Najlepšie granule pre mačky

Ako vybrať najkvalitnejšie granule pre mačky. Najlacnejšie granule nie sú najlepšie

Každý majiteľ chce pre svoju mačku tú najlepšiu stravu. Práve to, čo mačka počas života konzumuje, má významný vplyv na dĺžku a kvalitu jej života. Výber mačacích granúl sa však môže zdať ako náročná úloha – na trhu je predsa toľko alternatív, druhov a značiek, až človek nevie, kde má začať. Práve preto je dobré poznať, čo by mali mačacie granuly obsahovať, aké druhy existujú a čo by mala mačka konzumovať v rôznych štádiách života.

Publikované: 01.02.2023
Aktualizované: 27.02.2023
Obsah článku:

Mačacie granuly predstavujú skvelý zdroj potravy za predpokladu, že volíte kvalitné krmivá. Nie každý má totiž čas pripravovať pestrú surovú stravu a vlhká potrava z konzerv nesedí každej mačke. Granule sú výhodnou alternatívou. Sú cenovo dostupné, takže dovoliť si ich môže každý. Veľkosť porcie sa dá ľahko upraviť, na rozdiel od konzerv, ktoré ak raz otvoríte, je potrebné rýchlo spotrebovať. Tento aspekt je výhodný aj vtedy, ak vaša mačka nezje celú porciu naraz, ale stravuje sa viackrát počas dňa, keďže granuly jej v miske vydržia dlhšie bez toho, aby sa skazili. Pokiaľ siahnete prevažne po vlhkej strave, je dobré ju dopĺňať granulami, keďže tie pomáhajú zo zubov odstrániť povlak a predchádzať tak vzniku zubného kameňa.

Najkvalitnejšie granuly pre mačky

Názov Hodnotenie Detail
Whiskas granule s tuniakom 14 kg   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt
Eminent Cat Adult Losos 10 kg   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Čiči rybie 10 kg   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Applaws Cat Adult 7,5 kg   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Leonardo Adult Sensitive 15 kg   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt

Zloženie mačacích granúl: pomer tukov, bielkovín a sacharidov

Aby boli granuly pre mačku prospešné, musia predstavovať zdravú a vyváženú stravu. To znamená, že by mali obsahovať dostatočný podiel bielkovín a tukov, minimum sacharidov a dostatok mikroživín, ktoré by mali byť získané z kvalitných zdrojov. To, aký podiel ktorej zložky si strava vyžaduje, závisí od mnohých faktorov, ako vek alebo zdravotný stav. Týmto faktorom sa ešte budeme venovať, no v tejto časti sa zameriame na štandardné krmivo pre mačky, ktoré je vhodné pre zdravé dospelé jedince.

Tip: Pri výbere granúl pre mačky si vždy preštudujte zoznam ingrediencií. Tie bývajú zoradené od surovín s najvyšším zastúpením po suroviny s najnižším obsahom. Ak bielkoviny nie sú na prvom mieste, už to je dobrý indikátor toho, že krmivo pravdepodobne neobsahuje dostatok živočíšnej zložky, ktorú mačka potrebuje.

Mačacie granule zloženie

Bielkoviny

Mačky sú mäsožravce, a preto musí kvalitný živočíšny proteín tvoriť základ ich potravy. Bielkovina má totiž významný vplyv na zdravie mačky, prispieva k tvorbe enzýmov, hormónov a protilátok, stará sa o zdravie kože a srsti, chrupaviek aj svalstva. Malo by ísť o živočíšny, nie rastlinný proteín. Živočíšna bielkovina obsahuje dôležité aminokyseliny vrátane taurínu, bez ktorého by mačka mohla oslepnúť alebo dostať ochorenie srdca, a arginínu, ktorého nedostatok vedie k anémii až smrti.

Absolútnym minimom by malo byť 26 % proteínu v strave. Ide len o minimálny podiel, vhodné je cieliť na 40 – 55 % bielkoviny. Musí ísť o kvalitný živočíšny proteín. Ak je krmivo plné sóje a pšenice, celkový podiel proteínu bude síce vyšší, no nebude obsahovať tie látky, ktorý mačka naozaj potrebuje. Všímajte si preto nielen podiel bielkovín, ale aj ich pôvod. Dobrým zdrojom bielkovín sú:

 • hovädzie mäso,
 • kuracina,
 • morčacie mäso,
 • jahňacina,
 • ryby.

Tuky

Ďalšou významnou zložkou mačacích granúl sú tuky, ktoré sú nevyhnutným zdrojom energie. Poskytujú dokonca dvakrát toľko energie čo bielkoviny a sacharidy. Treba si však strážiť ich podiel – príliš veľa tukov v potrave vedie k naberaniu hmotnosti. Tuky sú potrebné pri tvorbe buniek a transporte živín v rámci tela, podporujú metabolizmus, tvorbu hormónov a absorpciu vitamínov. Sú nevyhnutné pre nervovú sústavu a celkové zdravie. Strava by mala obsahovať aj omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité nielen pre srsť a kožu, ale aj pre imunitu a hojenie rán.

V rámci zloženia granúl si treba všímať podiel tukov, ktorý by nemal byť nižší ako 9 %. Ide len o minimálny podiel a strava má obsahovať až 25 – 35 % tukov. Treba sa pritom spoliehať na kvalitné zdroje bielkovín, akými sú:

 • ryby (losos, tuniak, sardinky, makrely),
 • rybie oleje,
 • rastlinné oleje,
 • hovädzie a bravčové mäso,
 • hydina.

Kvalitné granule pre mačky

Sacharidy

Sacharidy sú síce dôležitým zdrojom energie pre ľudí, u mačiek to neplatí. V mačacej strave nehrajú významnú úlohu, a preto by vo veľkom množstve nemali byť zastúpené ani v mačacích granulách. Úplne stačí, ak tvoria 1 – 2 % obsahu granúl. Čo sa týka hornej hranice, obsah sacharidov by nemal presiahnuť 10 %. Príliš veľké množstvo sacharidov totiž vedie k nadváhe, cukrovke a iným zdravotným problémom. Kvalitné krmivo by nemalo byť plné pšenice a sóje, ale obsahovať skôr zdravšie alternatívy:

 • mrkva,
 • špenát,
 • tekvica,
 • hrášok,
 • ovocie.

Vitamíny a minerály

Mačacie granuly by mali obsahovať aj mikroživiny v podobe vitamínov a minerálov. Tie sa v prirodzenej strave získavajú z olejov, semienok, mäsa a kostí, ovocia a zeleniny. V prípade, že vaša mačka konzumuje iba granuly, je potrebné, aby obsahovali vitamíny a minerály. Každý vitamín a minerál zastáva dôležitú funkciu a spolu zabezpečujú celkové zdravie a silný imunitný systém. V strave mačky by mali byť prítomné vitamíny a minerály:

 • vitamín A (posilňuje zrak, dôležitý pre reprodukciu),
 • vitamíny skupiny B (podporujú zdravie kože, pazúrov, srsti),
 • vitamín D (pomáha vstrebať vápnik, podporuje rast),
 • vitamín E (významný antioxidant),
 • vápnik (nevyhnutný pre zdravé kosti a zuby),
 • horčík (dôležitý pre látkovú premenu),
 • železo (predchádza anémii, prispieva k prekrveniu),
 • draslík (dôležitý pre nervovú sústavu a srdce),
 • mangán (podporuje metabolizmus a tvorbu kostí).

Granule pre mačky vitamíny

Čo by mačacie granuly nemali obsahovať

Mačacie granuly veľakrát obsahujú zložky, ktoré zhoršujú kvalitu celého krmiva. Ide často o potraviny ako sója, kukurica a obilniny, ktoré sú lacné, teda znižujú výrobné náklady krmiva, no neobsahujú to, čo mačky skutočne potrebujú. Mačka tak síce príjme dostatok energie, ale nie dostatok živín. Kŕmenie nekvalitnými granulami môže z dlhodobého hľadiska viesť k nadváhe, cukrovke, zvýšenému krvnému tlaku a mnohým ďalším zdravotným problémom. Mačacie granuly by preto nemali obsahovať nasledovné ingrediencie:

 • chemické konzervanty a farbivá (môžu spôsobovať alergie a problémy s trávením),
 • mäsové odpady, kosti s mäso neznámeho pôvodu (môže pochádzať z mŕtvych alebo chorých zvierat),
 • cukor vrátane jeho foriem, ako dextróza, sacharóza a rôzne sirupy (prispieva k hyperaktivite, nadváhe, dentálnym ochoreniam a cukrovke),
 • množstvo sacharidov, ako kukurica, pšenica, sója a ryža (mačka ich vo výžive nepotrebuje, sú len plnidlá),
 • vysoký obsah soli (vo vyšších množstvách je pre mačku toxická).

Granule pre mačiatka, dospelé aj staršie mačky

Zloženie granúl sa mení podľa veku mačky. Iné nutričné potreby majú dospelé mačky, iné mačiatka a opäť iné seniorky. Aby ste svojej mačke poskytli to, čo práve potrebuje, je vhodné voliť krmivá podľa veku.

 • Granuly pre mačiatka („junior" alebo „kitten“) – Ide o granuly pre mačky od 4 týždňov do 1 roka (v niektorých prípadoch do 1,5 roka). Líšia sa tým, že majú vyšší podiel bielkovín (musia obsahovať aspoň 30 %) a viac tuku (minimálne 9 %) vrátane esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov. Takéto granuly podporujú zdravý rast a vývin mačiatok, ktoré potrebujú viac živín ako dospelé mačky.
 • Granuly pre dospelé mačky („adult") – Tento typ granúl je vhodný pre mačky od 1 do 7 rokov. Ide o štandardné suché krmivo, ktoré poskytuje dostatok živín pre udržiavanie hmotnosti a zdravé fungovanie organizmu. Dospelé mačky by nemali konzumovať granuly pre mačiatka, inak by mohli neprimerane priberať.
 • Granuly pre staršie mačky („senior") – Kategória senior je vhodná pre mačky staršie ako 7 rokov. Staršie mačky majú iné nároky na výživu, potrebujú menej energie tým, že sa menej hýbu, ale aj vekom. Rôzne granuly s označením senior sa od seba môžu značne líšiť, no mali by mať menej kalórií, viac bielkovín a viac vlákniny, čím podporia trávenie.

Granuly pre dospelé mačky

Granuly pre kastrované mačky, gravidné aj mačky s nadváhou

Okrem univerzálnych krmív rozdelených podľa veku sa stretnete s granulami pre mačky so špecifickými potrebami, ktorým sa prispôsobujú svojím zložením. Môžu sa týkať pohybovej aktivity, životného štýlu a pod. Existuje niekoľko druhov špecializovaných mačacích granúl, toto sú najčastejšie z nich:

 • Granuly pre kastrované/sterilizované mačky – Po sterilizácii či kastrácii sa u mačiek zvyšuje riziko nadváhy a vzniku močových kameňov. Granuly pre sterilizované mačky majú preto menší podiel tukov a nižšiu celkovú energetickú hodnotu. Niektoré druhy granúl môžu mať zložky podporujúce zdravie močového traktu.
 • Granuly pre bytové mačky – Mačky žijúce v interiéri zvyknú mať menej pohybu, preto obsahujú tieto granuly menej kalórií. Keďže nemajú neustály prístup k tráve, krmivo obsahuje aj zložky s vlákninou na predchádzanie vzniku chumáčov v srsti. Mnohé obsahujú výťažok z juky, vďaka ktorému ich výkaly zapáchajú menej.
 • Granuly pre gravidné mačky – Gravidné mačky majú vyššie nároky na energiu, potrebujú krmivo s aspoň 30 % proteínu a kvalitnými živinami. Tieto granuly majú podobné zloženie ako granuly pre mačiatka, preto ak nenájdete krmivo pre gravidné mačky, možno použiť krmivo junior.
 • Granuly pre mačky s nadváhou – Mačky s nadváhou potrebujú granuly s nižším energetickým zložením, musia obsahovať menej tukov, no kvalitné bielkoviny, aby počas chudnutia nedošlo k úbytku svalovej hmoty. Často sú obohatené o L-karnitín, aminokyselinu podporujúcu chudnutie, viacero vitamínov a minerálov.

Druhy mačacích granúl podľa zdravotného stavu

Na trhu nájdete viacero granúl podporujúcich špecifické zdravotné potreby. Najčastejšie ide o nasledovné druhy, avšak v prípade iných zdravotných problémov sú dostupné ďalšie špecializované krmivá u veterinára.

 • Granuly na podporu trávenia – Sú určené mačkám s citlivým žalúdkom alebo akútnymi problémami s trávením. Takéto granuly obsahujú menej tukov, prírodné zložky, viac probiotík pre lepšie trávenie a neobsahujú žiadne farbivá a konzervanty, ktoré by mohli žalúdok podráždiť.
 • Granuly na podporu zdravia močových ciest – Sú vhodné pre mačky často trpiace zápalmi močového mechúra či močovými kameňmi. Tieto granuly majú upravené množstvo bielkovín a sú obohatené o magnézium, vápnik, fosfor a ďalšie minerály podporujúce močové ústrojenstvo.
 • Granuly na podporu srsti a pokožky – Obsahujú kvalitné živočíšne bielkoviny s taurínom a tuky obsahujúce omega-3 a -6 mastné kyseliny. Ďalej obsahujú viacero vitamínov a minerálov zlepšujúcich stav srsti a kože, ako zinok, vitamíny B, A a E či meď. Zároveň neobsahujú bežné alergény, ako farbivá a konzervanty.

Mačacie granule podľa zdravotného stavu

Granuly podľa plemena

V čom sa takéto granuly líšia? Granuly navrhnuté pre konkrétne plemená sa snažia lepšie prispôsobiť ich individuálnym potrebám. Napr. menšie plemená majú nižšiu potrebu kalórií než väčšie plemená. Plemená bez srsti nepotrebujú zložky na predchádzanie vzniku chumáčov srsti a dlhosrsté plemená potrebujú živiny pre zdravšiu srsť. Väčšie plemená majú väčšiu sánku a potrebujú väčší tvar granúl ako menšie mačky. Plemená náchylné na problémy s kosťami a kĺbmi potrebujú kĺbovú výživu navyše. Granuly určené pre konkrétne druhy mačiek sa takto snažia čo najlepšie prispôsobiť tomu, čo môže konkrétne plemeno potrebovať prijať zo stravy, čo môže majiteľovi v mnohom uľahčiť výber krmiva.

Na veľkosti mačacích granúl záleží

Čím je granula väčšia, tým dlhšie trvá mačke ju rozhrýzť a prehltnúť. Ak je vaším cieľom spomaliť jedenie, napr. u mačiek, ktoré krmivo konzumujú prirýchlo a majú zažívacie problémy, či u mačiek s nadváhou, je vhodnejšie vyberať granuly s väčším priemerom. Pokiaľ máte mačku seniorku alebo mačku so zdravotnými problémami a bolesťami v ústnej dutine, sú vhodnejšie menšie granuly. Veľkosť granúl by mala byť adekvátna aj k veľkosti mačky – mačiatkam vyhovujú menšie granuly, keďže majú menšiu sánku, dospelým mačkám štandardná veľkosť a väčším plemenám granuly s väčším priemerom.

Najlacnejšie granuly nie sú najlepšie

Mačacie granuly sa predávajú v rôznych veľkostiach balenia, tie menšie majú 1 – 5 kg, stredne veľké 8, 10 či 14 kg a najväčšie 20 kg. Čím väčšie balenie kupujete, tým cenovo výhodnejšie je.

Najlacnejšie granuly možno zakúpiť za naozaj nízke ceny – aj 10 eur za balenie 7 až 10 kg. Treba však brať do úvahy ich kvalitu, ktorá býva nižšia, a dobre si všímať ich obsah. Strednú cenovú kategóriu predstavujú granuly, ktoré zakúpite za 25 – 40 eur, pričom cena sa týka stredne veľkého balenia (okolo 10 kg). V tejto kategórii nájdete širokú ponuku značiek a typov a určite si nájdete kvalitnejšie krmivá, s ktorými budete spokojní. Drahšie prémiové granuly stoja 50, 60 aj viac eur za stredne veľké balenie. Ide o vysokokvalitné krmivá, preto buďte nároční na ich obsah a neorientujte sa len podľa ceny.

Veľkosť mačacích granúl

Obľúbení sú výrobcovia Royal Canin, Purina či Applaws

Pri kúpe krmív sa stretnete s celým radom rôznych výrobcov a značiek. Medzi najobľúbenejších patrí Royal Canin, francúzsky výrobca ponúkajúci prémiové granuly, v ktorého ponuke nájdete i granuly pre špecifické plemená mačiek. Ďalšie prémiové značky zahŕňajú napr. Applaws, Taste of Wild, Carnilove či Acana. Medzi cenovo dostupnejšie značky patria Purina, Felix a Whiskas, ktoré predstavujú širokú ponuku univerzálnych aj špecializovaných granúl. Medzi obľúbené slovenské značky patrí Larra Nature a z českých výrobcov hlavne Fitmin, Calibra či Brit. Stretnúť sa môžete tiež so značkami ako Josera, Eminent, Friskies, Farmina a Coshida (nájdete ich napr. v Lidli).

Najčastejšie otázky – FAQ

Pri výbere kvalitných a vyvážených granúl pre mačky je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ktoré sme sa pokúsili čo najlepšie pokryť. Máte ešte stále otázky alebo by ste sa radi podelili o svoje skúsenosti? Zanechajte nám komentár v diskusii. Budeme radi, ak sa podelíte o svoje rady alebo poznatky.

Pri výbere krmiva je potrebné zvážiť faktory, ako je vek mačky, pohybová aktivita, či žije v exteriéri alebo interiéri a zdravotný stav. Pokiaľ má mačka akékoľvek zdravotné problémy, je vhodné sa o výbere granúl poradiť s veterinárom.

Výber záleží len na vás. Pokiaľ siahnete po granulách, ktoré svojím zložením poskytujú mačke všetky potrebné živiny, sú vyvážené a kvalitné, nie je dôvod kupovať špecifické, často aj cenovo drahšie granuly. Strava však musí byť kompletná a poskytovať mačke požadovaný energetický príjem.

Ak sa rozhodnete mačku kŕmiť len suchou stravou, je potrebné veľmi dobre dbať na jej zloženie a uistiť sa, že pokrýva všetky nutričné potreby mačky. Zároveň netreba zabúdať na pitný režim, keďže granuly obsahujú len 10 % vody. Ak vaša mačka málo pije, je dobré granuly zmiešať s vodou alebo stravu doplniť o vlhké krmivo z konzervy alebo kapsičky.

Mačacie granuly bez obilnín neobsahujú pšenicu, kukuricu, jačmeň, ryžu a ďalšie obilniny, ktoré môžu niektorým mačkám spôsobovať zlé trávenie alebo alergické reakcie. Nie každá mačka sa však potrebuje úplne vyhýbať týmto zložkám, no je lepšie, ak sú nahradené kvalitnejšími sacharidmi. Vždy je potrebné strážiť celkový obsah sacharidov, ktorý by nemal presiahnuť 10 %.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(89%)