Ruská modrá mačka

Ruská modrá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to elegantná a spoločenská mačka so svojskou povahou. Má rada maznanie, no zároveň vie, kedy ho má dosť. Ruské modré mačky sú ako mladé aktívne, hravé, no nie vždy sa budú ochotne túliť. S vekom sa z nich stávajú prítulnejší spoločníci. Majú však rady svoj pokoj, ticho a neobľubujú zhon. Sú inteligentné a učenlivé, dokážu sa naučiť počúvať na meno i venčiť na vôdzke. Ruská modrá mačka vychádza aj s inými domácimi miláčikmi. Nerada trávi čas osamote. Je zvedavá a rada bude s vami pri každej aktivite, ktorú budete v jej blízkosti vykonávať.

Publikované: 10.03.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Unikátna modrá srsť je hladká a príjemná na dotyk a ide o jediný uznávaný štandard. Korene mačky sú na severe Ruska. Využívala sa na lodiach na lov myší, ale taktiež sa často objavovala v spoločnosti cárov a panovníkov. Postupne da rozšírila ďalej do Európy i Ameriky.

Povaha

Prítulná, inteligentná a zvedavá ruská modrá mačka vám bude rada robiť spoločnosť vždy, keď budete v jej blízkosti. Predovšetkým v mladšom veku je veľmi hravá a aktívna. Dostatok pohybu a zábavy sú jej výsostnými potrebami. Je vynaliezavá a v byte rada objavuje každý kút. Na hračky a hlavolamy doma preto nezabúdajte, aby mala k dispozícii dostatok zábavy a mentálnej aktivity. Veľmi dobre sa prispôsobí na život v byte i v dome s výbehom. Niekedy rada aktivuje aj svoje lovecké inštinkty. Zároveň však potrebuje pokoj a ticho. V rodine s deťmi sa bude cítiť dobre, no naťahovanie a nosenie na rukách od menších detí nie vždy znesie a rada ich následne bude ignorovať. Rovnako to platí aj pre cudzie návštevy.

Ruské modré mačky sú učenlivé a je možné ich trénovať základom poslušnosti. Vhodnou pomôckou je napríklad clicker. Mnohé mačky tohto plemena reagujú na meno. Vedia byť aj poriadne svojské a náladové. Niekedy pôsobia arogantne a odťažito, inokedy pre zmenu vyžadujú pozornosť a túlenieSamota im nerobí dobre. Preto, ak plánujete byť často preč z domu, najlepšie urobíte, ak „ruske“ bude robiť spoločnosť iná mačka. Pokojne aj iného plemena, ruská modrá je veľmi tolerantná a pochopenie bude mať i pre psa. Je tichá a mňaukanie nie je v jej podaní príliš časté.

Ruská modrá mačka povaha

Vzhľad a srsť

Pri prvom pohľade si je možné ruskú modrú mačku zameniť s britskou krátkosrstou mačkou. Dlhé nohy a štíhle telo robí z ruskej mačky úplný prototyp. Okrem iného, práve typom postavy ju ľahko odlíšite od britskej krátkosrstej mačky, ktorá je mohutnejšia. Je to stredne veľká mačka, ktorá v dospelosti váži 3,5 až 5,5 kg. Kocúry sú ťažšie a vyššie. Dĺžka tela bez chvosta je 30 až 40 cm a v kohútiku sú vysoké približne 25 až 30 cm. Ruská modrá mačka má ostrejšie črty tváre. Hlava je široká a má klinovitý – orientálny tvar. Uši sú na hlave vysoko posadené. Oči sú veľké a majú mierne elipsovitý tvar. Farba je najčastejšie bledo- alebo tmavozelená, prípadne smaragdová.

Srsť ruskej modrej mačky je krátka, hebká a má dve vrstvy. Má veľmi hustú podsadu. Štandardne je označovaná za modrú, no niekedy sa jej hovorí aj šedá alebo strieborná ruská mačka. Modrá srsť je jediným uznávaným štandardom. Existujú tiež biele alebo čierne ruské mačky, no tie nie sú oficiálne uznávané za štandard. Rozšírením sa do Európy vznikli aj typy ruskej modrej mačky, konkrétne typ škandinávsky, americký anglický. Tieto typy sa mierne odlišujú povahou či odtieňmi sfarbenia, no nejde o samostatné plemená. K rozširovaniu typov došlo z dôvodu ohrozenia originálnej ruskej modrej mačky, ktorá po druhej svetovej vojne takmer vyhynula. Došlo tak ku kríženiu so siamskými, britskými alebo európskymi krátkosrstými mačkami.

Ruská modrá mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Ruské modré mačky sú obvykle chované v byte. Dom s voľným výbehom je pre ich aktívne chvíľky vítaným spestrením, no zabavia sa aj s hračkami a aktivitami v interiéri. Prípadne si skúste ruskú modrú mačku naučiť na vôdzku. Sú totiž učenlivé a naučia sa aj niektorým povelom či trikom. Ochotne počúvajú na meno, čo však neznamená, že na zavolanie ochotne pribehnú. Sú zvedavé a rady trávia čas s pánom. Každé otvorenie dverí či buchnutie zásuvky rady skontrolujú. V mladom veku sú aktívnejšie. Postupne si skôr hľadajú miesto, kde budú mať pokoj a pre pohladenie si prídu, ak budú chcieť. V rodine sa budú cítiť dobre. Pri menších deťoch pozor, aby mačke nerobili zle. Ruské modré mačky sú veľmi verné a dobre sa znášajú aj s inými mačkami či zvieratami – okrem hlodavcov a rybičiek v akváriu.

Z hľadiska potrieb myslite na ich duševnú pohodu, zaobstarajte im hračky, hlavolamy alebo mačací strom. Ak budú bývať dlho samy, zabezpečte im „parťáčku“ v podobe inej mačky. Ak máte alergiu na mačky, resp. na mačaciu srsť, no máte radi mačky, ruská modrá bude skvelá alternatíva. Starostlivosť o jej hustú srsť si vyžaduje len pravidelné prečesávanie raz do týždňa. Srsť stráca len veľmi málo, čo je ďalšou výhodou z hľadiska spolužitia s mačkou v byte. Navyše jej srsť obsahuje menej alergénov. Dôvodom je, že obsahuje nižší pomer glykoproteínov, ktoré sú spúšťačmi alergie. Určite však nejde o hypoalergénnu mačku, ako niektorí laici uvádzajú.

Priemerná dĺžka života ruskej modrej mačky je 15 až 20 rokov. Je veľmi životaschopná a odolná. Majiteľa určite poteší, že ruské modré mačky nie sú vôbec náchylné na dedičné ochorenia, ktoré sa vyskytujú u iných mačiek. Rizikové je len príbuzenské kríženie, pri ktorom sa môžu objaviť degeneratívne ochorenia či defekty – polydaktýlia (šesť – sedem prstov na labkách) alebo problémy s oslabeným srdcovým svalom – hypertrofická kardiomyopatia. Doprajte im kvalitnú bielkovinovú stravu a do jedálnička pokojne zaraďte aj surové mäso. Naopak, vynechajte cukry.

Ruská modrá mačka starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Ruská modrá mačka je možno ideálnym spoločníkom práve pre vás. Ak sa chcete dozvedieť viac o jej povahe, vlastnostiach či vzhľade, prečítajte si náš článok. Ak vás zaujíma niečo viac, napíšte nám do komentárov a radi vám na otázku zodpovieme. Pokiaľ ste majiteľom ruskej modrej mačky alebo máte s jej chovom skúsenosť, budeme radi za vaše názory a poznatky. Komentovať môžete priamo do diskusie pod článkom.

Svojskú a náladovú. Preto sú ruské modré mačky veľmi prítulné, hravé a aktívne a inokedy si vyžadujú pokoj a ticho. Rady sa zabavia s hračkami. Sú vynaliezavé, zvedavé a učenlivé. Dokážu sa taktiež naučiť niektorým povelom. Vyznačujú sa tolerantnosťou voči iným mačkám i psom.

Dospelé mačky vážia od 3,5 až po 5,5 kg. Kocúr je vždy ťažší. Výška v kohútiku nie je viac ako 25 až 30 cm. Bez chvosta je ich dĺžka tela 30 až 40 cm.

V priemere sa ruská modrá mačka dožíva vysokého veku 15 až 20 rokov.

Nie, ruská modrá mačka nie je hypoalergénna. Je však vhodná pre ľudí, ktorí majú problém s alergiu na mačacie chlpy, resp. na mačky. Jej srsť produkuje totiž menej glykoproteínov Fel d1, ktoré sú pre alergikov reakčnou látkou.

Ide o pomerne cenené plemeno, ktorému po druhej svetovej vojne hrozilo vyhynutie. Za výstavný exemplár zaplatíte od 800 do 2 000 eur. Vyššiu sumu v prípade renomovanej chovnej stanice. Za bežný chov zaplatíte od 300 do 500 eur.


Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(89%)