Odčervenie psa

Odčervovanie psa proti parazitom. Tablety na odčervenie, priebeh a správne dávkovanie

Odčervenie psa je prevenciou nákazy parazitmi. Ide o jeden z dôležitých krokov, ktorým možno predísť tomu, aby vaše zviera napadli pásomnice, hlísty, škrkavky či machovce. Rozlišovať treba odčervenie psa proti vnútorným parazitom alebo ochranu proti vonkajším škodcom. Tento proces sa týka i šteniatok, u ktorých je riziko nákazy najvyššie. Kedy je možné realizovať prvé odčervovanie šteniat? Ako často odčervovať psa? Prečo je odčervenie psa dôležité? Aj na tieto a mnohé iné otázky vám zodpovieme v našom článku.

Publikované: 11.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Dbať o spokojnosť našich verných štvornohých kamarátov je pre nás prioritou a odčervovanie je podstatným úkonom v starostlivosti o zdravie každého psa. Parazity, patogény a baktérie sú prítomné všade a psy či mačky sú pre nich veľmi vhodnou korisťou. Prevenciu, akou je odčervenie psa, teda netreba podceňovať. Zvlášť, ak ide o vskutku jednoduchý úkon, ktorý bez problémov zvládne majiteľ psa doma. Pre psy sú dostupné rôzne odčervovacie prípravky a antiparazitiká. S výberom vhodnej odčervovacej metódy a prípravku vám poradí veterinár alebo tiež farmaceut v lekárni. Zídu sa vám taktiež nasledovné informácie.

Prečo je odčervenie psa dôležité?

Pretože ide o najefektívnejší spôsob, akým zbaviť vášho domáceho miláčika parazitov, resp. predísť samotnej nákaze parazitmi. Odčervovanie psa má preventívny charakter. Pásomnica u psa, hlísty, giardie či škrkavky nikdy nie sú pozitívnou správou ani pre majiteľa. Parazity dokážu psíka poriadne potrápiť a môžu viesť k vzniku ďalších ochorení či k vážnejším zdravotným komplikáciám až smrti. Navyše môžu byť nebezpečné aj pre človeka.

Vonkajšie škodce typu blcha či kliešť sú pre psa taktiež rizikom a treba pred nimi psa chrániť, pretože vďaka ich schopnosti infikovať organizmus hostiteľa, dokážu zviera nakaziť i vnútornými parazitmi. Odčervovacie tablety pre psa, ako aj antiparazitiká sú v jednoduchosti najúčinnejšou prevenciou, ako zabrániť parazitárnej nákaze jedinca či zbaviť zvieratko už prítomných vnútorných parazitov.

Ako odčerviť psa

Parazity u psa – príznaky

Ako spoznáte, že váš pes má parazity? Väčšinou sa majiteľ psa riadi tým, že spozoruje parazity priamo v stolici. Stolica obsahuje typicky biele bodky (tvar piluliek či obdĺžnikov). Prípadne môže byť príznakom parazitov i krv alebo hlien v stolici. Faktom však je, že príznaky parazitov v tele psa nemusia byť tak ľahko viditeľné. Objaviť sa môžu nasledovné symptómy, ktoré do istej miery znamenajú prítomnosť parazitov.

  • Biele bodky – obdĺžniky (vajíčka, larvy, články parazitov) pozorovateľné v stolici, čo indikuje ich prítomnosť v tráviacom trakte,
  • viditeľná krv alebo hlien v exkrementoch,
  • hnačka u psa,
  • akútna strata hmotnosti napriek príjmu potravy,
  • nechutenstvo,
  • dávenie a zvracanie,
  • nafúknuté brucho,
  • apatickosť – únava,
  • kašeľ.

Pozor! Ignorovanie parazitickej nákazy môže viesť k bolestivej smrti jedinca. Parazitické červy doslova napadajú vnútorné orgány a spôsobujú ich zlyhávanie. V prípade, že máte podozrenie (na základe príznakov a správania psa) na prítomnosť parazitov u psa, kontaktuje veterinára, poraďte sa s ním alebo ho rovno navštívte. Veterinár môže na základe vyšetrenia a diagnostiky stolice presne určiť, o aký druh parazitov ide a nasadiť cielenú liečbu. Aké vnútorné parazity sa u psov vyskytujú najčastejšie a ako sa ich zbaviť?

Pásomnice u psa

Patria k najčastejšie sa vyskytujúcim vnútorným parazitom u psov a mačiek. Ide o plochého, článkami tvoreného červa, ktorý v dospelom veku dosahuje dĺžku 40 až 80 cm. Najčastejšie pásomnice psie (Dipylidum Caninum) parazitujú v tenkom čreve hostiteľa, kde kladú aj vajíčka. V takom prípade dochádza k zamoreniu psa parazitmi, čo je veľmi nebezpečné.

U psa v stolici možno v takomto prípade pozorovať malé, 3 až 10 mm dlhé články pásomnice, ktoré sa uvoľňujú počas trávenia. Ďalšími typickými príznakmi môže byť hnačkachudnutiezhoršená kvalita srsti alebo dokonca kolika a bolesti v dutine brušnej. Psík je podráždený a nervózny. Pásomnica sa do tela psa dostáva najčastejšie vďaka ďalšiemu parazitovi – medzihostiteľovi, ktorým je napr. blcha psia. Po jej konzumácii môže v prípade infikovanej blchy dôjsť práve k infikovaniu tráviaceho traktu pásomnicou.

K infekcii môže dôjsť aj po konzumácii exkrementov infikovaných vajíčkami pásomnice. Tento parazit je nebezpečný aj pre človeka, resp. predovšetkým pre malé deti vo veku do 3 rokov. Infikovať sa dieťa môže skonzumovaním blchy, ktorá predtým skonzumovala vajíčka pásomníc.

Riešením sú tablety na odčervenie, ktoré treba podať v plnej dávke a následne opakovane podať s odstupom 2 týždňov a dbať týmto spôsobom na prevenciu. Ďalšiu dávku odčervenia treba podať o ďalšie 3 mesiace, aby bol zabezpečený preventívny účinok.

Pásomnice u psa

Škrkavka psia

Červy typické svojím „špagetovým tvarom“ a béžovou farbou. Ide o vysoko infekčné parazity, ktoré sa do tela hostiteľa dostávajú po konzumácii vajíčok či lariev. Škrkavka psia dosahuje dĺžku 8 až 20 cm. Veľmi často ich možno pozorovať v truse. To je tiež indikácia zamorenia psa škrkavkami.

Škrkavky a ich larvy sú veľmi odolné a životaschopné, a to aj mimo tela hostiteľa. Vajíčka majú mikroskopické rozmery. Pes sa najčastejšie nakazí oňuchávaním alebo požitím trusu, ktorý vajíčka obsahuje. Taktiež konzumáciou hlodavcov alebo nakazených vtákov. Vajíčka sa môžu nachádzať na rôznych predmetoch, s ktorými prišlo infikované zviera do kontaktu. Nebezpečné je migrovanie lariev, ktoré sa dostávajú cez krvný obeh aj do pľúc či obličiek a môžu spôsobovať zápaly iných orgánov. Dospelé jedince sa zvyčajne usadia v tráviacom trakte – tenké črevo.

Extrémne nebezpečná je nákaza v prípade gravidných sučiek. Škravky dokážu preniknúť cez placentu do plodu a šteniatka sa rodia infikované. Prípadne sa môžu nakaziť pri cicaní materského mlieka. Nebezpečenstvom je, že dospelý pes nemusí dlho prejavovať žiadne klinické symptómy. Nakazenie týmito parazitmi sa zvykne nazývať aj ako Toxokaróza či Toxaskarióza.

Po nakazení a zistení, že sa škrkavky nachádzajú v organizme je nutné opakovať odčervenie psa 3 dni po sebe v plnej dávke. Následne zopakovať cyklus odčervenia po 3 týždňoch a potom opakovane, min. každé 3 mesiace. Dôkladne by ste mali vyčistiť a vydezinfikovať všetky povrchy, s ktorými pes prišiel do kontaktu. Trusu sa zbavujte okamžite. Možný je aj prenos na človeka, primárne u detí. Larvy škrkaviek napadajú u ľudí oči, mozog , ale aj tráviaci trakt a ďalšie orgány. K nákaze dochádza požitím lariev škrkavky.

Škrkavka psia

Giardia u psa

Tento parazit je najčastejšie spojený so vznikom zápalových ochorení. Giardia u psa spôsobuje hnačkyriedku stolicu s obsahom hlienutrus s prímesou krvi či akútny zápal čreva a tráviaceho traktu. Nevýhodou oproti škrkavkám a pásomniciam je, že ich nemožno vo výkaloch len tak spozorovať.

Giardie sa prenášajú spravidla konzumáciou vajíčok, ktoré sa môžu nachádzať v srsti zvieraťa, na infikovaných predmetoch – hračka, miska, pelech alebo v kontaminovanej vode. Giardia po nákaze absorbuje živiny z potravy a oberá organizmus psíka o cenné vitamíny, čím oslabuje jeho imunitu.

Giardióze sa dá predísť prevenciou, teda pravidelným odčervovaním pravidelne každé 3 až 6 mesiacov. Po zistení nákazy je vhodné tablety na odčervenie používať nepretržite po dobu 3 až 10 dní. Mieru nákazy stanoví veterinár. Dôležitá je dezinfekcia priestorov a okamžité odpratávanie trusu, ktorý môže obsahovať ďalšie vajíčka. Prenos na človeka nie je bežný, no giardia sa môže prejaviť nevoľnosťou alebo hnačkou.

Giardia u psa

Machovce

Patria k parazitickým červom – hlístom, ktoré sú čoraz odolnejšie proti odčervovacím preparátom. Tento červ sa prichýta na tráviaci trakt zvieraťa a požíva jeho živiny, tekutiny, vitamíny, ale taktiež sa živí krvou a tkanivami zvieraťa. Dosahuje dĺžku len 10 až 16 mm. Typickým prejavom nákazy u psa je letargia, chudnutie či krv v stolici. Machovec je nebezpečný aj pre človeka, pretože dokáže do organizmu preniknúť cez holú kožu. U ľudí však nemigrujú do tráviaceho traktu.

Podobne ako u škrkaviek, larvy tohto parazita u psa migrujú aj do ďalších orgánov a môžu spôsobovať ďalšie infekcie a zdravotné problémy. Machovce k nám prišli z Ázie a veľmi dobre sa adaptovali na naše prostredie. Vajíčka machovcov sa nachádzajú v exkrementoch infikovaných psov, no takisto sa im darí v piesku alebo v pôde s výkalmi.

Dôvodom, prečo je machovec takým odolným parazitom je, že veľmi často dochádza k jeho mutáciám, čo spôsobuje, že niektoré odčervovacie prípravky sú neúčinné. Veľmi rozšírené sú machovce na miestach, kde sa nachádzajú skupiny psov (útulky, súťaže, výstavy). Odčervovacie preparáty voči tomuto parazitovi často nezaberajú a je nutné nielen zvýšenie dávky, ale tiež zmena preparátu na odčervenie, a to aj v kombinácii s antiparazitikom voči vonkajším parazitom (sprej, spot-on pipety).

Odčervenie psa proti machovcovi

Kokcídie

Tieto jednobunkové parazity sú známe v zvieracej i ľudskej ríši. Veľmi známa je napríklad kokcidióza králikov. Psov zvyčajne napadajú kokcídie cystoisospora canis alebo cystoisospora burrowsi. Nákaza sa aj v tomto prípade šíri konzumáciou vajíčok parazita, ktoré sú infekčné. Nachádzajú sa napríklad v stolici iného zvieraťa alebo sú nimi kontaminované iné povrchy. Nachádzať sa môžu aj v surovom mäse. V takom prípade sú nebezpečné i pre človeka (Toxoplasma – typická hlavne pre mačky). Po konzumácii sa tieto parazity usadia v čreve. Najčastejšie postihujú šteniatka do veku 6 mesiacov.

Parazitárna nákaza sa môže prejaviť hnačkami či vodnatou stolicou, občas aj s prímesou krvi. Viditeľné parazity v stolici ako u pásomníc však nie sú. Preto je pri podozrení najlepšie navštíviť veterinára, aby odborne diagnostikoval, o akého parazita ide.

Liečenie je možné len odčervovaním psa v pravidelných intervaloch, ktoré určí veterinár. Následne je nutná prevencia odčervením každé 3 mesiace. Vzhľadom na to, že oocysty – vajíčka kokcídií sa rýchlo šíria, môžu sa nachádzať aj v priestoroch, kde sa psík pohyboval. Nutná je dezinfekcia priestorov a pravidelné kúpanie psíka. Kokcídie sa na človeka neprenesú zo psa, človek sa teda nemusí obávať, no bez problémov nakazí ostatné zvieratá v domácnosti.

Vlasovec u psa

Ide o nebezpečného vnútorného parazita, ktorý dorastá do dĺžky až 30 cm. Vzhľadom pripomína ryžové sklovité rezance. Nebezpečný je hlavne tým, že parazituje v cievach pri pľúcach či srdci. Preto je jeho výskyt veľmi nebezpečný a prevencia je veľmi dôležitá. Vlasovce prenášajú iné vonkajšie parazity, ako kliešte či komáre. Tie infikujú hostiteľa (psa) larvami vlasovca, ktorý sa dostáva do krvného obehu. Následne sa krvou živí a produkuje ďalšie larvy.

Obrovským nebezpečenstvom je, ak je váš pes týmto parazitom zamorený. Vo veľkom množstve dokáže zablokovať aj široké cievy a spôsobuje ťažkosti s dýchaním či srdcové ochorenia. Toto štádium môže byť kritické a môže viesť k smrti jedinca. Na Slovensku sa vyskytujú ojedinele.

Vlasovec psí

Odčervenie psa proti vnútorným parazitom a jeho priebeh

Ide o veľmi jednoduchý úkon. Odčervenie psa zvládnete bez problémov v domácich podmienkach. Na odčervenie sa najčastejšie používajú tablety alebo pasty na odčervenie, ktoré pes musí skonzumovať.

Niektorí psi môžu mať s konzumáciou tabletiek či odčervovacej pasty problém. V takom prípade nie je chybou, ak psovi tabletku/tabletky na odčervenie podáte spolu s obľúbeným pamlskom alebo zarolujete do kúska šunky či syru. Pastu je vhodné psovi vtlačiť do úst, ak to nejde, opäť ho slušne „oklamte“ a pastu mu nenápadne primiešajte do jedla. Odčervovací preparát má vždy uvedené, či je lepšie odčervenie psa pred jedlom, po jedle a tiež v akom množstve ho dávkovať. Dávkovanie je potrebné vždy upraviť na základe hmotnosti psa.

Mnoho prípravkov na odčervenie je bežne dostupných v lekárňach. Pri prvom odčervení je vhodné sa poradiť s veterinárom. Existujú produkty rôznej kvality. Ich účinnosť či schopnosť prevencie voči parazitom sa môžu líšiť. V priebehu času je vhodné odčervovacie prípravky meniť či striedať, aby si parazity na konkrétny druh nevytvorili toleranciu.

Čo sa týka prevencie voči vnútorným parazitom. Dôležitá je pravidelnosť v schéme odčervovania. V závislosti od typu preparátu na odčervenie je potrebné tento proces opakovať každé 3 až 6 mesiacov. Vnútorné antiparazitiká majú za úlohu vytvoriť pre parazity nehostinné prostredie. V prípade, že váš domáci miláčik už parazity má, je ideálne nechať diagnostikovať stolicu a zistiť, o aký druh parazita ide. Veterinár môže následne určiť, ktorý odčervovací prípravok je na cielenú likvidáciu parazita najvhodnejší.

Po podaní odčervovacej látky dochádza do 24 hodín k usmrteniu parazitických červov a ďalších štádií, lariev a vajíčok, v organizme zvieraťa. Následne je účinná látka vylúčená z tela a ďalej organizmus nechráni voči novým infekciám. Preto je pri odčervovaní psa veľmi dôležitá práve pravidelnosť. Ako z hľadiska prevencie, tak aj pri potvrdení parazitickej nákazy, kde sa dávkovanie upravuje podľa potreby.

Odčervenie psa proti vnútorným parazitom

Ako často odčervovať psa?

Dospelé psy, jeden rok a viac, je potrebné odčervovať pravidelne každých 3 až 6 mesiacov v závislosti od druhu odčervovacieho prípravku. Odčerviť psa je ideálne štyrikrát do roka. Ide o proces preventívneho odčervovania, ktorým sa zabraňuje tomu, aby bol pes napadnutý parazitmi. Ak je v stolici psa parazit prítomný (napríklad aj krátko po odčervení), odčervenie je vhodné zopakovať po dvoch týždňoch od podania prvej dávky. Týmto spôsobom môže pes vylúčiť parazity z tela. Ďalšie odčervenie je vhodné zrealizovať následne po 3 mesiacoch. V prípade zamorenia parazitmi je nutné dávkovanie upraviť. Nevyhnutné je poradiť sa s veterinárom.

Odčervovanie šteniatok

Šteniatka je možné odčerviť prvýkrát najskôr po 14 dňoch od narodenia. Odčervenie sa podáva v tomto prípade aj sučke. Následne sa odčervenie u šteniat opakuje každé dva týždne až pokým šteniatka nedosiahnu vek tri mesiace. V štvrtom mesiaci pokračuje odčervovanie v mesačných intervaloch do veku šiestich mesiacov. Po dosiahnutí tohto veku sa riadime štandardnou dobou odčervovania každé 3 až 6 mesiacov.

Táto schéma odčervovania šteniat je veľmi dôležitá z hľadiska dodržiavania intervalov, pretože po narodení šteniatka nemajú vybudovanú žiadnu imunitu ani odolnosť proti parazitom. Sú tak pre ne ľahkou korisťou.

Schéma odčervovania šteniat

Odčervovanie počas gravidity u sučky

Odčerviť sučku by ste mali ešte v období hárania pred nakrytím, resp. bezprostredne po nakrytí. Počas gravidity nie je vhodné odčervovacie prípravky aplikovať. Môžu totiž spôsobiť vážne poškodenie plodov. Aplikovať však môžete niektoré prírodné antiparazitiká voči vonkajším parazitom, napríklad Menforsan. K odčervovaniu proti črevným červom sa pristupuje až po narodení šteniatok. Odčervovanie by následne malo prebiehať v takých intervaloch ako u šteniat, aby sa predišlo prípadnému šíreniu škrkaviek či iných parazitov pri dojčení materským mliekom.

Pasty, spot-on alebo tabletky na odčervenie psa

Kľúčom k úspechu pri boji s parazitmi a prevencii voči nim je nielen pravidelnosť, ale aj kvalitný odčervovací preparát. Na našom trhu sú dostupné rôzne prípravky. O správnom výbere by ste sa mali za každých okolností poradiť s veterinárom. Poradiť sa môžete aj s lekárnikom v lekárni, kde bežne odčervovacie prostriedky možno zakúpiť.

  • Tablety na odčervenie – najpoužívanejšia forma odčervenia psov. Na trhu je k dispozícii bohatý výber tabletiek, a to ochutených i neochutených. Sú vhodné na pravidelnú aplikáciu v predpísaných intervaloch – účinnosť je približne 3 mesiace. Existujú aj odčervovacie tablety, ktoré cielene likvidujú konkrétny druh vnútorných parazitov. Takisto sú dostupné širokospektrálne antiparazitiká, ktoré účinkujú na väčšinu vnútorných parazitov, či dokonca vonkajších škodcov, ako blchy, švoly či kliešte.
  • Pasty na odčervenie – mnohí majitelia preferujú u svojich domácich miláčikov túto formu odčervovania. Pomerne obľúbená je pri odčervovaní šteniatok alebo psov, ktoré cítia pach tabliet a nedokážu ich skonzumovať. Opäť existujú rôzne preparáty s odlišnou účinnosťou. Primárne sa používajú na parazity v zárodkoch, larvy i vajíčka. Nevýhodou je, že väčšina prípravkov v tejto podobe nedokáže účinne likvidovať dospelé pásomnice alebo machovce. Dôležité je pravidelné dávkovanie v intervale približne každé 3 mesiace.
  • Spot-on pipety – ide o ampulku s roztokom, ktorý obsahuje účinné látky. Oproti tabletám či paste ho psík nekonzumuje. Tento roztok sa aplikuje na kožu medzi lopatky alebo tesne za krk. Ide v zásade o antiparazitikum, ktoré sa používa na likvidáciu vonkajších parazitov – blchy, kliešte. Zároveň sú dostupné odčervovacie spot-on pipety, ktoré pôsobia voči vnútorným a zároveň vonkajším parazitom. Nevýhodou je kratšia doba pôsobenia, približne 1 mesiac.

Prírodné odčervenie psa

Dostupné sú na trhu aj rôzne alternatívne produkty založené na prírodnej báze. Takéto odčervovacie prípravky obsahujú extrakty zo zmesi rôznych bylín (fenikel, tymian, tekvicové semienka, kremelina, palina a iné) a niektorí majitelia ich dlhodobo preferujú. Obsahujú väčšinou vitamíny a prírodné látky, ktoré detoxikujú organizmus. Pravidelným predpísaným dávkovaním môže mať takýto spôsob odčervovania vysoký účinok, pretože podobne ako klasické prípravky na odčervenie psa, zabezpečuje správne fungovanie tráviaceho traktu a poskytuje ochranu voči vnútorným parazitom. Dostupné sú dokonca aj špeciálne granule pre psa proti červom a črevným parazitom.

V porovnaní s klasickými pastami, spot-on a tabletami na odčervenie však nemajú taký akútny charakter, aký sa niekedy vyžaduje. Napríklad už v prípade, ak je váš domáci miláčik parazitmi napadnutý. Vtedy je lepšie siahnuť po samotných medicínskych preparátoch.

Prírodné odčervenie psa cesnakom veterinári neodporúčajú. Hoci by sa z pohľadu človeka mohlo zdať, že cesnak so svojimi účinnými látkami bude prinášať psovi benefity, žalúdok psa môže podráždiť a jeho dlhodobý efekt je zanedbateľný. Navyše nie je preukázaný jeho antiparazitný účinok.

Prírodné odčervenie psa

Vedľajšie účinky po odčervení psa

Priebeh odčervovania je zvyčajne bez komplikácií. Každý jedinec môže odčervenie zvládať inak. Občas sa preto môžu objaviť príznaky, ktoré majiteľa nemusia závažne znepokojovať. Na základe praxe sa môže zriedkavo vyskytnúť:

  • zvracanie,
  • hnačka po odčervení,
  • nafúknutie,
  • hlasitejšie zvuky v žalúdku.

Všetky tieto príznaky sú v zásade prirodzenými a sú dôkazom účinnosti odčervovacieho prípravku. Ak by sa vám zdalo, že pes dlhodobo nereaguje na odčervenie dobre, je vhodné zmeniť značku alebo druh preparátu.

Prevencia voči nákaze psa parazitmi

Za nevyhnutný základ určite treba považovať práve odčervenie, no veľmi dôležitá je aj hygiena. A netýka sa to len čistoty samotného psíka, ktorého by sme mali pravidelne kúpať, čistiť mu ušká, zuby i strihať nechty. Brať musíme do úvahy aj to, či pes žije v byte, dome alebo vonku.

Miera znečistenia a prostredie, v ktorom sa psík pohybuje, zohráva rolu. Hygiena psa však nie je všetko. Dôležité je pravidelné odpratávanie trusu, čistenie misky, výmena pitnej vody či pranie alebo výmena textílií v pelechu, čo je potenciálna liaheň parazitov, keďže sa tam psík rád zdržiava. Vhodné je tiež raz za čas vydezinfikovať povrchy, s ktorými prichádza do kontaktu.

Vonkajšie parazity u psa

Vzhľadom na to, že vonkajšie parazity ako švolyblchy či kliešte sú hlavnými prenášačmi vnútorných parazitov, nemožno opomenúť, že z hľadiska prevencie je potrebné psa chrániť aj pred týmito škodcami. To dokážu niektoré širokospektrálne odčervovacie tablety – antiparazitiká, ktoré sú najúčinnejšie. No je taktiež vhodné používanie spot-on pipiet (antiparazitiká), ktoré sú primárne určené na likvidáciu a prevenciu vonkajších parazitov, ktoré sú prenášačmi vnútorných parazitov. Používané sú aj antiparazitické obojky či spreje na blchy, kliešte a švoly.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebovali by ste viac informácií ohľadom odčervovania psov? Chýbajú vám nejaké informácie alebo by ste potrebovali v niečom poradiť? V prvom rade odporúčame kontaktovať vášho veterinára. Radi vám v rámci možností poradíme a pomôžeme. Ak ste majiteľom psíka a máte vlastné skúsenosti s odčervovaním či konkrétnymi prípravkami na odčervovanie, budeme radi, ak sa podelíte o svoje poznatky a poskytnete rady a tipy ostatným majiteľom psov.

Áno, proces odčervenia je veľmi jednoduchý a je možné ho vykonať v domácich podmienkach. V prípade tabliet či pasty je nutná konzumácia odčervovacieho preparátu psíkom. Ak pes nechce skonzumovať samotný preparát, pokojne mu ho v predpísanej dávke skryte do jedla. Dôležité je vždy dodržať správne dávkovanie na základe hmotnosti psíka. Spot-on prípravky sa aplikujú na kožu medzi lopatky či tesne poza krk, kde si pes nedočiahne. Dodržiavajte interval odčervenia každé 3 až 6 mesiacov. Ak bol váš pes napadnutý parazitmi, vhodné je po odčervení zopakovať tento cyklus o ďalších 14 dní. O postupe sa môžete poradiť s veterinárom.

V našom článku samostatne stručne popisujeme jednotlivé druhy vnútorných parazitov vyskytujúcich sa u psov. Každý má svoje špecifiká, a to aj čo sa týka možného prenosu parazita na človeka. Vo všeobecnosti je riziko prenosu relatívne nízke, no u niektorých druhov nie nemožné. Rizikové sú predovšetkým deti vo veku do 3 rokov.

Cena odčervovacích tabliet začína na sume od 3 eur. Napríklad tablety na odčervenie Dehinel Plus XL. Nejde teda vôbec o nákladnú záležitosť, pričom psíkovi dokážete zabezpečiť vysokú mieru ochrany pred parazitickou nákazou. Cenovo dostupný je takisto odčervovací prípravok Drontal Dog Flavour alebo odčervovacie tablety Galces. Samozrejme, dôležité je naštudovať si informácie o konkrétnom produkte, aby ste vedeli, na aké parazity pôsobí, ako sa používa, aký je interval dávkovania a samotné dávkovanie podľa hmotnosti psa. Na trhu sú dostupné aj drahšie.

Nie, takýto spôsob prírodného odčervenia nie je odporúčaný ani veterinármi. Dlhodobý účinok cesnaku je minimálny a nemá preukázateľné antiparazitárne účinky. Pes by ho musel aspoň pre čiastočný efekt požívať veľmi často, čo môže u mnohých jedincov spôsobovať problémy so žalúdkom a podráždenie. Jeho silný pach, chuť a toxicita môžu spôsobovať dávenie či zvracanie.


Komentáre
Zuzana Balog 18.Jan.2023

Ako píšete v texte o tabletkách, pastách či spot-on prípravkoch. Pre šteniatka určite odporúčam na odčervenie aj Drontal Junior. Je to skôr roztok ako pasta. Môžete ho striekačkou šteniatku streknúť do úst alebo zamiešať do krmiva. Striekačka je dokonca aj v balení. My sme takto odčervovali našich malých basetíkov. Odporučil nám to veterinár a rozhodne chválim.

Odpovedať

Róbert 20.Dec.2023

Ako rýchlo sa vstrebáva tableta na odčervenie.Psik sa zvracal 4 hodiny po podaní tablety.Je potrebné opakovať podanie tablety?ďakujem

Odpovedať

redakcia Animals.sk 03.Jan.2024

Dobrý deň,
zvracanie môže byť prejavom odčervovania, preto nie je nutné odčervovanie opakovať. Pokiaľ však psík nebude dlhodobo reagovať na odčervenie dobre, odporúčame zmeniť preparát.

Nikola 11.Feb.2024

Dobrý deň, máme male šteniatko, odčervili sme ho na 8 týždeň života a chcela by som sa opýtať že je možné aby vylučoval parazity niekoľkokrát? Tableta (1/4 tabletky, podľa váhy) bola podaná predošlý deň cca okolo 12tej hodiny a po piatich hodinach mal psík riedke vylučovanie kde bolo zopár tych parazitov - škrkavka a potom následne ich veľa vyzvracal, dneska rano ich tiež vylúčil a znova len leží na deke a nechce jesť. Chcela by som opýtať aj že ako dlho cca prebieha vylučovanie tych parazitov, či to je bežné takeho správanie psíka.
Ďakujem

Odpovedať

animals.sk 11.Feb.2024

dobrý deň, ak to dobre chápem, tak máte psa ktorý má ešte len 8 týždňov a už je u vás doma. To sa často stáva, ked je pes od množiteľa bez papierov. Bude potrebné aby ste navštívili veterinára a on vám naordinuje komplexnejšiu liečbu parazitov. ak sa mýlim a psa máte z oficiálnej chovnej stanice, ospravedlňujem sa

Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(92.2%)