Svrab u psa

Ako vyzerá svrab u psa? Príznaky, infekčnosť, prenos na človeka a účinný liek na svrab

Máte pocit, že váš pes sa škriabe častejšie ako zvyčajne? Možno ide o psie blchy alebo uštipnutie hmyzom, ako komár či včela. Horšou možnosťou je, ak sa u vášho psa objaví prašina, čo je ľudové označenie pre známe infekčné ochorenie svrab. Túto chorobu, rovnako ako ušný svrab u psov, spôsobujú parazity. Prenos prebieha fyzickým kontaktom s nakazeným jedincom. Aké parazity u psov spôsobujú svrab? Pozorujete, že váš pes si hryzie srsť? Chcete vedieť ako prebieha liečba svrabu, čo to je ušný svrab a aké sú jeho príznaky? Náš článok vám zaručene pomôže.

Publikované: 19.01.2023
Aktualizované: 14.02.2023
Obsah článku:

Na úvod je potrebné spomenúť, že svrbenie psa a častejšie škrabanie nemusia byť nutne znakom prítomnosti svrabu. Pokojne môže ísť o krátkodobé svrbenie zapríčinené uštipnutím hmyzu, podráždením pokožky, alergiou alebo prítomnosťou bĺch. Čo sú takisto parazity, ktorých by ste mali urýchlene vášho domáceho miláčika zbaviť. Svrab u psa predstavuje závažné a vysoko infekčné kožné ochorenie, ktoré si vyžaduje medikamentóznu liečbu a účinné odčervenie. Možností liečby svrabu u psa je viac. Dôležitá je však diagnostika ochorenia. Aké sú typické príznaky svrabu, ako sa pes správa a čo je to ušný svrab?

Svrab u psa – charakteristika ochorenia

Parazity sú pre psov večne nebezpečnými nepriateľmi. Svrab (ľud. prašina) je parazitárne kožné ochorenie spôsobené najčastejšie parazitom Sarcoptes scabiei – Zákožka svrabová. Ide o malé roztoče, ktoré nedosahujú dĺžky ani 1 mm. Napadajú šteňatá, dospelé psy a všetky krátkosrsté i dlhosrsté plemená psov bez rozdielov. Existuje viacero druhov týchto parazitov, pričom každý má svojho ideálneho hostiteľa (pes, mačka, fretka, líška, diviak...).

Svrabom sa môže infikovať aj zdravé a čisté zviera. Kedysi sa tento parazit vyskytoval v chovoch s horšou hygienou. Svrab je typické ochorenie pre viaceré druhy lesnej zveri. Najčastejšie pre tú, ktorá žije v norách a brlohoch. Preto týmto ochorením často trpeli poľovné psy, ktoré prichádzali s takýmito zvieratami do kontaktu.

Tento roztoč žije v koži daného jedinca. Samice zákožky sa prehryzú do kože až do hĺbky niekoľkých centimetrov. V tejto fáze sa živia bunkami kože a keratínom. Už tento proces spôsobuje svrbenie a podráždenie pokožky. Do vyhryzených tunelov samičky zákožky nakladú vajíčka, z ktorých sa po 3 – 8 dňoch vyliahnu larvy. Následne o pár dní dospievajú a celý proces s kladením vajíčok sa v priebehu 2 – 3 týždňov opakuje. Samičky dokážu počas svojho života naklásť až 50 vajíčok. Samci tohto parazita žijú len na povrchu pokožky a po párení uhynú.

Sarcoptes scabiei je veľmi životaschopný roztoč, ktorý mimo tela hostiteľa prežije až 22 dní vo vlhkom a chladnom prostredí. Pri izbovej teplote zvyčajne neprežije dlhšie ako 3 – 4 dni. Svrab u psa si možno ľahko zameniť s alergiou alebo s výskytom bĺch. V minulosti sa často zamieňal s inhalačnou alergiou, no tá má pretrvávajúci charakter len v konkrétnom období (sezónne). Sú však príznaky svrabu, na základe ktorých môžete mať reálne podozrenie, že ide o toto ochorenie.

Svrab u psa príznaky

Príznaky – ako zistiť, že má pes svrab

Symptómy, ktoré vám umožňujú toto infekčné ochorenie určiť svojpomocne bez pomoci veterinára sú rôzne, avšak nie stopercentné. Tým najčastejším príznakom svrabu u psa je veľmi dráždivé svrbenie pokožky. U psa sa od pohľadu nemusia okamžite vyskytovať iné príznaky, no časom pribúdajú a sú jasným signálom, že svrab je u psa prítomný. Samotného parazita si voľným okom nikdy nevšimnete. Náročné je to aj pod mikroskopom.

Intenzívne svrbenie je u psa prítomné na miestach, kde sa parazity vyskytujú. Najčastejšie sú to ušikolenáčlenkové kĺbybrucho alebo hruď. Možno prekvapí, že svrab sa častejšie objavuje na miestach, kde má zviera menej srsti. Preto práve svrbenie uší u psa a následné škrabanie môže byť často smerodajným signálom. Svrab sa postupne šíri a infekcia postupuje celým telom. Môžete pozorovať nielen škrabanie psa, ale takisto to, že pes si hryzie srsť na miestach, kde ho parazit dráždi.

S veľkou pravdepodobnosťou sa teda objavia príznaky svrabu, ako:

  • svrbenie a časté škrabanie,
  • začervenaná pokožka,
  • šupinatenie,
  • vyrážky – pustuly,
  • miesta s viditeľne vypadanou srsťou,
  • povrchové krvácanie či chrasty,
  • opuch lymfatických uzlín.

Ak samotné klinické príznaky pretrvávajú, navštívte veterinára. Realizovať je možné kožný zoškrab. Keďže sa parazit nachádza pod kožou, dôležité je urobiť to dôkladne, aby vzorka zachytila parazita, vajíčka alebo larvy. Väčšinou jeden zoškrab nestačí na to, aby sa podarilo parazita pod mikroskopom nájsť. Zoškrab kože psíka nebolí, no je psíkovi mierne nepríjemný. Ak sa rozborom podozrenie nepotvrdí, je možné psovi odobrať krv a zaslať ju na sérologický test protilátok. Dôležité je, aby veterinár zároveň vylúčil, že nejde o iné kožné ochorenie, alergiu, dermatitídu či iné.

Pri škriabaní si miest, kde sa nachádzajú zákožky, sa tvorí začervenanie, zápal či chrasty a množia sa tam baktérie. Zoškrab je preto vhodné robiť práve na takomto mieste, na čo je dobré upozorniť veterinára. Ani pri 50 zoškraboch totiž nie je isté, že sa parazita podarí zo zoškrabu identifikovať pod mikroskopom. Dobrým spôsobom pre diagnostikovanie svrabu môže byť tzv. pinal-pedal test. Ide o mieru svrbenia ušného laloku psa. Ucho uchopíte medzi dva prsty a jemne po ňom prechádzate z oboch strán. Veľké percento psov sa pri tomto svrbení bude snažiť poškriabať zadnou nohou na rovnakej strane tela. Vtedy je väčšia šanca, že odhalíte miesto, kde sa parazity množia.

Nákazlivé kožné ochorenie

Ako sa táto kožná choroba u psa šíri? Prenos u zvierat je možný primárne fyzickým kontaktom s nakazeným jedincom. Takisto môže dôjsť k nákaze v prostredí, kde sa infikované zviera pohybovalo. Napríklad spoločná hračka, miska, deka či pelech. Ako uvádzame vyššie, v chladnejšom a vlhkom prostredí dokáže parazit prežiť až 22 dní, pri izbovej teplote okolo 3 až 4 dní.

Svrab u psa na lakti

Svrab u psa a prenos na človeka

Ide o vysoko infekčné kožné ochorenie. Čo sa týka možného prenosu parazitov priamo na človeka, riziko je veľmi nízke. Dôvodom je, že konkrétny parazit je určený pre daného hostiteľa, v tomto prípade psa či mačku. Existuje druh parazita Sarcoptes, ktorý sa prenáša výslovne z človeka na človeka. V prípade, že dôjde k prenosu zo zvieraťa na človeka, prejavovať sa to môže miernym diskomfortom, svrbením (zápästie, lakeť, priestory medzi prstami) a červenými škvrnami. Infekčnosť a priebeh sú veľmi mierne oproti štádiu, ktoré môže postihnúť domáceho miláčika.

Ako sa prejavuje ušný svrab?

U psov a mačiek sa veľmi často vyskytuje tiež iný druh roztoča, Otodectes cynotis. Tento parazit je nebezpečný tým, že jeho útočiskom sa stávajú sluchové orgány zvierat. Princíp množenia a prenosu je rovnaký ako pri klasickom svrabe, no s tým rozdielom, že tento proces sa odohráva v zvukovode psa. Počas 3 týždňov sa parazit z vajíčka cez larvu a nymfu vyvinie v dospelého jedinca.

Ušný svrab sa prejavuje zápalom v uchu. Ten je možné identifikovať na základe zvýšenej tvorby ušného mazu, prítomnosti krvi či malých čiernych bodiek – výlučkov (pripomínajú mletú čiernu kávu), ktoré sa v uchu nachádzajú. Pes trasie hlavou a snaží sa škriabať na hlave. Vnútorná časť ucha nie je ružová, ale začervenaná až opuchnutá. Diagnostikovať dokáže toto ochorenie veterinár aj za pomoci steru.

Otodectes cynotis sa živia kožnými bunkami a tkanivami. Prenos je najčastejšie možný pri kontakte s infikovaným jedincom. Tento druh parazita nie je vyberavý a nemá vyslovene špecificky určeného hostiteľa. Ušný svrab sa prenáša zo psa na mačku či naopak. Prenos na človeka pri tomto druhu parazita predstavuje minimálne riziko.

Dlhotrvajúce alebo opakujúce sa zápaly ucha môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Napríklad kvasinky v uchu u psa môžu spôsobovať výrazné nepohodlie jedinca. Kvasinková infekcia v kombinácii s ušným svrabom predstavuje veľmi vážny stav. Predovšetkým u plemien s väčšími ušami sú infekcie v uchu častejšie. Príznak ako klepanie hlavou, svrbenie, škrabanie, začervenanie či zvýšená tvorba ušného mazu sú veľmi jasné príznaky, ktoré nehodno ignorovať. Svrab netreba podceňovať, rovnako ako ani zápal ucha, ktorý môže byť v neskoršej fáze pre psíka veľmi bolestivým.

Ušný svrab u psa

Najlepší liek na svrab u psa – možnosti liečby

Ešte aj dnes medzi odporúčané postupy patrí overená klasika. Psa poriadne vykúpať a vydrhnúť. Odporúča sa použiť antiseboroický šampón alebo prípravok s obsahom benzoylperoxidu. Vhodný je antiparazitný šampón Arpalit Aveflor NEO. Tento postup dokáže byť do značnej miery účinný, no vzhľadom na to, že svrab a jeho parazity sa môžu nachádzať takisto v ušiach zvieraťa a pod kožou, nemusí kúpanie zabrať na 100 percent.

Dnes je oveľa lepšou metódou používanie účinných antiparazitík. Ide o spot-on prípravky, ktoré sa aplikujú na kožu zvieraťa v oblasti krku. Dôležité sú antiparazitiká pre psov, ktoré obsahujú účinné látky selamektín alebo moxidectin. Napríklad spot-on roztoky s názvom Stronghold Advocate spot-on dog. Prípravok by ste mali pre liečbe svrabu aplikovať vo zvýšenej frekvencii, 3- až 4-krát, pričom po každej dávke je potrebné ponechať odstup 2 týždne.

Ako účinné sa pri liečbe svrabu u niektorých chovateľov osvedčili prípravky, ako Frontline spray alebo Frontline (spot-on roztok). Odčervenie voči vonkajším a vnútorným parazitom ako preliečenie je odporúčané, keďže pes pre chrasty môže byť infikovaný aj inými druhmi parazitov, infekcií či kvasiniek. Liečba svrabu trvá približne 4 až 6 týždňov, no v závislosti od miery infekcie môže aj viac. Prognóza pre liečbu u psov je zvyčajne veľmi dobrá. Čím skôr problém odhalíte, tým skôr sa ho zbavíte.

Alternatívnu liečbu predstavuje použitie roztokov s amitrazom alebo Ivermektín v injekčnej forme. Dôležité je poradiť sa s veterinárom ohľadom dávkovania, nakoľko Ivermektín nie je vhodný pre niektoré plemená psov, kólie, ovčiarske psy alebo briardov. V niektorých prípadoch môže byť nesprávne dávkovanie smrteľné.

V kritickom štádiu, keď parazity psa zamorili, je možné podávanie kortikoidov, ktoré svrbenie zmierňujú, pretože pôsobia aj na nervovú sústavu zvieraťa. Dôležité je myslieť na to, že je potrebné kortikoidy podávať po dobu, kým nebude svrab úplne vyliečený.

Nezabudnite na ostatných domácich miláčikov

Ak máte doma ďalších domácich miláčikov, s ktorými prichádza infikovaný pes do kontaktu, nutné je ošetrenie každého zvieraťa. Ideálny je teda riadny proces hygieny i u ďalších zvieracích členov rodiny. Takisto je vhodné aplikovať aniparazitické roztoky či preventívne zvieratká odčerviť. Hoci sa vám môže zdať, že druhý pes či mačka nevykazujú príznaky svrabu, inkubačná lehota je približne 14 dní, to znamená, že príznaky nákazy môže začať vykazovať s oneskorením.

Svrab u mačky

Dezinfikujte potreby pre psa

Okrem liečby psa a ošetrenia ostatných domácich miláčikov je vhodná aj dezinfekcia prostredia, v ktorom sa pes infikovaný svrabom pohybuje. Dezinfekcia pelechu, hračiek, misiek s jedlom či miest, kde sa psík zdržiava, leží, sedí a pod. Najlepšie je použiť špeciálne dezinfekčné spreje proti parazitom a roztočom. Ideálne, ak ide o prípravok určený na povrchy (bez obsahu chlóru), no vhodné je použiť antiparazitné spreje pre psov, napr. Menforsan (na prírodnej báze). Tie zaručene nebudú psíka dráždiť.

Prevencia voči svrabu u psa

Svrab sa prenáša fyzickým kontaktom s nakazeným jedincom. Zabrániť prevenčne takejto nákaze je preto veľmi náročné, pretože ak sa váš pes rád socializuje s inými psíkmi, len ťažko dokážete predpokladať, kde sa riziko nákazy ukrýva. Na miestach, kde sa zhromažďuje množstvo psov, je riziko nákazy týmto roztočom najväčšie. To sa týka aj prenosu iných parazitov.

Pravdepodobnosť, že sa vaše zviera stretne s divokou zverou je možno vo väčšine prípadov nízka, no u poľovných psov to vylúčiť nemožno. Práve líšky, diviaky alebo rôzne lesné zvieratá žijúce v norách sú typickými prenášačmi.

Najlepšiu prevenciu predstavujú antiparazitiká či odčervenie psa proti vonkajším i vnútorným parazitom. Vhodné sú spot-on prípravky alebo tabletky na odčervenie. Dôležitá je hygiena, a teda kúpanie psa, čistenie uší alebo čistenie pelechu, hračiek či misiek s jedlom a vodou, tak ako uvádzame v odseku „Dezinfikujte potreby pre psa“.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte skúsenosti so svrabom u psa? Viete ponúknuť ostatným čitateľom zaujímavé a účinné tipy a rady, ako sa svrabu u psa zbaviť? Zapojte sa do diskusie a pomôžete tým ostatným chovateľom. Ak naopak máte otázky a chcete vedieť, ako sa účinne zbaviť svrabu a roztočov u psa, neváhajte a pýtajte sa vo forme komentárov v diskusii alebo nás kontaktuje mailom. Naši odborníci vám ochotne poradia v tom, ako postupovať.

Sú signálom, že pes sa agresívne či frekventovane škriabe. To je jasný príznak, že pôjde o parazity alebo určité kožné ochorenie. Jednou z príčin môže byť práve svrab u psa. V tomto štádiu je rozhodne vhodné navštíviť veterinára a zabezpečiť diagnostiku a následnú liečbu. Menej pravdepodobné, no nie vylúčené je, že pes zle reaguje na šampón či niektoré pamlsky, ktorých dlhodobá konzumácia môže spôsobovať alergiu u psa.

Príznaky nákazy svrabom u psa sa začnú prejavovať zhruba po 2 až 3 týždňoch od infekcie. Samotná liečba spot-on prípravkami s účinnými látkami trvá zhruba 4 až 6 týždňov. Záleží však od miery rozšírenia parazitickej nákazy. V takom prípade sa cyklus liečby svrabu môže opakovať.

Dôležité je zistiť príčinu. Ak sú prítomné symptómy, ktoré nasvedčujú, že má pes svrab, rozhodne odporúčame návštevu veterinára a začatie liečby účinnými medikamentami. Niekedy však môže ísť o podráždenie spôsobené uštipnutím hmyzu (komár, kliešť, osa, včela). Skontrolujte miesto, kde sa pes hryzie a skúste odhaliť dôvod. Jednou z možností je taktiež, že ide o alergiu. Ak sa pes hryzie opakovane, zrejme pôjde o kožné ochorenie, ktoré je vhodné odborne diagnostikovať.

Najčastejšie kožné choroby u psov sú spôsobované parazitmi, rovnako ako v prípade svrabu ide o roztoče, pokojne môže ísť o blchy alebo kliešte, ktoré napadajú kožné tkanivo a spôsobujú začervenanie a podráždenie pokožky. Veľmi časté sú alergie – atopická dermatitída u psov. Ide o zápalové ochorenia kože, ktoré sa môžu objavovať po celom tele zvieraťa. Spúšťačom môžu byť i alergie na konkrétne látky. Medzi ďalšie známe ochorenia kože patria kvasinkové infekcie (najčastejšie uší), ktoré môže spôsobiť aj ušný svrab, Seborea, Folikulitída, pustulárna dermatitída či dermatofytóza. V prípade zmien na pokožke zvieraťa nejde vždy o akútne stavy. Ak však ide o infekcie, plesne či zápaly, ktoré sa opakujú alebo zhoršujú, je vhodné, aby ochorenie diagnostikoval veterinár.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.4%)