Druhy škrečkov

Druhy škrečkov: sýrsky, džungarský, Roborovského, Campbellov alebo čínsky?

Škrečky sú veľmi populárnym domácim zvieratkom, vďačia za to jednoduchej starostlivosti a svojmu výzoru a povahe. Škrečky sú skvelou voľbou pre začínajúcich chovateľov a to nielen pre nenáročnú starostlivosť, ale aj preto, že nepotrebujú veľa miesta. Existuje viac ako 20 rôznych druhov škrečkov, domestikovaných je však len niekoľko druhov. U nás žije vo voľnej prírode len škrečok poľný.

Publikované: 26.05.2023
Aktualizované: 07.03.2024
Obsah článku:

Škrečky majú podobné vlastnosti, avšak líšia sa nielen vzhľadom, ale aj správaním. Niektoré škrečky sú hravejšie, iné pokojnejšie, s niektorými sa ťažko manipuluje, iné dotyky znášajú o niečo lepšie. Pred výberom škrečka je nutné zvážiť, či ho chcete chovať samého alebo mu chcete zaobstarať spoločníka, pretože napr. škrečok sýrsky je teritoriálny, preto by nezniesol v klietke ďalšieho jedinca. K najpopulárnejším sa radí 5 druhov škrečkov: sýrsky, biely ruský škrečok (džungarský), Roborovského, čínsky a Campbellov.

Škrečok sýrsky

Vďaka svoje prítulnej a učenlivej povahe sú škrečky sýrske (Mesocricetus auratus) medzi chovateľmi veľmi obľúbené. Škrečok zlatý alebo škrečok medvedí, ako sa škrečok sýrsky nazýva, je typický zlatohnedou farbou a svetlejším bruchom (ide o najbežnejšie sfarbenie, môže mať aj inú farbu – krémovú, čiernu, škoricovú, sivú, medovú atď.), zavalitým chvostom a malými očkami. Dosahuje dĺžku 15 až 20 cm a váži 150 až 200 gramov. Srsť môže mať krátku alebo dlhú, veľmi dlhú srsť môžu mať len samci, samičky majú srsť nadýchanú, veľmi lesklú (saténovú), mierne kučeravú s fúzmi okolo nosa stočenými dopredu alebo ich kombinácie. Dĺžka života škrečka sýrskeho je 2 až 4 roky.

Ide o najpriateľskejšie plemeno škrečka pre ľudí, dá sa jednoducho skrotiť a manipulácia s ním je jednoduchá. Ide o samotárskeho škrečka, preto by mali mať klietku pre seba. Vzhľadom na jeho veľkosť je odporúčaná klietka s dĺžkou min. 70 cm. Škrečok sýrsky potrebuje dostatok pohybu, nemalo by preto v nej chýbať koleso na behanie. Do klietky je vhodné umiestniť vaničku na kúpanie s kúpacím práškom, treba ho meniť každé 2 týždne. Ideálnou potravou sú kŕmne zmesi pre škrečky v kombinácii so zeleninou a ovocím (mrkva, karfiol, brokolica, jablká, hrušky). Príležitostne sú vhodné orechy, obilniny, semienka.

Škrečok sýrsky

Škrečok džungarský

Škrečok džungarský sa nazýva taktiež škrečok sibírsky alebo aj biely ruský škrečok (Phodopus sungorus). Už podľa jeho názvu je zrejmé, že ide o druh pochádzajúci zo zasnežených oblastí. V zime jeho srsť zbelie, aby slúžila ako ochrana pred predátormi. Škrečok dorastá do dĺžky 7 až 10 cm a váži do 50 g. Dosahuje vek 1,5 až 2 roky, pri dobrej starostlivosti sa môže dožiť 3 rokov.

Má sivé alebo hnedé sfarbenie, ktoré môže v zime zbelieť, pozdĺž chrbta má široký čierny pruh. Jeho srsť je hustá a hrubá. Vyznačuje sa malými ušami, chlpatými nohami a okrúhlou tvárou. Škrečok džungarský má hravú a aktívnu povahu, má rád spoločnosť, a to nielen ľudí. Do klietky mu môžete zaobstarať spoločníka rovnakého pohlavia. Potrebná je vyvážená strava, avšak žiadne osobitné požiadavky na jedlo nemá. Vhodné sú zmesi pre škrečky v kombinácii s ovocím, zeleninou, semienkami, orechmi aj hmyzom.

Keďže ide o energické plemeno, potrebuje škrečok džungarský klietku s viacerými úrovňami a množstvom interaktívnych hračiek.

Škrečok džungarský

Škrečok Roborovského

Ide o trpaslíčieho škrečka, ktorý dosahuje dĺžku maximálne 10 cm (zvyčajne je to 5 až 7 cm) a hmotnosť 27 g. Dožíva sa 1,5 až 2 rokov. Môže mať rôzne farby srsti, najčastejšie sa vyskytuje sivá a hnedá farba, na chrbte má tenký pásik a na bruchu svetlosivú/bielu srsť. Typické sú veľké a vzpriamené uši a dlhá tenká tvár.

Ide o rýchleho škrečka, ktorý je ideálnym maznáčikom pre malé deti. Samozrejme, v prípade, že sa k nemu vzhľadom na jeho veľkosť správajú ohľaduplne. Škrečok roborovský (Phodopus roborovskii) je prítulný, ale tvrdohlavý a ľahko sa vyľaká. Keď sa zľakne, môže sa uchýliť k štípaniu (hryzkaniu). Ak mu venujete svoj čas, je bdelý a venuje vám pozornosť.

Potrebuje dostatočne priestrannú klietku, dokáže vychádzať aj s inými jedincami, avšak treba sledovať, či medzi nimi nedochádza k agresii.

Škrečok Roborovského

Škrečok čínsky

Ako už jeho pomenovanie napovedá, ide o škrečka pochádzajúceho z púští Číny a Mongolska. Vzhľadom na jeho špicatý nos a nápadný chvost si ho mnoho ľudí mýli s myšou. Má hnedé sfarbenie, na chrbte sa nachádza čierny pásik, brucho je biele. Jeho uši sú okrúhle a vzpriamené. Škrečok čínsky rastie do dĺžky 8,2 až 13 cm a má 30 až 45 g. Dĺžka života je pri dobrej starostlivosti 2,5 až 3 roky.

Vyznačuje sa priateľskou povahou, avšak potrebuje dostatok interakcie, inak môže dochádzať k problémom so správaním. Vyžaduje častú pozornosť a môžete s ním bez problémov manipulovať. Tak bude pokojný a spokojný. Pokiaľ ho necháte dlhší čas osamote a škrečok sa začne nudiť, môže obhrýzať čokoľvek, čo nájde.

Vyhovuje mu strava pre škrečky v kombinácii s čerstvým ovocím a zeleninou, orechmi, obilninami, semenami a nepohrdne ani hmyzom. Klietka by mala byť priestranná a malo by sa v nej nachádzať množstvo hračiek a interaktívnych prvkov, aby sa škrečok nezačal nudiť. Pokiaľ chcete škrečkov viac, uistite sa, že si navzájom neublížia. Vhodnejšie je chovať viac samčekov, pretože samičky môžu byť v dospelosti agresívnejšie.

Škrečok čínsky

Škrečok Campbellov

Ide o východný poddruh škrečka džungarského, ktorý dosahuje max. dĺžku 10 cm a 27 g. Dožíva sa 2 až 2,5 roka. Pre jeho rozkošný vzhľad ide o obľúbenú voľbu chovateľov. Škrečok Campbellov (Phodopus Campbelli) má bežne sivú alebo hnedú farbu, avšak farebných variant je viac. Na chrbte má tenký pásik, brucho má svetlosivé sfarbenie. Typické sú veľké vzpriamené uši a dlhá tenká tvár.

Ide o láskyplné a spoločenské stvorenie, ktoré je plaché a potrebuje pocit bezpečia. Ak sa škrečok vyľaká, môže sa uchýliť k jemnému pohryznutiu. V čase, keď sa mu budete venovať, zostane bdelý a bude vám venovať pozornosť.

Škrečok Campbellov má nábeh na cukrovku, preto by jeho strava mala pozostávať z vysokého obsahu bielkovín, ovocie je vhodné len v minimálnom množstve. Keďže ide o plachého škrečka, potrebuje v klietke dostatok úkrytov, v ktorých sa bude cítiť bezpečne počas spánku. Klietka by mala byť dobre vetraná a zabezpečená, lebo tento druh škrečká má tendenciu utekaťObľubuje spoločnosť, vhodný je chov s jedincami rovnakého pohlavia. Škrečok obľubuje prachový kúpeľ, jeho výmena je nutná každé 2 týždne.

Škrečok Campbellov

Najčastejšie otázky – FAQ

Napriek tomu, že škrečkovia sú obľúbenými domácimi zvieratami v rodinách s deťmi, nejde vždy o najšťastnejšiu voľbu. So škrečkami treba zaobchádzať jemne, nemajú rady hluk a nie sú vhodné ani do domácnosti, v ktorej už žije mačka alebo pes (konkrétne teriér). Škrečkovia obľubujú spánok cez deň a aktívnejšie sú v noci, preto potrebujú mať klietku na pokojnom mieste, kde ich nikto nebude cez deň rušiť. Trpasličie druhy sú rýchlejšie a obratnejšie, preto môžu uniknúť nielen z vašich rúk, ale aj z klietky. Rozhodli ste sa pre škrečka? Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky ohľadom týchto zvieracích priateľov.

Celkovo existuje až 24 druhov škrečkov.

Priemerne sa škrečky dožívajú 1,5 až 3,5 roka. Závisí to od druhu a od starostlivosti. Napríklad škrečok sýrsky sa môže pri dobrej starostlivosti dožiť 4 rokov.

Dlhosrstý môže byť škrečok sýrsky. Dlhosrstý škrečok zlatý (angorský) má hodvábnu srsť, farebnosť je rovnaká ako u krátkosrstých variant. Zvyčajne je teda zlatistá alebo krémová, avšak môže byť aj čierna alebo bielo-hnedo-čierna. Dosahuje 15 až 18 cm a hmotnosť 85 až 150 g.

V klietke musí byť hrubá vrstva podstielky, pretože škrečky rady hrabú. K dispozícii by mal byť materiál na stavbu hniezda (seno, slama, drevitá vlna, pásiky papiera či kartónu). V klietke sa musí nachádzať domček na spanie, misky a napájadlo na vodu a interaktívne prvky, napr. koleso/kolotoč na behanie, mostíky, tunely, bludisko atď. Chýbať by nemala ani vanička s pieskom.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(89.2%)