:

Kastrácia a sterilizácia pomenúvajú chirurgické zákroky, pri ktorých dochádza k potlačeniu alebo znemožneniu reprodukčnej funkcie mačky alebo kocúra, preto sa často zamieňajú. Termín kastrácia sa najčastejšie používa v spojení s kocúrmi a značí chirurgické odstránenie semenníkov. Takýto zákrok je nezvratný a vedie k trvalej neplodnosti.

Termín sterilizácia sa používa predovšetkým pri mačkách a značí chirurgické odstránenie vaječníkov a maternice. Tento zákrok je trvalý a nezvratný. Pri mačkách je možné aj podviazanie vaječníkov bez toho, aby došlo k odstráneniu pohlavných orgánov. Takáto sterilizácia nepotláča hormonálne funkcie, mačka naďalej prežíva ruju, avšak gravidita nie je možná. U mačiek sa skôr vykonáva úplné odstránenie vaječníkov a maternice. Ak si to, čo sa týka používania termínov, zhrnieme, veterinári najčastejšie hovoria o sterilizácii mačiek a kastrácii kocúrov. Rozhodne však neurobíte žiadnu hroznú chybu, ak si aj výrazy pomýlite.

Kastrovaný kocúr

Čo je to chemická kastrácia mačky?

Okrem chirurgickej sterilizácie sa môžete stretnúť aj s pojmom chemická sterilizácia. Ide o podávanie antikoncepčného lieku v podobe tabletiek alebo piluliek. Podobne ako u ľudí, počas podávania týchto liekov sa zviera stáva dočasne neplodné a je veľmi nízka pravdepodobnosť oplodnenia. Na rozdiel od chirurgickej kastrácie však nie je neplodnosť trvalá, ale stačí len prestať podávať liek. Tento druh liečby je nákladný a menej vhodný ako dlhodobé riešenie.

Sterilizácia mačky vs kastrácia kocúra

Ak ste majiteľom mačky a neplánujete žiadne vrhy mačiatok, je potrebné mačku sterilizovať. Zákrok prebieha pod celkovou anestéziou a dochádza k chirurgickému odstráneniu vaječníkov a maternice. Ide teda o invazívny zákrok, pred ktorým vás veterinár požiada, aby ste mačku približne 12 hodín nekŕmili. Veterinár jej takisto vyholí srsť na bruchu, aby sa k orgánom dostal cez brušnú dutinu. Po zákroku si veterinár väčšinou mačku nechá niekoľko hodín na pozorovanie, no ešte v rovnaký deň sa vráti domov. Ak má mačka stehy, ktoré treba odstrániť, tak sa k veterinárovi treba vrátiť o 7 – 10 dní.

Kastrácia kocúra je, na rozdiel od mačky, omnoho menej invazívny zákrok, keďže sa pri ňom odstraňujú semenníky. Zákrok prebieha taktiež v celkovej anestézii, no dochádza len k malému zárezu do mieška, odkiaľ sa semenníky vyberú. Keďže bude kocúr v anestézii, taktiež sa mu nesmie podávať krmivo 12 hodín pred operáciou. Kocúr sa môže vrátiť domov v ten istý deň, pričom zotavenie býva rýchlejšie a jednoduchšie a často nepotrebuje ani stehy.

Sterilizácia ovplyvňuje zdravie mačky i jej správanie

  • Predídete nechcenej gravidite – Premnoženie mačiek, ktoré často končia na ulici, kde sa túlajú, je vážny problém. Ak si teda neplánujete mačiatka nechať a ani nepoznáte nikoho, kto by mal o ne záujem, je lepšou voľbou sterilizácia. Samotná gravidita je pre mačku obrovská záťaž a nemala by si ňou prechádzať len pre nezodpovedné rozhodnutia.
  • Zabránite značkovaniu teritória – Dospelý kocúr zvykne močom značkovať teritórium, čo je nežiaduce, ak ho máte v dome. U mačiek je značkovanie menej pravdepodobné, no môže sa vyskytnúť tiež. Kastráciou tomuto správaniu predídete, no je treba podotknúť, že kastráciu je potrebné podstúpiť medzi 6. a 12. mesiacom, teda ešte predtým, než so správaním kocúr začne, inak mu už nezabránite.
  • Predídete ruji – Nesterilizované mačky sú v ruji od dosiahnutia sexuálnej dospelosti každé 2 až 3 týždne, pričom cyklus trvá 3 až 5 dní. Počas tohto cyklu je mačka pripravená na graviditu a mení sa aj jej správanie. Je vokálnejšia a aj svojím pachom priláka potenciálnych partnerov na párenie, ktorí sa okolo nej budú motať hojne. Sterilizované mačky už ruju nezažívajú.
  • Po sterilizácii bývajú mačky zdravšie – Sterilizáciou a kastráciou sa dá predchádzať aj viacerým zdravotným problémom. Ide predovšetkým o rakovinu semenníkov, cysty na vaječníkoch a nádorové ochorenia reprodukčných orgánov, ale aj problémy s prostatou. Takisto sa to týka pohlavne prenosných chorôb.
  • Nekastrované kocúry sa viac túlajú – Majú vyššiu tendenciu vzdialiť sa od domu na dlhšie časové obdobie a väčšie vzdialenosti, predovšetkým ak hľadajú mačku v ruji. Ak sa kocúr často a ďaleko túla, hrozia rôzne riziká od zrazenia autom a iných úrazov až po rôzne ochorenia a parazity.
  • Sterilizované mačky sú menej agresívne – Týka sa to mačiek aj kocúrov. Po odstránení reprodukčných orgánov bývajú pokojnejšie, tichšie, menej vyhľadávajú konflikty a sú menej agresívne voči ľuďom alebo iným mačkám.

Sterilizácia mačky – výhody

Negatívne dôsledky kastrácie

Kastrácia a sterilizácia majú, samozrejme, aj svoje negatívne dôsledky, ktoré treba pri rozhodovaní vziať do úvahy.

  • Kastrácia je nezvratná – Ak sa pre kastráciu rozhodnete, ide o trvalý a nezvratný stav, takže v budúcnosti už nebudete môcť zmeniť svoje rozhodnutie o tom, či si želáte vrh.
  • Po sterilizácii treba strážiť hmotnosť mačky – Sterilizované mačky majú väčšiu tendenciu prejedať sa a maškrtiť, zároveň sú o čosi lenivejšie. Treba preto strážiť ich hmotnosť a predchádzať obezite.
  • Zotavovanie po zákroku – Samotný zákrok zahŕňa celkovú anestéziu, ktorá vždy predstavuje určité riziko. A po zákroku nasleduje niekoľko dní zotavovania, keď je mačka pomalšia a potrebuje viac oddychu. U kocúrov je to rýchlejší proces.

Vhodný vek, kedy sterilizovať/kastrovať mačku

Niekto vám povie, že možno sterilizovať už 3-mesačné mačiatko alebo že je v poriadku kastrovať aj staršieho kocúra. Vo všeobecnosti sa odporúča vek medzi 6. – 12. mesiacom. Mačiatko by malo dosiahnuť aspoň 6 mesiacov preto, že sa ešte stále vyvíja, a to vrátane rozmnožovacích orgánov, ale aj preto, aby dosiahlo určitú hmotnosť, keďže zákrok bude prebiehať v celkovej anestézii. U väčších plemien ako Ragdoll alebo Mainská mývalia mačka tak môže veterinár schváliť zákrok aj skôr.

Na tom, aby došlo ku kastrácii do roka, záleží predovšetkým pri kocúroch, čím sa predchádza začiatku značkovania. Keď kocúr už začne značkovať, kastráciou sa to nezmení. Sterilizácia neskôr ako po 1. roku života mačky alebo kocúra je iná aj v tom, že už nedochádza k veľmi výrazným zmenám správania, akými je pokojnejšia povaha.

Je možná sterilizácia mačky počas ruje?

V prípade neskoršej sterilizácie mačiek vyvstáva aj otázka, či je možné vykonať zákrok počas ruje. Keď je mačka v ruji, často je vokálna a ľahko sa zatúla z domu, čo môže byť náročné. Ak však môžete, snažte sa tých pár dní vydržať a zákrok naplánovať až po. Ak je mačka v ruji, reprodukčné orgány a okolité tkanivá sú prekrvené viac než zvyčajne, čo zákrok neuľahčuje a mohlo by dôjsť ku komplikáciám.

Je možná sterilizácia mačky po pôrode?

V prvom rade je potrebné povedať, že so sterilizáciou nemusíte čakať až potom, čo bude mať mačka prvý vrh. Gravidita mačke neprináša žiadne výhody a nejestvujú ani žiadne štúdie o tom, žeby mačky, ktoré prešli graviditou, boli zdravšie. Pokiaľ ide o sterilizáciu po pôrode, nie je možná okamžite. Pôrod nielenže predstavuje pre mačku fyzickú záťaž, no dôležitejšie je, že po ňom potrebuje mačka tvoriť materské mlieko, ktorým mačiatka nakŕmi. Odstránením reprodukčných orgánov by mohlo dôjsť k zastaveniu tvorbe mlieka, a preto sa odporúča so sterilizáciou počkať aspoň 8 týždňov po pôrode.

 Sterilizácia mačky po pôrode

Koľko stojí sterilizácia mačiek a kastrácia kocúrov

Ceny sterilizácie sa rôznia. Záleží na rôznych faktoroch, ako je hmotnosť zvieraťa, typ použitej narkózy, predoperačné vyšetrenia, pooperačná starostlivosť, ale aj dĺžka vykonávania zákroku. Rozhoduje predovšetkým aj pohlavie – cena sterilizácie mačky je vždy vyššia, keďže ide o zložitejší zákrok. Cena sterilizácie mačky sa pohybuje v priemere od 50 do 80 eur, v prípade kastrácie kocúrov od 20 do 40 eur. To, koľko stojí kastrácia či sterilizácia, záleží aj na vašej veterinárnej klinike, keďže iné ceny sú v mestách, iné v regiónoch, takže v niektorých prípadoch môžu byť ceny ešte vyššie.

Skúsenosti so sterilizáciou mačiek

Skúsenosti majiteľov mačiek so sterilizáciou bývajú pozitívne. Aj po prebádaní viacerých diskusných fór musíme skonštatovať, že otázkou nebýva ani tak či, ale kedy mačku sterilizovať. Líšia sa názory na to, či počkať do 6. mesiaca, alebo sterilizovať už v 5. Individuálne skúsenosti so sterilizáciou sa môžu líšiť, ale keďže ide o pomerne rutinný zákrok, majitelia mačiek zvyčajne hovoria o bezproblémovom priebehu a rýchlom zotavení.

Chovateľka mačiek Stanka má skúsenosti s kastráciou dvoch kocúrov. Ako uviedla, „priebeh bol vždy rovnaký – večer pred zákrokom už nesmeli prijímať potravu, ráno sme ich priviezli na kliniku a popoludní si po nich prišli. Obaja kocúry boli v poriadku, v podstate okamžite sa vrátili k svojim bežným aktivitám a nechýbal im ani apetít. Žiadne problémy sa nevyskytli ani s odstupom času a našťastie ani po niekoľkých mesiacoch sa neobjavila pažravosť a naberanie hmotnosti, čo je veľakrát opisované ako dôsledok kastrácie. A aj keď šlo v oboch prípadoch o kocúrov chovaných v dome, ani po dosiahnutí 1. roku života sa neobjavilo značkovanie.“

Starostlivosť o mačku po sterilizácii

Mačky sa po zákroku zvyknú zotaviť prekvapivo rýchlo. V prvý deň bývajú viac ospalé a pomalšie, no na druhý deň sú často späť vo forme. Proces zotavovania býva rýchlejší pri kocúroch, keďže mačky mávajú väčšiu ranu, ktorej trvá dlhšie, kým sa zahojí. Niekoľko dní po zákroku je treba dbať na to, aby bola vaša mačka v pokoji a zbytočne sa veľa nenamáhala. Je potrebné sledovať jej správanie.

Kým v prvý deň je úplne normálne, že mačka bude pomalšia, všímajte si, či prijíma potravu a pije. Ak bude aj na druhý deň apatická, smutná, nezvyčajne tichá alebo bez apetítu, kontaktujte svojho veterinára. Ak od veterinára dostanete golier, je potrebné dbať na to, aby ho mačka nosila (kocúrom sa často nedáva). Zabráni lízaniu rany a poškodeniu stehov. Ak si všimnete poškodenie stehov alebo nejaké zmeny na rane, taktiež vyhľadajte veterinára.

Častou otázkou býva, či môže mačka po sterilizácii jesť normálne. Vždy sa riaďte odporúčaniami svojho veterinára. Môže sa stať, že vám pár dní po zákroku odporúča ľahkú stravu nenáročnú na trávenie, napr. granuly pre mačky s citlivým trávením, ktoré sú dostupné v každej predajni s krmivom pre zvieratá. Trávenie totiž môže byť po anestézii trošku citlivejšie.

Starostlivosť o mačku po sterilizácii

Ako zmení kastrácia mačku

Okrem zjavných zmien dochádza aj k zmene správania alebo povahy, avšak len do určitej miery, pričom tieto zmeny sa v niektorých prípadoch môžu prejaviť, v iných vôbec. S odstránením reprodukčných orgánov mačka stratí orgány zodpovedné za tvorbu hormónov, preto je prirodzené, že sa to odrazí na zmenách v správaní a metabolizme.

S metabolizmom súvisí už spomínané naberanie na hmotnosti. Mačky budú náchylnejšie na prejedanie sa a často budú aj pokojnejšie a lenivejšie. Pre metabolické zmeny sa menia aj ich potreby príjmu potravy, ktoré sa znížia asi o 30 %. Keďže potreba energetického príjmu sa zníži a chuť do jedla zvýši, tento stav musíte korigovať vy, ako majiteľ, a dbať na zdravú a primeranú stravu. Ak mačku kŕmite granulami, sú dostupné typy granúl pre kastrované mačky, ktoré sú vyrobené špeciálne s ohľadom na zmeny apetítu po kastrácii.

Hormonálne zmeny sa často prejavia aj v tom, že kastrované mačky bývajú pokojnejšie, často sa rady hladkajú a maznajú. S pokojnejšou povahou však prichádza znížená fyzická aktivita, takže je opäť na vás, aby ste toto správanie korigovali a dbali na to, aby sa mačka hýbala, a to za pomoci obyčajných hračiek, ktoré môže naháňať a chytať. Hormonálne zmeny kocúrov zase často vedú k zníženej agresivite a reaktivite. Ak však máte problém s agresiou, kastráciu by ste nemali vnímať ako jednoduché riešenie, ale snažiť sa nájsť skutočnú príčinu – často môže ísť o zdravotný problém.

Najčastejšie otázky – FAQ

Či už ste sa pre sterilizáciu rozhodli alebo nad ňou len uvažujete, určite máte ohľadom tejto témy množstvo otázok. Máte otázky alebo vlastné skúsenosti s kastrovaním mačky? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a prispejete svojím názorom.

U kocúrov sa kastrácia odporúča vo veku 6 až 12 mesiacov, hoci úspešne ju možno vykonať už od 3 mesiacov (týka sa to najmä väčších plemien). U mačičky je procedúra bezpečná taktiež od 3 mesiacov, najvhodnejšia je vo veku 6-7 mesiacov.

Vzhľadom na to, že po kastrácii sa chuť mačky zvýši, avšak jej výdaj energie sa zníži, treba nad zmenou stravy uvažovať. Najvhodnejšou voľbou je špeciálna strava určená pre kastrované mačatá, resp. dospelé mačky (podľa toho, kedy/odkedy je mačka kastrovaná).

Zotavenie po kastrácii/sterilizácii je zvyčajne veľmi rýchle, trvá cca pár hodín, kým sa mačka opäť postaví na nohy. U niektorých jedincov sa môže vyskytnúť po operácii útlm a ospalosť, ale do normálneho stavu sa vrátia v priebehu pár dní. Úplne zotavenie spolu so zahojením kože môže trvať do 10 dní.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(86.4%)