Päť najčastejších chorôb psov

Poznáte päť najčastejších chorôb psov?

O psoch sa zvykne hovoriť ako o ďalších deťoch. Tiež vyžadujú veľa pozornosti, veľa starostlivosti a veľa lásky. Situácia sa stáva nepríjemnou, ak naše zviera ochorie. Ľudí vie často prekvapiť, že aj psy môžu trpieť depresiami, alergiami alebo žltačkou. V dnešnom článku si prečítate o najbežnejších psích chorobách a o tom, aký by mal byť váš postup.

Publikované: 27.03.2024
Obsah článku:

Psy a ľudia majú toho viac spoločného, než si myslíte. V prípade výskytu choroby je ohrozený ich imunitný systém. V niektorých prípadoch viete vášmu miláčikovi pomôcť aj vy, v iných je nevyhnutné vyhľadať pomoc veterinára.

S akými chorobami sa u psov najčastejšie stretávame?

Pri ochoreniach rozlišujeme tri hlavné skupiny chorôb – bakteriálne, vírusové a parazitárne. Práve z týchto skupín sme vybrali dokopy päť najbežnejších ochorení psov. Sú to tieto:

1. Zubné problémy

Ľudí niekedy ani nenapadne, že by mali pravidelne čistiť zuby svojmu psíkovi. Prečo? Dôvod je jednoduchý. Rovnako ako u ľudí, aj psom sa na zuboch vytvára zubný povlak, ktorý môže viesť k vzniku zubného kameňa. V horších prípadoch môže dôjsť ku vzniku zápalu ďasien alebo abscesov.

Pes a čistenie zubov

Ako spozorujete problém?

Zubné problémy sú našťastie ľahko pozorovateľné. Uvidíte, že váš pes nezvláda, priam odmieta jesť tvrdšie jedlá, napríklad kosti. Rovnako môžete zacítiť nepríjemný zápach z ústnej dutiny. Ak si váš pes nechá prezrieť zuby, uvidíte zafarbené zuby do tmavej žltej až hnedej.

Ako tento problém riešiť?

Už vzniknutý zubný kameň je nutné chirurgicky odstrániť, a v tom vám pomôže len veterinár. Ako prevencia sú vhodné žuvacie pamlsky pre psov alebo pravidelné čistenie zubov špeciálnou kefkou.

2. Infekcie v ušiach

Problémy s ušami majú prevažne psy a mačky. Ak sa týmto zvieratám pravidelne nečistia uši, potom sa hromadí ušný maz, ktorý sa zmieša so špinou a spôsobí upchatie zvukového kanála. Čím dlhšie je ucho špinavé a nevyčistené, tým viac sa zhoršuje komfortnosť psa.

Pes a čistenie učí

Ako spozorujete problém?

Našťastie, aj tu vie majiteľ rýchlo spozorovať prvé príznaky ušnej infekcie. Pes sa často škriabe za ušami, šúcha si hlavu o stenu či iné predmety alebo trasie hlavou z jednej strany na druhú. Po otvorení ucha vás vedia nemilo prekvapiť prilepené nánosy špiny a bakterií.

Ako tento problém riešiť?

Ak sú nánosy v uchu priveľké (nevidíte ani samotné štruktúry ucha), mali by ste vziať svojho psa k veterinárovi. Ak však budete psíkovi pravidelne čistiť uši roztokom a vatovými tampónmi, nijaký problém váš pes nebude mať.

3. Kožné problémy

Aj zvieratá môžu mať rôzne alergie. Najbežnejšie sú práve potravinové alergie, ktoré okrem zažívacích problémov, spôsobujú aj problémy kožné. Nepomýľte si obyčajné škriabanie s ozajstným problémom.

Pes a kožné choroby

Ako spozorujete problém?

Kožné problémy sa najčastejšie prejavia tým, že si pes pravidelne škriabe nejaké miesto na tele, kde dôjde k čiastočnej alopécii (vypadávanie srsti v určitej oblasti). Všimnúť si môžete aj vznik zafarbených škvŕn na pokožke.

Ako tento problém riešiť?

Opäť sa nevyhnete návšteve veterinára. Veterinár zhodnotí stav srsti a pravdepodobne vám predpíše lieky na upokojenie a potlačenie alergickej reakcie. Čo môžete spraviť už dnes? Kúpiť kvalitný šampón a kozmetiku pre vášho psa. Kvalitné šampóny pomôžu dostať srsť naspäť do pôvodného stavu. Rovnako je nevyhnutné začať kupovať hypoalergénne granule.

4. Obezita

Jedným z hlavných problémov slovenských psov je obezita. Ľudia často v dobrej vôli hádžu svojmu psovi „ľudské jedlo“ zo stola a pravidelne svojho psa kŕmia mliečnymi výrobkami, hroznom, orechmi či varenými kosťami. To všetko spôsobuje črevné ochorenia a môže viesť až k obezite.

Pes a obezita

Ako spozorujete problém?

Problémom je, že majitelia si často nevšimnú, že sa ich psy stávajú obéznymi. Naopak, povedia si, že tučné psíky sú zlaté. To je veľká chyba. Všímajte si, čo vám hovorí okolie. Rovnako si všímajte, či je váš pes aktívny. Ak je príliš lenivý a malátny, mali by ste s tým niečo robiť. Obezitu spoznáte aj podľa toho, že prestanete vidieť akúkoľvek siluetu vášho psa.

Ako tento problém riešiť?

Pomôže vám len striktný jedálniček, ktorý stanovíte vášmu psovi. Zvoliť môžete aj diétne granule. Nevyhnutnosťou je veľa pohybu.

5. Zvracanie a hnačka

Niekedy si ani nevšimnete, že váš pes prehltol na prechádzke kúsok plastu alebo zožral niečo mŕtve. Toto všetko, a nielen to, môže viesť k silnému zvracaniu alebo ku hnačke. Problémom je, že v črevách sa môžu vyskytovať črevné červy alebo parvovírusy.

Pes a zvracanie

Ako spozorujete problém?

Ak váš pes zvracia, jeho stolica je riedka a príliš častá, mali by ste začať riešiť tento problém. Tráviace problémy môžete spozorovať aj pri močení. Pri močení môže pes „plakať“ alebo jeho moč nebude jasne žltý.

Ako tento problém riešiť?

Správnu diagnózu vám určí jedine veterinár, ktorý spraví krvné a mikrobiologické testy (CRP) na dokázanie prítomnosti vírusov. Vy zatiaľ môžete dozrieť na to, aby mal váš pes pokojový režim a najmä dostatok tekutín, pretože psy trpiace tráviacimi problémami sú často dehydratované.

Zdroj: panakei.sk


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.6%)