Granule pre dospelé mačky

Granule pre dospelé mačky – Royal Canin, Purina, Applaws či Josera? Ktoré sú najlepšie?

Výber kvalitného krmiva má výrazný vplyv na život a zdravie vašej mačky, preto ho netreba brať na ľahkú váhu. Nestačí však kúpiť akékoľvek drahšie granuly, ale je potrebné porozumieť tomu, čo daným krmivom mačke servírujete. Nutrične hodnotné stravovanie by malo byť na prvom mieste, pretože ním možno predísť mnohým fyzickým ťažkostiam i problémom so správaním, čím si ušetríte účty za veterinára a vašej mačke trápenie.

Publikované: 24.03.2023
Aktualizované: 24.03.2023
Obsah článku:

Pri kúpe mačacích granúl je vždy potrebné brať do úvahy predovšetkým špecifické potreby vašej mačky, čo sa týka zdravia, možností pohybu a životného štýlu. Je potrebné naučiť sa čítať zloženie a poznať, aké hodnoty bielkovín a tukov vaša mačka potrebuje či z akých zdrojov by mali pochádzať. Ak sa už vyskytli zdravotné problémy, váš veterinár by mal byť súčasťou rozhodovania o druhu potravy. Pokiaľ však máte relatívne zdravú dospelú mačku, pomôžeme vám naučiť sa rozlišovať kvalitné krmivo aj samostatne.

Aké granuly pre dospelé mačky kúpiť?

Granuly pre dospelé mačky tvoria samostatnú kategóriu, keďže obsahujú menej kalórií ako granuly pre mačiatka a viac živín ako strava pre mačky seniorky. Sú špeciálne uspôsobené pre energetické nároky dospelých mačiek do 7 rokov, ktoré sú aktívne. Pri výbere granúl je potrebné dbať na viacero faktorov od pomerov živín až po kvalitu zloženia.

Názov Hodnotenie Detail
Applaws Cat Adult   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Fitmin cat Purity Dental   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Carnilove Salmon for Adult Cats   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt

Recenzie granúl pre dospelé mačky

Výber granúl pre dospelé mačky určite neuľahčuje široká ponuka na trhu, ktorá znamená veľa možností. Pri výbere sa oplatí vziať do úvahy aj recenzie zákazníkov, ktorí sa podelili o vlastné skúsenosti s krmivom. V našich recenziách sme sa zamerali na pomer bielkovín v granulách, ich zloženie a ďalšie výhody.

Eminent Cat Adult Losos

32 % bielkovín, 14 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, taurín, extrakt z juky, nie sú hypoalergénne

Pozrieť najlepšiu ponuku

Eminent Cat Adult je vysokostráviteľné krmivo s príchuťou lososa určené pre dospelé mačky. Ponúka optimálny podiel bielkovín 32 % a tukov 14 %. Bielkoviny tvorí predovšetkým hydinová múčka (27 %) a dopĺňa ich kukurica, ryža, rybia múčka, pšenica či hydinová pečeň. Nejde teda len o živočíšne bielkoviny, ale aj o viaceré obilniny, ktoré nemusia vyhovovať mačkám s alergiami.

Granuly obsahujú omega-3 a -6 mastné kyseliny podporujúce zdravie srdca a lesk srsti. Dôležitý je aj taurín nachádzajúci sa v mäse, ktorý je pre zdravie mačky nevyhnutný. Extrakt z juky pomáha znižovať zápach výkalov a zlepšuje trávenie. K pravidelnému tráveniu prispieva aj rastlinná vláknina a probiotické kultúry. Brusnice a vyvážený obsah minerálov vplývajú na zdravie močovej sústavy a pomáhajú predchádzať vzniku močových kameňov.

Výhodou granúl Eminent je skvelý pomer ceny a kvality, keďže ide o dostupné granuly, ktoré mačkám voňajú a chutia. Možno ich dostať vo veľkom balení, ktoré vydrží dlhšie. Obsahujú viacero zložiek, ktoré napomáhajú udržiavať optimálne zdravie mačky. Nevýhodou však je obsah viacerých obilnín v balení, čo môže citlivejším mačkám spôsobovať problémy s trávením a granuly tak nie sú hypoalergénne.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Podpora močového mechúra
Podpora trávenia

Negatíva

Obsahujú obilniny
Obsahujú dochucovadlá a sacharidy

Whiskas Adult s hovädzím mäsom

32 % bielkovín, 12,5 % tukov, omega-6 mastné kyseliny, vitamín A, nie sú hypoalergénne

Pozrieť najlepšiu ponuku

Krmivo Whiskas Adult patrí k cenovo dostupným granulám pre dospelé mačky. Ide o vyvážené krmivo s hovädzím mäsom, ktoré predstavuje hlavnú živočíšnu zložku. Podiel bielkovín tvorí 32 % a tuku 12,5 %. Bielkoviny sú zastúpené najmä v obilninách, ktoré sú prvou položkou v zložení, a teda tvoria najvyšší podiel. Ďalšími hlavnými zložkami sú mäso a živočíšne výrobky (z toho 4 % hovädzieho mäsa), rastlinné extrakty a zelenina (4 % mrkvy a 4 % hrášku).

Granuly sú rozdelené na viacero druhov a líšia sa farbou, tvarom a príchuťou. Ich mierne abrazívna štruktúra napomáha čistiť povlak zo zubov a predchádzať tvorbe zubného kameňa. Granuly sú obohatené o vitamín A dôležitý pre zrak, omega-6 mastné kyseliny potrebné pre zdravé srdce a srsť i ďalšie vitamíny a minerály. Krmivo pomáha udržiavať zdravie močových ciest a vitalitu dospelej mačky.

Granuly Whiskas mačkám zvyknú veľmi chutiť, zaujímavé sú aj rôzne druhy granúl vrátane kapsičiek, ktoré mačky preferujú. Pozitívom je nižšia cena aj za väčšie balenie, ktoré vydrží dlhšie. Veľkou nevýhodou je množstvo obilnín v zložení, čo znamená, že bielkoviny nie sú tvorené len živočíšnymi produktmi. Aj hovädzie mäso, ktoré je uvedené už v názve, sa vyskytuje vo veľmi malom množstve, len 4 % z celkového obsahu mäsa.

Pozitíva

Nízka cena
Prevencia zubného kameňa
Podpora trávenia

Negatíva

Množstvo obilnín
Nižší obsah mäsa
Menej živočíšnych bielkovín

Brit Premium Cat Indoor

29 % bielkovín, 14 % tukov, omega-6 mastné kyseliny, extrakt z juky, L-karnitín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mačacie granuly Brit Premium Cat Indoor sú kompletným krmivom pre dospelé mačky žijúce v interiéri. Vďaka zloženiu s vysokým podielom kuracieho mäsa a starostlivo vyberanými ingredienciami patria k superprémiovým krmivám. Obsahujú 29 % hrubých bielkovín a 14 % tukov, pričom bielkoviny tvoria predovšetkým živočíšne produkty. Ide o sušené kuracie mäso, kuraciu múčku a kuraciu pečeň, ktoré sú dopĺňaná ryžou a kukuricou.

Rastlinnú zložku tvoria aj sušené jablká, cukrová repa, púpava a viacero bylín. Vďaka extraktu z juky bude mačacie výkaly zapáchať menejVláknina a prebiotiká pomáhajú dosiahnuť bezproblémové trávenie a L-karnitín zase spaľuje tuky, čo je pri izbových mačkách s menším priestorom na pohyb dôležité. Omega-3 a -6 mastné kyseliny posilňujú srdcovocievnu sústavu a pomáhajú dosiahnuť kvalitnú a lesklú srsť.

Tieto granuly majú viacero predností. Bielkoviny sú získavané z kvalitných zdrojov a krmivo poskytuje vyvážený zdroj živín. Neobsahuje pšenicu, ktorá môže robiť pri trávení problém. Keďže je určené bytovým mačkám, podporuje trávenie, neutralizuje zápach výkalov a pomáha predchádzať vzniku bezoárov. Aj napriek kvalitnému zloženiu majú granuly primeranú cenu.

Pozitíva

Dobrý pomer ceny a kvality
Obsah kvalitného mäsa
Neobsahujú pšenicu
Podpora trávenia a močového mechúra
Špeciálne určené bytovým mačkám

Negatíva

Nie sú úplne bez obilnín (ryža, kukurica)

Náš TIP

Applaws Cat Adult

37 % bielkovín, 20 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, extrakt z juky, morské riasy

Pozrieť najlepšiu ponuku

Značka Applawsa ponúka superprémiové krmivo pre mačky s príchuťou kurčaťa a lososa. Granuly sú určené pre dospelé aj staršie mačky všetkých plemien. Jeho prednosťou je vysoký podiel mäsa a zloženie úplne bez obilnín, farbív a konzervantov, takže granuly sú vhodné aj pre mačky s citlivým trávením a alergiami. Podiel makroživín je až 37 % bielkovín a 20 % tukov, čo je úplne ideálny pomer živín.

Bielkoviny v granulách tvorí predovšetkým sušené kuracie mäso (až 50 %), čerstvé kuracie mäso, sušený a čerstvý losos či sušené vajcia. Rastlinnú zložku tvoria zemiaky, repná dužina, morské riasy, brusnice či extrakty z juky, citrusu a rozmarínu. Takéto zloženie je bohaté na omega-3 a -6 mastné kyseliny potrebné pre zdravie srdca a kvalitu srsti, predchádza zápachu výkalov, posilňuje zdravie močových ciest a vďaka rastlinnej vláknine aj podporuje trávenie.

Značnou výhodou tohto krmiva oproti iným je jeho vysoký podiel mäsa a živočíšnych výrobkov, ktorý zaručuje príjem kvalitných bielkovín a taurínu. Granuly tiež neobsahujú pšenicu a lepok či iné obilniny, takže zložením viac pripomínajú prirodzené zloženie potravy mačky. So superprémiovou kvalitou granúl sa viaže aj vyššia cena, takže granuly nemusia byť dostupné pre každého, a negatívom je aj balenie, ktoré sa nedá uzatvárať na zips.

Pozitíva

Vysoký podiel bielkovín
Vysoký obsah mäsa
Bez obilnín a lepku
Bez farbív a konzervantov

Negatíva

Vyššia cena
Balenie sa nezatvára zipsom

Pre náročných

Fitmin Cat Purity Dental

33,5 % bielkovín, 20 % tukov, zmes ovocia, zeleniny a bylín, priaznivý vplyv na zdravie chrupu

Pozrieť najlepšiu ponuku

Fitmin Cat Purity Dental sú kompletné krmivo s jahňacím mäsom pre dospelé mačky. Podiel bielkovín predstavuje 33,5 % a tukov 20 %. Bielkoviny tvorí predovšetkým živočíšnu zložka, a to čerstvé a sušené jahňacie mäso, sušené kuracie mäso, bravčová pečeň, sušená treska, morský úhor a sardinky a slepačie vajcia. Granuly sú bezlepkové, neobsahujú pšenicu ani kukuricu, takže sú pre mnohé mačky ľahšie stráviteľné.  

V zložení sa nachádza aj zmes ovocia, zeleniny a bylín, ako zemiaky, jablká, ľanové semienka, žihľava, púpava, harmanček, lipa, čakanka, zázvor a juka. Zázvor má protizápalové účinky, juka znižuje zápach výkalov a zmes vitamínov, antioxidantov a minerálov prináša mnoho ďalších blahodarných účinkov na zdravie mačky. Granuly sú obohatené aj o vlákninu a prebiotiká, ktoré sa postarajú o pravidelné trávenie. Vďaka jedinečnej kombinácii bylín majú granuly priaznivý vplyv na zdravie chrupu mačky.

Hlavnou prednosťou týchto granúl je jednoznačne vysoký podiel mäsa a bielkovín a zmes viacerých zložiek živočíšnych produktov. Ďalšou výhodou je priaznivý vplyv na zdravie zubov a ústnej dutiny. Vďaka receptúre bez pšenice a kukurice sú granuly ľahko stráviteľné a vhodné aj pre mačky s alergiami. Granuly však majú vyšší podiel tukov a ich aróma nemusí každému vyhovovať.

Pozitíva

Viacero druhov mäsa
Vysoký podiel živočíšnych bielkovín
Bylinná zmes na podporu dentálneho zdravia
Neobsahujú pšenicu a lepok
Podpora trávenia

Negatíva

Vyšší obsah tukov
Vyššia cena

Ontario Adult Ocean Fish

31 % bielkovín, 15 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, taurín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mačacie granuly značky Ontario sú kompletným krmivom v superprémiovej kvalite určené dospelým mačkám od 1 do 7 rokov. Obsahujú vysoký podiel mäsa z lososa, čím sú veľmi dobre stráviteľné. Bielkoviny predstavujú 31 % a tuky 15 % celkového podielu živín. Bielkoviny sú pritom zložené prevažne z živočíšnych zložiek ako je mäso z lososa, kuracie mäso a kuracie produkty a hydrolizovaný hydinový proteín či hydinová pečeň.

Bielkoviny však dopĺňajú aj obliny, a tu ryža a kukurica. Z rastlinných zložiek nájdete v zložení aj sušené jablká. Vďaka vysokému podielu morských rýb sú granuly bohaté na omega-3 a -6 mastné kyseliny a taurín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a kvalitu a lesk srsti a kože. Krmivo obsahuje nízke hodnoty magnézia, čím pôsobí preventívne proti vzniku močových kameňov.

Krmivo Ontario Adult Ocean Fish je zaujímavé predovšetkým veľkým podielom živočíšnych bielkovín z kvalitných zdrojov. Kvalitné suroviny podporujú viaceré aspekty zdravia dospelej mačky, ako srdce, srsť, kožu či trávenie. Aj keď ide o superprémiovú kvalitu, granuly je možné dostať za primeranú cenu. Nevýhodou je, že aj keď neobsahujú pšenicu, v zložení sa nachádza kukurica a ryža, čo môže niektorým citlivejším mačkám prekážať.

Pozitíva

Vysoký podiel mäsa
Superprémiová kvalita
Dostupná cena
Neobsahujú pšenicu

Negatíva

Obsahujú niektoré obilniny

Royal Canin Indoor

27 % bielkovín, 13 % tukov, 4 % vlákniny, obsahuje obilniny

Pozrieť najlepšiu ponuku

Royal Canin patrí k výrobcom superprémiových krmív. Tieto granuly sú určené pre dospelé mačky od 1 do 7 rokov žijúce v interiéri. Krmivo obsahuje vysoko stráviteľné bielkoviny a špeciálnu receptúru zohľadňujúcu potreby mačiek žijúcich v bytoch. Podiel bielkovín je 27 % a tukov 13 %. Bielkoviny pochádzajú zo živočíšnych aj rastlinných zdrojov, ako sú dehydratované hydinové bielkoviny, ryža, pšenica, kukurica a ďalšie rastlinné a živočíšne bielkoviny.

Kvalitné bielkoviny majú pomáhať regulovať trávenie, znižovať zápach zo stolice a zlepšovať stav srsti. Krmivo obsahuje aj 4 % vlákniny, ktorá má pomôcť zlepšiť trávenie, zvýšiť pocit nasýtenia a predchádza vzniku chumáčov srsti v žalúdku. Obsah kalórií je nižší ako v bežných krmivách, keďže mačky žijúce v interiéri majú tendenciu menej sa hýbať a viac priberať. Krmivo sa pýši aj vyváženým obsahom minerálov, čím prispieva k prevencii problémov s močovým ústrojenstvom.

Prednosťou granúl Royal Canin Indoor je ich výber kvalitných surovín a receptúra upravená tak, aby spĺňala energetické nároky bytových mačiek. Krmivo má priaznivý vplyv na stav srsti, trávenie a močový mechúr. Nevýhodou je však obsah obilnín, ktoré môžu prekážať mačkám s alergiami. Mnohých majiteľov môže odradiť aj vyššia cena krmiva, ktorá je však u superprémiových granúl bežná.

Pozitíva

Vhodné pre domáce mačky
Menej kalórií
Podporujú kvalitnú srsť

Negatíva

Vyššia cena
Menej bielkovín
Obsahujú aj obilniny a pšenicu

Dobré recenzie

Carnilove Salmon for Adult Cats

36 % bielkovín, 17 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, psyllium, juka

Pozrieť najlepšiu ponuku

Carnilove je vysokokvalitné krmivo určené pre dospelé mačky. Výrobca sa zameriava na vytváranie receptúr, ktoré rešpektujú prirodzenú skladbu potravy mačky. Podiel hrubého proteínu je preto 36 % a tukov 17 %. Zdrojom bielkovín je dehydratovaný losos, žltý hrach, lososový proteín, sleďová múčka či kuracia pečeň, takže ide o kvalitné živočíšne bielkoviny, ktoré nezaťažujú trávenie a granuly sú vhodné aj pre mačky s citlivejším žalúdkom.

Z rastlinných zložiek sú zastúpené jablká, mrkva, ľanové semienka, cícer, čakanka, juka, morská riasa, tymián, rozmarín, oregano, brusnice, čučoriedky či maliny. Takéto pestré zastúpenie ingrediencií zaručuje bohatý obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov. Vďaka psylliu sú granuly bohaté na vlákninu, čím podporujú trávenie, a juka zase zamedzuje silnému zápachu výkalov. Omega-3 a -6 mastné kyseliny posilňujú zdravie srdca, kože a srsti a bobuľovité ovocie prispieva zdraviu močovej sústavy.

Krmivo Carnilove má množstvo predností – od vysokého podielu bielkovín, kvalitného mäsa a živočíšnych zložiek až po rozmanité zloženie zeleniny s množstvom živín. Krmivo je ideálne pre mačky s citlivejším trávením, keďže neobsahuje pšenicu a obilniny. Kvalitné zloženie má priaznivý vplyv na celkové zdravie mačky a je preto skvelým kompletným krmivom. Odradiť však môže o čosi vyššia cena oproti bežným granulám pre dospelé mačky.

Pozitíva

Vysoký obsah bielkovín
Kvalitný zdroj mäsa
Neobsahujú obilniny
Pestré zastúpenie zeleniny
Podpora kvality srsti

Negatíva

Vyššia cena

Pre náročných

Purina Pro Plan Cat Delicate

40 % bielkovín, 18 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, formula OptiRenal

Pozrieť najlepšiu ponuku

Krmivo Pro Plan Delicate je určené pre dospelé mačky, ktoré sú v jedení viac vyberavé, a mačky s citlivým trávením alebo pokožkou. Hlavným zdrojom bielkovín je morčacie mäso a krmivo neobsahuje žiadnu pšenicu. Granuly majú skvelý pomer bielkovín, až 40 %, a 18 % tukov. Bielkoviny tvorí hlavne morčacina (18 %) a dehydratované morčacie proteíny, no v zložení sa nachádza aj kukurica, ryža, hrášok a vajcia.

Krmivo je aj dobrým zdrojom omega-3 a -6 esenciálnych mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca a zlepšujú kvalitu pokožky a lesk a hustotu srsti. Granuly podporujú trávenie, keďže sa vyrábajú z kvalitného zdroja bielkovín, a pomáhajú posilniť imunitu vďaka antioxidantom. Formula OptiRenal zase podporuje činnosť obličiek a zdravie močového mechúra a udržiava pH moču pod kontrolou. V zložení s nachádzajú aj ďalšie zdraviu prospešné vitamíny a minerály.

Výhodou krmiva Purina ProPlan Delicat je vysoký podiel bielkovín a kvalitný zdroj morčacieho mäsa. Keďže neobsahuje pšenicu, je ľahšie stráviteľné aj pre mačky s citlivým trávením. Na druhej strane však stále obsahuje iné obilniny ako ryžu a kukuricu, čo nemusí všetkým mačkám vyhovovať. Výrobca sa zameral aj na tvar a textúru granúl, ktorá pomáha jemne čistiť zuby od zubného povlaku, vďaka čomu prispieva k prevencii vzniku zubného kameňa.

Pozitíva

Vysoký podiel bielkovín
Neobsahujú pšenicu
Podpora trávenia a imunity
Tvar a štruktúra granúl
Rôzne veľkosti balenia

Negatíva

Viac tukov

Cenový trhák

Purina Friskies Cat

30 % bielkovín, 10 % tukov, vitamíny A a D, antioxidanty

Pozrieť najlepšiu ponuku

Purina Friskies je krmivo určené pre dospelé mačky všetkých plemien. Pýši sa kvalitnými ingredienciami so starostlivo vyberaným kuracím mäsom a zeleninou. Pomer makroživín je 30 % hrubého proteínu a 10 % tuku. V zložení sa na prvom mieste nachádzajú obilniny, čo indikuje ich vyšší podiel. Mäso a výrobky živočíšneho pôvodu sú zastúpené v pomere len 10 % a zelenina tvorí iba 0,6 %.

Živočíšna zložka sa skladá z 20 % rehydratovaného mäsa a výrobkov živočíšneho pôvodu s minimálnym podielom 4 % hovädzieho a 4 % kuracieho mäsa. Granuly majú rôzne tvary. Tie v tvare steaku a disku obsahujú mäsovú zložku a granuly v tvare trojuholníka zase zeleninu. Krmivo obsahuje aj doplnkové látky ako vitamíny A a D, antioxidanty, minerály a stopové prvky, ktoré mačky potrebujú prijať z potravy.

Výhodou granúl Purina Friskies Cat je ich nízka cena a obsah vitamínov a minerálov, ako je vápnik a fosfor na posilnenie zubov a kostí. Pozitívna je aj receptúra bez umelých farbív, ktoré tak nezaťažujú trávenie. Krmivo však obsahuje pomerne málo mäsa, bielkoviny teda nie sú len živočíšneho pôvodu. Takisto zelenina, ktorej obsah je uvedený na obale, je zastúpená len minimálne. Ani vysoký obsah obilnín v zložení nie je pre mačky ideálny.

Pozitíva

Nízka cena
Bez farbív

Negatíva

Málo mäsa a zeleniny
Nízky podiel živočíšnych bielkovín
Vysoký obsah obilnín

Happy Cat Minkas Perfect Mix

30 % bielkovín, 12 % tukov, omega-3 a -6 mastné kyseliny, juka

Pozrieť najlepšiu ponuku

Granuly značky Happy Cat predstavujú kompletné krmivo prémiovej kvality pre dospelé mačky. Živočíšnu zložku tvoria až 3 druhy mäsa, a to hydina, ryby a jahňacina. Podiel makroživín je nasledovný – bielkoviny tvoria 30 %  a tuky 12 %. Bielkoviny sú zo 75 % tvorené živočíšnym proteínom a dopĺňané obilninami ako pšenica a kukurica. V granulách sa však nenachádza sója ani iné rastlinné bielkovinové extrakty.

Ďalšími rastlinnými zložkami v receptúre sú cukrová repa, zemiakový proteín, slnečnicový olej, jablčná dreň či juka, ktorá pomáha prirodzene znížiť zápach výkalov. Krmivo je obohatené o vitamíny, antioxidanty, minerály a omega-3 a -6 mastné kyseliny, ktoré mačky potrebujú pre správne fungovanie organizmu. V zložení sa nenachádzajú žiadne umelé farbivá, konzervanty či vône, čím je krmivo ľahšie stráviteľné.

Prednosťou granúl Happy Cat je ich vyvážené zloženie, obsahujú dostatok potrebných bielkovín a množstvo mikroživín. Plusom je aj viacero druhov mäsa, takže mačky získavajú bielkoviny z rôznych zdrojov. Granuly sú dostupné vo viacerých veľkostiach balenia, čo je veľmi praktické. Nevýhodou je množstvo obilnín v zložení, čo nemusí vyhovovať každej mačke.

Pozitíva

Primeraná cena
3 druhy mäsa
Bez konzervantov a farbív
Obsahujú juku

Negatíva

Množstvo obilnín

Lacná kvalita

JosiCat Crunchy Poultry

28 % bielkovín (z toho 78 % živočíšnej bielkoviny), 9 % tukov, neobsahuje arómy, farbivá ani konzervanty

Pozrieť najlepšiu ponuku

JosiCat Crunchy Poultry je kompletným krmivom určeným pre dospelé mačky žijúce vonku aj v interiéri. Receptúra sa skladá z 28 % hrubých bielkovín a 9 % tukov. Ide o nižšie hodnoty oproti iným granulám, no stále spĺňajú minimálne požiadavky podielu týchto živín. Prvou ingredienciou uvedenou v zložení sú obilniny, čo nasvedčuje o ich vyššom zastúpení. Na druhom mieste sú mäso a produkty živočíšneho pôvodu a živočíšnu zložku dopĺňajú aj ryby a produkty z rýb.

Bielkoviny sú teda tvorené 78 % živočíšnou bielkovinou a dopĺňané sú bielkovinami z obilnín. V zložení sa nachádzajú aj ďalšie produkty rastlinného pôvodu, ktoré však nie sú bližšie špecifikované. Granuly obsahujú taktiež dôležité mastné kyseliny a vitamíny, ktoré podporujú zdravie srsti a pokožky. Krmivo neobsahuje arómy, farbivá a konzervanty, ani cukor, sóju či mliečne výrobky.

Výhodou krmiva JosiCat je jeho priaznivá cena a granuly možno tiež dostať vo viacerých veľkostiach balenia. Pozitívom je aj zloženie bez konzervačných látok a farbív. Granuly však obsahujú nižšie hodnoty živočíšnych bielkovín a druh použitého mäsa nie je bližšie špecifikovaný. Vysoký podiel obilnín taktiež zvyšuje množstvo sacharidov, ktoré nie sú v strave mačky takmer vôbec potrebné.

Pozitíva

Bez konzervantov a farbív
Výhodná cena
Podporujú zdravie srsti a pokožky

Negatíva

Nižší obsah mäsa
Veľa obilnín
Menej živočíšnych bielkovín

Najčastejšie otázky – FAQ

Výber tej správnej stravy pre mačky môže byť dlhý proces plný otázok. Na tie najčastejšie teraz odpovieme, no ak ešte stále máte nejaké otázky nezodpovedané alebo by ste sa radi zapojili do diskusie so svojimi skúsenosťami alebo postrehmi, budeme radi, ak nám zanecháte komentár.  

Krmivo pre dospelé mačky sa zvykne zavádzať od 12 mesiacov. Na tento druh krmiva je potrebné prejsť hlavne preto, že granuly pre mačiatka obsahujú viac kalórií a pri takejto strave by dospelá mačka mohla priberať.

Pri výbere granúl je potrebné zvážiť viacero aspektov. Dôležitý je životný štýl, domáca mačka, ktorá sa hýbe menej, potrebuje menej kalórií a treba siahať po granulách s označením „indoor“. Zohľadnite zdravotný stav. Existujú viaceré granuly určené pre špecifické potreby, napr. na posilnenie zdravia močového mechúra. A nezabudnite sledovať zloženie, aký je podiel bielkovín a z akého zdroja pochádzajú – malo by ísť prevažne o živočíšne bielkoviny.

Pokiaľ ide o kvalitné granuly s vyváženým zložením, s každodenným stravovaním nie je problém. V granulách je však omnoho menej vody ako v konzervách, preto je potrebné uistiť sa, že mačka dostatočne pije.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(91.4%)