Kožné choroby mačiek – najčastejšie sú dermafytóza, prašina a kožné choroby spôsobené alergiami
Kožné choroby sú u mačiek pomerne rozšírené. Niektoré z nich prebiehajú bezpríznakovo, čo znamená, že nakazená mačka nemá viditeľné problémy, je však infekčná pre iné zvieratá, niekedy i pre ľudí. Preto ide o tému, ktorej by mal pozornosť venovať každý majiteľ.
- Najčastejšie choroby kože u mačiek – prevencia, príčiny, diagnostika, liečba
- Dermatofytóza mačiek
- Alergická reakcia na mačacie parazity v srsti
- Kožné choroby u mačiek spôsobené alergiami
- Prašina u mačky
- Iné príčiny kožných chorôb u mačiek
- Prečo si mačka vytrháva srsť, aj keď je zdravá?
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
V našom článku vám povieme o najčastejších mačacích chorobách kože, ich príznakoch, diagnostike a liečbe. Pozrieme sa na kožné ochorenia, ktoré nespôsobujú parazity, plesne ani alergény, ale psychika, hormonálna nerovnováha, poruchy imunity alebo iné, vážnejšie choroby. Prezradíme vám, ako týmto problémom predchádzať a ktoré z ochorení môžete od mačky dostať vy.
Najčastejšie choroby kože u mačiek – prevencia, príčiny, diagnostika, liečba
Choroby kože u mačiek sú častým problémom. Neobchádzajú ani výhradne bytové mačky s nadštandardnou starostlivosťou. Samozrejme, tie vonkajšie či túlavé sú na nich omnoho náchylnejšie. Kožné choroby veľmi často súvisia s celkovým zdravotným stavom a imunitou. U mačiek zohráva dôležitú úlohu aj psychika, o ktorej si povieme viac v závere nášho článku.
Základom je imunita. Ak mačka nemá dostatočnú obranyschopnosť, nedokáže sa brániť ani pred infekciami kože. Výborným príkladom sú plesňové choroby. Ak sa pleseň vyskytne vo väčšej skupinke mačiek, skoro nikdy sa ňou nenakazia všetky z nich, ale iba tie s oslabenou imunitou. Preto je veľmi dôležité, aby bola vaša mačka v dobrom zdravotnom stave a psychickej pohode, mala kvalitnú stravu a silnú imunitu.
Dermatofytóza mačiek
Dermatofytóza je pomenovanie pre mykotickú infekciu kože spôsobenú hubami, zjednodušene, hovoríme o plesni. Ochorenie spôsobuje takmer výhradne Microsporum canis (mikrosporóza), výnimočne Trichophyton mentagrophytes (trichofytóza).
- Pri mikrosporóze sa u mačiek najprv objavujú lysiny okrúhleho tvaru s priemerom 1 – 4 cm. V strede sú vyplnené bledými šupinami a ich okraje sú začervenané. Neskôr môžu splývať a vytvárať väčšie súvislé plochy bez srsti.
- Trichofytóza je u mačiek lokalizovaná najmä na hlave, krku a hrudníku. Ochorenie sa prejavuje chrastami a kožou so vzhľadom tzv. azbestovitej kôry. Vrchné vrstvy kože na infikovaných miestach sa postupne uvoľňujú a vypadávajú, koža začína byť začervenaná, zhrubnutá a svrbí.
Mikrosporózu je možné diagnostikovať 3 metódami, a to pomocou Woodovej lampy (UV svetlo so špeciálnou vlnovou dĺžkou), pod ktorou tento druh huby „svieti“, priamou mikroskopickou diagnostikou chlpov a zoškrabu kože alebo kultiváciou na živnej pôde, ktorá však trvá 2 až 3 týždne. Trichofytóza sa diagnostikuje rovnako s výnimkou Woodovej lampy.
Liečba dermatofytózy u mačiek spočíva v použití antifungicídnych prípravkov. O ich výbere sa určite poraďte s veterinárom, mnohé z nich totiž môžu byť nebezpečné pre príliš mladé či naopak staré zvieratá, jedincov s inými ochoreniami alebo oslabenou imunitou. V mnohých prípadoch je nutné použiť aj antihistaminiká na utlmenie svrbenia, kortikosteroidy a antibiotiká na potlačenie pridruženej bakteriálnej infekcie.
Alergická reakcia na mačacie parazity v srsti
Najbežnejším vonkajším parazitom u mačiek sú blchy, ktoré môžu vyvolať tzv. alergiu na blšie uhryznutie. Prejavuje sa vypadávaním srsti a následným vznikom lysín. Niektorým mačkám môže srsť vypadať na veľkých plochách a nezvyčajnými nie sú ani chrasty, neraz krvavé.
Liečba je pomerne jednoduchá. Mačku je potrebné čím skôr zbaviť bĺch pomocou vhodného antiparazitika. Za účinné, bezpečné a zároveň cenovo dostupné môžeme označiť napr. prípravky na báze fipronilu (Effipro alebo Frontline). Ďalej vám odporúčame spot-on prípravky, ako Advocate, Broadline či Nexgard combo, ktoré slúžia aj ako účinná prevencia pred nákazou ektoparazitmi. Ak si nie ste istí, že kožné problémy spôsobili blchy, poraďte sa s veterinárom.
Kožné choroby u mačiek spôsobené alergiami
Mačky môžu trpieť potravinovými, ale i inými alergiami. Napr. tými na roztoče, prach, peľ, chemické či iné látky. Ich diagnostika je náročná, pretože niekedy neexistujú žiadne konkrétne vyšetrenia ani testy. Navyše, alergie sa prejavujú širokou škálou príznakov, pričom kožné ochorenia patria k tým najčastejším.
Okrem nich sa u mačky môžu objaviť tráviace alebo dýchacie problémy, apatia, nechutenstvo, nadmerné slinenie, výnimočne neurologické ťažkosti či zmena správania. V niektorých prípadoch teda neostáva nič iné, len skúsiť zmeniť stravu, čistiace prostriedky, z domácnosti odstrániť starý nábytok, v ktorom by mohli byť roztoče, alebo začať používať čističku vzduchu.
Potravinové alergie je možné diagnostikovať pomocou špecifických testov. Ich cena sa začína na 200 – 300 eurách. Musíme vás upozorniť, že ani tieto testy nemusia odhaliť presnú príčinu zdravotných problémov. V praxi sa preto častejšie využíva tzv. reštrikčná hypoalergická diéta, pri ktorej zo stravy postupne odstraňujete jednotlivé zložky a sledujete klinický stav mačky.
Prašina u mačky
Prašina u mačiek je slangové pomenovanie pre notoedrový svrab, za ktorým stojí parazit Notoedres cati (zákožka mačacia). V minulosti išlo o veľmi rozšírené kožné ochorenie, dnes sa s ním stretávame najmä u túlavých zanedbaných mačiek. Parazit pod kožou vytvára dutinky, v ktorých prebieha vývin nových jedincov. Ochorenia je lokalizované na hlave, prevažne na okrajoch uší. K príznakom patria miesta s vypadanou srsťou a pupienkami a silné svrbenie. Pri chronickej forme má mačka chrasty, šupiny, výrazne zvráskavenú a zhrubnutú kožu.
Nepriamym dôkazom ochorenia je tzv. pinopedálny reflex, teda pokusy o škriabanie zadnou nohou pri trení ucha. Pozor, reflex sa objavuje aj pri ušnom svrabe („ušná prašina“ spôsobená otodektovým svrabom – Otodectes cynotis). Presnejšou je diagnostika pomocou hlbokých kožných zoškrabov z okrajov lézií a následným mikroskopickým vyšetrením.
Najlepšou prevenciou pred prašinou u mačiek je použitie antiparazitárnych prípravkov v podobe obojkov alebo spot-on prípravkov, ktoré sa aplikujú medzi lopatky zvieraťa, a to najmä v prípade, ak vaša mačka chodí von. Liečba notoedrového svrabu si vyžaduje ostrihanie srsti z okolia postihnutých miest, okúpanie v antiseborickom šampóne, následné odstránenie uvoľnených chrást a opakovanom kúpaní v akaricídnom prípravku. O výbere vhodných preparátov sa poraďte s veterinárom a za žiadnych okolností nepoužívajte tie pre psov, keďže notoedrový svrab u psov sa lieči napr. aj pomocou amitrazu, ktorý je pre mačky toxický.
Iné príčiny kožných chorôb u mačiek
Kožné problémy nemusia súvisieť výhradne so samotnou kožou. Svrbenie, chrasty, lysiny či alopéciu u mačiek spôsobujú taktiež iné systémové ochorenia, a to hlavne tie, ktoré súvisia s hormónmi. Najčastejším dôvodom zlej kvality srsti, jej vypadávania či lysín sú problémy so štítnou žľazou. U mačiek sa stretávame najmä s hypertyreózou (nadmerná činnosť štítnej žľazy), vylúčená však nie je ani hypotyreóza (nedostatočnosť štítnej žľazy).
Ďalšou možnou príčinou sú rôzne iné hormonálne dysbalancie počas niektorých procesov v organizme. Najčastejšie ide o graviditu alebo ruju u samíc, hlavne tú opakovanú bez následného „zabreznutia“. Týmto vás ani náhodou nechceme motivovať k množeniu mačiatok. Práve naopak, ak nemáte riadne uchovnenú mačku s preukazom pôvodu, mali by ste ju dať čím skôr vykastrovať.
Kožné choroby sú často dôsledkom, resp. sprievodným prejavom iných ochorení, napr. FIP (infekčná peritonitída) alebo FIV a FeLV („mačací AIDS“ a „leukémia“). Môžu sa objaviť aj pri vážnejších tráviacich problémoch, respiračných ochoreniach a problémoch s imunitou. V skratke, to, ako zareaguje organizmus mačky na záťaž spôsobenú ochorením, je veľmi individuálne.
Samostatnou témou sú kožné ochorenia u novonarodených mačiatok do veku okolo 4 týždňov. Ak nemajú dostatočnú výživu, môže im vypadať srsť na celom tele. V takomto prípade je nevyhnutné situáciu riešiť s veterinárom. Liečba spočíva v doplnení potrebných živín prostredníctvom doplnkov, vhodnej stravy a úprave stravy matky, ktorá mačiatko dojčí.
Prečo si mačka vytrháva srsť, aj keď je zdravá?
Boli ste u veterinára, ten urobil kompletné vyšetrenie krvi, kožný zoškrab, zmenili ste stravu, používate množstvo výživových doplnkov, no i napriek tomu si vaša mačka vytrháva srsť, má lysiny či krvavé chrasty. S týmto scenárom sa v praxi stretávame pomerne často. Mačky sú veľmi labilné zvieratá a ich psychika ide ruka v ruke s fyzickým zdravím.
Ak veterinár vylúčil všetky ochorenia, teda fyzické príčiny kožných problémov, zamerajte sa na psychiku. V tomto smere vám nemôžeme poradiť od A do Z. Každá mačka je individuálna. Niektorá môže byť psychicky na dne z toho, že ju nechávate príliš dlho samu, iná zas preto, že má až príliš veľa aktivity a vzruchov. Všímajte si jej reč tela a prejavy, doprajte jej to, čo potrebuje a počkajte. Ak je príčina kožných problémov v psychike, zmenu by ste mali vidieť už po niekoľkých dňoch, maximálne týždňoch.
Najčastejšie otázky – FAQ
Ako majiteľa mačky vás bude určite zaujímať, ktorými z chorôb kože sa môžete od vášho miláčika nakaziť vy, ako postupovať, keď nezaberie štandardná liečba alebo ako poraziť sekundárnu bakteriálnu infekciu kože. Na tieto otázky vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch. Pokiaľ by vás zaujímalo čokoľvek iné, čo súvisí s mačacími kožnými ochoreniami, neváhajte sa nás opýtať v diskusii pod článkom.