Mačka v byte

Mačky v byte – výhody, nevýhody, skúsenosti, starostlivosť

Nie každý má možnosť žiť v priestrannom dome. Ak si ani napriek menšiemu životnému priestoru neviete predstaviť život bez mačky, je na mieste sa zaujímať o to, ako umožniť mačke aj v takýchto podmienkach žiť spokojne a plnohodnotne. Starostlivosť o mačku chovanú v byte sa v mnohom nelíši, no je niekoľko aspektov, na ktoré sa treba zamerať a venovať im zvýšenú pozornosť.

Publikované: 13.01.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Mačky patria rozhodne medzi najobľúbenejších domácich miláčikov, no ich chov v byte so sebou prináša výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť, než sa rozhodnete si mačku zaobstarať.

Benefity chovu mačky v byte

Často sa debatuje, či je správne chovať zviera v byte, hlavne, ak je menších rozmerov. Milovníci mačiek však poukazujú na benefity, ktoré so sebou chov prináša, a to ako pre mačku, tak aj pre jej majiteľa. Mačky chované v bytoch majú menšie riziko nehôd a zranenia, keďže sú chránené pred predátormi, autami a premávkou a inými nástrahami, ktoré na ne číhajú. Viete ich lepšie chrániť pred užitím neznámej alebo jedovatej rastliny či plodu. Mačky chované v byte vám neprinesú „darček" v podobe chyteného vtáčika alebo hlodavca, ktorý môže byť otrávený. Pokiaľ sa rozhodnete pre mačku s rodokmeňom, pri chove v byte je omnoho menšia pravdepodobnosť jej ukradnutia.

Mačky nepotrebujú pre život nevyhnutne veľký priestor, ak majú dostatok fyzickej aktivity a psychickej stimulácie. Spoločne strávené chvíle a hranie sa prináša výhody nielen mačke, ale aj jej majiteľovi, ktorý si s ňou vytvorí lepší vzťah. Majitelia mačiek majú často menší pocit samoty, hlavne ak bývajú sami v malom byte, a preto môže mať chov mačky pozitívny vplyv na ich psychické zdravie.

Mačka v byte – výhody

Nevýhody a riziká chovu mačky v byte

Chov mačky v byte prináša aj svoje negatíva. Ide hlavne o nudu, ktorú môže mačka zažívať, ak sa jej majiteľ dostatočne nevenuje. Na menšom priestore je ťažšie nájsť dostatok aktivít, ak na to mačka nemá vytvorené podmienky. Nuda môže viesť k frustrácii a tá k rôznym problémom správania. Ak má mačka nedostatok fyzickej aktivity, môže sa to odraziť na jej zdraví, nadváhe a môže to viesť k zvýšenému stresu. Mačka, ktorá trávi dlhé hodiny sama doma v malom byte, môže mať zase problémy s úzkosťou a depresiou.

Pre majiteľa mačky chovanej v byte je teda hlavnou výzvou pripraviť jej dostatočne podnetné prostredie a venovať jej každý deň čas – hrať sa a venovať jej pozornosť. Ďalšou výzvou môže byť udržanie čistoty takého malého priestoru. Mačka prirodzene stráca srsť a v okolí mačacej toalety je zase potrebné odpratávať podstielku. Pre udržanie čistoty v byte a udržanie zápachu na minime je potrebné každodenné čistenie mačacej toalety, čo určite zaberie čas.

Krmivo, misky, záchod, škrabadlo... Čo potrebuje mačka chovaná v byte?

Ak plánujete chovať mačku v byte, potrebujete jej zabezpečiť podobné podmienky ako pre každú inú mačku, no s ohľadom na jej život v interiéri.

Kvalitné krmivo a čistá voda

Mačky sú mäsožravce a potrebujú kvalitnú stravu bohatú na bielkoviny, ktorá by nemala obsahovať príliš veľa obilnín. Mala by pozostávať zo suchých granúl, ktoré jej pomáhajú zbaviť sa zubného povlaku, aj vlhkého jedla z konzerv, ktoré jej zase pomáhajú s hydratáciou. Plnohodnotná strava by mala obsahovať aj vlákninu, aby nemala mačka problém s trávením.

Dôležité je dbať na množstvo potravy a mačku neprekrmovať, pretože ak má na pohyb menej miesta, ľahšie dospeje k nadváhe alebo obezite. Preto používajte odmerky a riaďte sa odporučeným denným dávkovaním. Pokiaľ máte sterilizovanú mačku alebo kastrovaného kocúra, odporúča sa siahnuť po strave pre sterilizované mačky, ktorá má menej kalórií.

Tip: Ak máte problém so zapáchajúcou mačacou toaletou, môžete skúsiť aj špeciálne granuly pre mačky chované vo vnútri, obsahujúce zložky, ktoré pomáhajú redukovať zápach výkalov.

Čo sa týka vody, mačka by mala mať neustále voľný prístup k miske s vodou. Tú meňte aspoň 1-2x denne, aby bola vždy čerstvá, pretože mačky sú prieberčivé a zo špinavej misky alebo starej vody sa radšej nenapijú. Ich potreba príjmu vody sa mení podľa ročného obdobia a tepla, fyzickej aktivity a druhu potravy – ak konzumujú suché granuly, mali by piť viac.

Krmivo pre mačku

Dostatočne veľké misky na jedlo a vodu

Aj keď v malom priestore bytu môže byť lákavé siahnuť po čo najmenších miskách, takejto voľbe sa vyhnite. Ak sú misky príliš malé, mačka si musí pri kŕmení alebo pití ohnúť fúzy, čo je pre ňu veľmi nepríjemné a môže ju odradiť od jedenia alebo pitia. Preto siahnite po dostatočne veľkých miskách. Tie by mali byť z nehrdzavejúcej ocele alebo keramiky, nie plastu, pretože tieto materiály sú hygienickejšie, odolnejšie, lepšie sa čistia a menej sa v nich množia baktérie. Misky čistite každý deň, aby ste zabránili vzniku zárodkov a baktérií, ktoré môžu mačke spôsobiť tráviace problémy. Umiestnite ich na pokojné miesto, no nie v blízkosti toalety.

Mačací záchod

V malých bytoch býva problém predovšetkým nájsť pre mačací záchod vhodné miesto. Zlý výber môže viesť k problémom so špinením mimo toalety a inými nežiadanými prejavmi. Miesto pre mačací záchod by malo byť pokojné a tiché, bez hlučných spotrebičov. Medzi vhodné miesta patria kúpeľňa, WC, práčovňa, vstupná chodba (ak nie je rušná) alebo skrinka, ktorú si prerobíte.

Nepríjemný môže byť zápach z toalety. Neriešte ho však kúpou aromatizovanej podstielky. Väčšinu mačiek zápach irituje a odrádza od používania záchoda. Vhodné je skôr upraviť stravu a záchod čistiť denne. Nezabúdajte ani na pravidlo, že potrebujete aspoň o 1 záchod viac než máte počet mačiek. Pre jednu mačku tak potrebujete aspoň 2 toalety.

Pokojné miesto na spanie

Mačka prespí denne aj 16 hodín, preto potrebuje na spanie pokojné a pohodlné miesto. Okrem klasického pelechu alebo vankúša sú vhodné rôzne kukane a skrýše s otvormi, do ktorých mačka vlezie a cíti sa bezpečne. Keďže mačka nevníma miestnosť len horizontálne, je vhodné kúpiť jej domček pre mačky alebo závesné odpočívadla, ktoré budú v rôznych výškach, aby mohla okolie pozorovať zhora. Aby sa mačka doma nenudila, takéto odpočívadlo môžete umiestniť k oknu, vďaka čomu bude mať vždy čo pozorovať. Dbajte však na to, aby boli tieto „stromy“ pre mačky s odpočívadlami bezpečné, hlavne ak máte mačku väčšieho vzrastu, pre ktorú nemusia byť bežné odpočívadlá dostatočne silné.

Hračky ako psychická stimulácia

Mačky potrebujú množstvo podnetov a práve hry a hračky im môžu priniesť potrebnú fyzickú a psychickú stimuláciu. Na výber máte množstvo rôznych hračiek, loptičiek, myšiek, pierok na špagáte, puzzle hračiek, laserov či hračiek na paličke. Vyhnite sa hračkám s malými časťami, ktoré by mali odhrýzť a prehltnúť. Ak máte v byte tenké steny, vyhnite sa pípajúcim a hlučným hračkám alebo ich aspoň na noc ukryte. Nezabúdajte na to, že hračky nestačí mačke len kúpiť, ale dôležité je venovať jej svoj čas. Párkrát do dňa si vyhraďte 15 minút a nechajte mačku naháňať svetielko z lasera alebo jej do puzzle hračky umiestnite niekoľko maškŕt. Predídete tak nude, nežiadanému správaniu a vytvoríte si s mačkou lepší vzťah.

Mačacie hračky

Škrabadlo

Každá mačka potrebuje škrabadlo a ak jej ho neposkytnete, nájde si ho v podobe vášho gauča či iného nábytku. Na škrabadle si mačka ostrí pazúry, označuje teritórium a naťahuje sa. Škrabadlo by malo byť vyššie než mačka, aby sa mohla natiahnuť s vystretými zadnými nohami, a malo by mať pevnú základňu, aby sa neprevrátilo. Škrabadlo by sa malo nachádzať na viacerých miestach v byte. Veľmi dobré sú veľké škrabadlá s odpočívadlami na viacerých úrovniach, po ktorých môže mačka loziť a tým aj byť fyzicky aktívna.

Pomôcky na starostlivosť o srsť, pazúry a zuby

Na túto starostlivosť budete potrebovať kefu na srsť, kliešte na pazúry a zubnú kefku. Každú mačku treba raz za čas učesať kefou, dosiahne tak kvalitnejšiu a lesklejšiu srsť. Zároveň ju môžete prehliadnuť, či nemá nejaké problémy, nepotrebuje kúpeľ alebo odniekiaľ nechytila blchy. Ak máte dlhosrstú mačku, česanie by malo byť niekoľkokrát do týždňa až každý deň, aby sa srsť nezamotala a netvorili uzlíky. Česanie je dôležité aj z toho hľadiska, že sa zbavíte uvoľnenej srsti, vďaka čomu mačka pri čistení sa prehltne menej chlpov, čím sa môžu zlepšiť problémy s trichobezoármi – teda chumáčmi srsti uviaznutými v žalúdku.

Na skracovanie pazúrov je potrebné kúpiť kliešte, pričom vybrať si môžete z klasických alebo gilotínových, ktoré sa používajú menej. Na strihanie pazúrov je potrebné mačku zvykať už od skorého veku, aby to neskôr nebol boj. Poraďte sa so svojím veterinárom o tom, ako a pokiaľ pazúriky strihať. To isté platí aj pre čistenie zubov, na ktoré je potrebné zakúpiť špeciálnu zubnú kefku a pastu. Pravidelným čistením sa zbavíte povlaku a predídete zubnému kameňu a ďalším ochoreniam, ktorými mačky trpia v staršom veku.

Ako zabezpečiť byt pred príchodom mačky

Pred príchodom domov pripravte pre mačku byt tak, aby bol pre ňu bezpečný. Prvý deň ju môžete mať v jednej miestnosti, aby si zvykla, a až neskôr jej ukážete zvyšok domova. Schovajte káble, lieky a chemikálie, ostré predmety a všetko, čo by mohla mačka nedopatrením užiť alebo sa tým mohla poraniť. Pozor na potraviny, ktoré sú pre mačky toxické, ako čokoláda, cibuľa, cesnak či hrozienka. Platí to aj pre predmety, ktoré by mohla pri hre rozbiť – vázy, sošky, fotky v rámiku či sklenené poháre. Všetky miestnosti, do ktorých bude mať mačka prístup, musia byť pre ňu bezpečné.

Ak máte doma izbové rastliny, zistite, či nie sú pre mačku toxické. Mnohé sú totiž jedovaté a môžu spôsobiť vážne problémy až smrť. Ak máte doma jedovaté rastliny, nespoliehajte sa na to, že ich umiestnite hore na skriňu alebo na poličku – mačka sa k ním môže ľahko dostať. Buď ich umiestnite do izby, kam nemá prístup, alebo im nájdite nový domov. Namiesto toho jej zakúpte alebo vysaďte trávu v kvetináči, ktorú bude môcť konzumovať, čo prospeje jej tráveniu.

Pripravte sa aj na to, že po príchode mačky budete musieť zvýšiť frekvenciu vysávania. Mačky prirodzene strácajú chlpy, čo sa zintenzívni na jar a na jeseň. Vysávať budete musieť aj zvyšky steliva, ktoré sa mačke nalepia na srsť alebo prichytia na nohy pri vychádzaní zo záchoda, takže v jeho okolí je potrebné vysávať častejšie.

Škrabadlo pre mačku

Ako sa starať o mačku v byte

Životný priestor mačky chovanej v byte je obmedzený, preto je súčasťou starostlivosti o ňu zabezpečenie dostatku pohybu a aktivít, aby sa nenudila. Pri nedostatku stimulácie hrozí úzkosť a depresia, ale aj iné zdravotné riziká, napr. nadváha z nedostatku pohybu alebo časté problémy s chumáčmi srsti v žalúdku, ktorých sa nevie zbaviť. Zabezpečiť vašej mačke čo najlepší život v podmienkach bytu môžete aj vďaka nasledovným tipom:

  • Nenechávajte ju dlho samu doma: Ak doma zostane, zabezpečte jej dostatok hračiek, ktorými sa zabaví aj sama. Venujte dostatok času a pozornosti hraniu sa, hladeniu a spoločným aktivitám, na ktoré si vyhraďte čas každý deň.
  • Doprajte jej trávu: Ak ju nezvyknete brávať von, doprajte jej trávu v kvetináči. Jej konzumácia môže podporiť trávenie mačky a predchádzať problémom s trichobezoármi, teda chumáčmi srsti uviaznutými v tráviacom trakte.
  • Vytvorte jej dostatok priestoru na pohyb: Ak môžete, umožnite jej prístup do viacerých miestností v byte. Doprajte jej dostatok plôch na hranie vo výškach, čím sa zväčší priestor, v ktorom sa môže pohybovať. Zároveň jej tak poskytnete alternatívu k skákaniu na nábytok.
  • Umožnite jej výhľad z okna: Uistite sa, že má výhľad z okna, aby mohla pozorovať život vonku. K oknu môžete umiestniť škrabadlo s odpočívadlami, aby k nemu mala lepší prístup. Okná by mali byť zaistené sieťkou, rovnako ako balkón, ak má naň prístup.
  • Starajte sa o jej zdravie: Brávajte ju na pravidelné prehliadky k veterinárovi a uistite sa, že je v dobrom zdravotnom stave. Nezabúdajte na odčervovanie každých 3 – 6 mesiacov a vakcinácie.
  • Nezanedbávajte výchovu: Odmalička ju vychovávajte a určte hranice, aby sa vám spolu žilo príjemnejšie. Nežiadané správanie netrestajte, ale predstavte alternatívu, napr. namiesto škrabania gauča ju preneste k škrabadlu. Doprajte jej dostatok podnetov, aby nuda neprerástla do nežiadaného správania.
  • Kúpanie nie je vždy nevyhnutné: Mačky si hygienu zabezpečujú samy a v prípade zašpinenia je lepšie použiť vlhkú handričku alebo vlhčené utierky určené pre zvieratá. Kúpeľ sa odporúča len pri väčšom znečistení alebo pri dlhosrstých mačkách. Na to, aby šlo kúpanie jednoduchšie, je potrebné mačku zvykať postupne, preto na to myslite od začiatku.

Najčastejšie otázky – FAQ

Uvažujete nad chovom mačky v byte, no potrebujete viac informácií? V nasledujúcich riadkoch nájdete odpovede na často kladené otázky spojené s touto témou. Ak máte ďalšie otázky alebo by ste sa radi podelili o vlastnú skúsenosť, potešíme sa, ak sa zapojíte do diskusie.

Chovať mačku v jednoizbovom byte nie je neobvyklé. Nezáleží až tak na tom, aký veľký je váš byt, ale či svojej mačke dokážete poskytnúť potrebné podmienky na život. Aj v menšom byte jej môžete dokázať poskytnúť dostatok pohybu a fyzickej aktivity, ak sa svojej mačke budete dostatočne venovať.

Prechádzky na vôdzke môžu byť dobrým obohatením života mačky v byte a môžu pomôcť predchádzať nude a nedostatku aktivity. Táto aktivita však nie je pre každého. Mnohé mačky majú z cudzieho prostredia strach, vonku je veľa nových pachov, zvukov a podnetov, ktoré sú pre mačku stresujúce. V strachu sa môžu pokúsiť utiecť alebo sa domotajú na vôdzke. Ak sa pre túto aktivitu rozhodnete, mačku by ste mali zvykať na vôdzku postupne a v pokojnom prostredí, v ktorom sa bude cítiť bezpečne.

Čo sa týka bežného dňa, mačky nemajú problém byť samy doma počas 8 hodín, keď ste v práci. Ak sa však chystáte preč na dlhšie, pamätajte, že mačka by nemala zostať sama doma dlhšie ako 24 – 48 hodín. Nechávať mačku doma dlhšie môže byť pre ňu veľmi stresujúce, bude sa cítiť osamelo a opustene. Ak plánujete odísť z domu na dlhšie, zabezpečte jej opateru.

Áno, pes a mačka môžu spolu žiť aj v byte v harmónii. V byte by ste mali mať dostatok miesta na to, aby bola mačacia toaleta a misky na jedlo a vodu v oddelenej miestnosti, kam pes nemá prístup. Dôležité sú vyvýšené miesta pre mačku, ktoré budú pre ňu bezpečným miestom v miestnosti so psom. Záleží aj na tom, ako ich na začiatku zoznámite. Malo by ísť o postupné, pomalé zoznamovanie, aby nedošlo pri prvom stretnutí k stresu u psa či mačky. Ľahšie sa zoznamujú mladé mačiatka a šteniatka než staršie mačky a psy. V prvých týždňoch je potrebné dozerať na to, ako spolu vychádzajú, všímať si reč tela a nenechávať ich v miestnosti osamote.

Nie, mačky chované v interiéri nebývajú viac chorľavé, práve naopak. Vyhýbajú sa rôznym nebezpečenstvám a predátorom, ktoré na ne číhajú vonku. V interiéri je však potrebné zabezpečiť, aby nemali prístup k toxickým potravinám, rastlinám, chemikáliám a ďalším nebezpečným domácim predmetom.


Komentáre
Ján 04.Feb.2024

Dobrý deň
Chováme párik perských činčíl, kocúr 15 rokov, mačka 13 rokov. Celý život boli vnútri - občasné prechádzky na trávnik. Z rodinných dôvodov musím hľadať alternatívu umiestnenia. Mohol by som ich presťahovať do voliéry von? Nevadil by im mráz?

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(89.6%)