Devon Rex

Devon Rex – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Na prvý pohľad nepatrí k štandardne vyzerajúcim plemenám mačiek. Jej krátka kučeravá srsť, veľké uši, oči a malá hlava pôsobia veľmi exoticky. Mnohí ju označujú za plemeno pripomínajúce škriatka. Je to však aktívna, hravá a energická mačka. Rada skáče, behá i šplhá. Má skvelé lovecké inštinkty a vynikajúcu vnímavosť. Devon rex je inteligentná mačacia rasa, ktorá sa dokáže naučiť takisto rôznym trikom a zvykne si aj na mačací postroj. Mnohí chovatelia ju odporúčajú aj alergikom, vzhľadom na krátku srsť a minimálnu mieru pĺznutia.

Publikované: 06.04.2023
Aktualizované: 06.04.2023
Obsah článku:

Patrí k pomerne komunikatívnym a hlasitým mačkám. Kučeravá krátka srsť bola hlavným dôvodom šľachtenia takýchto mačiek. Hoci sa pôvodne chovatelia snažili o párenie takýchto mačiek s výstavným plemenom cornish rex, nedosiahol sa po ich spárení efekt kučeravosti. Odvtedy sú mačky Devon rex považované za samostatné plemeno.

Povaha

Sú to živelní akrobati, ktorí si vyžadujú mať množstvo podnetov k zábave. Zároveň sú to však bytoví maznáci, ktorí sa stále dožadujú spoločnosti. Na svojho pána nedajú dopustiť a sprevádzať ho budú úplne všade. Okamihy, keď sa môžu so svojím pánom maznať, sú pre nich najradostnejšie. Vždy musia vedieť, čo sa deje okolo nich a často len zaujato pozorujú. Sú extrémne citlivé a vnímavé. Z toho vyplýva, že samotu nemajú rady. Devon rex ocení spoločnosť v podobe druhej mačky, ideálne rovnakého druhu. Dokáže dobre vychádzať aj so psami alebo inými mačkami. Vďačí za to svojej tolerantnosti a trpezlivosti. Návštev sa nikdy nezľakne a okamžite „cudzincov“ preskúma.

Okrem toho, že dokážu vedľa vás pokojne spočinúť na gauči, dokážu si v byte vytvoriť svoje ihrisko. Skákanie, šplhanie, behanie a lovecké nálady sú pre devon rexa veľmi charakteristické. Množstvo hračiek devon rexa poteší. K tomu je vhodné obstarať mačacie stromy, domčeky, úkryty alebo atrakcie, ktoré budú zárukou, že devon rex sa nebude nudiť. Bez problémov sa naučí na mačací postroj a zvykne si na venčenie. Okrem toho sú tieto mačky všeobecne učenlivé a zvládnu sa naučiť mačací aport alebo niektoré triky. Devon rex dokáže byť niekedy poriadne ukecaná a počítajte s tým, že hlasné mňaukanie je signálom, že mačka niečo chce.

Devon rex povaha

Vzhľad a srsť – čierna, biela i čokoládová

Devon rex patrí k stredne veľkým rasám mačiek. Hmotnosť dospelých mačiek je 2,5 – 5 kg, pričom váha kocúrov je väčšia. Telo je štíhle a svalnaté. Na dĺžku majú tieto mačky 30 až 40 cm (bez chvosta). Výška v kohútiku je v priemere 20 až 30 cm. Ich vzhľad je veľmi exotický. Oproti štíhlemu telu je hruď robustnejšia. Končatiny sú dlhé, no osvalené. Vďaka tomu má mačka vynikajúce pohybové schopnosti a je to zdatný skokan a bežec. Na hlave zaujme veľkými ušami, ktoré sú z vnútornej strany takmer neosrstené. Práve uši a srsť dodávajú mačke jej špecifický vzhľad. Taktiež upútajú veľké guľaté oči

Krátka srsť je hebká a má kučeravú štruktúru. Srsť veľmi málo pĺzne, čo ocenia alergici. Pre jej krátkosť a absenciu spodnej vrstvy nie je devon rex tak dobre chránený pred chladom. Povolené je obrovské množstvo farieb, kombinácií a vzorov. Typické sú jednofarebné variety – biela, čierna, modrákrémová, čokoládová, škoricová, lilavá, hnedá. Povolené sú i dve farby (bicolor) a vzory – biela v kombinácii s ostatnými farbami, mramorovaný vzor, tieňovanie, tricolor – calico alebo škvrny.

Devon rex vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Je to plemeno extrémne zamerané na ľudí. Dožaduje sa pozornosti od svojho majiteľa i okolia. Mačky sa rady maznajú, hrajú a trávia čas v spoločnosti svojho majiteľa. Sú ideálne pre bytové podmienky, hoci v lepšom počasí je vhodné poskytnúť im bezpečný vonkajší výbeh. V zime ich vonku určite nenechávajte. Cudzí ľudia devon rexovi vôbec neprekážajú. Tieto mačky budú dobre vychádzať aj s inými mačkami či psom v domácnosti. Ak plánujete mačku nechávať dlhšie osamote, spoločnosť jej urobí dobre. Sú to nekonfliktné tvory, ktoré sa dokážu aj s deťmi zahrať celé hodiny. Taktiež sa postarajte o to, aby ste doma mali dostatok hračiek a preliezok, s ktorými si toto akrobatické „čudo“ užije dostatok zábavy.

Týmto mačkám neprekáža voda a ak vás pristihnú v sprche či vo vani, nemajú problém sa pridať. Devon rex je verný spoločník, ktorého môžete nosiť na ramene ako papagája. Ide o učenlivé plemeno, ktoré rado skúma a skúša. Môžete vyskúšať mačku naučiť rôznym trikom alebo sa s ňou vybrať na venčenie v postroji. Majiteľov, ktorým mačacia srsť prekáža alebo sú alergickí, poteší, že devon rex stráca minimum srsti. Stačí ju raz za týždeň jemne prečesať. Kúpanie je taktiež vhodné vzhľadom na vyššiu mieru mastenia pokožky. Pre alergikov nemusí táto mačka predstavovať problém. Informácie o tom, že je srsť hypoalergénna však nie sú pravdivé. Devon rex mačky potrebujú dostatočný príjem tekutín. Zabezpečte im teda dostatok vody. Z hľadiska stravy je dobré kombinovať suché krmivo a zaradiť do jedálnička mačky dostatok bielkovín a tukov – mäsité zložky.

V priemere sa devon rex dožíva 9 až 15 rokov. Zdravotná kondícia tohto plemena je relatívne dobrá, ak je oňho dobre starané. Devon rex má veľké uši, ktoré nemajú veľa srsti a usádza sa v nich dosť veľa nečistôt. Uši je potrebné čistiť častejšie kvôli mazu, aby ste sa vyhli infekciám či zápalom. Dbajte tiež o to, aby mal devon rex dostatok tepla. Pre krátku srsť im býva omnoho častejšie zima a majú slabšiu termoreguláciu. Vyvarujte sa s nimi tiež dlhodobého pobytu na slnku. Objavujú sa takisto srdcové ochorenia súvisiace s oslabením srdcového svalu. Výnimočne môže tiež trpieť pohybový aparát mačky – luxácia pately (vyskakovanie jabĺčka z puzdra), svalová slabosť.

Devon rex zdravie

Najčastejšie otázky – FAQ

Je aj podľa vás mačacie plemeno devon rex zaujímavé? Získalo si vás svojím unikátnym zjavom a spoločenskou povahou? Chcete vedieť, koľko rokov sa takéto mačky dožívajú? Prečítajte si odseky vyššie a dozviete sa všetko podstatné o tomto plemene. Pod článkom máte možnosť pridať komentár a zapojiť sa do diskusie. Či máte otázku alebo praktickú skúsenosť s chovom devon rex mačky, budeme radi za vaše zapojenie sa do diskusie.

Veľmi spoločenskú a aktívnu. Dokáže sa dlhé hodiny maznať, no taktiež je veľmi energická a potrebuje výdatný pohyb. Je veľmi vnímavá a učenlivá. Zvykne si na vôdzku a takisto sa vie naučiť trikom či niektorým návykom. Je komunikatívna. Toleruje dobre iné mačky i psy. Nerada trávi čas sama a vyžaduje si stále pozornosť.

Priemerná dĺžka života plemena mačky devon rex je 9 až 15 rokov.

Je to stredne veľká mačka. Kocúry sú väčší a ťažší. V priemere sa hmotnosť pohybuje od 2,5 do 5 kg. Dĺžka tela bez chvosta je medzi 30 a 40 cm. Výška v kohútiku sa pohybuje na úrovni 20 až 30 cm.

Obstarávacia cena za plemeno mačky devon rex sa môže pohybovať od 400 až do 2 000 eur. Ani jedinci bez papierov nepatria k najlacnejším. Najviac cenené sú výstavné mačky s rodokmeňom.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.6%)