Šedý zákal u psa

Šedý zákal u psa – príčiny, príznaky, liečba. Kedy je nutná operácia a aká je cena?

Podobne ako veľa iných ochorení, šedý zákal trápi nielen ľudí, ale aj zvieratá. Šedý zákal, alebo aj katarakta či beľmo, je ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu šošovky. To potom spôsobuje postupné slepnutie psíka. Šedý zákal väčšinou postihuje najprv jedno oko a časom aj to druhé. Všetko závisí od závažnosti a štádia ochorenia. Ak sa zachytí včas, je možné úplné vyliečenie.

Publikované: 03.02.2023
Aktualizované: 22.11.2023
Obsah článku:

Toto ochorenie má zväčša postupný proces vývinu, preto si mnoho majiteľov ani nevšimne zmenu na šošovkách. Aj preto sa nie vždy podarí psovi pomôcť. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho príznaky, priebeh liečby a na záver si zodpovieme najčastejšie kladené otázky ohľadom tejto témy.

Anatómia stavby oka

Štruktúru šošovky oka psa tvorí kapsula šošovky, ďalšia vrstva, kortikálna vrstva a jadro, ktoré je umiestnené v strede. Očné šošovky tvorí vo všeobecnosti zo 65 % voda a zvyšok je tvorený bielkovinou.

Zo steny oka prechádzajú vetvy hlavného zrakového nervu až do mozgu. Zdravá šošovka by mala mať husté a pravidelné vlákna v kôre a jadre, čo zabezpečí potrebnú priehľadnosť šošovky. Iba tak môžu šošovky oka lámať dopadajúce svetlo a vytvárať tak obraz na sietnici. Zaujímavosťou je, že kedysi sa považoval pes za nočného tvora, ktorý mal cez deň vidieť slabšie. No bunky na sietnici (tyčinky) uľahčujú videnie v tme, čo toto tvrdenie vyvrátilo. Ak sa objaví šedý zákal, priehľadnosť očnej šošovky sa zmenší v dôsledku opuchu.

Anatómia psieho oka

Šedý a zelený zákal u psa 

Čo majú spoločné šedý a zelený zákal okrem svojho názvu? Obe ochorenia môžu vzniknúť pri úraze oka alebo ich psík môže zdediť po svojich rodičoch. Patria medzi bežné komplikácie pri starnutí vašich domácich miláčikov. Rovnaké majú aj to, že v pokročilom štádiu dochádza k oslepnutiu. 

Šedý zákal, alebo aj katarakta, sa na rozdiel od zeleného zákalu u zvierat vyskytuje častejšie. Je to ochorenie očí, ktoré sa delí na tri typy. Jeden je možné dostať v starobe, druhý sa objaví spolu s inou chorobou a s tretím sa pes už narodí, pretože ho zdedí po rodičoch. Toto ochorenie zasahuje celú šošovku, niekedy iba konkrétne časti. Tým, že sa šošovka zakaľuje a je nepriehľadná, zviera časom prichádza o zrak. Rozdiel je takisto v liečbe. Šedý zákal sa dá odstrániť jedine chirurgickým zákrokom.

Zelený zákal, alebo aj glaukóm, sa nedá úplne vyliečiť, môže sa len spomaliť priebeh ochorenia. Pri tomto ochorení narastá vnútroočný tlak, čím sa zabraňuje odtekaniu tekutiny, ktorá sa tvorí v oku. Zjednodušene povedané, očná buľva psa sa začne zväčšovať a opúchať a pes nakoniec ostane úplne slepý. Aj po oslepnutí však bolesti postihnutého oka pretrvávajú, preto sa väčšinou odporúča zásah odborníka, a to chirurgické odstránenie oka. Znie to desivo, no v konečnom dôsledku to zvieraťu uľaví od bolesti. Vnútroočný tlak sa dá znížiť očnými kvapkami, liekmi alebo infúziou. No nie je zaručené, že tlak ostane v nízkych hodnotách. Preto je nevyhnutné chodiť na pravidelné merania k veterinárovi. 

Príčiny vzniku ochorenia

U psíkov je šedý zákal typickým znakom starnutia organizmu. S pribúdajúcimi rokmi sa mení štruktúra očných šošoviek, napríklad pre rôzne druhy usadenín, ktoré sa počas tohto času nazbierali. Pre takéto usadeniny je šošovka krehkejšia, má viac pórov a ukladá vodu.

Okrem starnutia môže byť príčinou vzniku šedého zákalu dedičnosť. Genetický prenos choroby sa zvyčajne objavuje u zlatých retrieverov, labradorských retrieverov, psov husky, bradáčov a afgánskych chrtov. 

Vznik šedého zákalu môžu vyvolať aj traumy očí. Medzi ne zaraďujeme rôzne úrazy a poranenia očí, radiačné vplyvy, intenzívne slnečné žiarenie, otravu, neliečené zápaly v očiach a iné vonkajšie či vnútorné faktory.

Šedý zákal u psa príčiny

Príznaky šedého a zeleného zákalu

Šedý zákal viete u psíka pomerne jednoducho rozoznať. Príznaky nie sú viditeľné len fyzicky (na oku), ale ovplyvňujú taktiež každodenný život vášho štvornohého miláčika. Zákal sa prejavuje svojimi typickými príznakmi – sivým zakalením šošoviek jedného alebo obidvoch očí. Medzi ďalšie znaky patrí:

 • nedostatočné videnie,
 • zlá orientácia v priestore,
 • začervenané a opuchnuté očné viečka,
 • nadmerné slzenie očí,
 • hnisavý výtok z očí,
 • žmúrenie,
 • citlivosť na svetlo,
 • privieranie alebo svrbenie očí,
 • nadmerné pitie a močenie.

(Pri akýchkoľvek pochybnostiach o zdraví vášho psíka a stave jeho zraku odporúčame čo najskôr kontaktovať veterinára, aby ste mali istotu, že naozaj ide o šedý zákal.)

Pri zelenom zákale je hlavným prejavom silné začervenanie, bolestivosť oka, opuch oka, žmúrenie a zakalenie rohovky. Ak spozorujete niektorú z týchto zmien na svojom psovi, ihneď vyhľadajte pomoc veterinára, pretože už od 24 do 48 hodín sa môžu sietnice natrvalo poškodiť. Zelený zákal je dôležité riešiť čo najskôr znížením očného tlaku.

Formy a štádiá šedého zákalu

Šedý zákal prechádza rôznymi stupňami závažnosti. Aj preto patrí do skupiny progresívnych ochorení (teda sa postupne vyvíja). V prvotnom štádiu sa šedý zákal prejavuje malými slabými zakalenými škvrnami na šošovke, ktoré sa postupne zväčšujú. V druhej fáze sa príznaky naďalej zhoršujú a pozadie oka už nie je viditeľné. Tomuto štádiu sa hovorí zrelý šedý zákal, a v tomto čase je pes už takmer úplne slepý.

Ak príznaky pretrvávajú a zhoršujú sa, dôjde k rozpadnutiu šošovky. Tým vznikne silný zápal oka. Toto štádium sa označuje ako prezretý šedý zákal. Ako toto štádium šedého zákalu spoznáte? Najčastejším vonkajším príznakom je mierne ožltnutie šošovky. Zápal sietnice a vráskovca (časť strednej vrstvy očnej gule uloženej tesne za dúhovkou) má vo veľa prípadoch veľmi bolestivý priebeh a prejavuje sa začervenaním a opuchom oka.

Postupom času sa vo veľa prípadoch posúva celá šošovka a môže vzniknúť zelený zákal. Ten je takisto spojený s obrovskými bolesťami a mal by ho čo najskôr liečiť veterinár. Pre znížený alebo chýbajúci zrak môžu mať psy zvýšenú dezorientáciu, nechuť pohybovať sa, narážať do predmetov alebo ľudí. Ak je choré iba jedno oko, niektoré psy sú také šikovné, že dokážu nahradiť jedným okom obe.

Ochorenie môže mať v niektorých prípadoch veľmi rýchly spád, no niekedy sa stane, že sa ochorenie vyvíja veľmi pomaly. Každý prípad je individuálny. V počiatočnom štádiu ochorenia si vo väčšine prípadov majitelia ani nevšimnú žiadnu výraznú zmenu na svojom psovi. Hneď ako šedý zákal dozreje a úplne zablokuje prenos svetla na sietnicu, pes bude úplne slepý. Psy sú však veľmi prispôsobivé tvory, takže sa vedia veľmi rýchlo naučiť fungovať bez zraku.

Šedý zákal u psa na jednom oku

Diagnostika šedého zákalu u psa

Ak má váš pes niektorý zo spomínaných príznakov, okamžite si dohodnite návštevu u veterinára. Ten dôkladne vyšetrí oči vášho psa. Okrem toho, že určí presnú chorobu, s ktorou sa váš miláčik potýka, diagnostikuje aj štádium, v ktorom sa aktuálne zákal nachádza. S ním si potom určíte ďalšie kroky k úspešnej liečbe. Ako špecialista tento problém diagnostikuje a čo všetko skúma?

 • Pomocou svetla a zväčšovacieho skla môže veterinár objaviť a diagnostikovať šedý zákal, ktorý sa ešte len začal tvoriť a ešte nezačal ovplyvňovať zrak vášho psa.
 • Veterinár takisto dokáže skontrolovať a vyšetriť iné očné ochorenia, ktoré sú spojené so šedým zákalom. Takými ochoreniami sú napríklad zápal oka alebo zvýšený tlak v oku.
 • Nasleduje dôkladné preskúmanie štruktúr vnútorného oka. Keďže je takéto vyšetrenie možné urobiť len vtedy, keď sú zrenice rozšírené, bude potrebné nakvapkať psovi do oka kvapky.
 • Takisto sa psovi odoberajú krvné vzorky a kontroluje sa krvný tlak, aby veterinár mohol nájsť aj iné systémové ochorenia, ktoré by mohli ovplyvňovať zrak. Medzi takéto choroby zaraďujeme cukrovku alebo hypertenziu.
 • Ďalšími vyšetreniami vie veterinár pomocou štrbinovej lampy lepšie identifikovať a lokalizovať miesto zakalenia šošovky.
 • Pomocou špeciálneho ultrazvukového zariadenia môže veterinár posúdiť stav šošovky a iné štruktúry oka.
 • Elektroretinogram používa veterinár na to, aby zistil ďalšie informácie o možnom poškodení sietnice.

Možnosti liečby šedého zákalu

Šedý zákal je jednou z mála chorôb, ktoré sa nedajú liečiť len kvapkami do očí alebo masťami. Nezaberajú na to ani systémové lieky, tablety či injekcie. Dokonca ani prírodné či homeopatické lieky nezaručujú zlepšenie zdravotného stavu. Choroba sa teda dá vyliečiť len operačne, a to výmenou očnej šošovky alebo vyoperovaním celého oka.

Zákrok na veterinárnej klinike

Psy, ktoré takýto zákrok podstupujú, strávia na veterine zvyčajne 3 až 4 dni. V prípade komplikácií sa môže táto doba predĺžiť. Pobyt na veterinárnej klinike zahŕňa vstupné vyšetrenia, predchirurgickú diagnostiku (čo znamená ultrazvuk oka, ktorý vylúči odštiepenie rohovky) a elektroretinogram (ERG), predanestetické vyšetrenie, predoperačnú prípravu (kvapkanie do očí pre rozšírenie zreníc, podanie antibiotík), anestéziu, operáciu a starostlivé pooperačné sledovanie.

Samotný zákrok sa odborne nazýva fakoemulzifikácia, kedy sa laserovo rozbije pôvodná šošovka, odsaje sa z oka vákuom, následne sa tam implantuje umelá očná šošovka a nakoniec sa rohovka zašije. Po operácii šedého zákalu sa v priebehu niekoľkých dní vykonáva pooperačné čistenie, dezinfekcia a preväzovanie rán.

Liečba šedého zákalu u psa

Úspešnosť operácie šedého zákalu a pre ktoré psíky je vhodná

Operácie tohto typu sú v dnešnej dobe už len rutinným zákrokom v ambulancii a ich úspešnosť sa pohybuje medzi 80 – 95 %. V takýchto prípadoch sú splnené všetky podmienky týkajúce sa stavu očí a celkového zdravotného stavu psa.

Podľa toho, v ktorom štádiu choroby bol pes operovaný, sa zvyšuje možnosť vzniku pooperačných komplikácií. Čím bol šedý zákal zrelší, tým je väčšia šanca na pooperačné problémy. Najčastejšími komplikáciami po operácii môžu byť neustály vnútroočný zápal, zvýšený očný tlak, vredy rohovky, infekcia alebo odštiepenie sietnice.

Operácia nie je vhodná pre všetky psy. Veterinár musí určiť, či nemá pes ďalšie vážnejšie ochorenia (ochorenia obličiek, srdca, pľúc...), pretože by celkovú anestéziu nemusel zvládnuť. V takomto prípade sa psovi dlhodobo nasadia protizápalové kvapky, ktoré síce neliečia šedý zákal ani nevracajú zrak, no pomáhajú proti vzniku zápalov, spomaľujú a odďaľujú zvyšovanie tlaku v očiach.

Ani operácia sa vo všetkých prípadoch nemusí podariť. Vždy je šanca, že ak sa nevyoperuje celé oko, môžu v ňom stále zostať choré bunky, čo niekedy spôsobí sekundárny sivý zákal. To znamená, že sa sivý zákal znova vráti a psa bude trápiť.

Starostlivosť o psa po operácii

Keď sa pes dostane po operácii domov, treba striktne dodržiavať všetky pokyny od veterinára. Vo všeobecnosti však platí, že:

 • psa treba pozorne sledovať a treba sa oň neustále starať 2 – 3 týždne po operácii,
 • je tiež potrebné pravidelne kvapkať do operovaného oka alebo očí,
 • oko (oči) by malo zostať chránené pred možným podráždením aj po odstránení obväzov,
 • pes by nemal vykonávať žiadnu väčšiu fyzickú námahu, pretože by sa mu mohol zvýšiť očný tlak,
 • dôležité sú pravidelné kontroly u veterinára, či hojenie rán prebieha v poriadku.

Prognóza života psa po operácii

Ďalší život psa po operácii závisí od toho, v akom štádiu sa šedý zákal zachytil a operoval. Ak všetko prebehlo hladko a bez pooperačných komplikácií, šanca na úplné vyliečenie a obnovenie zraku sa pohybuje okolo 90 %. V prípade, že už pred operáciou došlo k zápalu vnútorných štruktúr oka alebo odštiepeniu a uvoľneniu šošovky, pravdepodobnosť na vyliečenie sa znižuje.

Starostlivosť o psa po operácii očí

Plemená psov s predispozíciou na šedý zákal

Medzi psy so všeobecnou predispozíciou na očné problémy patria napríklad:

 • Afgánsky chrt
 • Aljašský malamut
 • Anglický špringeršpaniel
 • Austrálska kelpia
 • Baset
 • Beagle
 • Border kólia
 • Čivava
 • Dalmatín
 • Čau-čau
 • Jazvečík
 • Americký a anglický kokeršpaniel
 • Nemecká doga
 • Nemecký ovčiak
 • Pudlík
 • Shih-tzu
 • Sibírsky husky
 • Teriéry (napríklad Bostonský, Cairn, Dandie Dinmont, Jack Russell a Parson Russell, Manchester, Miniatúrny bulteriér)
 • Vipet

Problémy súvisiace so šedým zákalom

Okrem straty zraku sa môžu pri chronickom šedom zápale prejaviť aj iné problémy. Šedý zákal môže spôsobovať neznesiteľné bolesti a nezvládnuteľné problémy v oku, pre ktoré je jedinou pomocou úplné odstránenie oka. Stáva sa to preto, lebo šošovka sa v priebehu ochorenia neustále degeneruje a spôsobuje okolo nej zápaly.

Medzi takéto ochorenia patrí zápal dúhovky, zvýšený vnútroočný tlak alebo posunutie šošovky. Šedý zákal môže tiež spôsobiť odštiepenie sietnice, čo vedie k úplnej a nezvratnej slepote.

Pudlík so šedým zákalom

Zápal spojiviek, luxácia šošovky, retinálna atrofia a ďalšie ochorenia očí u psov

Šedý zákal je len jednou z mála chorôb očí, ktoré sa vyskytujú u psov. Najčastejším ochorením oka u psov je zápal spojiviek. Je pomerne častý u mladých aj starších štvornohých miláčikov. Problematické je hlavne to, že zápal spojiviek patrí medzi vysoko prenosné ochorenia. Zapríčinený môže byť tým, že sa pes nachádza v prašnom prostredí, spôsobuje ho aj prievan v oku alebo alergická reakcia. Prejavuje sa slzením očí, v kútiku oka sa hromadí hlien a pes si zasiahnuté oko často škriabe.

Ďalším závažným ochorením môže byť luxácia šošovky, čo je choroba, pri ktorej dochádza k posunutiu šošovky, a to spôsobí horšie videnie až slepotu. Uveitída je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal dúhovky a strednej vrstvy očnej gule. Prejavuje sa začervenaním oka a citlivosťou na svetlo. V najhorších prípadoch môže vyústiť do šedého alebo zeleného zákalu. 

Tým, že pes starne, môžete si hlboko v jeho očiach všimnúť modrastý zákal, ktorý sa nachádza za zreničkami. Ak pes aj napriek tejto vade stále vidí, je viac než pravdepodobné, že ide o bežný príznak starnutia. Takéto ochorenie sa nazýva lentikulárna alebo jadrová skleróza. Nejde teda o šedý zákal. Pri danom ochorení sa vlákna šošovky stláčajú a do určitej miery sa degenerujú, čo spôsobuje jej presvitanie. Priesvitné šošovky sú zahmlené alebo trochu zakalené a dovoľujú preniknúť dovnútra minimálnemu svetlu. Lentikulárna skleróza však na rozdiel od šedého zákalu psa neoslepí úplne, ale vidí o čosi menej ako kedysi.

Podobným ochorením, ktoré je dedičné, je progesívna retinálna atrofia, vyskytujúca sa u všetkých psích plemien. Toto ochorenie spôsobuje regresiu sietnice a môže vyústiť až do šedého zákalu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Šedý zákal je bežným psím ochorením, preto je jasné, že sa množstvo ľudí bude o túto tému zaujímať. Chceli by ste vedieť, aká je cena za operáciu alebo aká je prevencia pri ochorení? Zhrnuli sme vám tie najčastejšie otázky s odpoveďami. 

Psovi, ktorý trpí na šedý zákal, sa postupne zakaľuje zrak a vidí čoraz horšie. Ak chcete psovi zachrániť zrak, je lepšie čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc. Zvýši sa mu tým šanca na úplné uzdravenie a obnovenie zraku.

Pred touto chorobou neexistuje žiadna účinná prevencia. Ochorenie si samo nájde cestu do psieho života. Či už prostredníctvom zdedených génov od rodičov, predispozíciou na základe plemena, úrazom očí, starobou alebo chorobami, ktoré môžu dopomôcť k vzniku šedého zákalu. Pre dobro psa však môžete chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, na ktorých sa psovi skontroluje aj zrak, každý úraz, poškodenie či zápal očí alebo ich okolia konzultovať s veterinárom. Takýmto spôsobom viete zabezpečiť to, že sa šedý zákal zachytí na začiatku a je najvyššia šanca na obnovenie zraku.

Najväčšou výhodou operácie je, že má vysoké percento úspešnosti (80 – 90 %). Ak sa ochorenie zachytí v prvotnom štádiu a operácia prebehne včas, je tiež vysoká šanca, že pes nebude mať žiadne pooperačné komplikácie. Takisto je v tomto prípade vysoká šanca na úplné uzdravenie a obnovu zraku. Aby sa všetky tieto prognózy naplnili, pes musí byť vo výbornej kondícii a bez iných závažnejších ochorení. Nie všetky psy sú vhodnými kandidátmi na operáciu šedého zákalu. Jeho zdravotný stav by mal vždy  posúdiť veterinár. Medzi hlavné dôvody, prečo by sa pes nemusel dostať na operáciu, patria slabé predpoklady na budúci život; oslabené zdravie inou vážnou chorobou (ochorenie srdca, obličiek, rakovina); inak choré oči; temperament psa; staroba; poškodené alebo choré rohovky alebo sietnice; nemožná nepretržitá starostlivosť o psa po operácii.

Psom s cukrovkou sa výrazne zvyšuje riziko šedého zákalu. Väčšine plemien sa toto ochorenie popri cukrovke prejaví. Diabetický šedý zákal je spôsobený vysokou hladinou cukru v krvi. Zvyšný cukor v šošovke sa premení na sorbitol, ktorý spôsobuje vťahovanie vody do šošovky. Ak má šošovka v sebe priveľa vody, začne opúchať, čo má za následok narušenie šošovkových vláken a oxidačný stres, z ktorého následne vzniká šedý zákal. U 75 – 80 % psov s cukrovkou sa šedý zákal prejaví do roka od ich diagnózy, bez ohľadu na to, ako je ich cukrovka kontrolovaná. Šedý zákal má tendenciu sa rýchlo šíriť a spôsobovať ďalšie závažné ochorenia. Medzi to patrí napríklad už spomínaný zápal dúhovky alebo zelený zákal, ktorý je pre diabetikov len veľmi ťažko zvládnuteľný. Väčšinou takýto stav končí chirurgickým odstránením oka. Preto je pre psa s cukrovkou najlepšie vykonať chirurgický zákrok čo najskôr.

Každá veterinárna klinika si stanovuje vlastnú cenu, ale vo všeobecnosti to je 100 – 400 €. Záleží na tom, v akom štádiu sa šedý zákal nachádza, aký je jeho rozsah, či je napadnuté 1 alebo 2 oči, veľkosť a hmotnosť psa atď. Preto môže byť výsledná suma oveľa vyššia.


Ďalšie články z kategórie Zdravie

Vaše hodnotenie:
(91.4%)