Mená pre mačky

Aké mená pre mačky a kocúrov? Najkrajšie originálne a najčastejšie mačacie mená

Priniesli ste si domov novú mačičku a čaká vás výber mena? Kým pre niekoho je táto úloha jednoduchá a už dlhšie má v hlave vysnené meno, iní sa môžu strácať v záplave rôznych návrhov mien. Pri výbere mena pre mačku sa treba spoliehať nielen na to, ako znie vám, ale oplatí sa držať aj niekoľkých zásad, ktoré vám môžu uľahčiť tréning aj predstavovanie mena ďalším ľuďom.

Publikované: 23.01.2023
Aktualizované: 18.07.2023
Obsah článku:

Kým u psov sme zvyknutí, že sa ľahko a rýchlo naučia počúvať na svoje meno, pri mačkách môžeme mať pocit, že im táto schopnosť chýba. Opak je pravdou a potvrdzujú to už aj vedecké štúdie. Ich reakcia je, pravdaže, v mnohom iná v porovnaní so psami. Môžu reagovať pohybom chvosta, otočením hlavy či uší, a teda ich reakcia nie je vždy taká výrazná. Záleží tiež na tom, koľko času ste svojej mačke venovali a používali jej meno. Ak sa naučí, že po vyslovení mena nasleduje odmena v podobe jedla, maškrty alebo hry, jej motivácia bude vyššia a postupne sa môže naučiť k vám po zavolaní prísť. Nech je už reakcia akákoľvek, dôležité je, že svoje meno rozoznať dokáže, a preto rozhodne záleží na tom, aké meno pre svojho štvornohého miláčika zvolíte.

Ako vybrať meno pre mačku

Meno mačke dávame nielen preto, aby sme ju identifikovali nejakým označením. Výberom mena si so svojím domácim miláčikom budujeme vzťah a rozvíjame dôveru. Meno môže odrážať charakteristické vlastnosti mačky alebo fyzické črty, ale aj náš vzťah k zvieraťu. Výber mena je dôležitý aj z toho hľadiska, že ho budete vyslovovať niekoľkokrát denne v priebehu 15 či viac rokov, toto meno predstavíte návšteve alebo ho zveríte veterinárovi pri prehliadke. Preto by sa výber mena nemal brať úplne na ľahkú váhu. A keďže mačacích mien je neúrekom, s výberom vám môže pomôcť držanie sa niekoľkých zásad.

Ako vybrať meno pre mačku

Malo by sa dať ľahko vysloviť

Ľahká výslovnosť je predpokladom, že bude pre vás ľahké mačku kedykoľvek zavolať, povedať jej meno inej osobe a nespôsobiť zmätok. Dlhé a komplikované mená sa nielen ťažko vyslovujú (a pre niekoho aj pamätajú), ale môže byť otravné aj ich vypisovanie do formulárov, preukazov či dokladov, ktoré bude mačka potrebovať. Pri dlhších a ťažkých zahraničných menách ako Cinnamon, Targaryen či Giovanni môžete mať problém vysvetľovať ostatným ľuďom, ako sa vyslovujú alebo píšu. Preto je vhodnejšie voliť 1- až 2-slabičné mená, ktoré sa nedajú ľahko zameniť za iné, často používané slová, napr. povely, ktoré pri mačke používate.

Nemalo by byť zosmiešňujúce alebo hanlivé

Zosmiešňujúce alebo hanlivé mená sa môžu na prvý pohľad zdať ako dobrý vtip. Predstavte si však situáciu, že svojho kocúra predstavujete u veterinára ako Hajzeľ alebo svoju mačku ukazujete kolegyni na fotografii s menom Huspenina. Ďalšou stránkou smiešnych či urážlivých mien je to, že si s mačkou ako jej majiteľ budujete vzťah a puto, čo môže byť náročné, ak si zviera spojíte s niečím negatívnym.

Výber mena je, samozrejme, len a len na vás, avšak vždy si zvážte, či vám chvíľkový vtip stojí za trápne situácie v budúcnosti. Mačku totiž nemáte vždy len v súkromí domova, ale môže sa stať, že s ňou potrebujete ísť k veterinárovi, do salóna alebo hotela, nechať ju u známych počas vašej dovolenky alebo sa stratí a by pri jej hľadaní budete vykrikovať jej meno na ulici, vylepíte plagáty s jej menom či zdieľate príspevok na sociálnych sieťach.

Zvážte ľudské mená

Ľudské mená pre domácich miláčikov sú čoraz populárnejšie a je to úplne v poriadku. Venovať pozornosť by ste však mali menám osôb vo vašom okolí. Skúste sa vyhnúť krstným menám ostatných členov v domácnosti a rodiny či susedov. Bolo by nepríjemné volať na kocúra Tea alebo mačku Emu a dostať odpoveď od suseda spoza plota. Rovnako by použitie toho istého mena mohlo vyvolať zmätok v domácnosti, ak má rovnaké alebo podobné meno váš rodinný príslušník.

Nemusíte sa rozhodnúť okamžite

S výberom mena sa nemusíte ponáhľať. Niektorí majitelia si radi pár dní počkajú, kým svoju mačku spoznajú a meno vyberajú aj na základe charakteru zvieraťa. Niektoré mačky sú aktívnejšie, iné rady spia, ďalšie milujú hračky alebo sú úplní pohoďáci. Meno môžete zvoliť aj na základe fyzickej charakteristiky, ako farba srsti a jej kombinácie, dlhá, krátka či žiadna srsť, stavba tela a pod. V neposlednom rade je dobré do výberu mena zahrnúť ostatných členov domácnosti. Kým u vás môže prevládať nerozhodnosť, vaše deti možno majú vytúžené meno alebo prídu s návrhom, ktorý si obľúbite.

Výber mena pre mačku – postup

Zmena mena mačky

Dôvodov na zmenu mena mačky môže byť niekoľko. K zmene často dochádza po adopcii z útulku, ak vám dané meno nevyhovuje. Možno máte pocit, že meno nesedí povahe mačky, možno sa vám zle vyslovuje alebo sa meno spája s niekým či niečím pre vás negatívnym. Niekedy je zmena potrebná jednoducho preto, že už doma, v rodine alebo v susedstve jednu mačku alebo psa s rovnakým menom máte. Zmena mena sa dokonca odporúča, ak má za sebou mačka neľahkú minulosť a zažila si týranie. Tak či onak, zmena mena mačky je úplne legitímna a nepredstavuje vážnejší problém. Po niekoľkých dňoch až týždňoch si mačka na nové oslovenie zvykne.

Ak sa pre zmenu mena rozhodnete, buďte trpezliví a konzistentní. Najlepšie je, ak ho začnete používať hneď po príchode domov, nie až po niekoľkých týždňoch. Meno používajte pravidelne a vždy v súvislosti s niečím pozitívnym, napr. na zavolanie mačky na večeru, ako pochvalu, pri ponúknutí maškrty, pri hre či pohladení. Ak poznáte predchádzajúce meno mačky, je dobré spočiatku používať obe mená. Napr. ak sa mačka volá Micka a chcete ju premenovať na Luna, oslovujte ju prvé dni Micka-Luna a postupne prejdite len na nové meno. Pri vyslovovaní mena používajte priateľský a pokojný tón hlasu a meno nevykrikujte, aby si ho mačka nespojila s negatívnou emóciou.

Najkrajšie mená mačiek

Výber mena pre mačku alebo kocúra je veľmi individuálnou záležitosťou. Kým niekto preferuje rýdze slovenské mená, iní inklinujú k zahraničným. Niektorí majitelia vyberajú z najobľúbenejších mien, ďalší zase volia čo najzvláštnejšie a najunikátnejšie meno. Pre výber mena neexistuje žiadna univerzálna schéma a keďže ho budete vyslovovať predovšetkým vy a členovia vašej domácnosti, voľte podľa svojich preferencií a vkusu. Keďže ten máme každý iný, pripravili sme pre vás niekoľko kategórií mačacích mien, ktorými sa môžete inšpirovať.

Slovenské mená pre mačky

Slovenské mená pre mačky sú tradičnými menami, ktoré počuť zaznievať na každej dedine. Aj keď Riška či Murka počuť zvolávať skôr babičky a staršiu generáciu, tieto klasické mená majú stále svojich priaznivcov. Často pomenúvajú fyzickú vlastnosť mačky ako farbu srsti, vzorovanie či iné atribúty a neraz sa používajú aj krstné mená ľudí.

Slovenské mená pre mačky

Mačka domáca

Anglické mená pre mačky

Anglické mená mačiek nie sú obľúbené len v zahraničí, ale čím viac aj u nás. Každoročne sa na internete objavujú rôzne rebríčky najobľúbenejších mien pre mačky za uplynulý rok, pričom tieto prieskumy sa týkajú anglicky hovoriacich krajín alebo účastníkov. Preto ak vás zaujali anglické mená, nechajte sa inšpirovať najčastejšie používanými menami pre mačky.

Anglické mená pre mačky

Egyptské mená pre mačky

Zaujímavou voľbou sú mená egyptského pôvodu, keďže mačky sú s touto kultúrou úzko späté. Objavovali sa v rámci egyptského náboženstva a umenia a dokonca sa zvykne uvádzať, že ich zdomácňovanie začalo práve v starovekom Egypte. Preto sa môžu egyptské mená pre mačky zdať ako šité na mieru.

Egyptské mená pre mačky

Egyptská mačka

Japonské mená pre mačky

Japonské mená pre zvieratá získavajú na popularite. Nemusíte pritom byť nadšencom japonskej kultúry. Ich výhodou je predovšetkým ich unikátnosť, no zároveň sú krátke, zväčša dvojslabičné, a ľahko vysloviteľné. Osloviť vás môže aj význam ich prekladu.

Japonské mená pre mačky

Mačacie mená podľa farby srsti

Táto kategória mien je ideálna pre nerozhodných. Meno môžete skrátka vybrať na základe fyzického atribútu farby srsti. V kategórii slovenských mien sme už spomenuli mená ako Riško, Sivko či Belka, preto v tejto časti nájdete prevažne zahraničné mená pre čierne, biele, ryšavé a strakaté mačky.

Mačacie mená podľa farby srsti

Meno pre čiernu mačku

Mačacie mená podľa filmových postáv

Ak hľadáte netradičné meno pre mačku, zaujímavým spôsobom výberu je nechať sa inšpirovať filmovou tvorbou. Ak ste fanúšikom Hviezdnych vojen či Levieho kráľa, môžete sa inšpirovať menami hlavných protagonistov či vašich obľúbených postáv.

Mačacie mená podľa filmových postáv

Mačacie mená podľa knižných postáv

Knihy a série ako Pán prsteňov, Harry Potter alebo knižné klasiky sú nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Ak ste si nejakú postavu obľúbili natoľko, že vám bolo ľúto sa s ňou po dočítaní rozlúčiť, porozmýšľajte, či by ste sa mohli inšpirovať práve jej menom.

Mačacie mená podľa knižných postáv

Aké meno pre mačku

Mačacie mená inšpirované celebritami

Existujú rôzne spôsoby výberu mien, inšpirácia sa dá nájsť skutočne kdekoľvek. Niektorí majitelia sa dokonca nechávajú inšpirovať menami svojich obľúbených hercov, spevákov, zabávačov, komikov či iných postáv popkultúry.

Mačacie mená inšpirované celebritami

Nezvyčajné mená pre mačky

Pri výbere mena sa dá inšpirovať naozaj čímkoľvek. Dôkazom sú nasledovné mačacie mená, ktorých tvorcovia sa inšpirovali technológiou, jedlom, pandémiou, značkami i popkultúrnymi odkazmi, ktoré v nich rezonovali natoľko, že sa rozhodli pretvoriť ich na unikátne meno pre svojho domáceho miláčika.

Nezvyčajné mená pre mačky

Najčastejšie otázky – FAQ

Našli ste v článku inšpiráciu na zaujímavé meno? Máte ďalšie otázky? V tejto časti ponúkame odpovede na najčastejšie otázky ohľadom výberu mena pre mačky. Budeme však radi, ak sa do diskusie zapojíte svojím podnetom alebo otázkou.

Zmenu mena možno urobiť aj neskôr, avšak je potrebné vziať do úvahy vek mačky. Čím je staršia, tým horšie sa jej môže zvykať na nové oslovenie. Preto ak sa rozhodnete pre zmenu mena neskôr, buďte naozaj trpezliví.

Do úvahy môžete vziať niekoľko faktorov. Meno by sa malo dať ľahko vyslovovať a nezamieňať s menami iných členov domácnosti. Meno môže opisovať fyzickú podobu alebo povahu zvieraťa. Inšpirovať sa môžete mačacím kalendárom a skúsiť môžete aj generátory náhodných mien na internete.

Pre mačky môže byť ťažšie rozlíšiť viacero foriem mena. Ak svoju mačku nazvete Cilka, nemusí reagovať na podobu Ciluška, ktorá sa nám síce zdá príbuzná, no mačka to tak nemusí vnímať. Mačka reaguje na meno, ktoré zvyčajne používate, preto ak ju sem-tam nazvete Micka či Mici, mačka nemusí rozoznať, že voláte ju.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(89.4%)