Zvracanie u psa

Pes zvracia žlč, bielu penu alebo krv. Ako mu pomôcť a zvracanie zastaviť?

Hnačky a zvracanie u psov patria k príznakom mnohých závažných až život ohrozujúcich ochorení. Zároveň môže ísť o nevinnú nevoľnosť či dôsledok konzumácie nevhodného jedla. V našom článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny zvracania u psov.

Publikované: 11.01.2023
Aktualizované: 03.02.2023
Obsah článku:

Vysvetlíme vám, kedy a ako môžete vášmu chlpáčovi pomôcť sami, kedy je nevyhnutné navštíviť veterinárnu ambulanciu a čo všetko môžu signalizovať tráviace problémy.

Zvracanie a nechutenstvo u psa je normálne, ale!

Pre psovité šelmy je prirodzené, že „na posedenie“ zjedia väčšie množstvo jedla, ako sú schopné stráviť. Ak sa tak stane nadbytočnú potravu jednoducho vyvrátia. Vo voľnej prírode by si ju takto odložili na horšie časy. Platí to aj v prípade, keď skonzumujú niečo, čo pre ne nie je stráviteľné.

Za touto schopnosťou psovitých šeliem, teda aj našich domestikovaných psov, stojí ich pažerák, ktorý sa od toho nášho líši. Hlavný rozdiel spočíva v jeho svalovej vrstve. Ľudský pažerák je na začiatku, v tzv. orálnej tretine, tvorený priečne pruhovanou svalovinou a jeho zvyšok pokrýva hladká svalovina, ktorú nevieme ovládať vôľou. Psí pažerák pozostáva len z priečne pruhovanej svaloviny, čo znamená, že pes môže potravu vyvrátiť vedome, keď chce alebo potrebuje.

To je dôvod, prečo nemusíte k veterinárovi utekať okamžite, keď sa váš pes povracia jednorazovo, resp. raz za čas. Občasné zvracanie, spravidla spojené s krátkodobým nechutenstvom, je prirodzený jav. Iné je to v prípade, ak sa opakuje alebo neprestáva ani po niekoľkých hodinách či dňoch.

Pes zvracia, ako mu pomôcť?

Opakované alebo časté zvracanie u psa je dôvod na návštevu veterinára

Ako bolo povedané, zvracanie u psa môže znamenať iba to, že sa prejedol, no zároveň môže indikovať celý rad závažných až život ohrozujúcich ochorení. Nepísaným pravidlom je, že ak zvracanie u psa pretrváva dlhšie ako 24 hodín, je na mieste neodkladne navštíviť veterinárnu ambulanciu. Dôvodom na návštevu veterinára je taktiež jednorazové, ale časté zvracanie u psov.

Pri rozhodovaní, či utekať na veterinu, vezmite do úvahy taktiež vek, hmotnosť a zdravotný stav vášho chlpáča. Kým zvracanie u dospelého zdravého psa veľkého plemena nemusí prejsť do vážneho stavu ani po 2 dňoch, u šteňaťa či, naopak, starého jedinca môže byť život ohrozujúce už po pár hodinách.

Prečo pes zvracia – najčastejšie príčiny

Na začiatok je potrebné povedať, že zvracanie u psov môže spôsobiť čokoľvek. Ide totiž o jeden z najčastejších klinických príznakov väčšiny ochorení. To je dôvod, prečo vás v našom článku opakovane nabádame, aby ste tráviace ťažkosti nepodceňovali.

K najčastejším príčinám, prečo pes zvracia, patrí:

  • konzumácia nadmerného množstva potravyťažko stráviteľnej potravy alebo potravy s vysokým obsahom tukov,
  • konzumácia pokazenej potravy,
  • konzumácia nestráviteľných predmetov (hračky, odpadky, kosti atď.), prípadne obštrukcia v tráviacom trakte,
  • rýchle hltanie potravy,
  • potravinová intolerancia/alergia,
  • parazity, baktérie, vírusy,
  • chronické alebo akútne zlyhávanie obličiek,
  • ochorenia pečene, pankreasu, žalúdka a čriev,
  • hypoadrenokorticizmus (Addisonova choroba),
  • hypertyeróza (nadprodukcia hormónov štítnej žľazy),
  • cukrovka,
  • otrava.

Pes zvracia – príčiny

Zvracanie u psov spôsobené systémovými ochoreniami

K závažným systémovým ochoreniam, pri ktorých je zvracanie, najmä to opakované a dlhodobé, jedným z hlavných sprievodných prejavov, patrí chronické alebo akútne zlyhávanie obličiek, chronická/akútna pankreatitída alebo exokrinná pankreatická insuficienciazlyhávanie pečene a iné problémy s pečeňou (napr. parazity, nádory) a zápal žalúdka/čriev.

Ďalšie ochorenia, pri ktorých sa objavuje zvracanie, sú cukrovka, hypoadrenokorticizmus (Addisonova choroba) a hypertyeróza (ochorenie, pri ktorom dochádza k nadprodukcii hormónov štítnej žľazy).

Všetky vymenované ochorenia patria k život ohrozujúcim. Je potrebné prihliadať na celý súbor klinických príznakov typických pre dané ochorenie a na základe nich psa dôkladne vyšetriť. Základom diagnostiky je kompletné hematologické a biochemické vyšetrenie krvi, RTG a USG. V závislosti do výsledkov veterinár určí vhodnú liečbu, prípadne ďalšie doplňujúce vyšetrenia.

Zápal žalúdka u psa

Zápal žalúdka (gastritída) a čriev (enteritída) u psa sú 2 samostatné ochorenia, ktoré sa však najčastejšie objavujú súbežne. K ich hlavným klinickým príznakom patrí akútne zvracanie a hnačka. Majú mnoho príčin a zároveň môžu byť dôsledkom iných systémových, bakteriálnych či vírusových ochorení.

Asi najčastejšie sa stretávame s tzv. dietetickou gastritídou a enteritídou (zápal alimentárneho pôvodu). Náhla zmena v jedálničku vášho psa, konzumácia pokazenej či nevhodnej potravy (napr. mliečne výrobky, lepok, sladkosti), rýchle hltanie jedla, to všetko môže spôsobiť zápal tráviaceho ústrojenstva.

TIP: Ak máte psa, ktorý potravu do seba „hádže“ príliš rýchlo, nekŕmte ho štandardne z misky. Použite tzv. čmuchací koberček, spomaľovaciu misku, ktorá je predelená na niekoľko menších častí, alebo hračky, ktoré môžete naplniť potravou.

K ďalším príčinám zápalu žalúdka u psa patria parazity (najmä giardie a škrkavky), intoxikácia, vírusové ochorenia, ako je parvoviróza a psinkabaktérie a hubyzápal pečene, ochorenia pankreasu či zlyhávanie obličiek. Liečba zápalu žalúdka a čriev u psa závisí od závažnosti ochorenia a jeho príčiny, preto tento stav za každých okolností konzultujte s veterinárom.

Príčiny zvracania psa

Zvracanie psa po jedle alebo potravinová alergia/intolerancia

Jednou z možných príčin zvracania u psa je alergia či intolerancia na niektorú/é zo zložiek potravy. V tomto prípade môže pes zvracať po jedle, ale taktiež sporadicky a nie okamžite po konzumácii potravy. Diagnostika alergie na potraviny nie je jednoduchá. Prvou z možností sú testy, ktoré sú však cenovo náročné a nemusia byť presné. V priemere za ne zaplatíte od 200 do 300 eur.

Druhým spôsobom je tzv. reštrikčná hypoalergická diéta. V praxi ide o to, že psa po istú dobu kŕmite stravou, ktorá neobsahuje žiadne zložky, ktoré boli súčasťou jeho bežného jedálnička. Následne do stravy zaradíte jednotlivé možné alergény (napr. kuracie mäso, lepok).

Medzi najsilnejšie alergény pre psov patrí sója, obilie (resp. lepok) a vajíčka. Z mäsa ide najmä o kuracinu a hovädzinu. Psy však môžu byť alergické taktiež na ryby, zeleninu či ovocie, orechy, konzervačné látky, dochucovadlá, arómy a farbivá.

Cudzí predmet v tráviacom trakte

Ak pes skonzumuje nestráviteľný predmet (napr. hračka, odpadky), zvracanie sa zvykne objaviť ako prvý príznak. V lepšom prípade pes predmet vyvráti prirodzene. Ak sa však zasekne v tráviacom trakte, najčastejšie v čreve (tzv. obštrukcia tenkého čreva), tento stav musí riešiť veterinár.

Ide o život ohrozujúci stav. V žiadnom prípade neexperimentujte s populárnymi babskými radami, ako je použitie preháňadla alebo olejov na „premastenie“ čreva. Ak máte podozrenie, že váš pes zvracia, pretože zožral nestráviteľný predmet, čím skôr vyhľadajte pomoc veterinára. Pozor, ten by mal za každých okolností vykonať röntgenologické vyšetrenie, a až na základe neho stanoviť riešenie/liečbu.

Ak má totiž váš pes v črevách zaseknutý predmet, ktorý bráni prechodu skonzumovanej potravy, pri podaní preháňadla či klystíru hrozí roztrhnutie čreva, čo predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Tento stav veľmi často spôsobuje konzumácia tepelne upravených kostí. Varené/pečené kosti do jedálnička psa nepatria a veľmi vhodné nie sú ani tie surové.

Zvracanie psa – cudzí predmet v tráviacom trakte

Čo znamená zvracanie žltej peny u psa

Zvracanie žltej peny alebo tzv. žlté zvracanie u psa je veľmi častý jav, preto mu budeme venovať špeciálnu pozornosť. Znamená, že pes zvracia žlč, čo môže mať viacero príčin. Niektoré z nich nie sú dôvodom na paniku, iné môžu signalizovať vážnejší problém. Opäť je teda potrebné zhodnotiť, či ide napr. o jednorazové zvracanie psa po jedle alebo tráviace problémy neprestávajúce ani po niekoľkých hodinách či dňoch.

Zvracanie žlče u psov sa môže objaviť:

  • pri dlhšom hladovaní,
  • po vypití príliš veľkého množstva vody,
  • po konzumácii nadmerného množstva trávy,
  • po konzumácii mastného jedla,
  • pri nákaze parazitmi,
  • pri črevných blokádach nestráviteľnými predmetmi alebo chlpmi,
  • pri gastrointestinálnych ochoreniach, ako sú vredyzápal žalúdka a čriev, a pankreatitíde,
  • pri nádorových ochoreniach.

Zvracanie u šteniat

Zvracanie u šteniat môže byť zapríčinené ktorýmkoľvek z vyššie spomínaných zdravotných problémov. Ochorenia ako cukrovka, zlyhávanie obličiek a pečene alebo pankreatitída sa u mladých psov nevyskytujú až tak často. Naopak, k bežným príčinám patria črevné parazity, baktérie a vírusové ochorenia.

Spozornieť by ste mali najmä vtedy, ak sa u mladého psa objaví zvracanie a krv v stolici. Ide totiž o hlavné klinické príznaky parvovirózy spôsobenej psím parvovírusom CPV-2. Ide o ochorenie tráviaceho traktu, pri ktorom dochádza k ničeniu rýchlo sa deliacich kmeňových buniek v kostnej dreni a sliznici tenkého čreva.

K prvým prejavom, teda zvracaniu, dochádza približne po 5 až 12 dňoch od nákazy. Následne nastupujú vodnaté hnačky s prímesou krvi, celková apatia, nechutenstvo a dehydratácia. Toto ochorenie je nebezpečné najmä pre psov vo veku do 1 roka, resp. nevakcinované šteňatá, a taktiež pre imunitne slabých alebo starých neočkovaných jedincov. Pri včasnom nasadení liečby má vaše šteniatko 60 až 90 % šance na prežitie. Bez nej sa však úmrtnosť na parvovírus pohybuje až okolo 92 %.

Zvracanie u šteniat, nech je spôsobené čímkoľvek, je vo všeobecnosti nebezpečnejšie ako u dospelých psov. Do hry vstupuje niekoľko faktorov. V skratke, organizmus šteniatka ešte nie je vyvinutý. Pri strate tekutín a súčasnom neprijímaní potravy sa šteňa veľmi rýchlo dehydruje a podchladí. Veterinára vám preto odporúčame navštíviť už po 2 – 3 zvracaniach, resp. po max. 8 hodinách od začatia tráviacich problémov.

Zvracanie u šteňaťa

Čo robiť, keď psa napína na zvracanie, ale nezvracia

Síce nejde o samotné zvracanie, táto informácia však v našom článku nesmie chýbať. Majitelia veľkých a obrých plemien sa môžu stretnúť s „javom“, že psa napína na zvracanie, no ani po opakovaných snahách nevyvráti potravu či žalúdočné šťavy. V tomto prípade nečakajte ani minútu a okamžite vyhľadajte pomoc veterinára. Ide o klinický prejav torzie žalúdka, teda jeho obrátenia, ktorý je bez okamžitého zásahu veterinára smrteľný.

Tento problém je riešiteľný chirurgicky, avšak pozor, pomoc musí byť psovi poskytnutá do isté času (cca do 4 hodín). V inom prípade dôjde k otráveniu organizmu plynmi z natrávenej potravy, ktoré sa nemôžu dostať von z tela. Základom je prevencia, ktorá spočíva v častejšom kŕmení menšími porciami a obmedzení pohybu po jedení.

Ako zastaviť zvracanie u psa a čo proti zvracaniu?

Najdôležitejšia informácia je, že neexistuje žiaden domáci liek proti zvracaniu, ktorý vášmu psovi pomôže okamžite. Všetky takéto medikamenty sú dostupné len u veterinárneho lekára a vášmu chlpáčovi by ste ich nemali svojvoľne podávať ani vtedy, ak k nim nejako „dostanete“. V žiadnom prípade psovi nepodávajte ani humánne lieky, môžete mu nimi zásadne uškodiť.

Pri liečbe tráviacich ťažkostí je zásadná diéta. Pri zvracaní psovi v prvom rade nasaďte hladovku na 12 až 24 hod. Následne mu počas niekoľkých dní podávajte diétnu potravu. Trávenie môžete nakopnúť taktiež rôznymi výživovými doplnkami:

Z humánnych liekov je bezpečné použitie čierneho uhlia a Pancreolanu. „Zvieracia“ alternatíva k čiernemu uhliu je napr. Aptus Attapectin, ktorý je prednostne určený na riešenie črevných problémov, v praxi má však priaznivý dopad aj na žalúdok. Keď pes zvracia, nezabúdajte na jeho rehydratáciu, keďže stráca veľké množstvo tekutín. Musí mať neustály prístup k čerstvej pitnej vode. Ak nepije sám alebo pije málo, vodu mu môžete podávať striekačkou. Pri vážnych stavoch si doma neporadíte. Psovi je totiž nevyhnutné nasadiť intenzívnu infúznu terapiu.

Ako zastaviť zvracanie u psa

Aké je najlepšie diétne jedlo na žalúdok u psa

K najlepším diétnym jedlám na žalúdok patrí varená ryža s chudým mäsom (kura, králik, morka, prípadne „chudé“ ryby, ako je treska). Do jedla môžete pridať aj vývar z ryže, ktorý obsahuje vlákninu. Pri zvracaní je dôležité upraviť stravu tak, aby čo najmenej zaťažovala tráviaci trakt zvieraťa. Vo všeobecnosti platí, že vlhké a tepelne spracované krmivo je stráviteľné jednoduchšie ako to suché (granuly) alebo surové (BARF).

Vhodnou voľbou môžu byť taktiež tzv. monoproteínové vlhké krmivá, prípadne veterinárne diéty s označením gastrointestinal alebo sensitive. Pozor, opäť platí, že ak zvracanie pretrváva, je potrebné navštíviť veterinára a psa poriadne vyšetriť. Ak by totiž zvracal napr. v dôsledku zlyhávania obličiek a vy mu nasadíte diétu bohatú na bielkoviny a fosfor (kuracina), iba mu viac uškodíte.

Ako vyvolať zvracanie u psa?

V súvislosti so zvracaním nemôžeme opomenúť ani túto tému. Zvracanie u psa je potrebné vyvolať v situáciách, keď zje niečo, čo by nemal. Môže ísť o nestráviteľný predmet, niektoré potraviny, ako je napr. čokoláda, lieky či otravu na hlodavce. Na vyvolanie zvracania u psa sa používa 3 % peroxid vodíka zmiešaný s vodou v pomere 1 : 1. Pozor, vyvolanie zvracania má zmysel len do určitého času od konzumácie danej potravy či predmetu. Ak zíde „nižšie“, zvracanie psovi nepomôže.

Niekde sa môžete dočítať, že zvracanie u psa vyvoláte pomocou horčice, horúceho mlieka či dokonca cesnaku. Naša rada znie: neexperimentujte. Zároveň vás upozorňujeme, že k takémuto riešeniu by ste mali pristúpiť skutočne iba v krízovej situáciiVyvolanie zvracania so sebou totiž prináša isté riziká. Ak váš pes zožerie čokoládu, otravu či hračku, kontaktujte vášho veterinára a postupujte podľa jeho inštrukcií. Pravdepodobne sa však nevyhnete návšteve ordinácie.

Najčastejšie otázky – FAQ

Téma zvracania u psov je takmer nevyčerpateľná. V našom článku sme vám priniesli základné informácie, pozreli sme sa na najčastejšie a najzávažnejšie príčiny zvracania a taktiež ich riešenie a liečbu. Na záver vám prinášame ešte niekoľko informácií, ktoré sú dôležité pre každého majiteľa psa.

Ak pes zvracia krv, v 90 % prípadov ide o vážny stav, ktorý odhalíte na základe farby zvratkov. Ich farba bude ružová, červená, hnedá až tmavo-čiernaSvetlá červená/ružová farba signalizuje, že ide o čerstvú krv. Tá sa vo zvratkoch objaví napr. pri mechanickom poranení ústnej dutiny, pažeráka alebo hltanagingivitíde (zápal ďasien), ale taktiež pri problémoch s výstelkou čreva či otraveTmavú až čiernu farbu budú mať zvratky vtedy, keď pes zvracia „starú“, teda zrazenú krv. Jej pôvodcom môže byť napr. prasknutý vred. Zvratky môžu byť zároveň iba zafarbené potravou, ktorú váš pes konzumoval. Tak či onak, ak máte podozrenie, že pes zvracia krv, neodkladne navštívte veterinára.

Áno, zvracanie je jedným z bežných vedľajších účinkov odčervenia. Pokiaľ sa zvracanie psa po odčervení opakuje alebo pretrváva, kontaktujte vášho veterinárneho lekára. Môže ísť o neželanú reakciu na niektorú z účinných látok daného antiparazitika alebo prejav otravy z usmrtených parazitov, ktoré produkujú toxické látky. V súvislosti s odčervením je potrebné podotknúť, že zvracanie u psov môžu spôsobiť aj samotné parazity. Preto dbajte na pravidelné a správne odčervovanie vášho miláčika.

Zvracanie bielej peny u psa je prejavom žalúdočnej nevoľnosti. Môže ísť o zvracanie žlče v dôsledku dlhšieho hladovania, ale taktiež o prejav rôznych vážnejších tráviacich problémov. Ak sa zvracanie bielej peny u psa opakuje alebo pretrváva, ide o stav, ktorý si vyžaduje zásah veterinára. Zvracanie bielej peny sa môže u psa objaviť aj pri tzv. kotercovom kašli (infekčná laryngotracheitída). V skutočnosti nejde o zvracanie, ale o akési vypľúvanie slín a hlienov, ktoré sa psovi tvoria v hrdle, resp. hrtane a priedušnici.


Komentáre
Marta Antasova 27.Aug.2023

Môj psík zožral ráno misku večer ho napína na zvracanie čo mám robiť

Odpovedať

redakcia Animals.sk 31.Aug.2023

Dobrý deň,
skúste mu krmivo rozdeliť na viac porcií, ak to nepomôže, pouvažujte nad zmenou žrádla.

Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(90.8%)