Sphynx

Sphynx (Sfinx) – mačka bez srsti. Kanadský a Donský

Pozornosť toto plemeno, nepochybne, priláka tým, že ide o mačku bez srsti. Je to stredne veľká mačka s typickými veľkými ušami. Všeobecne je sphynx (čítaj sfinx) považovaný za najzvláštnejšie mačacie plemeno. Hoci má mimozemský vzhľad, je to maznavé „mača“, ktoré sa hodí k rodinám s deťmi. Kanadský sphynx je mimoriadne tolerantná rasa, ktorá sa znesie aj so psami či inými mačkami. Samota nie je jej kamarát. Je to vždy zvedavé zvieratko, ktoré rado komunikuje a hlasné mňaukanie sa bude izbami v dome či byte vždy ozývať. Mačka je relatívne vhodná pre alergikov a odpadá taktiež nutnosť vyčesávať srsť.

Publikované: 17.04.2023
Aktualizované: 16.02.2024
Obsah článku:

Bezsrsté mačky sú síce považované za vzácne, no história ich chov pamätá už od čias Aztékov (16. storočie). U týchto mačiek z nejasného dôvodu prevažuje gén, ktorý spôsobuje, že u nich srsť nerastie alebo vypadá (recesívny gén – mutácia génu keratín 71). Pôvodný sphynx ako ho poznáme dnes má svoj pôvod v Kanade (Toronto).

Povaha

Zástupcovia tohto plemena sú priateľskí a prítulní extroverti. S rodinou a blízkymi ľuďmi si vytvárajú veľmi silné väzby. Nemajú problém leňošiť s človekom celé dni. Rady sa budú nosiť na rukách, sedieť na ramene a bez problémov sa budú kamarátiť aj so psom či inými mačkami. Samotu nemajú rady, preto im v prípade dlhého času bez spoločnosti obstarajte spoločnosť. Sú veľmi kontaktné, dôverčivé a ani návštevy im nerobia problém a mňaukaním privítajú každého. Práve komunikácia je z ich strany veľmi častá. Kanadský sphynx je tiež veľmi zvedavý a majiteľa dokáže pozorovať pri rôznych činnostiach, ako varenie či kúpanie. Voda im absolútne neprekáža.

Spokojné budú, ak sa s nimi budete hrať a venovať sa im každú chvíľu. Zaobstarajte sphynxovi hračky na hranie a mačacie stromy na lezenie, aby nehrozilo, že sa bude mačka nudiť. Na pozornosť sú to veľmi náročné tvory. Majú však rady aj svoj pokoj, kedy si môžu pospať a ignorovať svet okolo. Zvyknú si aj na vôdzku a pokojne sa s nimi vo vhodnom počasí môžete vybrať na prechádzku. Kanadský sphynx je inteligentné a hravé zviera. Dokáže sa naučiť niektorým trikom a osvojiť si viaceré návyky. Miluje teplo, preto očakávajte, že sa bude zdržiavať v blízkosti kúrenia či krbu.

Sphynx povaha

Vzhľad – bezsrstá mačka

To, že mačka nemá srsť, je jej hlavným poznávacím znakom. Avšak, zaskočí vás, že nejaká tá srsť sa na tele tejto mačky môže nachádzať. Patrí k stredne veľkým rasám. Váha dospelého kocúra môže byť 5,5 až 7 kg, mačky vážia od 3 do 5 kg. Telo je osvalené a dlhé 30 až 40 cm. V kohútiku dosahujú od 20 do 25 cm a sú skôr dlhé ako vysoké. Hlava sphynxa z Kanady je zaoblená. Mimozemský výraz dodávajú mačke veľké a vysoko posadené uši. Oči môžu mať rôznu farbu, sú vypuklé, guľaté a veľmi výrazné. Sphynx, ktorý nemá fúziky (hmatové – zmyslové orgány) je v niektorých krajinách považovaný za týrané zviera.

Hoci patrí do kategórie bezsrstých mačiek, mačky tohto plemena sa rodia s jemným a riedkymi chĺpkami. V priebehu rastu a hormonálnych zmien môžu chĺpky úplne zmiznúť aj s fúzikmi, ktoré vypadajú. Telo je tak úplne „gumové“ alebo pokryté veľmi jemnými chĺpkami. V spojitosti so sphynxom sa preto hovorí hlavne o farbách kože. V zásade neexistuje obmedzenie – čierna, biela, hnedá, lilavá, šedá červená a vyskytujú sa tiež kombinácie (bicolor) a rôzne vzory kože či dokonca škvrny. Existujú viaceré druhy sphynxa, no ide o samostatne vyšľachtené plemená, okrem kanadského sphynxa existuje aj donský sphynx, peterbald, bambino, ukrajinský levkoy alebo americká elf cat.

Sphynx vzhľad

Rozdiel don sphynx vs kanadský sphynx

Kanadského sphynxa si netreba zamieňať s donským sphynxom, tzv. don sphynx či donskoy, ktorého pôvod je v Rusku. Ide o dve samostatné bezsrsté plemená s odlišným pôvodom a odlišnou genetikou. U donského sphynxa ide o odlišný gén zaručujúci bezsrstnosť. Donský sphynx má dominantný gén, ktorý zaručuje bezsrstnosť, no u sphynxa je to gén recesívny, nie je hlavným nositeľom. Odlišnosť je i v samotnom vzhľade. Donský sphynx má hlavu hranatejšiu oproti oblejšej u kanadského sphynxa. Rozdielna je i veľkosť a tvar očí. U sphynxa sú oči výrazne guľaté, don shpynx má zasa oči mandľového tvaru. Mierne rozdiely možno postrehnúť aj na rozmeroch tela – dĺžka a výška. Mierne odlišný môže byť aj ich temperament.

Don Sphynx

Starostlivosť a zdravie

Svojou postavou pripomína atléta a vonkajší svet si zamiluje, no zohľadniť treba to, že bez srsti je pre ňu pobyt vonku relatívne nebezpečný. Priame slnko alebo studené počasie pre mačku nepredstavujú vhodné podmienky. Je to typická interiérová mačka, no občasný výbeh v dobrom počasí na záhradu ju poteší. Ak budete so sphynxom žiť v byte, potom môžete túto inteligentnú a chápavú mačku naučiť aj na mačací postroj a brávať na prechádzky. Nezabúdajte, že je to extrovert a porozumie si aj s inými mačkami či psami. Samotu vyhľadáva len vtedy, ak chce svoj pokoj.

Je to spoločenské a prítulné zviera, ktoré bude svojmu majiteľovi vždy oddané. Ochotne sa bude maznať, no poteší sa aj hrám a rôznym aktivitám. Zahrá sa tiež s deťmi. Skúste napríklad mačacie aportovanie alebo ju učte rôznym trikom. Sphynx je vám vždy za pätami a bude vás pozorovať pri každej činnosti. Ak sa jej niečo nebude páčiť, jej hlasné mňaukanie určite zaznamenáte. Hoc odpadá starostlivosť o srsť, venovať musíte zvýšenú pozornosť iným veciam. Pozor dávajte na silné slnko v čase, keď ste s mačkou vonku, pokožka sa ľahko spáli. Taktiež pozor na podchladenie, ak je vonku zima. Mačke vždy zabezpečte teplé miesto a deky. Hoci nemá srsť, pravidelné kúpanie je vhodné pre zdravie ich pokožky. S vodou nemajú problém.

Sphynx sa dožíva v priemere 8 až 14 rokov. Mačky tejto rasy sú náchylné na niektoré dedičné ochorenia. Primárne ide o hypertrofickú kardiomyopatiu, čo je ochorenie srdcového svalu. Objavujú sa častejšie aj ochorenia ďasien a niektoré ochorenia kože. Dôležitá je starostlivosť o uši a ich čistenie od mazu a nečistôt. Inak môžu vznikať zápaly alebo infekcie. Pozor tiež treba dávať na povrchové zranenia. Na dotyk je telo mačky teplejšie, nejde však o vyššiu teplotu, ale len efekt. Telesná teplota je rovnaká, no pre absenciu srsti pôsobí mačka teplejšie. Zabezpečte im kvalitné a výživné krmivo. Ich apetít je vyšší ako u väčšiny mačiek so srsťou. Spolužitie s takouto mačkou so sebou prináša množstvo radosti, no vyžaduje si stále pozornosť a tiež niektoré špecifické poznatky týkajúce sa starostlivosti o bezsrsté mačacie plemená.

Sphynx zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Sphynx je typické bezsrsté plemeno mačky, ktoré je u chovateľov obľúbené alebo nenávidené. Zaujalo vás toto plemeno? Chcete vedieť viac o jeho povahe alebo o tom, ako sa správa? Vyžaduje si náročnú starostlivosť? Mačka sphynx je jedinečným plemenom, ak máte skúsenosti s jej chovom, budeme radi, ak nám dáte vedieť v diskusii pod článkom. V prípade, že máte nezodpovedané niektoré otázky, taktiež sa zapojte do diskusie a my vám odpovieme.

Veľmi prítulnú a spoločenskú. Na majiteľa sa veľmi fixuje a nemá rada samotu. Pozoruje všetko okolo a je vnímavá. Má rada hry a maznanie. Vyžaduje si dostatok aktívit a pozornosti. Je pokojná, no dokáže byť veľmi komunikatívna a hlasná. Oplýva inteligenciou a schopnosťou učiť sa.

Hoci panuje názor, že bezsrsté mačky sú hypoalergénne a sú pre alergikov ideálne, nie je to tak. Mačka síce nezanecháva srsť, no spúšťačom alergie môžu byť aj kožné bunky, ktoré sú po odumretí rovnako silným alergénom. Platí však, že niektorí alergici, ktorých klasická srsť mačiek dráždi, uprednostňujú bezsrsté plemená.

Dĺžka života mačacieho plemena sphynx je 8 až 14 rokov.

Sphynx je stredne veľké plemeno mačky. Dospelá mačka môže mať od 3 do 5 kg, kocúry 5,5 až 7 kg. Telo je viac dlhé ako vysoké. Na dĺžku má sphynx bez chvosta 30 až 40 cm. Výška v kohútiku je 20 až 25 cm.

Ide o drahú mačku, ktorej cena sa pohybuje okolo 1 000 až 3 000 eur. Dôležité je v tomto prípade vždy dbať na kvalitu chovu, pretože sa môžu objavovať vážne dedičné ochorenie. Tie môžu zvieratko i majiteľa veľmi potrápiť.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(92.4%)