Hnačka u psa

Hnačka u psa. Zaberá diéta a čierne živočíšne uhlie pre psy

Skôr či neskôr sa s týmto problémom stretne takmer každý psičkár. Príčiny vzniku hnačky môžu byť menej i viac závažné. Hnačka u psa je najčastejšie dôsledkom toho, že jeho metabolizmus, resp. tráviaci systém nepracuje správne. Pre psíkov tento stav nie je príjemný a ak hnačka pretrváva, potrebné je psíkovi pomôcť. Ako zastaviť hnačku u psa? Prečo má pes hnačku? Môže byť hnačka u psa dôkazom prítomnosti parazitov? Čo dať psovi na trávenie? Všetko dôležité sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Publikované: 10.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Hnačka u psa rovnako ako o ľudí nie je prirodzenou formou vyprázdňovania. Typ takejto stolice a jej zápach sú jasným dôkazom toho, že tráviaci trakt psíka má s niečím problém. Paradoxne, sú majitelia psov, ktorí tento problém podceňujú alebo ho dokonca ignorujú a psa dokonca karhajú. Rovnako ako si hnačka môže vyžadovať akútne riešenie, môže ísť aj o jednoduchý problém so zažívaním, ktorý možno vyriešiť obyčajnou diétou. Potrebné je však sledovať sprievodné príznaky, aby bolo možné identifikovať, čo je dôvodom vzniku hnačky a či ide o vážny stav.

Hnačka u psa a jej príznaky

Tento stav môže byť u psa vyvolaný rôznymi procesmi. V zásade ide vždy o problém s tráviacim traktom (pomalé alebo rýchle trávenie), ktorý je zapríčinený diétnou chybou, infekciou či konkrétnym typom ochorenia. Ak sa u zdravého psa objavia symptómy hnačky, nemusí to okamžite znamenať nič vážne. Rýchly nástup a hnačkovanie trvajúce niekoľko hodín nie sú zvyčajne tým dôvodom, prečo navštíviť veterinára a panikáriť. Ako majiteľ by ste však mali vypozorovať, čo hnačku spôsobilo. Psík vám sám totiž dôvod nepovie, no neznamená to, že domáca liečba nemôže zabrať a problém odznie. Štandardná hnačka po diétnej chybe by nemala trvať dlhšie ako 3 až 5 dní.

Čo patrí medzi hlavné symptómy – príznaky hnačky? Typická je riedka či vodnatá hnačka u psa, vyššia frekvencia vyprázdňovania a neschopnosť vyprázdňovanie ovládať, nižšia chuť do jedla (nechutenstvo u psa) alebo škvŕkanie v žalúdku. Sprievodnými znakmi môže byť aj malátnosť alebo dávenie (nie intenzívne). Suchý ňufák je zasa jasným znakom zvýšenej telesnej teploty, ktorá sa môže objaviť z dôvodu infekcie v organizme. V závislosti od toho, čo hnačku spôsobilo, sa môžu príznaky prípad od prípadu líšiť či kombinovať.

Riedka psia stolica

Príčiny vzniku hnačky u psa

Najnáročnejšie a stresujúce pre majiteľa psíka môže byť zisťovanie toho, čo u psa hnačku spôsobuje. Je pravda, že hnačka má veľmi veľa príčin. Taktiež hrá rolu vek psíkazdravotný stav či dokonca druh plemena. Sú určité plemená, ktoré sú napríklad na typ stravy a zmeny druhu krmiva omnoho citlivejšie ako iné a už drobnejšia zmena v ich stravovacích návykoch spôsobí problémy pri trávení. Niektoré prípady si vyžadujú vyhľadať veterinárnu pomoc, v iných zasa stačí venovať psíkovi zvýšenú pozornosť a nasadiť efektívny režim, ktorým sa postaráte o nápravu. Čo sú teda najčastejšie príčiny vzniku hnačky u psov?

Nevhodné potraviny či zmena krmiva

Jedným z úplne najčastejších dôvodov psej hnačky je, že u psíka došlo k diétnej chybe. Dôsledkom toho sú tzv. dietetické hnačky. Majitelia psíkovi často doprajú aj bežnú ľudskú stravu, no je potrebné dbať na to, aké potraviny psovi dávate a tiež to, v akom množstve. V domnienke, že psovi plátok šunky, syra, kúsok opečeného (koreneného) mäsa či nejaká sladkosť neuškodí, sa udeje práve opak. Zvlášť, ak na takúto stravu nie je zviera naučené. To isté platí tiež v prípade, ak psa kŕmite vareným mäsom či vnútornosťami. Dbajte na primerané množstvo krmiva. Taktiež za žiadnu cenu vášmu psíkovi nedávajte potraviny po dátume spotreby. Pes nie je odpadkový kôš.

Hnačku môže spôsobiť aj zmena psieho krmiva alebo takisto sušené psie pamlsky a maškrty. Zmena krmiva znamená, že žalúdok bude potravu spracovávať trocha inak. U psov s citlivejším žalúdkom sa pokojne môže dostaviť častejšia stolica až hnačka. Vhodné je pri prechode na iné krmivo primiešavať nové granuly do pôvodného krmiva, aby si pes na chuť a pach nových granúl zvykol. Čo sa týka sušeného mäsa, psích pamlskov a maškŕt, stále ide len o doplnok stravy a psa netreba týmito doplnkami prekrmovať.

Pásomnice, škrkavky alebo giardia u psa

Jedným slovom vnútorné parazity. Podľa veterinárov býva ďalšou najčastejšou príčinou vzniku hnačky u psa prítomnosť parazitov v tráviacom trakte (infekčné – vírusové hnačky). V tomto prípade môžu mať hnačka či zvracanie chronický charakter v zmysle, že sa hnačky v určitých intervaloch vracajú pravidelne. Nákaza takýmito druhmi parazitov je u psov veľmi jednoduchá. Najlepšou prevenciou je pravidelné odčervovanie psa. Ideálne je dokonca prípravky na odčervovanie striedať, aby si parazity na rovnaký odčervovací prípravok nevytvorili toleranciu.

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce parazity, ktoré spôsobujú problémy s trávením, patria pásomniceškrkavkymechovce alebo giardie. Taká infekcia giardiou u psa môže byť nebezpečná hlavne u šteniatok (do 5.-6. mesiaca), ktoré majú slabý imunitný systém a rovnako tak u starších psov. Giardiu u psa je potrebné preliečiť medikamentami. Typická je pre ňu vodnatá hnačka so silným zápachom a so zeleným nádychom alebo dokonca so stopami krvi. V prípade podozrenia na parazity je vhodné podrobiť stolicu diagnostike u veterinára, aby bolo zrejmé, aký parazit hnačku spôsobuje a nasadiť cielenú liečbu.

Škrkavka u psa

Alergia u psa na potraviny

Potravinová alergia u psa je čoraz bežnejšou záležitosťou. Tak ako u ľudí, ide o intoleranciu konkrétnych surovín či látok, ktoré majú za následok hnačkové stavy. Tráviaci systém daného jedinca nedokáže danú potravinu efektívne spracovať. Intoleranciu netreba podceňovať, pretože z dlhodobého hľadiska môžu hnačky spôsobovať oslabovanie imunity, čo je štartovacia čiara pre vznik ďalších chronických ochorení. Psy sú najčastejšie alergické na mliečnu bielkovinu, ryby, kurací proteín (kuracie kosti), sóju alebo vlákninu z obilnín (chlieb, pečivo).

Bakteriálne infekcie a choroby

Virózy a bakteriálne infekcie môžu mať na svedomí riedku stolicu u psa s prímesou hlienu. Na základe druhu infekcie môže mať hnačka u psa rôzne podoby. Odlišná môže byť konzistencia výkalov, zápach i farba. Dnes je populárne psy očkovať proti mnohým civilizačným, u psov sa vyskytujúcich, ochoreniam.

Veľmi častou bakteriálnou infekciou je salmonela, ale aj iné baktérie, ako Campylobacter či Klebsiella. Takéto príležitostné vírusové ochorenia spravidla ustupujú po 2 – 3 dňoch diéty alebo nasadení liečby. Ak sa tak nedeje, návšteva veterinára je nevyhnutná na nasadenie účinnej liečby a aplikáciu probiotík pre úpravu žalúdočnej mikroflóry. Pokojne môže ísť o závažnejšie ochorenie či napadnutie parazitmi. Hnačky u psa sa vyskytujú aj v prípade chorôb spojených so zápalom tenkého – hrubého čreva, chorobami obličiek a nadobličiek, pečene alebo pre rakovinu vnútorných orgánov.

Ochorenie, prejavujúce sa napríklad riedkou až krvavou hnačkou a zvracaním u psa, je anafylaktický šokAnafylaxia je u niektorých plemien frekventovanejšia ako u iných. Ide o reakciu na uštipnutie hmyzom, očkovanie, alergiu určité potraviny alebo šok na základe stresového podnetu, pri ktorom dochádza ku kolapsu. Hnačku spôsobuje aj Addisonova choroba, ktorá postihuje práve nadobličky. Potrebné je pozorovať sprievodné príznaky i správanie psa, aby bolo možné čo najlepšie diagnostikovať príčinu hnačky.

Riedka stolica u psa

Akútna otrava

Nutné je okamžite navštíviť veterinára. Hnačka, ktorá obsahuje krv alebo ide vyslovene o krvavú hnačku u psa, je príznakom akútnej otravy. Takisto, ak je pozorovateľná čierna stolica u psa, môže ísť o vnútorné krvácanie. Pri otrave sa objavujú i sprievodné symptómy, výtok z nosovej sliznice, slintanie, apatickosť, dychčanie či teplota (suchý ňufák). Jedinou záchranou je návšteva veterinára, inak hrozí uhynutie. Prvou pomocou je vyvolať u psíka zvracanie za pomoci konzumácie vody so soľou (soľný roztok alebo peroxid vodíka). Najčastejším zdrojom otravy sú jedovaté rastliny alebo chemické látky.

Hnačka po odčervení psa

Vedľajším príznakom po odčervení môže byť práve hnačka, resp. riedka stolica u psa. Hnačka u psa po odčervení nie je žiadnym pravidlom, no u niektorých psíkov sa môže dostaviť a nejde o nič závažné. Zvyčajne hnačky trvajú 1 až 3 dni. Diéta je najlepším riešením. Taktiež v prípade, že odčervovací prípravok zmeníte za iný. Hnačka u šteniat po odčervení je veľmi pravdepodobná. Intenzívnejšie vyprázdňovanie u psa môže byť prítomné aj po podaní antibiotíkprobiotík alebo pri iných liečiv.

Stres

Psíky dokážu prežívať životné situácie veľmi emocionálne. Strach, nervozita a stres sú pre nich prirodzené. Hnačka u psa zo stresu? Áno, cestovanie, návšteva veterinára, zmena prostredia, výstavy, stres z množstva ľudí či cudzích psov. Aj takéto podnety dokážu byť spúšťačom hnačky u psíka. Taká hnačka u šteniat po odstavení od matky a príchode do novej domácnosti je bežná a netreba sa preto obávať. Psíka treba tejto stresovej situácie zbaviť.

Vystresovaný pes

Ako zastaviť hnačku u psa alebo šteniatka

Väčšina hnačiek u domácich miláčikov si nevyžaduje návštevu veterinára. Na druhej strane treba myslieť na to, že podráždený žalúdok ani u človeka nie je nič príjemné a pre riešenie je nutné dodržiavať určité pravidlá. Existujú určité zásady, postupy, ale aj domáce recepty, ktoré môžu pomôcť psíkovi sa z hnačkovania vystrábiť.

Diéta je základ úspechu

Hnačka u psa spôsobená nevhodnou potravinou či konzumáciou pokazeného jedla (dietetická hnačka) si vyžaduje aplikovať u psa diétu. V prípade dospelého psa sa začína 24-hodinovou hladovkou a zvýšením príjmu vody. U šteniatka by hladovka nemala presiahnuť 12 hodín. Diétu je vhodné nasadiť vo väčšine prípadov, keď pes hnačkuje. Pokiaľ sa zdá psík slabý alebo apatický a malátny, je lepšie navštíviť veterinára alebo ho minimálne kontaktovať a poradiť sa o ďalších krokoch. Podanie infúzie u veterinára dokáže psíkovi niekedy výrazne prospieť.

Po hladovke je dôležitý opatrný nástup pri kŕmení a psíka môžete trocha rozmaznávať. Ideálne je uvarené kuracie či morčacie mäso s nízkym obsahom tuku. K tomu rozvarená ryža aj s vodou, v ktorej sa varila, rozvarené zemiaky (bez šupky) alebo mrkvu. Ak psík nemá príliš záujem o jedlo, vhodný je napríklad len čistý ryžový odvar, teda práve voda z ryže, v ktorej sa varila.

Živočíšne uhlie pre psa pomôže

Ako prvú pomoc pri liečbe hnačky je možné použiť takisto živočíšne uhlie. Avšak iba v prípade, ak v hnačke nepozorujete prítomnosť parazitov alebo krv. Dávkovanie je potrebné prispôsobiť hmotnosti daného jedinca (zhruba 1 – 2 tablety na 5 kg). Hlavnou nevýhodou využitia živočíšneho uhlia je zafarbenie stolice, čo môže prípadne znemožniť následné vyšetrenie stolice. Preto živočíšne uhlie psovi podávajte len vtedy, ak máte istotu, že sa v hnačkovej stolici nenachádzajú stopy krvi ani parazity. Dostupné je taktiež špeciálne živočíšne uhlie pre psy Humino-Vet IDG či Humican.

Účinné tabletky na hnačku pre psa a probiotiká

Existujú účinné medikamenty pre psov, ktoré sú pri akútnej hnačke veľmi dobrým riešením. Na zastavenie hnačky poslúži napríklad Aptus Attapectin, ktorého účinok si majitelia psov veľmi pochvaľujú. Pozitívne hodnotenia má taktiež Entero Zoo, čo je detoxikačný gél vhodný pri otrave jedlom alebo alergii. Používanie liekov pre ľudí sa vo všeobecnosti neodporúča, no je možné použiť lieky na hnačku, ktoré sú všeobecne odskúšané v praxi aj na zvieratách a majitelia hlásia pozitívne účinky. Používané sú napríklad Hylak kvapky pre psa, Smecta, Endiex alebo Enditril. Poradiť sa predtým s veterinárom je však určite najlepšie.

Vsadiť by ste mali popri boji s hnačkou na účinné probiotiká pre psov. Tie sú pre nastavenie správnej mikroflóry najlepším možným riešením. Napríklad probiotiká pre psov Probican pastaCanvit ProbioDolfos Dolvit ProbioticDogShield ProBiotic, Protextin ProfessionalcdVet – Aktívne črevo a iné. Probiotiká obsahujú aj niektoré špecializované krmivá pre psy.

Niektorí majitelia psov vo fórach a diskusiách vsadili na domáce recepty. Žalúdočnú kultúru možno upraviť aj potravinami, ktoré máte doma. Pozor však treba dávať na prípadnú intoleranciu. Na úpravu trávenia u svojich psích miláčikov použili napríklad kefír, rožok s mliekom alebo prírodný jogurt (Activia, Probio...). Mliečne výrobky totiž obsahujú živé baktérie, ktoré prospievajú žalúdočnej mikroflóre ľudí i zvierat. Pozor, mliečne výrobky možno u zvieraťa do stravy nasadiť až potom, čo sa skončí hnačkovanie a stolica bude opätovne pevná. Inak psíkovi môžete veľmi uškodiť.

Tablety proti hnačke pre psa

Kedy je správne kontaktovať veterinára?

Okrem vyššie uvedených symptómov, ktoré sú pre hnačku u psa typické a vyskytujú sa často hlavne v kombinácii, môžu byť prítomné aj nasledovné príznaky. Nižšie uvedené symptómy u psa však môžu predznamenávať vážnejší zdravotný problém a je lepšie, ak kontaktujete veterinára alebo sa rozhodnete ho rovno navštíviť.

  • Okrem intenzívnej stolice (viac ako 6-krát do dňa) sa objaví aj intenzívne zvracanie u psa.
  • Frekventované slinenie.
  • Výtok z nosovej sliznice.
  • Pes odmieta príjem tekutín, je malátny, apatický a nereaguje na inak impulzívne podnety.
  • Pretrvávajúce nechutenstvo.
  • Neobvyklá farba hnačky (zelená, žltá, čierna, červená) alebo výrazne hlienovitá stolica u psa (príznak infekčnej hnačky).
  • Stolica či zvratky obsahujú krv.
  • Zvýšená teplota.
  • Kŕče v žalúdku a bolestivé prejavy.
  • Problémy s močením.
  • Po nasadení diéty sa stav psíka nezlepšuje (po 2-3 dňoch) a prejavujú sa rovnaké symptómy.

Navštíviť veterinára by ste mali okamžite aj v prípade, že máte podozrenie, že pes mohol skonzumovať toxické látky či chemikálie. Je vysoko pravdepodobné, že došlo k akútnej otrave. V takom prípade sa môže objaviť kombinácia rôznych príznakov a ide o čas a život psíka. Preto je nutná bezodkladná návšteva veterinára. V prípade šteniatok je nutné konať taktiež okamžite. Veterinár na základe symptómov, vyšetrenia stolice, výterov z konečníka, sonografie, RTG a aktuálneho zdravotného stavu diagnostikuje, čo je príčinou hnačky u psa a nasadí vhodnú liečbu.

Pes u veterinára

Čierna, zelená, žltá alebo krvavá hnačka u psa

O tom, aký pôvod hnačka u daného psíka má, môže veľa napovedať aj farba stolice. Hoci by sa mohla zdať takáto diagnostika veľmi povrchná, pravda je, že farba stolice je do istej miery obrazom toho, čo sa v tráviacom systéme psíka odohráva. Samozrejme, kategorizácia stolice podľa farby nie je exaktná, no vychádza z praxe. Ďalej je možné analyzovať i konzistenciu stolice či jej tvar.

  • Hnedá stolica – pokiaľ má stolica čokoládovo hnedú farbu a má kompaktný tvar, ide o normálnu zdravú stolicu. V spojení s hnačkou ide spravidla len o konzumáciu nevhodnej potraviny.
  • Zelená stolica – zelená farba znamená, že pes pre zdravé trávenie skonzumoval viac trávy, ktorá spôsobila podráždenie tráviaceho traktu. Zelená hnačka u psa môže byť takisto znakom prítomnosti parazitov alebo konzumácie pokazených potravín.
  • Sivá stolica – značí problém s trávením, najčastejšie ide o diétnu chybu, ktorá spôsobila podráždenia pankreasu.
  • Červená stolica – bledočervená farba (krv v stolici psa) signalizuje, že môže ísť o problém v dolnej časti tráviaceho systému (hrubé črevo, konečník).
  • Čierna stolica – krvavá stolica, resp. krvavá hnačka u psa môže byť spôsobená vnútorným krvácaním alebo strávenou krvou, čo značí, že ide o problém v hornej časti tráviaceho systému.
  • Žltá stolica – žltá hnačka u psa sa objavuje najčastejšie, ak dôjde k podráždeniu žlčníka, pankreasu alebo pečene. Najčastejšie ide o intoleranciu, zmenu krmiva alebo diétnu chybu.
  • Stolica s bielymi bodkami – ak sa v stolici voľným okom dajú pozorovať biele bodky či vlásočnice, s určitosťou sú v tráviacom trakte prítomné vnútorné parazity.

Zdravá stolica psa by mala mať kompaktný charakter. Výkaly by mali mať tvar valčekov. Množstvo a veľkosť by mali byť priamoúmerné množstvu skonzumovaného krmiva. Exkrement by nemal byť príliš tuhý a suchý, to môže naznačovať nedostatočný príjem tekutín a dehydratáciu. Hnačka pre zmenu naznačuje problém v tráviacom trakte psíka.

čierna, červená, biela hnačka u psa

Hnačka u psov a najlepšia prevencia

To, že sa nasledujúcich odporúčaní budete držať, ešte neznamená, že hnačka sa u vášho štvornohého kamaráta neobjaví. Rozhodne však urobíte dobre, ak budete psa pravidelne odčervovať. S vysokou pravdepodobnosťou predídete pôsobeniu vnútorných parazitov a vzniku bakteriálnych – infekčných hnačiek.

Taktiež je ideálne obmedziť kŕmenie psa ľudskou stravou a zvyškami jedla. Príležitostne nemusí psovi nejaká drobnosť od stola uškodiť, no rozhodne ho ňou netreba prikrmovať. Pri zmene krmiva granuly miešajte. Prudké zmeny môžu tráviaci systém nemilo zaskočiť. Dbajte takisto na primerané množstvo krmiva. Koniec koncov, snažte sa, aby pes nekonzumoval čokoľvek, čo vyňuchá v tráve či lístí.

Najčastejšie otázky – FAQ

Potrebovali by ste ďalšie informácie týkajúce sa problémov s hnačkou u psa? Máte vlastné skúsenosti s hnačkou u vášho štvornohého miláčika? Budeme radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti a názory, ktorými môžete výrazne pomôcť aj ostatným spotrebiteľom. Taktiež nás poteší, ak ostatným čitateľom dáte vlastné rady a odporúčania, ako zastaviť hnačku u psa čo najefektívnejšie.

Áno, môžete. No len v prípade, ak jeho hnačka neobsahuje viditeľné stopy krvi či parazitov. Inak môže zafarbenie čiernym uhlím spôsobiť následné komplikácie pri neskoršej diagnostike stolice. Existuje aj špeciálne živočíšne uhlie pre psy Humino-Vet IDG.

Svetlá červená farba krvi znamená, že môže ísť o krvácanie z dolnej časti tráviaceho traktu. Napríklad podráždenie alebo zápal v hrubom čreve, poranenie análneho otvoru či konzumácia predmetu, ktorý mohol tráviaci trakt podráždiť. Naopak, sýta červená až čierna farba signalizuje krvácanie v hornej časti tráviaceho systému. Krv v stolici u psa nikdy nie je dobrým signálom a podobne ako u človeka môže ísť o vnútorné krvácanie alebo závažnejšie ochorenie (pečeň, pankreas, obličky, nadobličky). Dôležité je urýchlene vyhľadať pomoc veterinára.

Vo všeobecnosti je dôležité psovi dopriať oddych a zabezpečiť hladovku aspoň po dobu 24 hodín. U šteniatka okolo 12 hodín. Hnačka u psa si vyžaduje dostatočný pitný režim. Možné je použiť účinné tabletky proti hnačke, napríklad Aptus Attapectin. Následne je po hladovke dôležité zaviesť postupný nábeh na kŕmenie a vhodná voľba potravín – varené kuracie mäso, rozvarená ryža, ryžový odvar, rozvarené zemiaky či mrkva. Spolu s diétou je dobrým riešením podávať psíkovi i probiotiká – živé baktérie, ktoré trávenie zvieraťu upravia – probiotiká pre psov Probican pastaCanvit ProbioDolfos Dolvit ProbioticDogShield ProBioticProtextin ProfessionalcdVet – Aktívne črevo.

Z hľadiska konzistencie je pomerne náročné len tak určiť, kedy je stolica u psa riedka a kedy naopak hlienovitá. Ak však máte pocit, že váš pes má hnačku, ktorá je slizká a má hlienovitú konzistenciu, môže ísť o alergiu, bakteriálnu infekciu, parazity, problém s pankreasom alebo žlčníkom. Hlien v stolici je zväčša signálom infekčnej hnačky. Ak hnačka neustúpi po nasadení diéty, potrebné bude diagnostikovať zdravotný stav zvieraťa a nastavenie vhodnej liečby, ako aj nasadenie vhodných probiotík pre úpravu tráviaceho systému.

Na základe skúseností niektorých majiteľov sú Hylak kvapky pre psa počas hnačky nápomocné. Pozitívne skúsenosti majú tiež majitelia psov, ktorí využili ľudské lieky, ako Endiex, Smecta alebo ľudské probiotiká Pangamin (prírodný extrakt z pivovarských kvasníc a sladu) i BioPron. Za každých okolností však je vhodnejšie používanie medikamentov určených priamo pre psy. Vzhľadom na správne dávkovanie a vyššiu účinnosť.


Komentáre
Martin L. 17.Jan.2023

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať že v našom prípade zstavili hnačku rozvarené zemiaky a hlavne výmena krmiva. Mám 2 a pol ročného Cane Corso menom Beck, žiadny drobec, takže jeho hnačka človeku dala zabrať. Záhadou bol pre mňa pôvod hnačky. V jeden deň úplne ako voda. Najskôr hladovka, len 2-3 suché pamlsky, potom diéta a hovienko v pohode. Ďalší deň suché granule, ktoré jedol vždy pravidelne a zasa vodnatá hnačka. Toto bolo v priebehu jedného týždňa. Najskôr som myslel že asi niečo zjedol a neviem o tom, ale nešlo mi do hlavy, čo. Ryža mu nejak nešmakovala, zemiaky hej, tak opäť dieta a stolica zasa pevná. Ďalší deň som pridal granule a opäť ten istý kolotoč. Vravím si, že tie granule sú asi pokazené alebo tam začali niečo pridávať čo mu nevyhovuje. Schválne som kúpil nové vrece tých istých granúl, doteraz sme pri rovnakých granuliach. Za mňa teda tie granule boli pokazené, pretože žiadne iné zmeny ani komplikácie pes nemal. Takže aj krmivo za mňa môže byť problém. Jasné, ak nemá hančka a pes aj iné príznaky.

Odpovedať

Martin 2 27.Aug.2023

Zdravím,
Opakovalo sa to ešte potom? A ak áno, tak čo pomohlo? Stále máte rovnaké granuke?
Mám psíka s citlivým trávením (síce úplne iné plemeno - zlatý retriever), ale je dobré mať trošku prehľad, čo pomáha iným.
Vďaka

Martin L. 05.Sep.2023

Zdravím, no potom sa to už neopakovalo. Pravdepodobne to bolo naozaj tým že výrobca vo výrobe krmiva niečo zmenil, ale to neviem potvrdiť. Do jeden a pol roka papal granule pre šteňatá. Potom sme zmenili tú istú značku, ale krmivo pre dospelých. Rok a pol nebol problém a potom zrazu tieto hnačky. Vymenili sme teda značku krmiva a odvtedy všetko v poriadku. Možno to naozaj bola len chybná várka ale nebudem to riskovať. Skúste zmenu granúl alebo čierne uhlie pre psy, prípadne veterinár vám odporučí kvapky na trávenie pre psa.

Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.4%)