Granule pre mačiatka

Najlepšie granule pre mačiatka: Eminent, Royal Canin, Applaws alebo Brit?

Chystáte sa priniesť si domov mačiatko? Čaká vás mnoho rozhodnutí pri výbere základnej výbavy od pelechu až po mačaciu toaletu. Jedným z najdôležitejších rozhodnutí je však voľba kvalitnej a vyváženej potravy pre mačiatka. V čase, keď si svojho nového miláčika prinesiete domov, už síce bude na tuhej strave, no to neznamená, že musíte pokračovať s rovnakým krmivom, aké zvolil predchádzajúci majiteľ.

Publikované: 27.02.2023
Aktualizované: 27.02.2023
Obsah článku:

Ak bolo mačiatko zvyknuté na menej kvalitné granuly s nedostatkom živín, je lepšie prejsť na plnohodnotnú potravu. Zmena však nemôže byť náhla, ale postupná, primiešaním nových granúl k tým predošlým, inak by malo mačiatko zažívacie problémy. Výber granúl pre mačiatko si vyžaduje dostatok času – na trhu je dostupných množstvo typov, značiek a alternatív, z ktorých môže byť náročné si vybrať. Do úvahy však treba vždy brať predovšetkým nutričné potreby mačiatka, ktoré sa líšia od potrieb dospelých a seniorských mačiek. Pripravili sme pre vás preto prehľad toho, na čo sa pri výbere granúl zamerať aj inšpirácie, po čom môžete siahnuť.

Aké granuly pre mačiatka kúpiť?

Granuly pre mačiatka sa v mnohom líšia od granúl pre dospelé mačky. Keďže ešte stále rastú, potrebujú viac živín a vyšší kalorický príjem, čo im bežné granuly neposkytnú. Pri výbere granúl pre mačiatka je preto potrebné hľadieť na zloženie a podiel jednotlivých makroživín, ako aj vitamíny a minerály, ktoré krmivo obsahuje.

Názov Hodnotenie Detail
Royal Canin Kitten   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Applaws Kitten   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Brit Premium Kitten   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt

Recenzie granúl pre mačiatka

V tejto časti vám ponúkame prehľad najobľúbenejších a najčastejšie kupovaných značiek granúl pre mačiatka. V recenziách sme zohľadnili ich zloženie, pomer bielkovín a ich pôvod, ďalšie ingrediencie a pridané vitamíny a minerály aj to, ako mačiatkam chutia a akí spokojní sú zákazníci na základe svojich hodnotení.

Eminent Kitten

34 % bielkovín, 20 % tuku, pH control, rastlinná vláknina hairball, betaglukány, MOS a FOS, lyzín a metionín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Granuly Eminent Kitten od českého výrobcu predstavujú plnohodnotné a vyvážené krmivo pre mačiatka a mladé mačky do 12 mesiacov, no sú vhodné aj pre gravidné a dojčiace mačky, ktoré majú tiež vyššie nároky na živiny. Zloženie obsahuje 34 % bielkovín a 20 % tukov, pričom z bielkovín tvoria 75 % živočíšne zdroje. Čo však v zložení nenájdete, sú umelé konzervanty a farbivá, ktoré mnohokrát spôsobujú alergické reakcie, či sóju, ktorá sa používa ako lacná výplň.

Krmivo obsahuje viacero zložiek, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie mačiatok. Juka pomáha znížiť zápach výkalov, vláknina podporuje trávenie, pomáha zasýtiť a predchádza vzniku chumáčov srsti, ktoré sa môžu v tráviacom trakte zaseknúť a spôsobovať problémy. Granuly Eminent Kitten obsahujú viacero vitamínov a minerálov, ktoré zvyšujú obranyschopnosť a posilňujú tak ešte slabú imunitu mačiatok. V zložení sa nachádzajú mastné kyseliny a zložky ako taurín či niacín, ktoré sú potrebné pre zdravie mačky a rast a vývoj mačiatok.

Výhodou týchto granúl je rozhodne skvelý pomer ceny a kvality. Krmivo poskytuje všetko, čo mačiatka potrebujú pre zdravý rast, zároveň sú chutné a majú vhodnú veľkosť, takže mačiatka nemajú problém s ich konzumáciou. Dokonca obsahuje brusnice, ktoré vyrovnávajú pH a udržiavajú zdravie močového traktu. Na druhej strane by granuly mohli obsahovať viac bielkovín. Ideálny obsah je 35 – 50 %, avšak spĺňajú minimálne požiadavky na úrovni 30 %, keďže obsahujú 34 % bielkovín.

Pozitíva

Malá veľkosť granúl
Pridané vitamíny a ďalšie prospešné látky
Primeraná cena

Negatíva

Krmivo by mohlo mať aj vyšší podiel bielkovín
Balenie nemá zips na zatváranie

Pre náročných

Royal Canin Kitten

36 % bielkovín, 18 % tuku, psyllium, MOS a FOS, vitamíny A, D, E, hrubý popol, pšenica, kukurica a ryža

Pozrieť najlepšiu ponuku

Francúzska značka Royal Canin je na trhu s krmivami pre zvieratá dobré známa svojimi prémiovými výrobkami. Granuly Royal Canin Kitten sú určené pre mačiatka a mladé mačky do 12 mesiacov bez ohľadu na plemeno. Obsahujú 36 % bielkovín a 18 % tukov, čo je ideály pomer makroživín pre mladé a rastúce mačky. Bielkoviny sa pritom skladajú predovšetkým z dehydratovaných hydinových bielkovín a predstavujú L. I. P. bielkoviny, čo znamená, že sú vysoko stráviteľné.

Trávenie podporuje aj psyllium, FOS a MOS, teda druhy vlákniny,  ktoré zlepšujú črevnú mikroflóru, čím prispievajú k budovaniu imunity. Tú podporuje aj zmes vitamínov a antioxidantov v zložení. Granuly obsahujú vitamíny A, D, E či minerály ako vápnik, zinok, jód, železo, selén a mangán, ktoré sú dôležité pri raste a budovaní svalov a kostí. Jednou z ingrediencií je aj hrubý popol, ktorý je skvelým anorganických zdrojom minerálov.

Tvar a veľkosť granuliek je navrhnutá tak, aby bolo žuvanie pre mačiatka ľahšie, čím sa jednak mierne čistí chrup a jednak uľahčuje trávenie. Za jednoznačné negatívum sa dá považovať cena granúl, ktorá je oproti iným granulám na trhu výrazne vyššia. V zložení sa taktiež nachádza viacero obilnín ako pšenica, kukurica a ryža, ktoré tvoria pomerne vysoký podiel sacharidov.

Pozitíva

Kvalitný pomer surovín a vitamínov
Ideálny tvar a veľkosť granúl
Zips na zatváranie

Negatíva

Vyššia cena
Vysoký podiel sacharidov (min. 30 %)

Carnilove for Kittens

40 % bielkovín, 20 % tuku, sacharidy zastúpené rastlinnými zložkami (jablká, mrkva, cícer, čučoriedky, maliny), niacín a taurín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Carnilove je pomerne známa značka krmív pre zvieratá, ktorá produkuje prémiové krmivá s vysokým podielom mäsa bez obilnín. Granuly Carnilove Salmon & Turkey sú vysokokvalitné granuly určené mačiatkam na podporu rastu. Skladajú sa zo 40 % bielkovín a 20 % tukov, čo je skvelý vyvážený pomer živín pre mladé mačky. Bielkoviny sa skladajú prevažne z mäsa z lososa a morčaciny, ale aj hrachu a kuracieho mäsa.

Výnimočnosť toho krmiva spočíva aj v tom, že neobsahuje obilniny, ako množstvo bežne dostupných mačacích granúl. Sacharidy sú zastúpené inými rastlinnými zložkami ako jablká, mrkvy, cícer či bobuľoviny ako brusnice, čučoriedky a maliny. Takáto pestrá zmes ingrediencií poskytuje dostatok vitamínov a minerálov, najmä vitamín A, C, D a E a minerály ako zinok, železo či jód, ktoré potrebuje mačiatko pre zdravý rast. Granuly navyše obsahujú esenciálne mastné kyseliny, niacín a taurín, ktoré sú pre zdravie mačky kľúčové.

Granuly majú malý tvar pre ľahšiu konzumáciu a ich vyvážený pomer živočíšnych bielkovín, tukov a rastlinných zložiek zaručuje chutnú a pestrú výživu pre každé mačiatko. Nevýhodou je ich vyššia cena, s čím sa pri takomto kvalitnom zložení počíta. Niektorí zákazníci sa sťažovali aj na to, že ich chuť a kvalita niekedy kolíše a nie vždy teda balenie mačiatkam rovnako chutí.

Pozitíva

Vysoký podiel mäsa
Neobsahujú obilniny a zemiaky
Pestré zloženie ingrediencií
Krehké, ľahko sa rozhryzú

Negatíva

Vyššia cena
Kvalita balenia nie je vždy rovnaká

Náš TIP

Applaws Kitten

vyrobené z 80 % mäsa a 20 % zeleniny, obsahujú 38 % bielkovín, 20 % tuku, juka, omega-3 mastné kyseliny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Krmivá pre zvieratá od značky Applaws sa považujú za jedny z najlepších na trhu. Výrobca sa snaží poskytovať produkty najvyššej kvality bez zbytočných pridaných farbív a umelých aditív. Granuly Applaws Kitten sa vyrábajú z 80 % mäsa a 20 % zeleniny a prírodných extraktov. Čo sa týka makroživín, obsahujúaž 38 % bielkovín a 20 % tukov, čo je úplne ideálny pomer pre mačiatka.V granulách sa neskrývajú žiadne zbytočné obilniny a sacharidy, ktoré mačky v strave nepotrebujú.

Hlavnou prednosťou týchto granúl je skutočne kvalitné zloženie, ktoré obsahuje sušené aj čerstvé kuracie mäso, vývar a vajíčka. Z rastlinnej zložky sú to zemiaky, repa, morské riasy, brusnice, citrus či rozmarín. Takéto prémiové zloženie zabezpečuje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré mačiatka potrebujú pre rast a zdravý vývoj. Juka prospieva tráveniu a predchádza silnému zápachu výkalov, brusnice posilňujú močové ústrojenstvo a omega-3 mastné kyseliny s antioxidantmi zabezpečujú posilnenú imunitu.

Granuly Applaws poskytujú mačiatkam plnohodnotnú stravu zloženú len z prírodných ingrediencií a bez pridaných obilnín, takže sú vhodné aj pre tie mačiatka, ktoré majú citlivejšie trávenie alebo intoleranciu na lepok. Aj napriek prémiovému zloženiu majú vzhľadom na kvalitu dobrú cenu a možno ich kombinovať s ďalšími produktmi značky. Mačiatkam granuly veľmi chutia a vyhovuje im ich menší tvar.

Pozitíva

Vysoký obsah mäsa
Vysoký podiel bielkovín
Prírodné ingrediencie
Žiadne obilniny
Skvelý pomer ceny a kvality

Negatíva

Baleniu chýba spoľahlivý uzáver 
Pre najmenšie mačiatka môžu byť granuly veľké

Lacná kvalita

Brit Premium Kitten

40 % bielkovín, 18 % tuku, popol, juka, taurín, omega-3 mastné kyseliny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Česká značky Brit je na našom trhu dobre známa a ponúka prémiové krmivá pre mačky. Granuly Brit Premium Kitten Chicken sú vhodné ako pre mačiatka do 12 mesiacov, tak aj pre gravidné a dojčiace mačky. Pomer živín je pre mačiatka ideálny – obsahujú 40 % bielkovín a 18 % tukov. Ingrediencie zahŕňajú dehydrované kuracie mäso ( 40 %) a živočíšne tuky, ale aj hrach, špenát, jablká, citrusy či kurkumu. V granulách sa nenachádzajú obilniny, sú preto vhodné pre mačky s citlivým trávením alebo intoleranciou na lepok.

Granuly obsahujú aj popol, z ktorého mačiatko čerpá minerály, ako meď, železo, mangán či zinok. Vďaka kvalitnému zloženiu dostáva vaša mačka v strave aj vitamíny A, D a E, ktoré sú potrebné pre zrak a slúžia aj ako antioxidanty. Granuly obsahujú aj vlákninu a prebiotiká pre lepšie trávenie, juku na posilnenie imunity či neutralizáciu zápachu výkalov. Keďže ide o komplexné krmivo, nechýba ani taurín a omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravie mačky veľmi potrebné.

Veľkosť a tvar granúl je prispôsobená mačiatkam, takže je možné ich ponúknuť už pri odstavovaní od mlieka, no vyhovuje aj už dospelým mačkám (počas gravidity). Aj napriek prémiovej kvalite je cena granúl Brit primeraná v porovnaní s inými na trhu. Majú dobrú chuť, aj keď to záleží od individuálneho vkusu. Keďže neobsahujú žiadne umelé farbivá a obilniny, sú veľmi dobre znášané (bez zažívacích problémov).

Pozitíva

Prírodné zložky
Vysoký podiel mäsa
Neobsahujú obilniny
Výhodná cena

Negatíva

Menej spoľahlivé zatváranie
Nie všetkým mačkám chutí

Dobré recenzie

Ontario Kitten

38 % bielkovín, 20 % tuku, vláknina, juka, omega-3 a -6 mastné kyseliny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tento kanadský výrobca sa zameriava na produkciu superprémiového krmiva s kvalitnými zdrojmi bielkovín. Granuly sú určené mačiatkam a mladým mačkám do 12 mesiacov, no sú vhodné aj pre gravidné mačky, ktoré potrebujú vyšší príjem bielkovín. Podiel bielkovín predstavuje až 38 % a tuky tvoria 20 %, čo je pre nutričné potreby mačiat ideálne. Živočíšne bielkoviny tvorí čerstvé a sušené kuracie mäso, sušené morčacie mäso, kurací tuk a sušený živočíšny proteín.

Rastlinnú zložku tvorí hlavne hrach, ovos a ryža, ale aj jablká, mrkva, brusnice, čučoriedky, špenát, brokolica, rozmarín, réva, kurkuma, citrus či zelený čaj. Takéto rozmanité zloženie znamená aj množstvo vitamínov ako vitamín A, D a E či minerálov ako železo, vápnik, meď, zinok, mangán a selén. Granuly obsahujú aj omega-3 a -6 mastné kyseliny dôležité pre zdravú srsť, rast a vývoj. Krmivo je doplnené o vlákninu pre lepšie trávenie a juku, ktorá pomáha znížiť zápach výkalov.

Výhodou tohto krmiva sú rozmanité a kvalitné ingrediencie s vysokým podielom mäsa, ktoré je pri raste veľmi potrebné. Zloženie pomáha posilňovať imunitu, má dostatok antioxidantov a podporuje trávenie. Nevýhodou je vyššia cena, čo je však pri superprémiových granulách bežné, a vysoký podiel obilnín, ktorý zbytočne zvyšuje príjem pre mačky nepotrebných sacharidov.

Pozitíva

Vysoký podiel mäsa
Prírodné zloženie
Podpora trávenia
Obsahujú dôležité vitamíny a minerály

Negatíva

Vyššia cena
Vysoký podiel obilnín

IAMS Kitten

37 % bielkovín, 21 % tuku, taurín, vláknina, prebiotiká, omega-3 a -6 mastné kyseliny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mačacie krmivo IAMS predstavuje kompletné krmivo s vysokým podielom živočíšnych bielkovín. Je vhodné pre mačiatka a mladé mačky do 12 mesiacov. Receptúra je založená na kvalitných surovinách s pridaným čerstvým mäsom. Podiel bielkovín predstavuje 37 % a tukov 21 %, pričom až 91 % bielkovín je živočíšneho pôvodu. Mäsová zložka sa skladá predovšetkým zo sušeného kuracieho mäsa, no obsahuje aj čerstvú kuracinu (4,1 %).

Zloženie podporuje zdravú a lesklú srsť, keďže obsahuje omega-3 a -6 kyselinyTaurín napomáha zdravému vývoju srdca a pridané minerály podporujú silné kosti a chrup. Granuly obsahujú viacero vitamínov a antioxidantov, ktoré podporujú zrak a posilňujú imunitný systém. Vďaka pridanej vláknine je krmivo sýte a spolu s prebiotikami podporuje tráviaci systém.

Veľkosť a tvar granúl je ideálna pre mačiatka aj tie mačky, ktoré majú problém s väčšími granulami. Výhodou granúl je, že je kompletné a obsahuje dostatok živín aj vitamínov a minerálov, ktoré podporia imunitu, trávanie, močočvé cesty, svaly, kosti aj srsť. Nevýhodou je, že obsahuje obilniny, čo nemusí vyhovovať mačkám s citlivejším trávením.

Pozitíva

Primeraná cena
Vyvážené zloženie
Pridané vitamíny a minerály

Negatíva

Len 4,1 % čerstvého kuracieho mäsa

Cenový trhák

Whiskas Junior

37 % bielkovín, 12 % tukov, vitamín E, taurín, vápnik

Pozrieť najlepšiu ponuku

Whiskas Junior predstavujú cenovo dostupné krmivo pre mačiatka a mladé mačky do 12 mesiacov a gravidné a dojčiace mačky. Bielkoviny tvoria 37 % celkového zloženia živín, tuky len 12 %. V zložení sa na prvom mieste uvádzajú cereálie, čo indikuje ich vysoký podiel. Živočíšnu zložku tvoria mäso a produkty živočíšneho pôvodu, z toho kuracie mäso len 4 %. Granuly ďalej obsahujú mlieko a zeleninu (4 % mrkvy a 4 % hrachu).

Krmivo je doplnené o vitamín E, ktorý je známy antioxidant posilňujúci imunitný systém, taurín, ktorý mačky nevyhnutne potrebujú pre zdravie srdca, či vápnik na podporu rastu kostí a zubov. Vďaka obsahu kuracieho mäsa sú granuly ľahšie stráviteľné a nezaťažujú trávenie. Obsahujú aj ďalšie vitamíny a minerály ako vitamín A a D, meď, mangán či zinok.

Výhodou granúl je, že sú malé, dajú sa ľahko rozhrýzť. Zároveň sú chuťovo aj vizuálne atraktívne, keďže v balení sú 4 rôzne druhy granúl. Nevýhodou je, že tuky tvoria len 12 % obsahu, čo je spodná hranica. Krmivo pre mačiatka by malo ideálne obsahovať aspoň 18 – 25 % tukov. Ďalšími negatívami je vysoký podiel obilnín, čo by strava pre mačky nemala obsahovať. Množstvo mäsa je zase nižšie, len 4 % kuracieho mäsa.

Pozitíva

Cenovo dostupné
Rôzne druhy granuliek
Vhodné aj pre gravidné mačky

Negatíva

Nízky obsah mäsa
Menší obsah tukov
Vysoký obsah obilnín

N&D Kitten

44 % bielkovín, 20 % tukov, vláknina, vitamíny A, B, C, D a E, nízky glykemický index

Pozrieť najlepšiu ponuku

Granuly značky N&D sú kompletným suchým krmivom pre mačiatka do 12 mesiacov. Obsahujú vysoký podiel proteínu až 44 % a 20 % tukov. Bielkoviny tvoria predovšetkým živočíšne zložky, a to čerstvé a sušené kuracie mäso, vajíčka a ryby. Rastlinnú zložku netvoria obilniny, ale zemiaky, hrach, mrkva, granátové jablko, jablká, špenát, čierne ríbezle, pomaranč, čučoriedky i kurkuma.

Takéto pestré zloženie poskytuje množstvo vitamínov (A, B, C, D a E) a minerálov (zinok, železo, meď či selén), ktoré mačiatka pre rast potrebujú. Keďže granuly neobsahujú obilniny a majú len nízky obsah sacharidov, majú nízky glykemický index a pre mačky sú ideálne. Živočíšne tuky sú ľahko stráviteľné a tráveniu napomáha aj pridaná vláknina.

Hlavnou prednosťou granúl je určite ich vyvážené a rozmanité zloženie. Rastúcim mačiatkam poskytujú dostatok bielkovín a živín, vďaka čomu ide o komplexné krmivo. Keďže neobsahujú obilniny, sú vhodné aj pre mačky s intoleranciou na lepok. Malá veľkosť granuliek vyhovuje mačiatkam, ktoré si s normálnou veľkosťou ešte neporadia. Ide však o superprémiové krmivo, preto je treba počítať s vyššou cenou.

Pozitíva

Neobsahujú obilniny
Pestré zloženie
Vysoký podiel mäsa

Negatíva

Vyššia cena

Dobré recenzie

Orijen Cat & Kitten

40 % bielkovín (kuracie mäso, vajíčka, morčacie mäso, makrely, sardinky a slede z prírodných vôd), 20 % tukov, vitamíny a minerály, bohatá aróma

Pozrieť najlepšiu ponuku

Orijen Cat & Kitten je kompletným a vyváženým krmivom pre mačiatka do 12 mesiacov aj gravidné a dojčiace mačky, ktoré potrebujú zvýšiť príjem bielkovín. Toto krmivo obsahuje až 40 % bielkovín a 20 % tuku, čo je ideálne pre zdravý vývoj mačiatok. Bielkoviny sú tvorené predovšetkým živočíšnym proteínom z čerstvého mäsa. To zahŕňa kuracie mäso, vajíčka, morčacie mäso, makrely, sardinky a slede z prírodných vôd. Bielkoviny sú doplnené rastlinnými zložkami ako hrach, cícer, šošovica či fazuľa.

Zloženie je výnimočné svojou rozmanitosťou, zahŕňa ovocie, zeleninu a ďalšie rastlinné zložky ako jablká, mrkvu, paštrnák, kvaku, špenát, morskú riasu, čučoriedky, brusnice a mnoho ďalších ingrediencií. Aj vďaka tomu je krmivo bohaté na vitamíny a minerály, ktoré mačiatka pri raste potrebujú. Táto výživná receptúra neobsahuje žiadne obilniny a zemiaky, takže je vhodná aj pre citlivé mačky, ktoré netolerujú lepok.

Granuly majú bohatú arómu, čo zvyšuje ich atraktivitu pre mačiatka, a vďaka malej veľkosti sa veľmi ľahko konzumujú. Keďže ide o superprémiové krmivo s obsahom kvalitného mäsa z voľného chovu a rýb z prírodných vôd, jeho cena je drahšia. Viacerým zákazníkom však prekáža menšie balenie granúl (5,4 kg), ktoré sa tým pádom rýchlo minú.

Pozitíva

Vysokokvalitné ingrediencie
Vysoký podiel živočíšnych bielkovín
Bez obilnín
Pestré zloženie

Negatíva

Vyššia cena
Malé balenie

Zaujíma vás, ako vybrať najlepšie granuly pre mačky? Prečítajte si náš návod, v ktorom sa dozviete, čo všetko musí tento druh potravy obsahovať.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte o výbere granúl pre mačiatka ďalšie otázky? Pripravili sme pre vás odpovede na tie najčastejšie z nich. Ak vás téma zaujala a radi by ste sa podelili o vlastné zážitky a skúsenosti s kŕmením granulami pre mačiatka alebo máte nezodpovedané otázky, napíšte nám. Vaše reakcie radi uvítame v komentároch.

Mačiatka môžu postupne začať jesť granuly medzi 3. a 5. týždňom. Vtedy im začínajú rásť zuby a postupne si zvykajú na tuhú stravu. Keďže granuly môžu byť pre ne ešte tvrdé, je dobré ich namočiť do vody alebo ich primiešať ku konzerve, aby zmäkli. Postupne možno zvyšovať množstvo granúl, kým si na ne úplne zvyknú.

Mačiatka by mali konzumovať krmivo určené špeciálne pre ne. Majú totiž iné energetické nároky. Dospelým mačkám postačí menší podiel bielkovín a tukov v potrave, preto granuly pre dospelé mačky väčšinou nespĺňajú dostatočne nutričné minimum pre mačiatka. Ďalším aspektom je veľkosť granúl – pre malé papuľky mačiatok môžu byť priveľké a tvrdé, takže môže byť náročné ich rozhrýzť.

Po dovŕšení 12 mesiacov možno postupne prejsť na granuly pre mačky. V tomto veku by mala byť dovŕšená fáza rastu, čo znamená, že mačky už potrebujú menej energie. Avšak nemusí to platiť pri niektorých, hlavne veľkých plemenách. Najväčšie plemeno mačky, mainská mývalia, rastie až do 3 rokov, a preto by mala konzumovať mačacie granuly aspoň do 15 mesiacov.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(90%)