Nepĺznuce plemená psov

Nepĺznuce plemená psov – psy s vlasmi vhodné aj pre alergikov

Dôvodov, prečo budúci chovateľ hľadá nepĺznuce plemeno psa môže byť viacero, no najčastejšie ide o dva prípady. Tým prvým je, že majiteľ chce psa, ktorý nestráca srsť, z praktického dôvodu. Takýto pes v byte znamená, že srsť nebude všade a ušetrí si tým čas pri upratovaní a odchlpovaní vecí či nábytku. Druhý dôvod sa týka alergie. Prípadov alergie na psa, resp. psiu srsť je čoraz viac a pes, ktorého srsť nepĺzne, je pre alergika tou najlepšou možnou voľbou. Ak však veríte, že nejaký hypoalergénny pes existuje, budete sklamaní. Žiadny pes nie je v skutočnosti antialergický. No nepĺznuce plemená psov, ktoré nestrácajú srsť, môžu mnohým alergikom výrazne uľahčiť vzájomné spolužitie. Aký je to pes s vlasmi? Ktoré plemená psov sú naozaj nepĺznuce?

Publikované: 17.07.2023
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Čistenie psích chlpov z koberca či zo sedačky si nie každý užíva rovnako. Nie každého zrejme poteší, ak má po chvíľke maznania srsť na každom kúsku oblečenia. Nepĺznuce psy nie sú žiadnou špeciálnou vyšľachtenou kategóriou, ktorá by vznikla preto, že sa ľuďom nechcelo upratovať. Ide o prirodzenú vlastnosť v štruktúre srsti konkrétnych plemien. Existujú predovšetkým malé plemená psov s takouto srsťou, no nájdu sa aj stredne veľké alebo dokonca veľké plemená psov, ktoré nepĺznu alebo strácajú srsť len minimálne. Často sa nepĺznuce psy označujú za hypoalergénne, čo je však len čiastočná pravda. Ak však nemôžete mať domáceho miláčika, psa či mačku pre alergiu, môže byť pes s vlasmi vhodnou alternatívou. Aké nepĺznuce plemená psov existujú?

Pes s vlasmi – charakteristika

Či hľadáte plemeno psa do bytu alebo domu, po ktorom nezostanú na sedačke chumáče chlpov, alebo máte problém s alergiou na psa – psiu srsť, vedzte, že psy s vlasmi dokážu vaše požiadavky splniť. Špecifickom týchto plemien je práve štruktúra ich srsti. Možno ste už počuli, že u väčšiny plemien je reč o vrchnej srsti a hustej podsade. Podsada u psov tvorí vrstvu krátkych chlpov pri koži. Navonok ju väčšinou nevidno a ukrytá je pod vrchnou srsťou. Hlavnou úlohou podsady je tepelná izolácia, aby pes lepšie zvládal vysoké alebo nízke teploty. Štandarde podsada prerastá a srsť sa vymieňa raz či dvakrát do roka. Najčastejšie pred letom a zimou. A práve vtedy pes pĺzne.

A čo teda psy s vlasmi? Plemenám, ktoré majú vrchnú vrstvu srsti, no chýba im podsada, sa hovorí psy s vlasmi. Sú také plemená psov, ktoré podsadu nemajú vôbec a potom také, ktoré majú len veľmi riedku a krátku podsadu. Psy s vlasmi majú teda len vrchnú srsť, ktorá dorastá, no len zriedka pĺzne. V podstate je srsť týchto psov veľmi podobná ľudským vlasom. Napriek tomu, že ide často o dlhosrsté plemená, pĺznu menej.

Pes s vlasmi

Nepĺznuce psy vs hypoalergénne psy

V niektorých článkoch sa dočítate o nepĺznucich alebo hypoalergénnych psoch. Vo svojej podstate ide o jednu a tú istú skupinu psov. Nepĺznuce psy alebo tak trocha marketingovo viac znejúce hypoalergénne psy sú v podstate psy s vlasmi. Teda plemená psov bez podsady alebo len s veľmi krátkou a riedkou podsadou. Vďaka tomu je u nich efekt pĺznutia minimálny.

Otázkou je, či sú takéto psy naozaj vhodné pre alergikov. V skutočnosti áno, sú to psy pre alergikov. Rozhodne ich však nemožno označovať za hypoalergénne. Čoraz viac ľudí je alergických na psy a psiu srsť. Psie chlpy na gauči, posteli, na oblečení, podlahe alebo priamy kontakt so psom u týchto ľudí vyvoláva podráždenie a následné alergické reakcie. Práve nepĺznuce psy s vlasmi sú v tomto smere najlepšou voľbou, hoci platí, že nie pre každého alergika tieto plemená predstavujú riešenie.

Dôvodom je, že alergia na psa neznamená nutne alergiu na psí chlp, ale na epidermálne bunky, ktoré sú vo vlasových folikuloch a starajú sa o ich rast. Tieto epidermálne bunky však tiež odumierajú a následne sa zachytávajú v srsti. Pomáha pravidelné vyčesávanie, zároveň sa srsť udržuje omnoho jednoduchšie. Je však na zvážení budúceho majiteľa, v akom štádiu je samotná alergia na psov. Zohľadniť je potrebné riziko, ktoré kontakt so psom a alergická reakcia predstavujú.

Nepĺznuce plemená psov – psy s vlasmi

Ak túžite po psom členovi rodiny a hľadáte práve nepĺznuce plemená psov, ktoré vám ušetria čas strávený upratovaním alebo eliminujú či zmiernia príznaky vašej alergie, máme pre vás niekoľko tipov. Niektoré psie plemená sú známe viac, iné menej. Medzi vhodnými kandidátmi nájdete primárne malé plemená psov, no takisto stredne veľké či veľké. Jednotlivých psov vám tiež v skratke predstavíme.

Jorkšírsky teriér

Jorkšírsky teriér

Možno ste doteraz ani netušili, prečo je toto plemeno také obľúbené práve ako bytový pes. Okrem jeho kompaktných fyzických parametrov je toto malé plemeno charakteristické tým, že pĺzne len minimálne. Srsť má dlhý vlas bez podsady, je hodvábna a pripomína ľudský vlas. Vďaka absencii podsady je jorkšírsky teriér vhodné plemeno aj pre alergikov. Praktické skúsenosti potvrdzujú, že toto plemeno pĺzne len výnimočne a nikdy nie intenzívne, a nespôsobuje také alergické reakcie. Najideálnejšou voľbou pre alergika je, ak udržuje srsť jorkšíra krátku. Starostlivosť o ňu je okrem občasného zastrihávania naozaj minimálna. Pri dlhej srsti je potrebné pravidelné vyčesávanie, balíčkovanie a kúpanie. Jorkšír je energické a odvážne plemeno s temperamentnou náturou.

Bišon

Prezieravý pohľad, usmievavý výraz v tvári a vlnitá a špirálovitá srsť. Bišon je nezameniteľné malé plemeno nepĺznuceho psa. Jeho srsť je veľmi hebká a, podobne ako u jorkšíra, srsť nemá spodnú podsadu. Toto plemeno teda nepĺzne a tiež preto je často odporúčané pre alergikov alebo ako vhodné plemeno psa do bytu. Rozhodne však srsť bišona nie je bezúdržbová. Vyžaduje si pravidelné kefovanie a občasné kúpanie. Vlasy bišona síce nepĺznu, no rastú a je potrebné ich skracovanie – zastrihávanie. Plyšový vzhľad podčiarkuje aj ich prítulná a hravá povaha.

Bišon

Pudel

„Módna“ a ušľachtilá ikona medzi psími plemenami, presne tou je pudel. Toto plemeno je charakteristické svojou štruktúrou srsti, vďaka ktorej stará srsť nevypadáva, ale tvoria sa typické kučeravé zväzky. Neraz pri charakteristike plemena natrafíte na prívlastok, že je pudel hypoalergénny. Táto charakteristická vlastnosť ich srsti sa vzťahuje na všetky veľkosti pudla – trpasličieho, toy pudla, stredne veľkého až veľkého. Počítajte však s tým, že srsť musí byť pravidelne vyčesávaná a taktiež zastrihovaná. V srsti sa totiž ľahko zachytia nečistoty. Pudel ja zároveň známy svojou schopnosťou prispôsobiť sa a vysokou inteligenciou. Bez väčších problémov si zvykne na život v byte.

Pudel

Portugalský vodný pes

Porties – portugalské vodné psy sú v našom regióne menej známym plemenom psa. Ich srsť je veľmi podobná práve srsti pudlov. Srsť je možné zastrihovať na rovnakú dĺžku asi na palec alebo sa portugalské vodné psy často strihajú v zadnej polovici tela do hladka a z polovice sa ponecháva kučeravá hebká srsť. Ide o stredne veľkého psa, ktorý je vhodný pre aktívnych ľudí. Je energický, hravý a má rád pohyb. Bývaniu v byte sa však prispôsobuje veľmi dobre, pretože veľmi rád trávi čas v spoločnosti ľudí.

Portugalský vodný pes

Basenji

Pôvodom je basenji loveckým psom z Afriky. Charakteristický je preňho hlavne fakt, že je označovaný ako mačkopes. Dôvod? Najznámejší je tým, že nešteká, nevyje, no zároveň je basenji extrémne rýchly, vnímavý, nezávislý a inteligentný. Starostlivosťou o svoju srsť pripomína mačku, pretože si srsť neustále olizuje. Často má vlastnú hlavu, rád sa mazná, no inokedy nereaguje na žiadny povel. Majiteľov poteší, že tento pes nemá takmer žiadny typický psí zápach. Jemná srsť nemá podsadu, nepĺzne, je krátka a vyžaduje si minimálnu starostlivosť v podobe občasného prečesania.

Basenji

Maltézsky psík

Veľmi známe a obľúbené bytové plemeno psa. Ide o malé plemeno psa, ktoré je stvorené pre život v byte. Srsť psa je hodvábna, jemná, lesklá a hlavne nepĺzne, takže na svoje si môžu prísť aj alergici. Jeho hypoalergénna srsť je mäkká, no ľahko na seba naviaže nečistoty. Maltézsky pes môže mať srsť s dlhým vlasom, no mnoho majiteľov srsť zastriháva, čím sa nároky na starostlivosť o srsť ešte znižujú.

Maltézsky psík

Čínsky chocholatý pes

Na bezsrsté psy sa mnohí chovatelia pozerajú cez prsty. Čínsky chocholatý pes si vyslúžil prívlastok „najškaredší pes na svete“, no faktom je, že je rovnako krásny ako každý iný pes. Ide o viac-menej bezsrsté plemeno psa, a preto je majiteľ od pĺznutia úplne oslobodený. Čínsky chocholatý je často označovaný ako ideálny hypoalergénny pes. Srsťou má pokrytú len hlavu, spodnú časť nôh a chvost. Existuje aj variant čínskeho chocholatého psa s jemnou krátkou srsťou, ktorá však taktiež nevypadáva. Starostlivosť musíte cez leto venovať natieraniu pokožky opaľovacím krémom. V chladnom počasí zasa pes potrebuje teplo a ideálne teplé oblečenie, inak hrozí jeho podchladenie. Čínsky chocholatý je v byte skvelým spolubývajúcim, po ktorom chlpy nenájdete nikde. Je to tichý a stredne aktívny pes.

Čínsky chocholatý pes

Havanský psík

Šťastnou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú nepĺznuceho psa s vlasmi, môže byť aj pôvodom domorodý havanský psík. Pri pohľade na jeho srsť si možno mnohí povedia, že tá musí padať všade. Faktom je, že tento pes s vlasmi má srsť podobnú ľudským vlasom. Srsť je dlhšia, je potrebné ju prečesávať a podľa znečistenia aj pravidelne kúpať. Faktom však je, že stráca srsť minimálne. Mnohí majitelia preferujú tiež možnosť srsť zastrihávať alebo ju balíčkovať. Sú to veľmi zvedavé, priateľské a energické psy, ktoré však dokážu ochotne tráviť kopec času so svojím majiteľom aj počas oddychu.

Havanský psík

Malý bradáč – štandardný bradáč

Malý bradáč je menšia verzia pôvodného strážneho psa – štandardného bradáča, ktorý je stredne veľkého vzrastu a jeho srsť nepĺzne. Bradáče majú typické fúzaté tlamy a hrubé obočie. Sú to veľmi živelné a nebojácne plemená psov, ktoré sú veľmi prispôsobivé na život v byte alebo na dvore domu. Srsť zhadzujú veľmi málo, vďaka čomu budú perfektnými spolubývajúcimi v interiéroch a hodia sa aj pre ľudí s alergiou.

Malý bradáč

Coton de tulear – bavlnka

Malý spoločenský pes, ktorý sa vyznačuje hustou, mäkkou a hebkou srsťou bez podsady. Prirodzene to značí, že patrí do skupiny nepĺznucich psov. Jeho nadýchaná srsť je „hypoalergénna“ a aj preto hlavne v zahraničí po tomto psíkovi siahnu alergici. Historicky je tento pes kráľovského pôvodu z Madagaskaru. Srsťou pripomína bišona. Povahou je to zvyčajne veľmi mierny a pokojný pes do bytu, ktorého vlasy však vyžadujú česanie a občasné pristrihnutie.

Coton de tulear – bavlnka

Najčastejšie otázky – FAQ

Chcete chovať psa v byte, no obávate sa neporiadku a nadmerného pĺznutia? Je pravdou, že väčšina psov žijúcich v bytoch pĺzne počas celého roka, no existujú aj psie plemená, ktoré pĺznu minimálne alebo vôbec. Psy s vlasmi majú štruktúru srsti podobnú ľudským vlasom a vďaka tomu pĺznu minimálne. Máte skúsenosti s nepĺznucimi plemenami? Máte otázky ohľadom tejto kategórie psov? Budeme veľmi radi, ak sa s ostatnými čitateľmi a milovníkmi psov podelíte o svoje skúsenosti, rady, tipy a odporúčania. Stačí sa zapojiť komentárom pod článkom.

Nie, hypoalergénne psy neexistujú, hoci sa nepĺznuce psy s vlasmi mylne týmto prívlastkom označujú. Hypoalergénne psy sú vlastne psy s vlasmi, ktoré nemajú podsadu vôbec alebo majú len veľmi krátku a riedku, vďaka čomu nepĺznu alebo pĺznu len minimálne. Hypoalergénne psy – nepĺznuce psy sú však pre alergikov často najlepšou možnosťou spomedzi všetkých plemien.

Medzi najznámejšie nepĺznuce plemená psov patria jorkšírsky teriér, pudel, basenji, čínsky chocholatý pes, bišon alebo maltézsky pes.

Ide o štandardný proces výmeny srsti pri zmenách teplôt, keď kožuch dostáva podnet. Psy často pĺznu po zime (na jar), keď sa zbavujú nadbytočnej srsti alebo na jeseň, keď sa srsť vymieňa a hustne. Psy žijúce vo vnútri môžu pre stabilnú teplotu pĺznuť počas celého roka. Proces pĺznutia začína už v šteňacom veku okolo 3 až 6 mesiacov. Intenzita pĺznutia závisí aj od typu srsti a jej štruktúry. Napríklad najmenej pĺznu krátkosrsté plemená s drsnou srsťou. Pĺznutie u psov však môže byť zapríčinené aj kožným ochorením, svrabom, ekzémom, prítomnosťou parazitov – blchy – alebo nevhodnou či nedostatočnou výživou.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(91.2%)