Ako vybrať terárium

Terárium pre agamu, hada, chameleóna, gekona alebo korytnačku? Návod, ako vybrať správne

Či už rozmýšľate nad hadom, jaštericou, korytnačkou alebo chovom hada, bez terária sa nezaobídete. Existuje niekoľko druhov terárií s rôznymi tvarmi a veľkosťami aj spôsobom otvárania. Výber závisí od toho, aké zviera sa rozhodnete chovať. Jemu musíte prispôsobiť veľkosť a spôsob otvárania, avšak aj osvetlenie a zariadenie terária. Ešte pred výberom musíte porozmýšľať, kam chcete terárium umiestniť, pretože zviera sa bez denného svetla nezaobíde. Ak nebude mať dostatok prirodzeného denného svetla, nutné je špeciálne osvetlenie. Každý tvor, aj nočné živočíchy, potrebuje jednoznačne rozlíšiť deň a noc.

Publikované: 21.09.2023
Aktualizované: 21.09.2023
Obsah článku:

Terárium je vo svojej podstate nádoba určená na uchovávanie rastlín alebo zvierat v kontrolovanom prostredí. V kúsku vami vytvorenej krajiny môžete sledovať agamu, leguána, chameleóna, gekona, užovku červenú či suchozemskú korytnačku v jej prirodzenom prostredí.

Kvalitné teráriá pre korytnačky, plazov či obojživelníkov

Názov Hodnotenie Detail
Želvárium sklenené 50x30x25 cm5*Zobraziť produkt
Terárium 60x45x32 cm5*Zobraziť produkt
Terárium s hliníkovou sieťkou 60x45x90 cm5*Zobraziť produkt
OSB drevené zostaviteľné terárium 150x60x60 cm5*Zobraziť produkt
Terárium s UVB osvetlením 100x50x50 cm5*Zobraziť produkt

Typ terária: púštne alebo tropické?

Terárijný prístrešok pre zvieracieho miláčika by mal zodpovedať jeho potrebám. Na výber je niekoľko druhov terárií – niektoré sú vhodné pre zvieratá žijúce pôvodne na púšti, niektoré pre zvieratá potrebujúce tropické podmienky.

  • Tropické terárium: Takéto terárium musí zniesť vyššiu vlhkosť, živé aj umelé rastliny a zodpovedajúci substrát. Povrch by mal byť rovný a stabilný.
  • Púštne terárium: Vhodné na chov živočíchov, ktoré sú zvyknuté žiť na púšti. Základom je piesok, korene/vetvy a kamene, na výhrev sa dajú použiť výhrevné kamene alebo káble.
  • Paludárium: Korytnačie terárium alebo želvárium je určené na chov korytnačiek, jašteríc a žiab. Prechod z vodnej časti na súš by mal byť plynulý, terárium musí byť odolné, aby v ňom mohla stáť voda.

Terárium pre suchozemskú korytnačku

Drevo, sklo alebo plast

S kvalitou terária úzko suvisí materiál, z ktorého je vyrobené. Najčastejšou voľbou sú čisto sklenené, avšak vyberať si môžete aj z drevených (kombinácia dreva a skla), plastových a akrylových terárií. Môžu byť rámové alebo bezrámové, pričom rámové sú vhodné pre väčšie a ťažšie zvieratá. Rámy sa zvyčajne vyrábajú z hliníka, ktorý je ľahký a odolný proti korózii. Pre niektoré druhy chameleónov sú vhodné flexária, teda terária, ktorých steny tvoria mriežky.

  • Sklo: Ide o vysoko odolný materiál s dhou životnosťou. Časti sú najčastejšie spájané silikónom.
  • Drevo: Ide predovšetkým o dizajnovú voľbu, zvyčajne je terárium kombináciou dreva a skla, zriedkavejšie sa kombinuje s plastom.
  • Plast: Tento materiál sa používa na výrobu menších terárií (insektárium – terárium pre hmyz) a prepraviek.
  • Akryl: Syntetický polymér je ľahký, zdravotne neškodný a bezpečný. Dobre sa odvetráva.

Veľkosť, objem a tvar

Terárium môže byť orientované na výšku alebo na šírku, pre zvieratá prirodzene žijúce na stromoch a skalách sú vhodnejšie terária orientované na výšku a pre živočíchy žijúce na zemi zas tie, ktoré sú orientované na dĺžku. Najčastejšie ide o kváder, avšak pre menšie zvieratá sú dostupné napr. šesťhranné terária.

V prípade jašterov by mala byť dĺžka terária približne 7x dlhšia ako ich telo bez chvosta, pri hadoch by mala byť najdlhšia stena terária aspoň taká dlhá ako had. Pri voľbe veľkosti myslite na to, že zviera môže ešte rásť, niektoré potrebujú dostatočne veľký priestor, aby mohlo byť v teráriu miesto na slnenie i na ochladzovanie, prípadne na plávanie. Gekončík potrebuje terárium na šírku (60 x 30 – 35 x 30 – 35 cm), agama bradatá minimálne 80 – 100 x 50 x 50 cm, leguán 200 x 150 x 150 cm a taká užovka červená aspoň 60 x 45 x 45 cm. Okrem rozmerov sa môžete stretnúť aj s objemom, najmenšie terária majú cca 11 l, tie najväčšie viac ako 80 l.

Drevené terárium

Dostatočné vetranie je dôležité

Niektoré zvieratá sú náročné na čerstvý vzduch a potrebujú dostatočné vetranie. V teráriu preto musí byť vyriešená cirkulácia vzduchu horným, spodným alebo bočným vetraním. Vo všeobecnosti platí – čím viac vetracích otvorov, tým lepšie. Samozrejme, ak nejde o zvieratá, ktoré sú citlivé na prievan. Najmä v prípade plazov by mali vetracie otvory pozostávať zo sieťky (drôtenej alebo plastovej proti hmyzu), avšak musí byť dostatočne pevná, aby sa had nedostal von.

Spôsob otvárania

K dispozícii sú dva typy terárií – dvierkové a vyklápacie. Pri vyklápacích sa do terária dostanete odklopením horného veka, pri dvierkových sa terárium otvára spredu alebo zboku. Otváranie zo strany je praktické s ohľadom na čistenie a manipuláciu s chovaným tvorom, pri vyklápacom sa musíte menej obávať, že tvor si nájde cestu von.

Vyklápacie otváranie terária

Osvetlenie a teplota

V závislosti od toho, aké zviera plánujete chovať, umiestnite terárium na miesto, kde bude dostatok denného svetla. To môžete nahradiť UVA alebo UVB (pri denných tvoroch) osvetlením. Umiestnené by malo byť okolo 20 cm nad miestom, kde sa bude zviera vyhrievať, preto na to myslite pri voľbe rozmerov. Vysokú intenzitu osvetlenia potrebujú predovšetkým púštne tvory, nočné takéto osvetlenie nepotrebujú a cez deň si vystačia aj s normálnym denným svetlom. Podľa miesta, z ktorého chované zviera pochádza, potrebuje denne po celý rok svietiť niekedy 12 až 14 hodín, niekedy dĺžka svietenia závisí od ročnej doby. Radšej ako po infračervenej siahnite po výhrevnej žiarovke, najlepšie s plnospektrálnym dosvitom.

Niektorým zvieratám vystačí na vyhrievanie a osvetlenie jeden zdroj, iné vyžadujú samostatnú vyhrievaciu podložku, tepelné káble alebo kameň. Teplota by mala byť regulovateľná termostatom a zodpovedať tomu, v akých prirodzených podmienkach zviera žije. Teplota by nemala byť rovnaká v celom teráriu, zabezpečíte to napr. vyhrievacou lampou a rastlinami poskytujúcimi tieň.

Osvetlenie terária

Vybavenie a dekorácie do terária

Zvieraťu by ste mali vytvoriť priestor pripomínajúceho jeho prirodzené prostredie. Hady potrebujú priestor na šplhanie, konáre, kamene a úkryty, leguány konáre na šplhanie, agama misku s vodou na osvieženie, úkryty, konáre na lezenie aj plochu na behanie. Dekorácie a ich množstvo prispôsobte chované zvieraťu a veľkosti terária.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Výber terária nie je veľmi zložitý, avšak do úvahy treba brať špecifiká vybraného zvieraťa. Niektoré potrebujú väčší priestor, niektoré potrebujú špeciálne osvetlenie a iné zas množstvo dekorácií a úkryty. Neodpovedali sme vám na všetky otázky ohľadom výberu správneho terária? Opýtajte sa nás v komentároch, čo vás zaujíma.

Keďže každé z týchto zvierat potrebuje iné podmienky na život, malo by tomu byť prispôsobené aj terárium. Napr. pre korytnačku je vhodné paludárium, pre agamu a väčšinou hadov púštne terárium a pre chameleóna zas tropické terárium.

Áno, môžete, avšak najprv treba dekorácie vybrúsiť a vyvariť. V prípade koreňov a kameňov by ich výber mal zodpovedať tomu, na čo sú konkrétne tvory zvyknuté bežne v prírode.

Vzhľadom na to, že na väčšine Slovenska je prirodzene trvá voda, odporúčame ju pred použitím prevariť alebo nechať odstáť. Inak by sa mohli vytvoriť vodný kameň a usadeniny.

Závisí to od vami vybraného zvieraťa. Chameleóny ich určite ocenia, ale napr. také agamy alebo leguány by ich pojedli. Vždy si vopred zistite, či sú živé rastliny vhodné, ak nie, použite umelé.

Áno, je. Vodné korytnačky potrebujú miesto na súši a miesto vo vode, preto je pre ne vhodné tzv. želvárium. Suchozemským korytnačkám postačí klasické terárium s niekoľkými termozónami.

Škrečka môžete chovať v klietke, ale aj v teráriu. Dôležité je, aby mal dostatok zábavy a pohybu. Vhodné je koleso na behanie, vanička na kúpanie, interaktívne hračky.

Áno, dostupné sú aj rohové teráriá. Vhodné sú pre chameleóny, leguány, gekony, ale aj agamy. Rohové terárium môže byť sklenené, akrylové aj drevené. Väčšinou ide o veľkoformátové zariadenia na chov obojživelníkov a plazov.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnotenie:
(90.6%)