Britská mačka

Britská krátkosrstá mačka – povaha, vzhľad, starostlivosť, zdravie

Je to nezávislý flegmatik, ktorý sa dokáže v jednu chvíľu k človeku túliť a o pár sekúnd ho odignorovať. Na majiteľa sa prehnane nefixuje. Britská mačka nie je náročná na starostlivosť. Ak má chuť na spoločnosť, vyžiada si ju, no typický mačací maznáčik to nie je. Bez problémov sa prispôsobí životu v byte i vo voľnom chove v dome. Nemá problém zvyknúť si na samotu. Zaujme svojou hebkou plyšovou srsťou. Existuje tiež samostatný druh britskej dlhosrstej mačky (tzv. Highlander), ktorá vznikla krížením s perzskou mačkou. Sú to stredne veľké, no pomerne mohutné mačky.

Publikované: 27.02.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Vznik tejto rasy sa datuje do 19. storočia (Veľká Británia). V jednom období boli britské mačky zaradené pod plemeno kartúzskej mačky. Neskôr však nadobudli výrazne odlišné znaky. Pôvodne boli chované len britské modré mačky, dnes je už farebných variet a kombinácií veľa a sú to obľúbené výstavné mačky.

Povaha

Majú často rozdvojenú osobnosť. Zo skúseností majiteľov je zrejmé, že sú to individuality. Sú veľmi pokojnéno zároveň zvedavé. Nedožadujú sa prehnanej pozornosti, sú skôr flegmatické, no taktiež sú rady, ak môžu byť v spoločnosti majiteľa a blízkych. Maznania nepotrebujú priveľa, ak chcú túlenie a hladenie, vypýtajú si to. Povenujú sa i deťom a mnohé im odpustia. Potrebujú však svoj pokoj a priestor. Ak majú prístup von, netúlajú sa ďaleko. Britská mačka sa prinúti aj k lovu a občas sa korisťou príde pochváliť. Pri chove v byte si vystačia osamote, ak majú dostatok vody a jedla, pokojne ich nechajte cez víkend doma.

Čo sa týka hravosti a potreby pohybu, nie sú náročné. Pokiaľ majú v byte dostatok hračiek, mačací strom alebo motorovú myš, zabavia sa. Nepatria medzi žiadnych skokanov či lezcov. Pri prechádzke väčšinou neodchádzajú od človeka ďaleko. Britské krátkosrsté mačky majú tendenciu rýchlejšie priberať, preto, ak je váš miláčik z lenivejších, skúste sa s ním občas zahrať. Voľný výbeh im svedčí. Iné mačky alebo psy väčšinou pri spolužití nepredstavujú problém, ak sú obe strany socializované. Cudzích ľudí sa neboja, k návštevám budú skôr rezervované a nebudú ich príliš vnímať.

Britská mačka povaha

Vzhľad a srsť – krátkosrstá, dlhosrstá i modrá

Okrem špecifickej povahy robí britskú krátkosrstú mačku výnimočnou aj jej vzhľad. Jej stavba tela je robustná až zavalitá. Nohy sú kratšie a hrudník široký. Dospelá mačka môže vážiť od 4 do 6 kg. Kocúry sú ťažšie a bez problémov dosiahnu hmotnosť 7 až 9 kg. Dĺžka tela bez chvosta je od 30 do 45 cm. V kohútiku zvyčajne nedosahujú výšku viac ako 30 cm. Hlava „britky“ je guľatá a široká. Krk je krátky a široký. Na vrchu hlavy sú menšie zaoblené uši s väčším vzájomným rozostupom. Oči sú veľké a guľaté, nos širší a kratší. Chvost nie je najdlhší a je husto osrstený.

Vďaka hustej a hebkej srsti pripomína plyšovú hračku. Je to obľúbený exemplár vystavovateľov. Existuje obrovské množstvo farebných variácií. Existujú jednofarebné i viacfarebné variety. Chronicky najznámejšou je britská modrá mačka, ktorá je reprezentantkou tohto plemena. Známa však je tiež biela červená britská mačka, taktiež krémová, strieborná, zlatá, čierna, čokoládová alebo rôzne kombinácie a kresby. Napríklad britská mramorovaná mačka, tigrovaná, bodkovaná alebo shaded – tieňovaná. Pri variete bielej je povolený aj harlekýn. Populárne sú taktiež strieborné britské mačky „whiskas“ s unikátnou kresbou, ktoré sa už roky objavujú na obaloch výrobcu potravy pre mačky.

Britská dlhosrstá mačka

Je taktiež populárny variant. V Anglicku sa tejto britskej mačke hovorí ľudovo Highlander. Dnes je to samostatné plemeno, ktoré vzniklo krížením britskej krátkosrstej mačky s perzskou mačkou. Preto sú od britských krátkosrstých mačiek odlišné vizuálom, črtami tváre i niektorými povahovými vlastnosťami.

Britská mačka vzhľad

Starostlivosť a zdravie

Veľmi nenáročné plemeno mačky, ktoré si vyžaduje primárne lásku majiteľa. Britská krátkosrstá mačka je pomerne samostatná. Rada sa s vami zahrá, ale sama si povie, kedy má dosť. Zabezpečte jej hračky alebo mačací strom. Ak ju plánujete chovať vonku, postarajte sa o teplý pelech, vonku sa mačka zabaví sama a možno sa občas pochváli korisťou z lovu. Skôr sa však bude zdržiavať v blízkosti obydlia. Netúla sa, je verná a skôr preferuje pokoj. S inými mačkami i psami nemá problém vychádzať. Je to vhodná mačka aj pre začiatočníka. Skvele sa adaptuje na životné podmienky v byte i v dome so záhradou.

Určite to nie je typický maznák, ktorý bude dychtivo čakať na túlenie. Pozornosť si vypýta, keď bude chcieť. Britské mačky sú pokojné a tolerantné a s deťmi si budú rozumieť. Dokážu sa niektorým trikom i priučiť. Sú to výstavné mačky, takže poslušnosť im nie je úplne cudzia. Srsť má hustú podsadu a treba ju pravidelne vyčesávať, aby bola v dobrej kondícii. Postarajte sa o kvalitné krmivo a primerané dávkovanie.

U väčšiny jedincov platí, že sa tešia z dobrého zdravia. Svedčí o tom aj vysoký vek dožitia 15 až 20 rokov. U britských krátkosrstých mačiek sa neobjavuje ani množstvo dedičných ochorení. Vzhľadom na typ ich postavy majú vyššiu náchylnosť na priberanie a vznik obezity. Dôležité je teda dbať na správne dávkovanie krmiva a nepodceňovať ani dostatočný pohyb. V spojení s týmto plemenom sa skloňujú ochorenia tráviaceho traktu, ktoré môže spôsobiť zvýšená citlivosť na niektoré potraviny alebo nadmerná konzumácia potravy. Vyvolať môžu u mačky zvracanie alebo hnačku. Zaobstarajte im mačaciu trávu alebo maltovú pastu. Niektorých jedincov môžu trápiť astma alebo alergie.

Britská mačka starostlivosť

Najčastejšie otázky – FAQ

Máte otázky ohľadom plemena britskej krátkosrstej mačky? Chcete sa dozvedieť viac o jej povahe alebo zistiť, či je to vhodná mačka práve pre vás? V našom článku sa dočítate najdôležitejšie informácie. Ak ste majiteľom britskej mačky, budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti s chovom a starostlivosťou. Pod článkom je k dispozícii diskusia, kde môžete pokojne komentovať. Vaše názory, rady, tipy, ale aj otázky môžu byť prínosom pre ostatných chovateľov.

Veľmi vyrovnanú a pokojnú. Sú to tichí spoločníci, ktorí si nepýtajú veľa pozornosti. Sú priateľské a dobre si rozumejú aj s deťmi. V mladom veku sú aktívnejšie. Od 5. až 6. roku sú skôr flegmatickejšie a rady leňošia. Potrebujú mať svoj priestor a pokoj na oddych. Sú inteligentné a dokážu sa niektorým povelom i priučiť. Dobre znášajú samotu. Nevadí im život v byte ani vonku. Sú zvedavé, no cudzích ľudí často ignorujú. V rámci aktivity im stačí menej pohybu, no voľný výbeh ocenia.

Sú to dlhoveké a životaschopné mačky, ktoré sa dožívajú 15 až 20 rokov a pri dobrej starostlivosti aj viac.

Áno, britské mačky sú spoločenské a prítomnosť ľudí im neprekáža. Nikdy sa nechovajú agresívne. Často však nemajú náladu na maznanie či hladkanie a v takom prípade skôr preferujú vlastný priestor a samotu. Zahrajú sa tiež s deťmi a mnohé im odpustia, no ak sa im niečo nepáči, rady ich odignorujú.

Je to stredne veľké plemeno, ktoré pôsobí pomerne mohutným dojmom. Dospelé kocúry vážia od 7 do 9 kg. Samice sú menšie a ľahšie, hmotnosť sa pohybuje okolo 5 kg. Dĺžka tela bez chvosta môže byť 30 až 45 cm.

V Európe má toto plemeno veľmi širokú chovateľskú základňu. Dôvodom je ich popularita. Mačku, s ktorou nemáte žiadne výstavné ambície si dokážete obstarať za 150 až 350 eur. Ak máte záujem o papierové mačiatka britskej krátkosrstej mačky, pripravte sa, že zaplatiť môžete od 500 až do 2 500 eur. Cenu ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane pôvodu a rodokmeňa.


Komentáre
Vlado 19.Jul.2023

Mám 4 mesačnú wiskas a neviem ako ju naučiť žrať granule. Je veľmi výberavá. Len tak niečo nezožerie.
Viete mi poradiť? Ďakujem

Odpovedať

redakcia Animals.sk 20.Jul.2023

Pekný deň, Vlado, je prirodzené, že niektoré mačky sú veľmi prieberčivé a neobľubujú zmeny stravovacích návykov. Iné zjedia, čo im naservírujete. Zvyčajne sa to v takýchto prípadoch robí tak, že do starého krmiva primiešate trocha nového. Napríklad ho dáte na spodok misky alebo ho zamiešate. Po pár dňoch primiešate viac, potom zasa viac, až kým nebude tvoriť väčšinu a mokrej stravy bude ubúdať. Ide o to, povzbudiť apetít mačky. Ak bola doteraz zvyknutá na šťavnaté mačacie konzervy či kapsičky, prechod na granule vyžaduje čas a ideálne je preto granulky postupne primiešavať. Skúsiť môžete granulky zaliať aj trochou teplej vody, čím sa uvoľní ich aróma. Niekedy je vhodné skúsiť krátku diétu. Napríklad mačke nedajte večeru a ráno jej do misky nasypte malé množstvo granúl. No a niekedy sa jednoducho treba zmieriť aj s tým, že mačka si na suché granule nezvykne.

Milos 03.Nov.2023

Mam otazku, kolko by bezne mala vazit 1,5rocna brit.macka zijuca v byte?

Odpovedať

Ďalšie články z kategórie Mačacie plemená

Vaše hodnotenie:
(90.2%)