Bišon

Bišon – povaha, starostlivosť, výcvik, skúsenosti, choroby

Malý priateľský psík je populárny pre svoju pokojnú a priateľskú povahu. Bišon miluje nielen ľudí, ale aj zvieratá. Na svojho majiteľa je veľmi naviazaný, preto je vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí trávia väčšinu času doma, prípadne si môžu psíka brávať takmer všade so sebou. Je to typický bytový pes – malý a skladný. Má veľmi rád výlety, preto s vami pôjde aj na dlhšie prechádzky. Avšak je veľmi prispôsobivý a rád bude tráviť čas aj na gauči. Dôležité preň je, aby bol vo vašej blízkosti.

Publikované: 31.05.2024
Aktualizované: 31.05.2024

V klasifikácii FCI je bišon zaradený do skupiny 9 – Spoločenské psy a sprievodné plemená, konkrétne do sekcie 1 – Bišony a podobné plemená, patrí mu číslo 215. Svojím výzorom pripomína nadýchaný chumáčik vaty (z fr. Bichon à poil Frisé/malý psík s kučeravou srsťou). V kohútiku dosahuje max. 30 cm, hmotnosť sa pohybuje do 7 kg. V prípade tohto plemena je povolená jediná farba, a to biela. Iné farby (marhuľová, sivá, hnedá atď.) nie sú uznané. Na dĺžku môže mať srsť až 10 cm, pripomína srsť mongolskej kozy. Je kučeravá a hodvábne jemná, krycia môže byť trochu drsnejšia, podsada je hustá a mäkká. Typické sú stredne veľké zvedavé oči a visiace uši nasadené nad úrovňou očí a pokryté kučerami. Bišon má rovné a svalnaté končatiny zakončené pevnými labami a priestranný a dobre vyvinutý hrudník. Chvost je nasadený mierne pod líniou chrbta, je ohnutý cez chrbát, ale nie skrútený. Celkovo ide o veľmi zdravé plemeno, avšak má sklony k alergiám a kožným problémom. Kontrolovať treba pohybové ústrojenstvo (luxácia pately, dysplázia bedrového kĺbu) aj oči (šedý zákal). Srsť si vyžaduje pravidelné vyčesávanie a časté kúpanie, nevyhnete sa ani úprave srsti. Pravidelne by ste mali bišonovi kontrolovať oči aj uši a nezabudnúť zastrihávať srsť ani tam. Ide o dlhovekého spoločníka, pri dobrej starostlivosti sa dožíva až 15 rokov.

Bišon túži byť stredobodom pozornosti, svojho pána dokáže pobaviť rôznymi trikmi. Je nekonfliktný, dobre dokáže vychádzať s ľuďmi i so zvieratami. Ide o učenlivé plemeno, s ktorého výcvikom si poradí aj začiatočník. Pri výcviku najlepšie pochodíte s motiváciou vo forme maškŕt alebo hier. Tréning musí byť jemný, ale dôsledný. Učenie nových vecí berie ako zábavu, rád sa predvádza. Bišon bude šťastný všade, kde s ním bude jeho pán. To značí, že je toto plemeno vhodné pre ľudí, ktorí trávia veľa času doma, prípadne si môžu psa brať so sebou do práce. Bišon nevyžaduje program na celý deň, ale bude vás chcieť sprevádzať všade. Spoločnosť vám bude robiť pri túrach, pri jazde na bicykli, a keďže má veľmi kladný vzťah k vode, aj pri plávaní. Ocení zábavu vo forme psích športov, napr. agility alebo dogdancing. Po dobrodružstvách sa potrebuje dlho maznať. Vzhľadom na jeho naviazanosť na majiteľa hrozí bišonovi pri dlhšom odlúčení separačná úzkosť.


Ďalšie články z kategórie Psie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.2%)