Pytón kráľovský

Pytón kráľovský – chov, vzhľad, terárium, strava, starostlivosť

Pytón kráľovský (Python regius), had so zaujímavou kresbou, je neagresívnym druhom hada. Je plachý a neveľmi aktívny, preto je považovaný za lenivca medzi hadmi. Zriedka unikne z terária, preto sa nemusíte obávať, že ho budete musieť hľadať po celom byte. Vzhľadom na jeho priemernú dĺžku okolo 1 metra a miernu povahu je vhodný aj pre začiatočníkov.

Publikované: 07.08.2023
Aktualizované: 07.08.2023
Obsah článku:

Ide o mäsožravca, na jeho kŕmenie preto treba mať silnejší žalúdok. Čo sa týka priestoru, je pytón kráľovský nenáročný. Nie je nutné viesť jeho evidenciu, preto vás pri jeho obstaraní nečaká zdĺhavá administratíva. Aké zásady pri chove pytóna kráľovského dodržiavať?

Vzhľad a veľkosť

Pytón kráľovský pochádza zo západnej a strednej Afriky, kde obýva lesy, trávnaté porasty aj riedko zalesnené oblasti. V priemere dorastá do dĺžky 80 – 120 cm a dosahuje hmotnosť 1,5 až 3,5 kg. Veľkosťou had až tak nezaujme, avšak vzhľadom áno. Má tmavohnedý až čierny podklad, na ktorom sa nachádza svetlohnedá až zlatistá kresba/ornamenty. Brucho býva zvyčajne biele alebo krémové s čiernymi znakmi. Avšak farebných mutácií môže byť viac. Jeho telo je krátke a hrubé, okolo úst má jamky s termoreceptormi. Hlava je zvrchu tmavohnedá, po bokoch sfarbená, cez oko má pytón tmavohnedý pásik.

Samce bývajú údajne menšie ako samice a traduje sa i to, že samičky majú kratšie a silnejšie chvostíky, avšak pohlavie sa u pytóna kráľovského dá rozoznať len veľmi ťažko. Jediná spoľahlivá metóda je ohmatanie alebo sonda, ktorú do kloaky zavedie skúsený veterinár.

Pytón kráľovský vzhľad

Terárium a chov

Vzhľadom na rozmery zvieraťa nie je na jeho chov nutné veľké terárium. Pre jedného dospelého pytóna budete potrebovať terárium s rozmermi minimálne 100 x 60 x 60 cm. Teplota v teráriu by mala dosahovať 26 – 32 °C cez deň a 22 – 25 °C v noci, pod žiarovkou môže dosahovať 35 °C. Na vykurovanie terária môžete použiť obyčajnú alebo bodovú žiarovku, ale tiež vykurovaciu podložku. Pre pytóna je vhodné vytvoriť teplotný gradient, jedna strana terária by mala byť teplejšia a druhá chladnejšia, aby si mohol vybrať miesto podľa toho, čo mu v danej chvíli vyhovuje. Vlhkosť by mala dosahovať 50 – 65 %, počas zvliekania až 70 %, raz za 5 – 7 dní je vhodné rosiť časť terária.

Na dno terária môžete použiť rašelinový substrát, dubové štiepky, bezprašné hobliny alebo kombináciu piesku a rašeliny. Veľmi vhodné je pridať do terária niekoľko väčších kameňov, ktoré pomôžu pri vyzliekaní, úkryty (jeden do teplejšej a jeden do chladnejšej časti), konáre.

Nemala by chýbať nízka, ale široká miska na vodu, aby sa do nej had vošiel. Ide síce o nočného tvora, aj tak potrebuje 8 až 12 hodín denne svetlo. UVA/UVB žiarovky nie sú nutnosťou, ale ani na škodu, pretože zlepšujú funkciu imunitného systému a priaznivo vplývajú na zdravie. V noci používajte nočné alebo infračervené svetlo.

Pytón kráľovský terárium

Strava

Pytón kráľovský je 100-percentný mäsožravec. Jeho jedálniček nie je veľmi pestrý, obsahuje myši, potkany, občas kurčatá. Veľkosť potravy treba zvoliť podľa veľkosti hada, nemala by byť väčšia ako šírka hada v strede tela. Pytóna môžete kŕmiť mrazenými hlodavcami, pred podávaním ich treba rozmraziť/zohriať na teplotu vyššiu ako je izbová. Živé hlodavce by ste na kŕmenie používať nemali, ak sa pre ne rozhodnete, nenechávajte ich nikdy bez dozoru. Živé hlodavce môžu hada zraniť. Mláďatá môžete kŕmiť raz týždenne, dospelé hady každých 14 až 20 dní.

Pytóny prijímajú pomerne veľa vody, preto by ste mali dbať na to, aby k nej mal had vždy prístup. Meniť ju treba 2x za týždeň, nezabudnite na čistotu napájacej a kúpacej misky. Teplota vody by mala dosahovať 24 °C.

Pytón kráľovský strava

Starostlivosť a zdravie

Ide o hady s pokojnou povahou, ktoré sú aktívne predovšetkým v noci. Vedia si zvyknúť na manipuláciu, ale nemajú veľmi rady, ak ich zbytočne „nanášate“. Ak budú v strese, môžu vás uhryznúť. Pytón patrí k nejedovatým hadom škrtičom, preto následky uhryznutia nebudú trvalé. Dospelý pytón dosahuje okolo 120 cm, najväčšie jedince majú dĺžku 150 cm a dokážu človeka veľmi jednoducho poraniť, preto na manipuláciu odporúčame používať hrubé kožené rukavice.

Pri dobrej starostlivosti sa dožívajú 15 – 20 rokov, výnimočne aj viac, preto je pytón kráľovský dlhodobý záväzok. Dospieva okolo 2 rokov veku, potom je pripravený na rozmnožovanie. K páreniu dochádza v septembri až novembri, k znáške o 3-4 mesiace po párení. Samica znesie 6 – 10 kožovitých vajec. Vo voľnej prírode sa samica o vajcia stará, obtočí sa okolo nich a stráži ich. V chove je vhodné vajcia odobrať a dať ich do inkubátora, kde sa dajú podmienky inkubácie podrobne sledovať. Pri teplote 29 – 33 °C a vlhkosti vzduchu okolo 95 % sa mláďatá liahnu za cca 70 dní. Počas inkubácie sa zo začiatku pomerne veľké vajcia scvrkávajú a sú v nich vidieť pohyby embrya. Dĺžka vyliahnutých mláďat je okolo 40 cm, hmotnosť okolo 55 g.

Pytón kráľovský starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete mať pytóna kráľovského doma? Potom potrebujete vedieť, ako prebieha jeho chov, čím a ako často ho kŕmiť. Všetky podstatné informácie o chove tohto hada nájdete v našom článku. V prípade otázok a vášho záujmu podeliť sa o svoje skúsenosti s chovom pytóna kráľovského sú vám k dispozícii komentáre pod článkom.

Pytón kráľovský zvykne v priemere dorastať do dĺžky 80 až 120 centimetrov. Hmotnosť dosahuje max. 5 kg. Samce sú o niečo menšie než samice. Najviac môže pytón kráľovský dosahovať dĺžku až 150 cm.

Cena za pytóna kráľovského sa pohybuje v rozmedzí 40 – 200 €. Odvíja sa od veku, dĺžky, pohlavia a farebnej mutácie.

Áno, vyskytnúť sa môže aj pytón kráľovský albín. Má buď úplne biele sfarbenie, alebo žlté s bielymi škvrnami.

Mláďatá sa zvliekajú počas rastu raz za mesiac. Dospelé jedince sa zvliekajú niekoľkokrát do roka.

Zaujímavosťou je, že proti predátorom, napr. cicavcom a vtákom, sa bráni skrútením sa do klbka. Hlavu má pritom skrytú uprostred. Preto sa mu po anglicky hovorí ball python. Keďže metabolizmus tohto hada je veľmi pomalý, vydrží týždne až mesiace bez jedla. Neodporúčame to skúšať, pretože sa to môže nepriaznivo prejaviť na zdraví pytóna. Pokiaľ had vynechá niekoľko kŕmení po sebe, mali by ste navštíviť veterinára.


Komentáre
Patricia Pochová 28.Nov.2023

Dobry večer chcela by som sa opytať....Viete mi poradiť s chovom pythona královskeho?Dakujem

Odpovedať

redakcia Animals.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň,
čo konkrétne by ste potrebovali?

Sára 22.Jan.2024

Dobrý deň chcem sa opytst ohľadne pytóna kráľovského .. ako často a v akom čase mu mám zapínať svetlo ? Neviem či treba aby mal rozsvietené v noci keď je tma alebo počas dňa aby mal ešte väčšie svetlo alebo kedy ?
A ďalšia vec že v terariu neviem dosiahnuť vyššiu teplotu ako 22 stupňov , väčšinou má medzi 20-22.. môže to hadovi uškodiť ? Vlhkosť je okolo 55 ale ak zvykne dosť stúpať až do 70 ale to sa vždy napraví keď otvorím akvárium ..skôr o tú teplotu ide ako mu to tak viac vyhriat ..? Ďakujem:)

Odpovedať

redakcia Animals.sk 23.Jan.2024

Dobrý deň,
ako sa uvádza v článku: "V noci používajte nočné alebo infračervené svetlo." Takéto osvetlenie je bežne dostupné v príslušných obchodoch. Teplotu skúste trochu zvýšiť, v noci môže dosahovať až 25 stupňov. Používate na vykurovanie žiarovku alebo aj podložku? Skúste to skombinovať, tým by ste mohli dosiahnuť potrebné zvýšenie teploty.

Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(88.6%)