Granule pre kastrované/sterilizované mačky

Granule pre kastrované mačky: Najlepšie granule pre sterilizovaná mačky sú Royal Canin a Brit

Sterilizácia mačky a kastrácia kocúra je dôležitý zákrok, ktorý je prospešný z dlhodobého hľadiska, avšak má aj svoje následky. Odstránenie pohlavných orgánov vedie k metabolickým zmenám, ktoré sa často odrazia na váhe mačky. Po zákroku sa zníži potreba príjmu energie sterilizovanej mačky až o 30 %, pričom chuť na jedlo sa typicky zvýši o 20 %. Táto nerovnováha často smeruje k nadváhe až obezite, o čom svedčia aj štatistiky, podľa ktorých sú sterilizované mačky náchylnejšie na nadváhu.

Publikované: 31.03.2023
Aktualizované: 31.03.2023
Obsah článku:

Prevencia priberania a iných zdravotných problémov, na ktoré sú sterilizované mačky náchylnejšie, napr. vznik močových kameňov, sú hlavným dôvodom, prečo je dôležité zamerať sa na výber kvalitného krmiva. To by malo brať do úvahy nižšiu fyzickú aktivitu aj individuálne potreby mačky. Na trhu už dnes nájdete rôzne druhy granúl pre sterilizované mačky a kastrovaných kocúrov, avšak je potrebné vedieť rozlíšiť, po ktorých sa skutočne oplatí siahnuť.

Aké granuly pre kastrované mačky kúpiť?

Granuly pre sterilizované mačky nie sú len nejakým reklamným ťahom, ale majú skutočný význam. Vyznačujú sa nižším kalorickým obsahom, dostatočným podielom kvalitných živočíšnych bielkovín a často obsahujú zložky podporujúce trávenie a zdravie močového ústrojenstva. Môžu obsahovať aj L-karnitín podporujúci spaľovanie tukov a látky, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku chumáčov srsti v žalúdku.

Názov Hodnotenie Detail
Whiskas Sterile   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Royal Canin Sterilised   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Shelma Cat Sterilised   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Recenzie granúl pre kastrované mačky

Pri výbere granúl sa oplatí nehľadieť len na zloženie samotných granúl, ale mnohé napovedia aj recenzie. V našich hodnoteniach sme sa preto pozreli na najčastejšie kupované a najvyhľadávanejšie značky granúl pre sterilizované mačky. Hodnotili sme ich zloženie, pomer makroživín aj to, akí spokojní s nimi boli ďalší zákazníci podľa svojich recenzií.

Cenový trhák

Whiskas Sterile

30 % bielkovín a 11 % tuku, 4 % vlákniny, taurín, 5 rôznych tvarov granúl

Pozrieť najlepšiu ponuku

Whiskas granuly pre sterilné mačky patria k cenovo dostupným krmivám s vyváženým zložením, ktoré chutia a zároveň pokrývajú nároky na výživu dospelých sterilizovaných mačiek. Obsahujú 30 % bielkovín a 11 % tuku, čo je pre mačky ideálne. Toto zloženie však obsahuje nižšie množstvo kalórií, čo vyhovuje potrebám sterilizovaných mačiek. Bielkoviny tvoria rastlinné a živočíšne zložky, pričom živočíšne ingrediencie (najmä kuracina) tvoria 28 %.

Z rastlinných ingrediencií ide hlavne o obilniny, sušenú repu, sušenú mrkvu, sušený hrach a zeleninu. Pestré zloženie zaručuje aj bohatý obsah mikroživín ako vitamín A, D a E či minerály ako vápnik, meď, jód, mangán a ďalšie. Granuly obsahujú aj omega mastné kyseliny potrebné pre zdravie srdca, či taurín, ktorý je pre zdravie mačky nevyhnutný. Ďalšou zložkou je vláknina (4 %), ktorá napomáha tráveniu a pocitu sýtosti.

Pozitívom týchto granúl je ich pestrosť – obsahujú 5 rôznych druhov granuliek, pričom každá má iné zloženie. Poteší aj ich dostupnosť v obchodoch a cenová nenáročnosť. Ich abrazívny povrch môže navyše pomôcť čistiť zuby. Veľkou nevýhodou je vysoký podiel obilnín, čo znamená, že obsahujú príliš veľa sacharidov. Keďže živočíšna zložka tvorí len 28 %, obsah bielkovín je tvorený aj rastlinnými zložkami, nie výhradne živočíšnymi bielkovinami.

Pozitíva

Nízka cena
Viacero druhov granuliek
Veľké balenie

Negatíva

Vysoký podiel obilnín
Nízky podiel mäsa
Balenie nemá uzáver

Eminent Cat Light Sterile

30 % bielkovín a 10 % tuku, vláknina, taurín, juka

Pozrieť najlepšiu ponuku

Krmivo pre mačky Eminent Light Sterile je určené pre dospelé sterilizované mačky, ktoré si vyžadujú krmivo s nižším energetickým obsahom. Granuly s obsahom kuracieho mäsa obsahujú 75 % živočíšnych proteínov (z celkového obsahu proteínov) a ich receptúra pomáha uspokojiť zvýšený apetít sterilizovaných mačiek a predchádzať tým nadváhe. Podiel bielkovín z celkového obsahu tvorí 30 % a tukov 10 %, čo je pre mačky ideálne.

Bielkoviny sa skladajú z kuracej a rybej múčky, ale aj z kukurice, ryže a pšenice. Brusnice v zložení tiež napomáhajú udržiavať zdravé pH moču a predchádzať tak močovým kameňom. Pridaná vláknina podporuje trávenie a juka zase eliminuje zápach výkalov. Krmivo obsahuje aj viacero prospešných látok ako betaglukány, MOS a FOS posilňujúce imunitný systém a celkové zdravie. Samozrejmosťou sú aj omega mastné kyseliny či taurín, ktoré v mačacej strave nesmú chýbať.

Tvar a štruktúra granúl napomáha čisteniu zubov pri hryzení a vyvážené zloženie zaručuje plnohodnotné pokrytie nárokov na výživu vášho domáceho miláčika. Výhodou granúl je, že zohľadňujú individuálne potreby sterilizovaných mačiek nielen čo sa týka počtu kalórií, ale aj podpory močového ústrojenstva, posilnenia imunity a podpory trávenia. Nevýhodou granúl je obsah viacerých obilnín, ktoré mačky v strave nepotrebujú.

Pozitíva

Podpora močových ciest
Podpora imunity
Dostupná cena

Negatíva

Vyšší obsah obilnín
Nie všetkým mačkám chutia

Pre náročných

Royal Canin Sterilised

37 % bielkovín a 12 % tuku, L-karnitín, dužina z repy

Pozrieť najlepšiu ponuku

Royal Canin patrí k obľúbeným výrobcom prémiových krmív pre mačky. Tieto superprémiové granuly sú určené pre dospelé sterilizované mačky od 1 do 7 rokov. Majú totiž znížený obsah kalórií, vďaka čomu mačka nepriberá, a dôležité živiny, ktoré sterilizované mačky potrebujú. Podiel makroživín je 37 % bielkovín a 12 % tuku, pričom bielkoviny sa skladajú predovšetkým z kuracích dehydratovaných bielkovín.  

V zložení sa nachádzajú aj obilniny, ktoré tvorí kukurica, kukuričný glutén, ryža a pšenica. Z rastlinných zložiek je tam dužina z repy. Krmivo má mačkám pomôcť udržiavať si zdravú hmotnosť a zloženie minerálov zase udržiavať močovú sústavu v kondícii. Vysoký obsah bielkovín pomáha posilňovať svalstvo a L-karnitín zase prispieva k spaľovaniu tukov.

Prednosťou krmiva je jeho vyvážené zloženie a obsah kvalitných živočíšnych bielkovín. Taktiež sa zameriavajú na dosiahnutie vyváženého pH moču a prevenciu vzniku močových kameňov. Nevýhodou je pre mnohých zákazníkov vyššia cena krmiva, čo je však pri superprémiových krmivách pomerne bežné. Granuly obsahujú tiež obilniny a oproti iným prémiovým krmivám neobsahujú takmer žiadnu zeleninu.

Pozitíva

Vysokokvalitné ingrediencie
Vysoký podiel bielkovín
Prispievajú zdraviu močového mechúra

Negatíva

Vyššia cena
Obsahuje obilniny

Carnilove for Adult Sterilised Cats

39 % bielkovín a 14 % tuku, omega-3 a -6 mastné kyseliny, neobsahuju obilniny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Carnilove Adult Sterilised Cats sú granuly určené pre sterilizované mačky. Zámerom výrobcu je rešpektovať prirodzenú skladbu potravy mačiek, preto je krmivo vyrábané z vysokostráviteľných proteínov. Tie predstavujú až 39 % a tuky 14 %. Granuly obsahujú mäsovú múčku z diviaka, jahňacie, kuraciu pečeň a hrach, čo sú kvalitné zdroje bielkovín.

Rastlinná zložka obsahuje ľanové semienka, jablká, mrkvu, cícer, čakanku, tymian, morskú riasu, oregano, brusnice, čučoriedky i maliny a takáto rôznorodá zmes predstavuje skvelý prírodný zdroj vitamínov a antioxidantov s protizápalovými účinkami. Obsah minerálov je kontrolovaný, aby nedošlo k problémom s močovými kameňmi a obličkami. Krmivo obsahuje aj omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré sú prospešné pre zdravie srdca a srsti.

Výhodou granúl Carnilove je ich kvalitné zloženie s vysokým obsahom mäsa a rozmanitým zložením ovocia, zeleniny a bylín. Bielkoviny nie sú dopĺňané obilninami, preto sú granuly vhodné aj pre mačky s alergiami. Zloženie berie do úvahy nižšie nároky sterilizovaných mačiek na príjem kalórií a zároveň vyššiu potrebu podpory zdravia močového ústrojenstva. Prémiové zloženie sa však odráža na cene, ktorá je vyššia, čo môžu niektorí zákazníci vnímať negatívne.

Pozitíva

Bez obilnín
Vysoký podiel živočíšnych bielkovín
Kvalitné mäso
Široké spektrum ovocia, zeleniny a bylín
Prispieva k zdraviu močového mechúra

Negatíva

Vyššia cena

Ontario Adult Castrate

33 % bielkovín a 12 % tuku, omega-3 a -6 mastné kyseliny, extrakt z juky, vláknina

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ontario Adult Castrate je krmivo v superprémiovej kvalite so zníženým obsahom energie pre dospelé kastrované mačky od 1 do 7 rokov a mačky trpiace nadváhou. Zloženie obsahuje 33 % bielkovín a 12 % tukov, čo je ideálny pomer makroživín. Kuracie mäso a kuracie produkty tvoria 31 % obsahu, z obilnín má zastúpenie ryža a kukurica. 

V zložení sa nachádza extrakt z juky, ktorý pomáha redukovať zápach výkalov a prospieva tráveniu. Tomu napomáha aj vláknina, ktorá taktiež dodáva pocit nasýtenia, či čakanka, ktorá má blahodarný vplyv aj na krvný obeh. Krmivo je obohatené o minerály, vitamíny a omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k zdraviu srdcovocievnej sústavy. Znížený je obsah magnézia, čo pôsobí ako prevencia vzniku močových kameňov.

Krmivo Ontario predstavuje kvalitnú stravu pre kastrované mačky, je ľahko stráviteľné a dobre chutí. Úspešne pomáha regulovať hmotnosť u mačiek s nadváhou. Možno ich dostať vo viacerých veľkostiach balenia. Poteší aj prijateľná cena, ktorá je v pomere ku kvalite výhodná. Obsahujú však obilniny ako ryža a kukurica, čo nemusí každému vyhovovať.

Pozitíva

Superprémiová kvalita
Menej kalórií
Prispievajú k zdraviu močového mechúra

Negatíva

Obal nie je uzatvárateľný
Obsahujú aj obilniny

Náš TIP

Shelma Cat Sterilised

38 % bielkovín a 13 % tuku, omega-3 a -6 mastné kyseliny, extrakt z juky, spirulina a rakytník

Pozrieť najlepšiu ponuku

Shelma Sterilised predstavuje krmivo pre sterilizované mačky v superprémiovej kvalite. Je vyrábané z kvalitných ingrediencií bez obilnín, čím je vhodné aj pre mačky trpiace alergiami a intoleranciami. Podiel bielkovín predstavuje 38 % a tuku 13 %. Bielkoviny sú tvorené prevažne živočíšnou zložkou, pričom čerstvé mäso predstavuje 85 % bielkovín. Tvorí ich čerstvý losos, sušená hydina a sušené ryby, ale aj hrach či zemiakový škrob.

Granuly obsahujú juku, ktorá podporuje trávenie a predchádza silnému zápachu výkalov. Spirulina a rakytník sú zase superpotravinami bohatými na antioxidanty, ktoré zlepšujú celkové zdravie mačky. Vďaka vysokému podielu rýb (72 %) je krmivo bohaté na omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré prispievajú k zdraviu srdca a kvalitnej a lesklej srsti. Krmivo taktiež podporuje zdravie močovej sústavy, čím pomáha predchádzať vzniku močových kameňov, na ktoré sú sterilizované mačky náchylné.

Hlavná prednosť tohto krmiva je rozhodne v jeho zložení s vysokým podielom živočíšneho proteínu, žiadnymi obilninami a bohatým zastúpením vitamínov a minerálov. Neobsahuje žiadne dochucovadlá, konzervanty a farbivá, takže je hypoalergénne a vhodné i pre mačky s citlivejším trávením. Krmivo možno nájsť aj v iných príchutiach, napr. s hovädzím mäsom.

Pozitíva

Kvalitné ingrediencie
Bez obilnín, hypoalergénne
Vysoký podiel mäsa
Viacero príchutí
Superprémiové krmivo

Negatíva

Žiadne sme nenašli

Pre náročných

N&D Prime Cat Neutered

46 % bielkovín a 11 % tuku, psyllium, viaceré druhy ovocia (granátové jablko, čučoriedky, čierne ríbezle)

Pozrieť najlepšiu ponuku

N&D GF je kompletným krmivom pre sterilizované mačky bez obsahu obilnín s príchuťou kurčaťa a granátového jablka. Obsahujú starostlivo vyberané ingrediencie a kvalitné živočíšne bielkoviny z kuracieho mäsa. Podiel bielkovín predstavuje až 46 % a tukov 11 %, čo je skvelý pomer. Živočíšnu zložku tvorí hlavne čerstvé kuracie mäso bez kostí, sušené kuracie mäso, slede a rybí tuk. Ingrediencie ako hrach, mrkva či lucerna sú skvelým zdrojom bielkovín, vlákniny a vitamínov.

Granuly obsahujú viaceré druhy ovocia ako sušené granátové jablká, jablká, čučoriedky či čierne ríbezle, ktoré sú bohatým zdrojom prírodných antioxidantov. Psyllium je zase kvalitným zdrojom vlákniny, ktorú mačky potrebujú pre správne fungovanie trávenia. Kvalitné ovocie a zelenina v zložení zaručujú výborný zdroj dôležitých mikroživín a keďže granuly neobsahujú obilniny, krmivo nezvyšuje výrazne glykemický index.

N&D GF predstavuje skvelú voľbu pre sterilizované mačky, ktoré potrebujú znížiť hmotnosť alebo ju udržiavať v zdravých medziach. Výhodou krmiva je bezlepkové zloženie, ktoré je vhodné pre mačky s alergiami a intoleranciami. Ďalšou prednosťou je vysoký podiel mäsa a bielkovín, čo sa však odráža aj na cena, ktorá je v porovnaní s inými krmivami vyššia.

Pozitíva

Neobsahuje obilniny
Vysoký podiel mäsa
Vysoký podiel bielkovín
Kvalitné ovocie a zelenina

Negatíva

Vyššia cena

Dobré recenzie

Vet Life Natural Cat Neutered Female

33 % bielkovín a 10 % tuku, izoflavóny, L-karnitín, síran vápenatý

Pozrieť najlepšiu ponuku

Granuly Vet Life predstavujú kompletné krmivo určené špeciálne pre zdravé sterilizované mačky. ide o diétne krmivo, ktoré mačkám pomáha udržiavať si zdravú hmotnosť. Obsahuje vyvážený pomer makroživín, podiel bielkovín tvorí 33 % a tukov 10 %. Bielkoviny sú tvorené živočíšnou aj rastlinnou zložkou, obsahujú sušené kuracie mäso, ryžu, kukuricu, ovos, hrach, bielkoviny z rýb a sušené vajíčka.

Granuly obsahujú rastlinné zložky bohaté na vitamíny, antioxidanty a minerály. Ide o repnú dužinu, ľanové semienka, kvasnice či psyllium, ktoré predstavuje dôležitý zdroj vlákniny. Tá podporuje trávenie a pomáha aj dodať pocit zasýtenia. Izoflavóny v zložení podporujú metabolizmus po sterilizácii, L-karnitín pomáha udržiavať zdravú hmotnosť a síran vápenatý zase podporuje ideálne pH moču, čím predchádza problémom s močovou sústavou.

Vet Life je vysokokvalitným krmivom zloženým zo starostlivo vyberaných ingrediencií, čo je aj úspešne testované. Podporuje tie aspekty zdravia sterilizovanej mačky, ktoré si najviac vyžadujú pozornosť. Navyše má nízky obsah sacharidov a vysoký podiel bielkovín, čím je krmivo vhodné i pre mačky s nadváhou. Bielkoviny sú tvorené aj rastlinnou zložkou a aj napriek nízkemu obsahu sacharidov obsahujú obilniny. Nevýhodou je cena, ktorá je oproti iným granulám vyššia.

Pozitíva

Vysokokvalitné ingrediencie
Zloženie cielené na zdravie sterilizovaných mačiek
Udržiavajú hmotnosť pod kontrolou
Regulujú pH moču

Negatíva

Vyššia cena
Obsahujú aj obilniny

Náš TIP

Brit Care Cat Grain-Free Sterilized

32 % bielkovín a 12 % tuku, hrach, cícer, juka, psyllium

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tieto granuly značky Brit predstavujú hypoalergénne krmivo pre sterilizované mačky. Receptúra obsahuje menej kalórií, takže sterilizované mačky nenaberajú na hmotnosti, no zároveň sú bez obilnín, takže vyhovujú aj mačkám s citlivým trávením a intoleranciami či alergiami. Krmivo obsahuje 32 % bielkovín a 12 % tuku, pričom bielkoviny tvorí prevažne čerstvé kačacie mäso (26 %) a živočíšnu zložku dopĺňa kuracia pečeň, hydinový tuk a lososový olej.

Bielkoviny dopĺňajú aj rastlinné zložky ako hrach (16 %) a cícer (10 %). Krmivo je bohaté na ďalšie rastlinné zložky a patria k ním aj jablká, ľanové semienka, harmanček, rakytník, brusnice či juka. Brusnice podporujú zdravie močovej sústavy a vyrovnávajú pH, juka zase predchádza zápachu výkalov. Dôležitou zložkou je aj psyllium, teda vláknina, a probiotiká, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu. Polonasýtené mastné kyseliny zase zabezpečujú nízku hladinu cholesterolu v tele.

Krmivo má naozaj kvalitné zloženie, ktoré sa zameriava na viaceré aspekty ako udržiavanie hmotnosti pod kontrolou, zdravie močovej sústavy, tráviaceho traktu a znižovanie cholesterolu. Vďaka pestrému zloženiu obsahuje viacero vitamínov a minerálov, ktoré sú pre zdravie mačky potrebné. Veľkým plus je aj to, že neobsahuje žiadne obilniny, a teda je hypoalergénne a vhodné pre mačky s alergiami.

Pozitíva

Hypoalergénne bez obilnín
Kvalitné živočíšne bielkoviny
Pestrá rastlinná zložka
Podporuje močové cesty

Negatíva

Vyššia cena

Lacná kvalita

Brit Premium by Nature Cat Sterilized

37 % bielkovín a 14 % tuku, ryža, hrach, jablká, špenát, juka, rozmarín, citrusy či kurkuma

Pozrieť najlepšiu ponuku

Brit Premium predstavuje superprémiové granuly pre sterilizované mačky a mačky s nadváhou, ktoré potrebujú obmedziť kalorický príjem. Krmivo ponúka vysoký podiel bielkovín, až 37 %, a tukov 14 %. Výrobca používa na výrobu kvalitné ingrediencie obsahujúce až 26 % dehydrovaného jahňacieho  12 % kuracieho mäsa, čím zaručuje vysoký obsah živočíšnych bielkovín.

V zložení sa nachádza viacero rastlinných zložiek ako ryža, hrach, jablká, špenát, juka, rozmarín, citrusy či kurkuma, ktoré zvyšujú podiel vitamínov, minerálov a vlákniny a napomáhajú správnemu tráveniu. Juka navyše napomáha znížiť zápach výkalov a pomáha predchádzať vzniku chumáčov srsti. Granuly obsahujú viacero vitamínov, antioxidantov, minerálov a mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre optimálne zdravie mačky.

Hlavnou prednosťou granúl Brit sú kvalitné ingrediencie a bez pšenice, kukurice a sóje. Granuly navyše podporujú zdravie močových ciest, srdca, zraku a tráviacej sústavy, čo je pre kastrované a sterilizované mačky veľmi dôležité. Krmivo predstavuje dobrý pomer ceny a kvality, keďže ide o superprémiové krmivo. Navyše Brit ponúka viacero príchutí pre sterilizované mačky, takže môžete vyskúšať aj iné chute.

Pozitíva

Vysoký podiel živočíšnych bielkovín
Bez pšenice, kukurice a sóje
Superprémiová kvalita
Prírodné antioxidanty

Negatíva

Vyšší podiel tukov
Nie úplne bez obilnín – obsahuje ryžu

Purina Cat Chow Special Care Sterilized

35 % bielkovín a 9 % tuku, taurín, repa, petržlen, mrkva, čakanka či špenát

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tieto granuly značky Purina sú vyrábané špeciálne pre dospelé sterilizované mačky. Predstavujú nižší zdroj energie než bežné granuly, vďaka čomu mačky po sterilizácii nepriberú, no zároveň zostanú nasýtené. Obsahujú aj menej sacharidov, čo zaručí, že sa hladina cukru v krvi prudko nezvýši a mačka nebude rýchlo opäť hladná. Čo sa týka makroživín, bielkoviny predstavujú 35 % a tuky 9 %, takže krmivo poskytuje vyváženú stravu.

Granuly majú príchuť kurčaťa a živočíšna zložka predstavuje 20 %. V zložení sa nachádza viacero zložiek rastlinného pôvodu ako repa, petržlen, mrkva, čakanka či špenát, ktoré dodávajú potrebné vitamíny a minerály a zároveň zvyšujú podiel vlákniny. Takéto zloženie prispieva k zdraviu očí, pravidelnému tráveniu, predchádza vzniku chumáčov srsti v tráviacom trakte a pridaný taurín podporuje srdcovocievnu sústavu.

Toto krmivo je cenovo výhodné, mačkám chutí a balenie vydrží dlho. Navyše podporuje rôzne aspekty zdravia, ktoré pri sterilizovaných a kastrovaných mačkách netreba podceňovať, ako napr. zdravie močovej sústavy. Zloženie je tiež navrhnuté tak, že v ňom nie sú žiadne dochucovadlá a farbivá, ktoré by citlivým mačkám mohli spôsobovať problémy. Nevýhodou je vysoký obsah obilnín, ktorý tvorí až 39 % a dopĺňa celkové množstvo bielkovín.

Pozitíva

Výhodná cena
Veľké balenie
Menej kalórií
Rôzne druhy zeleniny

Negatíva

Vysoký podiel bielkovín
Málo živočíšnych bielkovým

Josera Léger

35 % bielkovín a 10 % tuku, 6 % vlákniny, L-karnitín, taurín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Granuly Josera Léger predstavujú kompletné krmivo pre sterilizované mačky, ktorých metabolizmus sa spomalí, no sú ideálnou voľbou aj pre mačky s nadváhou a dospelé mačky s nižším energetickým výdajom. Zloženie obsahuje 35 % proteínov a 10 % tukov, čo je pre dospelé mačky ideálny pomer. Bielkoviny sú tvorené sušeným hydinovým proteínom a oškvarkami, a doplnené kukuricou, ryžou a repnými rezkami.

Granuly obsahujú 6 % vlákniny, ktorá pomáha regulovať trávenie a dodáva pocit sýtosti. K regulácii hmotnosti prispieva aj L-karnitín. Granuly obsahujú viacero vitamínov ako vitamíny skupiny B, A, D3 a E a minerálov z hrubého popola, ako zinok, železo, meď, selén či jód. V zložení nechýba ani taurín, ktorý mačky nevyhnutne potrebujú. Zloženie krmiva navyše udržiava hladinu pH moču v rozmedzí 6 – 6,5, čím prispieva k zdraviu močového ústrojenstva.

Výhodou krmiva je dobrý pomer ceny a kvality. Granuly poskytujú ideálny pomer bielkovín a tukov a zároveň obsahujú viacero mikroživín podporujúcich zdravie a predchádzajú vzniku chumáčov srsti v žalúdku. Na výrobu sa používajú vysokokvalitné suroviny bez umelých farbív a konzervantov a značka Josera má 80-ročnú skúsenosť s výrobou superprémiových krmív. Nevýhodou môžu byť obilniny v zložení, ako kukurica a ryža.

Pozitíva

Dobrý pomer ceny a kvality
Predchádzajú tvorbe bezoárov
Uzatvárateľný obal
Klimaticky neutrálna výroba

Negatíva

Obsahujú obilniny

V našom návode, ako vybrať najlepšie granuly pre mačky, vám prezradíme, čo všetko musí tento druh krmiva obsahovať.

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte aj vy doma sterilizovanú mačku či kastrovaného kocúra a hľadáte pre ne tú najlepšiu stravu? Zapojte sa do diskusie a neváhajte sa opýtať, čo vás pri tejto téme zaujíma, alebo sa podeliť o vlastné skúsenosti.

Nutričné nároky sterilizovaných mačiek sa líšia. Po sterilizácii majú tendenciu menej sa hýbať a pre hormonálne zmeny aj priberať, preto potrebujú stravu s nižším kalorickým obsahom. Špecializovaná strava často obsahuje L-karnitín, ktorý pomáha udržiavaniu zdravej hmotnosti, či ďalšie látky, napr. na podporu zdravia močových ciest.

Granuly obsahujú významne nižšie množstvo vody ako konzervy. Po sterilizácii je však dôležité, aby boli mačky dostatočne hydratované, keďže sú náchylnejšie na ochorenia močových ciest, vznik močových kameňov alebo problémy s obličkami. Ak teda prirodzene nepijú dostatok vody, je vhodné granuly doplniť vlhkou stravou.

Po sterilizácii potrebuje mačka dostatok času pre zotavenie a platí to aj pre jej apetít. V ten istý deň po operácii bude mať menšiu chuť do jedla a postačí jej aj 1/3 bežnej dávky jedla. Na ďalší deň už možno zaradiť plnú dávku, no malo by ísť o krmivo pre sterilizované mačky, resp. ak naň nie je zvyknutá, treba ho primiešať k bežnému krmivu, aby nemala zažívacie problémy.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(92.2%)