Ako vyrobiť domček pre mačku

Ako vyrobiť domček pre mačku – kartónový, polystyrénový, prútený alebo drevený na von i dovnútra

Domček patrí k nevyhnutnej výbave každého „mačkára“. Mačky milujú všetky typy úkrytov, ktoré im poskytujú pocit bezpečia a pohodlia, čo výrazne prospieva k ich celkovej psychickej pohode, a teda i fyzickému zdraviu. Rovnako dôležité sú vonkajšie príbytky. Takouto maličkosťou totiž môžete zachrániť život pouličným mačkám. I keď sú tieto zvieratá vnímané ako slobodné a samostatné, nie je to úplne tak. Nízke teploty v kombinácii s vlhkom a vetrom ublížia aj vyslovene silným jedincom.

Publikované: 14.04.2023
Aktualizované: 12.12.2023
Obsah článku:

V našom článku vám prinášame viacero tipov na výrobu vonkajších i vnútorných, lacných aj tých drahších, jednoduchých, i trošku komplikovanejších domčekov pre mačky. Pozrieme sa na niekoľko dôležitých zásad, ako sú správne rozmery či typ izolácie, a v závere vám prezradíme užitočné informácie, ktoré súvisia so zariaďovaním interiéru takéhoto mačacieho príbytku.

Zásady pri výrobe vonkajšieho domčeka pre mačky

Či už sa chystáte vyrábať vonkajší domček pre vaše alebo mačky bez domova, je potrebné dodržať niekoľko zásad. Domček by mal byť v prvom rade zateplený, aby bol funkčný počas celého roka. Domnienka, že v lete nie je zateplenie dôležité, je mylná. Nadmerné teplo môže mačke ublížiť rovnako ako chlad. Najlepšou voľbou je polystyrén s hrúbkou od 3 – 4 cm. Pri drevených modeloch môžete použiť minerálnu vatu či tzv. fúkanú izoláciu, a svoje urobí aj použitie hliníkovej fólie umiestnenej na polystyréne.

Ďalším dôležitým parametrom sú rozmery. Domček nesmie byť príliš veľký, z dôvodu zbytočného úniku tepla, ale ani príliš malý. Nepísaným pravidlom je, že by sa v ňom mala mačka vedieť pohodlne natiahnuť. Za ideálne rozmery je možné považovať (d x š x v) 60 x 60 x 40 cm, prípadne 60 x 90 x 45 cm, ak vyrábate domček pre väčšieho jedinca.

S celkovými rozmermi súvisia rozmery a umiestnenie otvoru/vchodu. Vyrežte ho na dlhšiu stranu domčeka doprava alebo doľava, nie do streduvo výške cca 1. tretiny danej steny (napr. pri domčeku s výškou 40 cm otvor vyrežte vo výške okolo 14 cm.). Takto vo vnútri vytvoríte väčší priestor, kde nebude „vchádzať“ studený vzduch a zároveň zabránite vypadávaniu podstielky. Pri výrobe nezabúdajte na ochranu pred vodou a vlhkom. Na výber máte:

Plastové fólie

Môžete použiť akúkoľvek hrubšiu fóliu, pokojne i staršiu či potrhanú celtu na záhradný nábytok/bazén vo viacerých vrstvách, dokonca pevnejšie vrecia na odpad.

Špeciálne povrchové nátery

 • Polyuretánové nátery, ktoré sú však dosť drahé (napr. TOPCOAT-PU 720 – cca 130 eur za 5 kg).
 • O niečo lacnejšou možnosťou sú polyuretánové farby (napr. U-2081 Chemopur – cca 15 eur za 0,8 l), pri ktorých je nutné použiť špeciálne tvrdidlo.
 • Veľmi dobrou, a aj cenovo prijateľnou alternatívou je tzv. tekutá guma dostupná v sprejoch (napr. gumový sprej Maston Rubbercomp – cca 11 eur za 400 ml balenie) a tiež ako klasický náter (napr. Canada Rubber N500 tekutá guma – cca 40 eur za 5 kg).
 • Bitúmenové izolačné nátery (napr. Bostik W 271 – cca 6 eur za 1 l).

Vonkajší domček pre mačky

Ako vyrobiť lacný domček pre mačku na zimu

Vonkajší domček pre mačky z dreva je najtrvácnejšie, veľmi efektívne a aj estetické riešenie, no jeho výroba si vyžaduje viac času, aspoň ako-takú zručnosť, musíte mať vhodné náradie a počítať s tým, že materiál bude niečo stáť. Drevený domček nemusí byť ideálnym riešením ani v prípade, keď ho vyrábate pre pouličné mačky a chcete ho umiestniť vo verejnom priestore. Obec či mesto vám síce takúto aktivitu môže povoliť, čo však nezabráni odporcom mačiek domček nepozorovane zlikvidovať. Nanešťastie, deje sa to veľmi často.

Ak teda chcete domček vyrobiť za minimálnu cenu alebo nechcete riskovať, že vaša práca vyjde nazmar, odporúčame vám siahnuť po lacných odpadových materiáloch, z ktorých takýto príbytok zmajstrujete za ani nie 2 hodinky.

1. Kartónový domček pre mačky

Kartónové krabice sú výborným základom na výrobu mačacieho domčeka. Samozrejme, nestačí ich len tak, bez úpravy, umiestniť do priestoru. Pamätajte, že kreativite sa medze nekladú, pri výrobe teda môžete experimentovať do sýtosti. My vám prinášame základný návod, ako obyčajnú krabicu premeniť za pár eur na teplé útočisko pre mačky.

Budete potrebovať:

 • Pevnejšiu kartónovú krabicu s rozmermi okolo 60 x 60 x 40 cm
 • Lepiacu pásku (ideálne širšiu a izolačnú)
 • Polystyrén s hrúbkou od 3 cm (môžete použiť aj odpad – odrezky)
 • Hrubšiu fóliu (napr. pevné vrecia na odpad)
 • Nožnice a nôž
 • Silné lepidlo alebo tavnú pištoľ, ktorá vám prácu uľahčí a urýchli

Postup na výrobu domčeka pre mačku z kartónu:

 1. Do krabice najprv vyrežte otvor.
 2. Odmerajte všetkých 6 stien krabice a narežte polystyrén na rovnako veľké časti, ak použijete odrezky, vyskladajte ich tak, aby ste nimi steny pokryli v čo najsúvislejšej vrstve.
 3. Polystyrén prilepte na krabicu pomocou lepidla alebo tavnej pištole.
 4. Medzery v rohoch a/alebo medzi jednotlivými kúskami polystyrénu vyplňte polystyrénovým odpadom, ktorý vznikol pri jeho rezaní, lepidlom z tavnej pištole alebo ich môžete prelepiť izolačnou lepiacou páskou, takto odstránite miniatúrne tepelné mosty, ktoré zhoršujú tepelnoizolačné vlastnosti búdky.
 5. Nezabudnite na vyrezanie otvoru aj do polystyrénovej vrstvy.
 6. Búdku nakoniec obaľte do fólie, na jej upevnenie použite tavnú pištoľ alebo lepiacu pásku.

Kartónový domček pre mačky

2. Polystyrénové búdky pre mačky

Polystyrénové búdky pre mačky sú extrémne populárne. Na ich výrobu sa používajú polystyrénové termoboxy, ktoré slúžia na uskladnenie potravín. Cena boxov s vhodnými rozmermi sa pohybuje od cca 15 do 50 eur, a to v závislosti od hrúbky a kvality. Upozorňujeme, že termoboxy s rozmermi 60 x 60 x 40 cm nie sú bežne dostupné. Na výrobu búdok sa preto zväčša používajú 50-litrové kúsky s vonkajšími rozmermi okolo 59,5 x 39,5 x 36,5 cm.

Výroba takýchto polystyrénových búdok je veľmi rýchla a jednoduchá. Do termoboxu vyrežete otvorzabalíte ho do fólie alebo natriete špeciálnym náterom a máte hotovo. Ďalšou možnosťou, ako vyrobiť polystyrénovú búdku pre mačky, je zlepenie 6 kúskov polystyrénu dokopy, čím v podstate vytvoríte akýsi „handmade termobox“. Ide o lacnejšie riešenie, ktoré si vyžaduje len trochu viac času. Pri tomto postupe je nutné použiť polystyrén s hrúbkou od 4 – 5 cm, v inom prípade hrozí, že sa vám domček už počas výroby poláme.

3. Vonkajší zateplený domček pre mačky z plastového boxu

Zateplený domček pre mačky do exteriéru môžete vyrobiť aj z obyčajného úložného plastového boxu. Hneď na začiatok vás musíme upozorniť, že tieto príbytky zvyknú vo vnútri nadmerne vlhnúť, preto je potrebné myslieť na dostatočné odvetrávanie, ktoré však môže mačke ubrať na tepelnom komforte.

Budete potrebovať:

 • Plastový box s rozmermi okolo 60 x 60 x 40 cm
 • Polystyrén na zateplenie
 • Náradie na vyrezanie otvoru do plastu, napr. elektrickú vypaľovačku, klasickú spájkovačku, prípadne rezačku na polystyrén
 • Tavnú pištoľ
 • Fóliu na zakrytie polystyrénu

Postup na výrobu zatepleného domčeka pre mačky z úložného boxu:

 1. V spodnej časti (cca v tretine) do plastového boxu pomocou vhodného náradia vyrežte otvor.
 2. Odmerajte jeho vnútorné rozmery a podľa nich narežte polystyrén na vhodne veľké časti.
 3. Pomocou tavnej pištole polystyrén prilepte dovnútra boxu (nezabudnite na zateplenie poklopu).
 4. Polystyrén je pre mačky obrovským lákadlom na škriabanie, preto by ste ho mali zakryť, napr. samolepiacou fóliu.
 5. Tvorbe vlhkosti vo vnútri domčeka zabránite vytvorením niekoľkých malých dierok na jeho 2 bočných stranách.

Vonkajší zateplený domček pre mačky

Tipy na interiérové domčeky pre mačky

Prečo by ste si mali lámať hlavu výrobou domčeka pre mačku chovanú v interiéri? Pretože jej ním poskytnete to, čo k životu nevyhnutne potrebuje. Prispejete tak k jej psychickej pohode, predídete vzniku zdravotných problémov zo stresu a ak chováte viacero mačiek v jednej domácnosti, doprajete im potrebné súkromie a miesto na oddych i spánok.

Ak už mačku máte, tak viete, že tieto zvieratá sú na úkrytoch, doslova, závislé. Vysvetlenie je jednoduché, je to pre ne prirodzené. Vo voľnej prírode totiž nocujú a odpočívajú práve na takýchto miestach, napr. v dutinách starých stromov, v ktorých sú chránené pred predátormi.

Pri výrobe interiérového domčeka si nemusíte lámať hlavu zateplením ani nepremokavosťouPozornosť upriamte na jeho odolnosť pred pazúrmi. Mačky si domčeky s obľubou zamieňajú za škrabadlo, čo sa vám pri použití kartónu ani polystyrénu nebude páčiť.

1. Kartónové a polystyrénové domčeky do interiéru

Pri výrobe interiérového domčeka z kartónu alebo polystyrénu pre mačku ho obaľte (oblepte) napr. látkou, ideálne z vonkajšej aj vnútornej strany. Takto zabránite rozškriabaniu týchto nie príliš odolných materiálov. Môžete použiť koberec, čím vytvoríte domček a škrabadlo v jednom. Stabilitu úkrytu zlepšíte jeho pripevnením na drevenú dosku, ktorou ho zaťažíte.

Kartónový domček pre mačku v interiéri

2. „Prútený“ domček pre mačku

Ak hľadáte vyslovene estetické riešenie, odporúčame vám handmade „prútený“ domček pre mačku. Nehovoríme o klasickom pletení z prírodného prútia. Samozrejme, ak toto krásne remeslo ovládate, smelo do toho. „Prútené“ domčeky pre mačky vyrobíte z jutových laniek, priadze, vlny, prípadne iných „šnúrok“. Postup je veľmi jednoduchý a pomerne lacný.

Budete potrebovať:

 • Väčšiu gumenú nafukovaciu loptu (slúži ako „forma“ na domček)
 • Kovovú obruč s rovnakým priemerom, ako má horná tretina lopty (môžete ju vyrobiť z pevnejšieho/hrubšieho drôtu)
 • Jutové lanká (presná spotreba závisí od rozmerov domčeka)
 • Dekupážne lepidlo (cca 500 ml)
 • Nožnice
 • Lepiaca páska na prichytenie obruče
 • Materiál na stojan – drevená doska (cca 30 cm dlhá), drevená guľatina s priemerom 2 – 3 cm a dĺžkou aspoň 30 cm, silikónové chrániče na stoličku (nožičky)

Postup výroby „prúteného“ domčeka pre mačku

 1. Nafúknite loptu, nasaďte na ňu kovovú obruč a zafixujte ju lepiacou páskou.
 2. Do misky nalejte dekupážne lepidlo, odmotajte časť jutového lanka a poriadne ho namočte do lepidla.
 3. Koniec namočeného lanka priviažte o obruč, natiahnite ho smerom nadol (zvisle), na opačnej strany lopty ho uviažte o obruč a odstrihnite. Takto pokračujte, kým lanká nepripevníte po celom obvode lopty v približne 5 cm rozostupoch.
 4. Teraz lanko namočené v dekupážnom lepidle ťahajte vodorovne pomedzi už natiahnuté lanká. Potrebujete vytvoriť akúsi základnú formu – sieť. Keď bude hotová, pustite sa do obaľovania lopty namočenými lankami v ľubovoľných smeroch. Cieľom je obaliť celý povrch lopty.
 5. Obalenú loptu na chvíľu odložte, kým lanká zaschnú a stvrdnú. Následne ju vyfúknite a vyberte.
 6. Medzitým si vyrobte stojan na domček. Guľatinu narežte na 3 rovnako dlhé kúsky, pomocou tavnej pištole na každý z nich pripevnite silikónové chrániče a guľatinu priskrutkujte k doske. Na ňu potom priskrutkujte upletený domček.

Videonávod na výrobu „prúteného“ domčeka pre mačky si môžete pozrieť tu:

Na čo nezabudnúť pri výrobe záhradného domčeka pre mačky z dreva

Drevo je úžasný materiál, ktorý je ideálny aj na výrobu domčekov pre mačky. Hodí sa do interiéru i exteriéru, je cenovo dostupné, odolné, estetické a má dlhú životnosť. K nevýhodám drevených mačacích príbytkov patrí vyššia hmotnosť, čo môže byť problém pri presunoch, vyššia cena a náročnejšia výroba v porovnaní s kartónovými či polystyrénovými modelmi, nutnosť aspoň občasnej údržby a náročnejšie čistenie, ak chcete domček dôkladne vydezinfikovať pre eliminovanie rizika nákazy medzi mačkami.

Na internete nájdete množstvo videonávodov na výrobu drevených mačacích domčekov, podľa ktorých túto úlohu zvládnete najjednoduchšie, preto sa pozrieme skôr na všeobecné zásady, ktoré je dobré dodržať. Môžete sa pustiť do výroby vyslovene jednoduchých kúskov (zbiť dokopy 6 dosiek a vyrezať do nich otvor) a tiež do tých komplikovanejších. Rozhodnutie závisí len od vašich finančných a časových možností.

 • Ak domček umiestnite v exteriéri, nezabudnite na jeho zateplenie. Môžete použiť spomínaný polystyrén alebo minerálnu vlnu.
 • Pri zatepľovaní myslite na kvalitnú hydroizoláciu a zabráňte vzniku tepelných mostov. Dajte si pozor na zrážanie vlhkosti vo vnútri domčeka (nie je na škodu použiť parovzdorné/paropriepustné fólie).
 • Na výrobu môžete použiť štandardné drevené dosky alebo ekonomickejšie materiály, napr. dnes populárne palety.
 • Vyhnite sa náterom toxickým pre zvieratá. Použite laky, moridlá či farby vhodné napr. na detský nábytok alebo tie, ktoré môžu prichádzať do kontaktu s pitnou vodou a jedlom.
 • Strechu domčeka môžete pripevniť pomocou pántov. Vyklápacia strecha vám uľahčí údržbu.

Najčastejšie otázky – FAQ

Veríme, že sme vám priniesli dostatok inšpirácií a tipov na výrobu interiérových aj záhradných domčekov pre mačky. Na záver sme si pre vás pripravili ešte niekoľko užitočných informácií, ktoré majú s mačacími domčekmi úzky súvis. Ak by ste sa chceli opýtať na čokoľvek, čo ste v našom článku nenašli, zanechajte nám komentár pod článkom.

V interiéri neexistujú obmedzenia. Do domčeka môžete dať deku, vankúš či pelech. Vonku sa však vyhnite akýmkoľvek textíliám. Majú tendenciu vlhnúť, čo je v kombinácii s chladom to najhoršie. Najlepším typom podstielky je drevitá vlna. Lacnejšou alternatívou je seno, slama, prípadne drevené piliny.

S týmto „javom“ sa stretnete veľmi často. Vytrápite sa výrobou luxusného domčeka, no vaša mačka bude aj v tých najväčších mrazoch spať na kresle či priamo pred dverami. Neexistuje presný návod, ako mačku naučiť „na domček“, môžete však skúsiť vykonať niekoľko úprav, ako je zväčšenie vchodu, premiestnenie domčeka na iné miesto alebo môžete skúsiť zmeniť podstielku.

Možno budete prekvapení, no kritická teplota pre mačku sa pohybuje už okolo 0 °C. Ak nemá suché a bezveterné miesto na úkryt, hrozia jej omrzliny a podchladenie. Riziko týchto komplikácií sa zvyšuje spolu s vetrom a vlhkom. Vonkajšie domčeky preto nie sú len vhodnou, ale vyslovene potrebnou záležitosťou.


Ďalšie články z kategórie Mačky

Vaše hodnotenie:
(89%)