Pĺznutie mačky

Pĺznutie mačiek – ako zabrániť vypadávaniu srsti u mačiek

Každá mačka prirodzene stráca chlpy a nezáleží na tom, či je dlhosrstá alebo krátkosrstá. Mačka, ktorá nepĺzne, je Sphynx a ďalšie plemená bez srsti. Je však dôležité vedieť rozlíšiť, do akej miery je strata srsti prirodzená a kedy už ide o vážnejšiu príčinu. Pĺznutie sa môže objaviť z viacerých dôvodov a v tomto článku sa pozrieme na to, ako si s ním poradiť a kedy vyhľadať pomoc veterinára.

Publikované: 13.01.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

Strata srsti nie je vždy znakom problému – do určitej miery sa vypadávanie chlpov považuje za prirodzené. Malé množstvo chlpov vypadáva mačkám každý deň a výraznejšie vypadávanie srsti môžete spozorovať 2x do roka, keď sa ich kožuch prispôsobuje ročnému obdobiu. Na jar stráca mačka hustejšiu zimnú srsť, ktorú vystrieda ľahší letný kožuch, a v jeseni zase dochádza k podobnej príprave na zimu.

K prirodzenej strate srsti u mačky dochádza aj vekom. Mačky seniorky majú už redšiu srsť a bežné je aj mierne vypadávanie srsti a strata pigmentácie alebo zosivenie srsti na niektorých miestach. Hormonálne zmeny počas gravidity alebo po vykastrovaní/sterilizácii môžu taktiež viesť k dočasnému vypadávaniu a rednutiu srsti. Strata srsti sa môže zdať výraznejšia aj u dlhosrstých plemien s podsadou, u ktorých dochádza k väčšiemu vypadávaniu než u krátkosrstých plemien. Nemalo by však byť nadmerné a mačka by po tele nemala mať plešiny. Ak nájdete miesta s úplne vypadanou srsťou alebo spozorujete aj iné príznaky, je vhodné poradiť sa s veterinárom.

Príčiny pĺznutia mačky

Strata srsti alebo alopécia je u mačiek pomerne častý problém, ktorý môže mať viacero príčin. Pĺznutie znamená vypadávanie chlpov, ktoré nedorastajú dostatočne rýchlo alebo vôbec, čím vznikajú plešaté miesta na rôznych častiach tela. Plešiny si nemusíte všimnúť okamžite, ale až neskôr. Medzi prvotné symptómy patria nadmerné olizovanie sa a škrabanie, ktoré naznačujú, že mačku dané miesta svrbia a koža je podráždená, alebo naopak, nedostatočná hygiena srsti, čo zase značí, že dané miesta môžu byť citlivé a bolestivé, preto sa mačka čisteniu vyhýba.

V prípade, že zaznamenáte aj ďalšie symptómy, je potrebné vyhľadať pomoc veterinára. Pĺznutie môže byť spojené s radom ďalších príznakov ako:

  • podráždená a začervenaná pokožka,
  • lupiny,
  • pľuzgieriky,
  • cysty,
  • vredy,
  • modriny alebo tmavé škvrny na pokožke,
  • depigmentácia srsti,
  • zápach,
  • letargia,
  • zvýšený smäd,
  • zvýšená alebo znížená chuť do jedla,
  • zmeny správania, náladovosť.

Strata srsti mačky

Čo spôsobuje pĺznutie (alergie, pleseň, parazity či stres)

Za pĺznutím býva veľmi často nadmerné čistenie sa – mačka si oblizuje kožuch viac než normálne. Toto nadmerné umývanie je dôsledkom svrbenia, bolesti a diskomfortu, ktoré môžu mať rôzne dôvody. S diagnostikou príčiny pĺznutia sa vždy obráťte na veterinára, ktorého bude zaujímať anamnéza mačky, príznaky, či užíva nejaké lieky a akékoľvek iné zmeny, ktoré ste spozorovali. Diagnostika sa robí aj na základe fyzického vyšetrenia a testov. Existuje viacero príčin, ktoré môžu byť dôvodom pĺznutia mačky. Medzi najčastejšie príčiny patria:

Alergie

Mačka môže byť alergická na blchy, resp. mať alergickú reakciu z uhryznutia hmyzu. Ďalšími alergénmi sú roztoče, peľ, prach, ale aj niektoré lieky alebo iné látky, s ktorými prišla mačka do kontaktu. Bežné sú aj alergie alebo intolerancie na niektoré potraviny a látky, napr. bielkoviny z kuracieho mäsa či niektoré pridané látky. Mačka môže mať atopickú dermatitídu, teda chronické zápalové ochorenie pokožky. Alergie sa diagnostikujú vyšetrením aj krvným rozborom a mačke môžu byť nasadené lieky zmierňujúce alergickú reakciu alebo nariadená úprava stravy. Dostupné sú i hypoalergénne krmivá, ktoré môžu uľahčiť váš výber potravy.

Parazity

Je viacero parazitov, ktoré sa zabývajú v srsti mačky a živia sa jej krvou či čiastočkami kože. To spôsobuje mačke podráždenie a nepríjemné svrbenie až bolesť. Ak mačku trápia parazity ako blchy, vši, kliešte a roztoče, môže sa nadmerne škriabať a čistiť si srsť, čo vedie k vytrhávaniu a vypadávaniu chlpov, ktoré nestíhajú dorastať. Pri parazitoch je dôležitá prevencia pomocou rôznych prípravkov, no ak sa už objavili, je dobré konzultovať s veterinárom, ako sa ich čo najúčinnejšie zbaviť, pretože parazity sa budú nachádzať aj v miestach, kde sa mačka zdržiava, takže bude potrebná zvýšené upratovanie a dezinfekcia domácnosti.

Plesňové infekcie

Za vypadávaním srsti môžu byť plesňové infekcie, ktoré sa prenášajú hlavne v prostredí s viacerými mačkami, v ktorom sa môže nachádzať kontaminovaný jedinec. Nákaza prenikne do kože cez škrabance alebo otvorené ranky a často sa nezačne prejavovať hneď, ale až o niekoľko týždňov a mesiacov, kedy si všimnete zhoršenú kvalitu srsti a plešaté miesta. V prípade plesňových infekcií je veľmi dôležité navštíviť veterinára, ktorý predpíše antibakteriálne a antifungálne lieky a masti. Liečba môže trvať dlhšie a bude si vyžadovať trpezlivosť, no väčšinou sa podarí infekcie úplne zbaviť.

Pĺznutie mačky – plesňová infekcia

Strava

Vypadávanie srsti môže do značnej miery ovplyvniť strava. Tak ako ľudia, aj mačky potrebujú vyváženú stravu a dostatok mikroživín pre správne fungovanie organizmu. Nesprávne zvolená strava, lacné a nekvalitné krmivá a nedostatok vitamínov a minerálov môžu mať rôzne následky, medzi nimi aj nekvalitnú srsť a pĺznutie. Ohrozené sú mačky, ktorých strava sa skladá z nedostatku tukov, nekvalitných bielkovín a nedostatku mastných kyselín, vitamín A, E či zinku. Potrava pre mačku by mala obsahovať minimálne 40 % bielkovín a 15 % tukov, v prípade mačiatok aj 20 – 30 % tukov.

Stres

Za nadmerným pĺznutím mačky môže byť aj stres alebo úzkosť. Čistenie sa patrí k bežnej starostlivosti mačky, ktorá na ňu pôsobí upokojujúco. Ak sa teda objaví u mačky stres a iné negatívne emócie, často to vyústi do nadmerného oblizovania srsti a strate chlpov. Stres môžu mačke spôsobovať rôzne faktory, napr. zmena prostredia, noví členovia domácnosti, pes alebo mačka, ktorí sa správajú dominantne, hluk z okolia a pod. Pokiaľ máte podozrenie, že pĺznutie mačky je spôsobené stresom, snažte sa spozorovať príčinu, prípadne sa poraďte s odborníkom na mačacie správanie či vaším veterinárom.

Choroby a vedľajšie účinky liekov

Medzi menej časté dôvody patria poruchy a ochorenia ako metabolické problémy, artritída a rôzne bolesti a bolestivé príznaky ochorení, hormonálna nerovnováha, autoimunitné ochorenia, ochorenia obličiek, močových ciest a tráviaceho traktu, ale aj vedľajšie účinky niektorých liekov. Skúmanie príčiny pĺznutia v takom prípade nechajte na svojho veterinára, ktorý môže vykonať viacero testov a presnejšie tak určiť diagnózu aj liečbu.

Ako predchádzať pĺznutiu

Pĺznutie je v zdravej miere prirodzené a nedá sa úplne zastaviť, čo môže byť nepríjemné, ak chováte mačku v dome. Množstvo vypadanej srsti však môžete ovplyvniť a držať pod kontrolou jednoduchou zmenou návykov.

Mačku pravidelne češte

Vyčesávanie môže mať veľký vplyv na množstvo vypadávanej srsti. Zbavíte sa tým už uvoľnenej srsti, ale aj lupín či odumretej pokožky. Pri dlhosrstých plemenách je vyčesávanie dôležité aj ako prevencia vzniku uzlíkov, ktoré sa už ťažšie odstraňujú. Česaním ostane srsť mačky krajšia, odstránite aj nečistoty, ktoré sa do srsti dostali. Zároveň máte pri česaní možnosť prezrieť stav a kvalitu mačkinej srsti a pokožky, takže v prípade zmien budete môcť skôr reagovať a poradiť sa s veterinárom.

Na česanie používajte vhodné pomôcky. Obľúbené sú obojstranné kefy, ktoré majú na jednej strane mäkšie a hustejšie štetiny z nylonu alebo prírodných materiálov, na druhej klasické drôtené štetiny s oblým zakončením. Pre dlhosrsté mačky sú vhodné špecializované kefy, ktorými vyčešete aj podsadu a zbavíte sa zlepenej srsti a uzlíkov. Pre mačky, ktoré sa nerady češú alebo sú citlivejšie, sú vhodné jemnejšie kefy s gumovými alebo silikónovými štetinami, často sú v tvare rukavice, aby bolo česanie čo najprirodzenejšie. Mačku stačí česať 1-2x do týždňa, v prípade dlhosrstých aj denne alebo každý druhý deň.

Vyčesávanie srsti mačky

Doprajte jej kúpeľ

Aj keď mačky nie sú známe tým, že by milovali kúpanie, pri pĺznutí môže pomôcť. Neznamená to, že je mačku potrebné kúpať každý týždeň, no kúpanie raz za čas prinesie výsledky v podobe zníženého pĺznutia. Pri kúpaní sa odstránia zvyšky odumretej pokožky a uvoľnené chlpy, čo môže byť prospešné aj pre podráždenú pokožku, ktorú tak zbavíte nečistôt. Je dôležité, aby ste na kúpanie používali iba šampóny určené mačkám, nie šampóny a mydlá pre ľudí.

Kúpaniu sa vyhnite, ak má mačka otvorené rany alebo iné kožné problémy, ak to nenariadi veterinár. Takisto sa vyhnite kúpaniu vystresovaných mačiek, keďže pre ne môže byť kúpanie len ďalšou stresujúcou udalosťou. Najlepšie je na kúpanie mačku zvykať pomaly a postupne, aby nebola z každého kúpania dráma. Vhodné je spočiatku použiť len namočenú handričku, keďže mnohým mačkám je nepríjemný pocit tečúcej vody na tele.

Postarajte sa o kvalitnú stravu

Kvalitná strava je základom prevencie problémov s vypadávaním srsti. Mala by obsahovať nielen vyvážený podiel makroživín, ale aj dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Mačka potrebuje dobre stráviteľné živočíšne bielkoviny, ktoré by mali predstavovať aspoň 40 % stravy, no v prípade problémov so srsťou aj 50 %. Tuky by mali byť zastúpené v 15 – 20 %, pričom dôležité sú dobre stráviteľné tuky z hydiny, bravčového a hovädzieho mäsa alebo rybieho oleja.

Sacharidy mačka v strave takmer vôbec nepotrebuje a nemali by presahovať 3 %. Množstvo sacharidov v podobe obilnín obsahujú hlavne lacné krmivá, ktoré neraz mačkám spôsobujú alergické reakcie, preto je dobré zvážiť, aké krmivo zvolíte. Dôležité sú Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny, ktorých nedostatok sa prejaví ako riedka srsť bez lesku a pĺznutie. Tieto kyseliny možno dodať v prípravkoch, ale aj v rybách a olejoch. Z vitamínov sú to vitamíny A, B, D a E a z minerálov zinok, železo a vápnik.

Nezabúdajte na návštevy u veterinára

Preventívne prehliadky by mali byť samozrejmosťou, hlavne ak si všimnete zmeny vo vypadávaní srsti. V prípade, ak zverolekár zistí, že je príčinou pĺznutia ochorenie, je potrebné dodržiavať nariadenú liečbu. Veterinár môže predpísať antihistaminiká, antifungálne lieky, rôzne masti a krémy na upokojenie podráždenej pokožky, lieky proti parazitom, blchám a všiam či upokojujúce lieky pre mačky zažívajúce stres. Vždy sa riaďte odporúčaniami vášho veterinára a nezabúdajte ani na pravidelné odčervovanie a prípravky proti parazitom počas sezóny kliešťov alebo ak bola vaša mačka v kontakte s inými mačkami, od ktorých by mohla dostať blchy.

Najčastejšie otázky – FAQ

Ak máte doma mačku, so srsťou v domácnosti sa treba zmieriť (výnimkou sú len bezsrsté plemená, pri ktorých tento problém nemusíte riešiť). Neznamená to však, že treba nadmerné vypadávanie chlpov prehliadať. Kedy je vypadávanie normálne a kedy už ide o problém? Čo je dôvodom vypadávania srsti? Na tieto otázky ste už dostali odpoveď v texte. Pokiaľ vás ohľadom tejto témy ešte niečo zaujíma, prípadne sa chcete podeliť o svoje skúsenosti, k dispozícii sú vám komentáre.

Áno, je to jedna z možností, prečo vašej mačke srsť nadmerne vypadáva. Môže ísť o príznak behaviorálnych problémov – mačka sa prehnanou starostlivosťou o srsť upokojuje (stres), prípadne zaháňa nudu. V obidvoch prípadoch je potrebné problém konzultovať s veterinárom.

Dôvodov nadmerného vypadávania srsti môže byť viacero, nevhodná strava nie je výnimkou. Pokiaľ strava neobsahuje všetko, čo koža a srsť mačky potrebujú, prejaví sa to zníženou kvalitou srsti a jej vypadávaním. Správny pomer bielkovín (okolo 40-50 %), tukov (15 – 20 %), sacharidov (do 3 %) a ďalších látok a vitamínov je pre zdravie dôležitý.

Vhodnejšie je prísť na problém, prečo mačka tak pĺzne, vo všeobecnosti sa strihanie veľmi neodporúča. Srsť mačku chráni pred slnkom, izoluje ju od chladu. K strihaniu pristúpne len vtedy, ak sa v jej srsti objavia guče chlpov, ktoré sa nedajú česaním odstrániť.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(91.6%)